Šta je novo?

Narodni muzej

Postavljene su legende skoro za sve, osim za jednu prostoriju vezanu za moravsku arhitekturu. Juče sam obišao opet celu postavku, šokantno je kolike su praznine.
 
Rekli su mi volonteri da treba da se izloži još dosta toga što nisu stigli do otvaranja.
 
Vox nije da nisu stigli nego nisu mogli jer nedostaju paneli (o kojima smo naširoko ovde pisali), vitrine itd.
 
Pa to se podrazumeva, sami kažu da je Božić 2019. bio optimalan rok za otvaranje.
 
Na arheologiji i na srednjem veku veliki broj eksponata ima legendu zalepljenu bukvalno u visini kolena odraslog čoveka. :bash: :bash:

Gledam danas babe kako se saginju i savijaju da pročitaju i samo čekam kad će da obore nešto kad se strmeknu glavom unapred. Veliki broj ljudi, primetih, samo odmahne glavom kad vide da moraju da izvode vratolomije da bi pročitali. Na srednjem veku nije samo soba sa "Moravskom Srbijom" bez natpisa, nema ih ni u "Pod turskom vladavinom", kao ni u poslednjoj sobi koja donosi duh novih vremena. Neke ikone koje stoje na zidu imaju opis - na podu. Kod Strojimirovog pečata konačno lepo piše da je kopija, samo što je sramota što i dalje stoji takva predimenzionisana kopija loših proporcija. Kopija je i prsten Stefana Prvovenčanog, ali barem verodostojna. Nazivi kralj, kraljević, čelnik... često nisu prevođeni na engelski jezik, tako da npr "the ring of Čelnik Radoslav" ne znam koliko znači stranom posetiocu. Kod srednjeg veka i arheologije dosta stvari nema uopšteniju geografsku odrednicu, pa sumnjam da će stranom posetiocu išta da znači što se nešto nalazilo na Mt Kosmaj, Mt Rudnik, Guberevac, Dupljaja... ali ajde to već preterujem, nek nešto ostane za neku vođenu turu koju bi platili. Brojevi nisu ubačeni u vitrine, pa okolne legende koje kazuju šta je pod kojim brojem nemaju smisla još uvek.

Takođe, sada su čim se izađe stepenicama na prvi sprat stavili obaveštenje "Exit" na sred onog foajea, pa sam video ljude koji su, idući sa prizmelja, pomislili da se tu samo izlazi, pa su pravo produžili na drugi sprat :bash: Na jednom delu izložbe, nije bitno gde, svi mi posetioci imali smo priliku da uživamo u glasnoj svađi čuvara...


Inače, muzej je bio dosta praznjikav, kroz čitave sobe sam prolazio sâm.

Bar su mi neke Amerkanke na koje sam naleteo na drugom spratu rekle da ovaj muzej "keeps on giving". :pob:
 
Ako su natpise lepili ispod vitrina, to nikako nije dobro. Kao što kažeš-zašto bi se ljudi savijali da bi nešto pročitali. Natpis mora da stoji pored eksponata, eventualno broj, ali tekst mora da bude lako pregledan. Drugo, eksponati u vitrinama moraju da budu lepo osvetljeni, sada stoje u polumraku. Arheološka postavka je za sada najsiromašnija i treba tu srediti i izložiti još dosta toga..A zaposleni, pogotovu obezbedjenje, treba mnogo da radi na svom ponašanju i komunikaciji sa ljudima..
 
Slažem se da nije uvek jasno kuda se treba kretati kroz postavku da bi se išlo hronološki, konkretno na prvom spratu. Da nisam bio u pratnji jednog od kustosa, ni sam ne bih znao kuda se ide.

Sarajevska, titula Čelnika je karakteristična za srpske države i nema adekvatan prevod na Engleski, tako da se ne prevodi.

Inače muzej je izdao brošuru "uđi u priču" koji košta 800 dinara i služi kao svojevrsni vodič kroz postavku i ima dosta ilustracija. Nije loša ali nema ništa epohalno u njoj što ne može da se pročita na zidovima. Verujem da je to privremena zamena za katalog.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=553483#p553483:yfzkavup je napisao(la):
CASTELBIANCO » Ned Jul 22, 2018 3:29 pm[/url]":yfzkavup]jel postoji dress code istaknut na ulazu?
Nisam primetio. :)
 
Nadam se da nisu puštali posetioce u bermudama i papučama.
 
hvala puno Vox. Hocu da posetim muzej a vruce je sada leti pa sam mislio u bermudama da odem. mrzim leti da nosim pantalone. a da ima dress code cekao bih jesen :)

Послато са Lenovo K53a48 уз помоћ Тапатока
 
Strog si, Igore. :) Ja sam išao u patikama, bermudama i košulji-sportska elegancija, haha. Ne mislim da bi ovde trebalo da važe neka prestroga pravila oblačenja, kao recimo za pozorište-e tu se treba propisno skockati. :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=553552#p553552:35y5pqmm je napisao(la):
Igor » 22 Jul 2018, 20:18[/url]":35y5pqmm]Nadam se da nisu puštali posetioce u bermudama i papučama.

A zašto ne?
 
Za mene je to pitanje pristojnosti, pre svega kada su papuče i kratke pantalone u pitanju.
 
Kratke pantalone su iz nekog razloga satanizovane kod nas. Ne treba ih mešati sa sportskim šorcem ili šorcem za plažu (koji nisu prikladni za ovakva mesta).
 
Da li neko zna neki muzej u svetu a da nije u vezi sa religijom, gde postoji dres kod?
 
Mislim da ih nema, niti je praksa da se tako nešto propisuje. Ma neka ljudi dolaze obučeni kako hoće-njihova stvar, bitno je da dodju i vide šta se tu nalazi...Inače, danas je objavljeno da će u decembru u muzeju gostovati izložba iz Nacionalnog muzeja Kine, pod nazivom "Drevni kineski akademici-zvaničnici: slikarstvo i život".
 
A gdje je predvidjen prostor za te gostujuce izlozbe
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=553813#p553813:zwzhwhhr je napisao(la):
direktor » 23 Jul 2018 06:41 pm[/url]":zwzhwhhr]A gdje je predvidjen prostor za te gostujuce izlozbe

Ту је Велика галерија на другом спрату, ту је и шалтер сала (знатно мања).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=553598#p553598:1dd77f1y je napisao(la):
Igor » 23 Jul 2018 01:01 am[/url]":1dd77f1y]Za mene je to pitanje pristojnosti, pre svega kada su papuče i kratke pantalone u pitanju.

Nisam za dres kodove, muzej nije crkva, ako neko zeli moze i u kupacim gacama da udje, samo sto ce onda da izgleda kao kr****.
Kada te ljudi gledaju kao da si kr**** je gora kazna od zabrane ulaska.
 
Taj koji se tako obuče ne kapira da ga ljudi gledaju kao kretena već misli da je unikatan u pozitivnom smislu (misli da je kreativan). Doduše, glupi su da shvate.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=553938#p553938:3gqm5n2c je napisao(la):
Drakche » Uto Jul 24, 2018 9:22 am[/url]":3gqm5n2c]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=553598#p553598:3gqm5n2c je napisao(la):
Igor » 23 Jul 2018 01:01 am[/url]":3gqm5n2c]Za mene je to pitanje pristojnosti, pre svega kada su papuče i kratke pantalone u pitanju.

Nisam za dres kodove, muzej nije crkva, ako neko zeli moze i u kupacim gacama da udje, samo sto ce onda da izgleda kao kr***.
Kada te ljudi gledaju kao da si kr*** je gora kazna od zabrane ulaska.
Zamisli da se tako ulazi u Muzej genocida u okviru memorijalnog centra koji je planiran na Starom sajmištu.
 
@Igor
Ok. danas je malo zahladnelo. ali zar ne mislis da je na plus 41 sasvim prihvatljivo ici u skladu sa meteoroloskim uslovima tipa na slici ispod.Ako zene mogu da udju polugole u pola drzavnih institucija i da im niko nista ne zameri, ne vidim sta je problem u lanenim kosuljama i klasicnim bermudama i brodaricama kada se i afalt topi.
summer_style_essentials-linen.jpg
 
Muzej je muzej, nije crkva. Čak ni u crkvi neće nikoga isterati u šorcu ili kratkoj suknji, iako uglavnom tako obučeni ulaze samo turisti.
Treba da bude dostupan svima koji se ponašaju pristojno :)
 
Vrh