Šta je novo?

Cene nekretnina

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=536884#p536884:2tsq5m65 je napisao(la):
nensav » Sre Maj 09, 2018 3:33 pm[/url]":2tsq5m65]KO plaća agencijama za nekretnine proviziju - kupac ili prodavac?

'Podmetni' nekog drugara da nazove agenciju i zakaze gledanje stana tj. on treba da posluzi samo da locira gde se stan tacno nalazi. Kasnije sam kontaktiraj prodavca i niko ne placa proviziju.
 
Sta se desava sa pdv-om ako supruga i ja kupujemo stan?
Ja imam vec 15kvm (1/3 od 45kvm) a ona nema nekretninu.
ccc":1rifg0mx je napisao(la):
PDV se vraca samo ako se kupi novogradnja od investitora koji je u sistemu PDV-a (svi veliki investitori) i ukoliko ti je prvi stan. Povracaj se vrsi za 40 m2 za kupca, a zatim na svakog prijavljenog clana ide jos po 15m2.

Ukoliko ti je prvi stan, a nije novogradnja, onda imas oslobodjenje poreza na prenos apsolutnih prava po slicnom principu. To ti je ugrubo...

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Supruga ima pravo na povrat za 40m2 ako je ona kupac a ti nemaš.
 
Zna li neko kakva je procedura i da li se moze osloboditi PDV na novi stan , ako bi se kupio na maloletno dete a da mu otac ili majka bude zastupnik do punoletstva? Dete nije koristilo oslobadjenje kao clan porodice 15m2 do sada nijednom.
 
da li neko ima iskustva sa stanovima na Bogolsoviji. Kakav je tamo kvalitet stanova i okoline (škole, domovi zdravlja, saobraćajna konekcije itd)?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=550883#p550883:1fhzakkf je napisao(la):
nensav » Sre Jul 11, 2018 11:17 am[/url]":1fhzakkf]da li neko ima iskustva sa stanovima na Bogolsoviji. Kakav je tamo kvalitet stanova i okoline (škole, domovi zdravlja, saobraćajna konekcije itd)?
Gde tačno "na Bogoslovji"? Izvini što pitam, ali oglašivači stavljaju stanove koji su teška Karaburma kao "Bogoslovija". Prema Pioniru i 29. Novembra je fantastična poveznaost i za 15 minuta peške si na Trgu Republike, promene okretnica sada čine da skoro sve linije koje prolaze 29.-og idu do TC Ušće.

Baš kod Bogoslovije je malo zavučenije, imaš nekoliko autobusa koji polaze iz Mirijeva i Karaburme i tramvaj 12 za B. Brdo. Vukov Spomenik je na 15-tak minuta pešaka.

Dalje prema Karaburmi postje čupavo.
 
Neverovatno koliko su stanovi na BBrdu skupi, i za te pare loši. Dok nismo krenuli ozbiljno u potragu nisam mogao da poverujem. Najviše u ponudi ima potkrovlja, prizmelja i čudnih dupleksa vrlo lošeg kvaliteta. Probacemo još neko vreme, pa ćemo tražiti na drugim mestima, ma koliko god bili zaljubljeni u BB.
Bogoslovija mi je samo pala napamet, ne znam ništa o tom kraju, poso mi je blizu pa sam pomisliio da se tu stacionramo, oko Pionira
 
Pegasus":21ccnmty je napisao(la):
Zna li neko kakva je procedura i da li se moze osloboditi PDV na novi stan , ako bi se kupio na maloletno dete a da mu otac ili majka bude zastupnik do punoletstva? Dete nije koristilo oslobadjenje kao clan porodice 15m2 do sada nijednom.
Maloletne osobe ne mogu da ostvare pravo na povrat PDV-a direktno... samo kao članovi domaćinstva.
 
Cloud koliko si siguran u tu informaciju, imam oprecne informacije sa nekoliko mesta pa me sve to zbunilo sada dosta :(
 
Pitas direktno poresku upravu i rijesis dilemu
 
Pegasus":3hfv8j5m je napisao(la):
Cloud koliko si siguran u tu informaciju, imam oprecne informacije sa nekoliko mesta pa me sve to zbunilo sada dosta :(
Takvu info sam dobio od advokata. Možeš da kupiš na maloletnu osobu ali ista ne može da ostvari pravo povrata na 40m2 do 18 godine.
 
Ne, kod stare gradnje postoji oslobadjanje (dela) poreza na prenos apsolutnih prava, što je potpuno različita stvar. Kod bilo kog stana koji je već prometovan, ili kod novogradnje gde investitor nije u sistemu PDV-a, ne postoji povraćaj PDV-a
 
Код старе градње не постоји наплата ПДВ-а, па самим тим не може бити ни повраћаја истог.
 
Kod stare gradnje se ne placa porez na prenos apsolutnih prava.
 
Placa se porez na apsolutnih prava u iznosu od 2.5% prilikom kupoprodaje starih tj vec isprometovanih stanova.
 
Pricam o oslobadjanju od poreza do 40m2 za lica koja kupuju prvi stan i koja nisu imala u vlasništvu nekretninu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=335001#p335001:pycpyizz je napisao(la):
dosen » 07 Jun 2015 12:31 am[/url]":pycpyizz]Postoji nekoliko kobnih razloga zasto ce nekretnine ( kao i ekonomija Srbije ) i dalje padati.

1--Prvi je brzo smanjivanje stanovnistva. Beograd ce osetiti pad vrlo brzo jer je natalitet katastrofalan, sela i provincije ispraznjeni, a glavni grad vise nece biti stanica za emigraciju, vec ce ljudi ici pravo iz provincije u Nemacku i Kanadu, tj ono sto je ostalo.
2--Sve se manje DODATE VREDNOSTI pravi u Srbiji, i sve vise te dodate vrednosti ODLAZI IZ ZEMLJE, putem kamata na kredite, sve veceg stranog vlasnistva nad privredom. Manje para, manje mogucnosti za kupovinu i odrzavanje druge i trece nekretnine. Cak i da imamo nezaposlenost od 5% opet ne bi bilo vece potraznje, jer je srpski realni dohodak toliko nizak da ne moze da priusti nekretnine.
3--Dijaspora ce da digne ruke od Srbije, izumre ili da se otudji. Dijaspora koja jos uvek ima imovinu u Sr. poseduje znacajan deo stambenog fonda. Nekretnine dijaspore ce pojacano stizati na trziste, sada je na redu baby-boom generacija koja je najbrojnija i izumire. Najbolji scenario za srpsko trziste je da te nekretnine zapuste i da se sruse same od sebe, kao vecina sela, provincija....
4--Porezi na imovinu, retardirana politika drzave, nefleksibilni servisi ( struja, voda, grejanje ) i realno povecanje cene odrzavanja.
5--Neisplativost iznajmljivanja. Cena kirije ne pokriva ni polovinu amortizacije zgrade ako njenu cenu racunamo samo kao cenu izgradnje. Sve vise poslovnih i stambenih jedinica ce doci na trziste i niko normalan nece vise kupiti stan ili poslovni prostor za izdavanje. Ne samo da niko nece da kupi vec ce se velikom brzinom ove jedinice naci na trzistu, s cilje da se brzo prodaju jer prave gubitak, i vlasnici nisu emotivno vezini za iste.
6--Prelazenje industrije gradjevinskog materijala u strane ruke, namerno gasenje proizvodnje, masovan uvoz iz EU, kupovina trzista i stvaranje monopola na trzistu gradjevinskih materijal, dovelo je cene gradjevinskog materijala na Evropski nivo, pa i vise. Od 2000-te cene materijala su visestruko premasile infralciju ili kurs dinara. To znaci da ce sve teze biti izgraditi novu kucu ili preurediti staru. To je jos jedan teg neodrzivosti na vagi.
7--smanjivanje broja strucnih radnika , ljudi koji mogu nesto jeftino da poprave/izgrade, dovesce do neizdrzive cene posedovanja druge nekretnine. Zaboravite majstore Crnotravce, Crna Trava je izumrla, izumrce i Vlasotince, Istocna Bosna, Zapadna Srbija... Za deset godina majstor ce biti u Bg. redak kao danas dobar hirurg. I kostace toliko. Nismo daleko od dana kada ce gradjevinci Albanci sa Kosova, kupovati za jednu platu kuce u blizini bivskih industrijskih centara u juznoj i centralnoj Srbiji. I ne samo da ih niko nece sprecavati vec ce biti primljeni kao spasioci delapidiranih delova zemlje. Bolje oni nego Afrikanci.

8--Uskoro izlazimo iz 0% eskontne stope na Zapadu, i ulazimo u period skupog novca. Skup novac znaci jos skuplji novac u Srbiji. To je smrt za trziste nekretnina u zdravoj zemlji a, za bolesnu to je glogov kolac.

Ako podvucem crtu primecujem da ce se broj kupaca smanjivati, prihodi kupaca smanjiti, kamate povecati, cena imanja nekretnine povecavati.
Da li je ovo kratkotrajna ili dugotrajno. Duzine trajanja gore navedenih pojava mogu proceniti iz primera iz proslosti.
Demografski popravak je nemoguc bez jedne generacije, u idealnim uslovima--25 godina.
Ekonomski pokazatelji kazu da ce srpski rast biti vrlo spor, dohodak koji ostaje u zemlji sve manji, toj spirali se kraj ne vidi--25 gidna.
Kretanje kamata ima svoje vrhove svakih 20-ak godina, kao i krize nekretnina. Sledi nam donji deo krivuleje i to sledecih --20 godina
Kretanje realnih troskova. Ulaskom u EU, a narocito euro ( koji je vec domaca valuta ) dobijete i evropske cene, znaci --25 godina.
Ako sve ove pokazatelje preklopim mogu da zakljucim da ce svi elementi koji idu protiv cene nekretnina u Sr. ostati na snazi jos koju deceniju.

Ovaj kratkotrajni bum sredinom 2000-ih, je anomalija zbog donacija, prodaje srebra, oprastanja dugova, zduzivanja, prodaje imovine na Kosovu/CG i nade u uspesnu tranziciju. Toga vise nema, niti ce toga vise biti. Poslednji stvarni boom u Srbiji smo imali kada je doslo pola miliona izbeglica iz Bosne i Hrvatske. Ni toga nadam se vise nece biti.

Koja greska. Neverovatno da neko toliko promasi. Iskreno nemoj slusati sebe za savet oko investicija.
https://www.srbijadanas.com/biz/vesti/s ... 2018-07-25

Realne cene nekretnina su 7.000 do 10.000 eura za kvadrat u Beogradu. Tek ce da rastu. Upravo smo na pragu najduzeg bull marketa u istoriji.
 
Problem je što je broj ljudi koji su spremni da plate tolike cene stanova u Srbiji jako mali. Kako broj novoizgrađenih zgrada bude rastao, tako će se cene dovesti u normalu. Već sad imamo situaciju pada cena u nekim stambenim kompleksima (npr. BW) i agresivnu marketinšku kampanju. Samo na NBG, na prostoru IMT se planira izgradnja naselja većeg od Belvila (koji se godinama prodavao) a cene se u tom kraju se trenutno najviše pumpaju.
 
Vradovicu bice te cene slazemo se, cim Beograd postane glavni grad Francuske ili Engleske...
 
Kako god da je, cene nekretnina su veoma velike. Ne znam koliko godina će ovako da izdrže, ali ne verujem da će skoro da padnu. Očigledno da ima kupaca inače ne bi bilo ovako
 
Ima kupaca ali nedovoljno da bi se taj trend nastavio.

Setite se samo Belvila. I tamo je cena krenula ambiciozno oko 2000 pa su kasnije bile akcije sa nižom cenom i besplatnim parkingom.

Sad gledam sa ljudi traže za polovne stanove u A Bloku 2600 po m2, što je van svake pameti. U tom slučaju West treba da košta 3000.
 
A Neimar u Džona Kenedija skoro 3.000 bez PDVa, besmisleno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=591960#p591960:35isny7d je napisao(la):
glasumasi » Pet Dec 28, 2018 10:07 pm[/url]":35isny7d]
Na njihovoj mapi samo park je veci 2 puta od celog placa koji zaista imaju.

To je sve sugavi lazljivi CBRE koji radi i marketing. Dosta je veliki problem trenutno u Beogradu za ljude koji hoce da kupe bolji stan u novogradnji - sa jedne strane dosta se gradi, sa druge skoro sve radi CBRE, tako da covek ne moze da dobije nijednu tacnu informaciju o bilo cemu sto ga interesuje, tj. dosta je veliki rulet sta cete dobiti na kraju. Verovatno je najbolje kupovati u preprodaji, ali je to dosta skuplje, nemam pojma...
 
Vrh