Šta je novo?

Banke, kartice, bankomati...

Kokos

Higher intermediate
Učlanjen(a)
17.03.2011.
Poruke
1.337
Pohvaljen
897
Lokacija
Galenika
Ne znam da li pratite (ponovno) nametanje Dina kartice.

Juče mi je prvo stigao mejl od banke sa odlukom koja je doneta zbog promene zakona i kaže:

ukoliko Vaša debitna kartica ističe 17.08.2018. ili kasnije, prilikom izdavanja/reizdavanja, biće Vam izdata Dina Card kartica bez naknade s obzirom da je to kartica koja trenutno ispunjava uslove iz člana 9 stava 1 Zakona. Druge debitne kartice (Visa, MasterCard i dr.), kao što je gore navedeno, mogu biti izdate na Vaš pisani zahtev koji možete potpisati u banci ukoliko Vam je prethodno izdata Dina Card kartica.

Zatim sam na autobuskoj pokušao da platim karticom autobusku kartu. Primaju samo Dinu. Ne verujem da je stvar u aparatu, već u nekoj odluci. Onda sam morao da podižem pare na bankomatu koji ima neki bag da kada klikneš 2000 on izbaci 500, pa sam morao da dižem dvaput, da mi dvaput uzme proviziju. Ali nije to stvar.

U trenutku kada se u inostranstvu ogromna većina karata kupuje online i samo pokaže na telefonu, mi se i dalje pretežno držimo šaltera i keša. Šta treba stranci koji samo prolaze kroz Beograd da rade? Pri tom život ovde me je naučio, da ovo nametanje Dina kartica služi da se neki pojedinci obogate.
 
Pa zar nisi čuo Jorgovanku? To je sve da bi ti ustedeo, a posledično i država.
 
Zanimljivo to oko pojeftinjenja usluga :) ja imam suprotno iskustvo. imam naviku da pred put automobilom na more uzmem AMSS pomoć na putu. Verujem da ima i povoljnijih i efikasnijih, ali navika mi je AMSS i ne razmišljam previše, a i nemam nikakvo iskutvo jer mi nijednom nije trebalo.

Uglavnom, nakon procedure, razmene podataka, itd... kad je došao red na plaćanje, 600din skuplje nego prošle godine.

Kao odgovor na moje iznenađenje da su toliko poskupeli, žena u prodaji mi značajno reče: da, ali postoje i novine ovaj put, dobijate i DINA karticu poštanske štedionice, na koju možete da uplaćujete novac kako biste u označenim prodavnicama kupovali s popustom. Tako ja ni kriv ni dužan dobih Dina karticu na mestu gde sam najmanje očekivao.
 
Фактички си 600 дин платио годишње одржавање картице која ти вероватно не треба.
Кад већ помињеш АМСС помоћ на путу, има једну предност у односу на друга осигуравајуће куће, а то је ограничење старости аутомобила. Ја само поред АМСС плаћао и Ђенерали, али они имају ограничење да до истека осигурање старост аутомобила не сме да пређе 7 година, и у Дунав осигуранњу (у сарадњи са "Coris Assistance") где је ограничење до 10 година, па од ове године не могу ни то осигурање да уплатим. Иначе чини ми се да се за исте паре добију бољи услови у ове две куће него у АМСС-у, мада је слично, а може да се бира и ниво услуге (чини ми се да у обе куће имају 4 нивоа услуге) при чему је најскупљи ниво услуге мало скупљи него у АМСС-у.
 
Mislim da je sve to slično, sve se svede na to da u slučaju nezgode, automobil se transportuje nazad ua srbiju, u slučaju kvara, do servisa. Ja na to gledam čisto kao neku sigurnost da mi za šlep neće uzeti 700 evra i sl. Postoje tu i neke refundacije smeštaja u slučaju potrebe, ali imam utisak da bi to bilo nemoguće izvesti svakako.

Ta kartica koja se dobija uz uslugu me podseća na čuvene muzičke albume koji su se dobijali uz praškove za veš... tolika joj je verovatno i upotrebna vrednost.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=556669#p556669:1rlmuly1 je napisao(la):
Kokos » Pet Avg 03, 2018 9:40 am[/url]":1rlmuly1] Zatim sam na autobuskoj pokušao da platim karticom autobusku kartu. Primaju samo Dinu. Ne verujem da je stvar u aparatu, već u nekoj odluci. Onda sam morao da podižem pare na bankomatu koji ima neki bag da kada klikneš 2000 on izbaci 500, pa sam morao da dižem dvaput, da mi dvaput uzme proviziju.
Imam isto iskustvo. Kliknula za 1000 bakomat mi izbaci 500 din. i naravno, ponovo moram na klik ali tada sam se pitala na koje dugme, šta ako mi izbaci npr. 5.000, đavo ne spava. Odustala sam, mogu me praviti ovcom samo dokle ja to dopustim.
 
Kazu iz kom banke da su dina kartice besplatne za sve njihove klijente
 
Pa bice besplatna i obavezna u svim bankama. Potpisan je i ugovor sa kineskim Union pay-om koji vec imaju razvijen karticni sistem u 168 zemalja...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
kako mene neko moze da uslovi da ja uzmem nesto sto necu?
 
a zar nije bilo nesto do nedavno da jako dugo nije moglo da se plati ni u jednoj prodavnici dina karticom, bila neka greska u sistemu?

ja kad to imam na umu ne pada mi na pamet da uzmem dinu, uzecu bilo koju drugu, jer necu da ne mogu da placam godinu dana


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=556669#p556669:7r5atbi1 je napisao(la):
Kokos » Pet Avg 03, 2018 9:40 am[/url]":7r5atbi1]Ne znam da li pratite (ponovno) nametanje Dina kartice.

Juče mi je prvo stigao mejl od banke sa odlukom koja je doneta zbog promene zakona i kaže:

ukoliko Vaša debitna kartica ističe 17.08.2018. ili kasnije, prilikom izdavanja/reizdavanja, biće Vam izdata Dina Card kartica bez naknade s obzirom da je to kartica koja trenutno ispunjava uslove iz člana 9 stava 1 Zakona. Druge debitne kartice (Visa, MasterCard i dr.), kao što je gore navedeno, mogu biti izdate na Vaš pisani zahtev koji možete potpisati u banci ukoliko Vam je prethodno izdata Dina Card kartica.

Zatim sam na autobuskoj pokušao da platim karticom autobusku kartu. Primaju samo Dinu. Ne verujem da je stvar u aparatu, već u nekoj odluci. Onda sam morao da podižem pare na bankomatu koji ima neki bag da kada klikneš 2000 on izbaci 500, pa sam morao da dižem dvaput, da mi dvaput uzme proviziju. Ali nije to stvar.

U trenutku kada se u inostranstvu ogromna većina karata kupuje online i samo pokaže na telefonu, mi se i dalje pretežno držimo šaltera i keša. Šta treba stranci koji samo prolaze kroz Beograd da rade? Pri tom život ovde me je naučio, da ovo nametanje Dina kartica služi da se neki pojedinci obogate.

ne kapiram foru sa tim zakonom, sta kao hoce a kazu da su mastercard i viza nelegalne??
 
Mozda je bata razvio biznis iz NBSa pa ce sada da procesuira transakcije preko dine :D
 
@loyola, i meni se čini da je nešto u tom stilu iza svega ovoga.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=556909#p556909:25piys1h je napisao(la):
Kokili » 03 Aug 2018, 22:17[/url]":25piys1h]kako mene neko moze da uslovi da ja uzmem nesto sto necu?

Država donese zakon i eto ti..

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=556940#p556940:25piys1h je napisao(la):
nekianonimnilik » 04 Aug 2018, 00:51[/url]":25piys1h]
ne kapiram foru sa tim zakonom, sta kao hoce a kazu da su mastercard i viza nelegalne??

Nisu nelegalne nego su tako izmislili da banka može da ti izda "stranu" karticu samo ako podneseš zahtev.
 
Ljudi, banka možda mora i biti primorana da izda dina karticu ali ne i vi da je podignete. Mislim da se kartica čuva 30 dana ili 60 dana u vašoj ekspozituri posle toga je nose na uništenje...
 
Kartica mora da se podigne kako bi se aktivirala, a samo nakon aktivacije je moguce izvrsiti narucivanje sekundarne kartice (Master/Visa/Maesto).

Ovo pricam iz prve ruke posto sam u ponedeljak uzeo Dinu i sada cekam da mi izrade Visu i Master.
 
Auto-moto savez Srbije svome članstvu više ne izdaje personalizovane članske kartice, umesto njih sada izdaje DINA prepaid kartice, bez imena člana/korisnika koje istovremeno služe i kao članske kartice.
 
Sto su zapeli za te dins kartice mene banke nisi zvale ni obavjestile o istima moze da se odbije ista to je sabic objasnjavao kako postupak
 
Za razliku od VISA i sličnih "starnih" sistema, prilikm plaćanja DINA karticom, trgovcu se ne naplaćuje provizija.
Izdavanje DINA je besplatno, za koriniska, itd. itd....

Država je obavezala banke da izdaju te katice, želeli mi da ih imao i koristimo, ili ne. A izdavanje neko mora da plati, neko treba da izmiri realne troškove DINA sistema, a to je - NBS (da ne bude zabune, NBS nije korisnik budžeta, NBS uplaćuje u budžet a sada će uplaćivati manje).

OK što pare ostaju u Srbiji, za razliku od potrebe VISA, MasterCard i sl, ali ... zašto onda AMSS izdaje člansku karticu kao DINA, a da ne pita članove da li žele da imaju platnu karticu, da li žele da budu upleteni u otvaranje tog računa kod Poštanske štedionice, da li žele da NBS plaća DINA sistemu održavanje tog računa, izradu te kartice....?

DINA je postala sistem za izvlačenje para od države.
 
Relja to sto AMSS izdraje clanske kartice kao DINA karticu je samo neka saradnja sa Postom, Posta ce placati izradu tu kartice a AMSS ne mora da trosi kintu na izradu kartica.

To je neka vrsta promocije. Kao sto MasterCard cesto ima promocije tipa bilo je svake prve srede u mesecu ako kupis MasterCard karticom jednu kartu za bioskop drugu dobijes gratis, ili popust koji su davali ako placas voznju CarGo-m sa MasterCard-om i ...

A da li si se raspitao u AMSS dal treba ta kartica da se aktivira u posti ili je ona odmah aktivirana cim si dobio clansku karticu?

Meni iskreno ne smeta da DINA kartica, jedino sta mi smeta jeste ko ih proizvodi i sto je u obavezi da se uzme ako kasnije zelimo VISA, MasterCar ili neku drugu karticu.

A verujem da ce dosta promocija biti sa placanjem DINA karticom.
 
Srđane, neko troši pare na tu "promociju", a pošto su u pitanju instiucije koje su u vlasništvu države (AMSS, Pošta), radi se novcu države, dakle građana, zarad finansiranja jednog sistema koji je suštinski u privatnim rukama.

Kartica i račun se navodno aktiviraju posle par dana.

Ali pazi, umesto tvoje presonalizovane kartice AMSS, kao do sada, dobijaš neku već gotovu karticu iz fioke, bez tvog imena, a za nju je vezan neki račun koji radi sa tom karticom, ali zapravo taj račun nije tvoj. Sa bankom Poštanska Štedionica nisi potpisao ugovor o računu, nisi tamo ni umatičen, a da bi koristio taj račun i da bi plaćao tom DINA-om, ti treba da prebaciš svoja sredstva na taj račun.... koji, ponavljam, zapravo - nije tvoj :)

Vidiš šta pokušavam da kažem: da bi se pare iz državnih tokova prebacile na račun privatne firme (održavanje DINA sistema), služe se najprljavijim trikovima.
 
Pa nije bas da nije tvoj racun, nemamo mi svi isti broj racuna, to bi bilo da ti uplatis kintu na tvoj racun a ja svojom karticom placam tvojim novcem.

Znamo da je namesteno ko ce da stampa te kartice, al meni je sve jedno, stampali DINA karticu kod Aninog brata ili AMSS stampao karticu kod Alekovog brata, okreni obrni pare idu u privatne firme. Al to nisu drzavne pare, to su pare koje su vec predvidjene za marketing ili ko zna sta vec. E sad ako firma propada i drzava dotira onda jesu drzavne pare :) Da su se odlucili da ne rade to sa AMSS i DINA karticom, oni bi te pare ulozili u nesto drugo ili ti nesto sto nebi ni culi a prali bi svakako novac.

Prepostavljam da imas onu super clansku karticu nekad je se zvala zlatna, a dal se uz osnovnu ili nekada srebrnu dobija DINA kartica?

Mene vise nervira sto su uveli zakon da moras da posedujes tu karticu, e to su vec prljavi trikovi.
 
Ne bih se baš složio.
Račun bi bio moj kada bih ga ja otvorio, pod svojim imnom i prezimenom, JMBG, stavio svoj postpis na ugovor sa bankom. ja to nisma uradio, ja PŠ nisam dao niti saglsanot niti stavio postpis na neki papir. Zapravo - niko me nije pitao da li želim da imam račun ili ne. Da bih koristio karticu i raču, ja treba na njega da uplatim neke pare, "prepaid". Ali ja nemam ama ikakvu informaciju kakav je to račun, da li banka PŠ može da koristi sredstva sa njega, da li je još neko treći ovlašćen da raspolaže novcem sa tog računa... nikakav ugovorna obaveza ne postoji između mene i te banke...

Pare jesu državne, bez obzira na koje kontu se vodile. Ne prestaju da budu državne (poreskih obveznika) ako se prebace sa konta "uplata članarine", "plate zaposlenih", "nabavka rezervnih delova za pomoć na putu" ili "uplata doprinosa" na konto "usluge marketinga" (=prebacivanje na račun privatne firme).


Do sada su se dobijale dve kartice: bela (odmah po potpisivanju pristupnice ili obnavljanja članstva, bez imena) i žuta (stizala naknadno poštom na kućnu adresu, sa imenom i prezimenom člana).
Sada se odmah dobijaju u zalepljenoj koverti jedna kartonska žuta i ova DINA kod poštanske štedionice, koja je ujedno i članska AMSS.
Obe su unapred bile upakovane, dobijaš prvu sa gomile, ti posle otvaraš, što znači da se ne vode na tvoje ime i prezime...

Što u teoriji, kako oni to izvode krajnje divlje, pošto ništa nisi potpisao sa bankom, da oni mogu da te DINA platne kartice/članske kartice AMSS povezuju sa računima kod PŠ i da raspolažu sredstvima kako žele.
Šta ih u tome sprečava? Baš ništa. Nema niti jednog dokumenta koji tebe kao korisnika kartice povezuje sa tim računom.



Mene vise nervira sto su uveli zakon da moras da posedujes tu karticu, e to su vec prljavi trikovi.
Naravno. Ovo sa AMSS članskim karticama je samo jedan detalj u široj priči.
 
Ja nisam shvatio da je dina kartica ujedno i članska kartica amss. Sad ih nemam pri ruci, ali čini mi se da je članski broj na onoj jeftinoj papirnoj-kartonskoj kartici što se dobije.
 
Vrh