Šta je novo?

Voždove Kapije [ Stambeno poslovni kompleks | 70 000 m² ]

To je skica, bio i ceo projekat... Skoro pa zasuzim kad vidim tu originalnu spratnost... ;)
Ako sam dobro pročitao nacrt novog PDRa, biće tri ulaza/izlaza u garažu i povećava se podzemno zauzeće parcele sa 85 na 90%
Evo i projekta, možda još neko pusti suzu :D
1f06d865b6d951b8040e09135445d74c.jpg


Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
Sramota i bezobrazluk da se drzava dozvoljava ovakv stvari!

Kupci prvih faza su bukvalno dovedeni bili u zabludu kada su donosili odluku da li da kupe stan i sada odjednom totalno druge okolnosti se desavaju...
 
Na zalost u naletu pocetnog entuzijazma i iracionalnog poverenje da ce renomirani investitor raditi (i) u korist kupaca potpisali smo takve ugovore da ne mozemo nista...mogu da rade i da grade sta hoce...

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=558901#p558901:l8xao61q je napisao(la):
Pupsik » Ned Avg 12, 2018 3:09 pm[/url]":l8xao61q] Не могу да замислим како изгледа човек који инвестира у стан 100000+ хиљада, а да није претходно извагао све "за" и "против".

Naravno da ljudi vagaju, narocito za takve stvari.
Stanovanje realno jeste prilicno subjektivna kategorija i svakom odgovara neka druga stvar, neko se prilagodi na nesto, neko ne moze nikad. Ja sam npr. pre 15 godina jako pogresio pri kupovini stana, a mislio sam da sam kupio bas ono sto ce mi u zivotu odgovarati i da se nikada necu preseliti. A ne mogu za sebe bas da kazem da nisam sistematican ili da sam u kupovinu isao brzopleto. Narocito sto nisam ni zaljubljenik posebnog dela grada pa sam bukvalno gledao sve. Prosto mi se kockice nisu poklopile i jako sam razocaran svojim izborom. Tako da sada prevelikih ocekivanja nemam, nadam se samo da cu izbeci ono sto mi licno puno smeta.

Sto se tice vaganja, kupac moze da vaga samo na osnovu cinjenica. A cinjenica jeste da su Vozdove kapije u gradjevinskom smislu prosecna novogradnja kao i ostale novogradnje u kraju, mislim na one OK sa gradjevinskom dozvolom. Licno sam gledao i VK i Panoramu, moram reci da se uopste nisam dugo dvoumio, Panorama mi je bila definitivan izbor. Nazalost, ni sa njima nisam nasao zajednicki jezik oko nekih stvari i otisao sam na potpuno drugu stranu. Ono sto jeste zaista upecatljivo je znacajna razlika u ceni na prilicno slicnoj lokaciji, razmak je jedna stanica prevozom. Sto se tice mikropolozaja i jedna i druga imaju neke svoje mane i prednosti.

Glavna stvar koja je cenovno izdvojila Vozdove kapije od okoline je cuveni "kondominijum", ili prevedeno na srpski jezik "grupacija vise gradjevinskih objekata na jedinstvenoj katastarskoj parceli" sto kupcima stanova u tim objektima daje suvlasnistvo na datoj parceli, pa i nad sadrzajima. Znaci tih 300-500 evra razlike po kvadratnom metru u odnosu na okolinu cini upravo to cuveno privatno dvoriste (mada je pitanje koliko u pravom smislu moze biti potpuno privatno obzirom da u lokacijskim uslovima pise da se parcela ne sme ogradjivati).Po istom principu su i Zemunske kapije kondominijum, malo vise otvorenog tipa. Da li ce to biti dobro, videcemo. Jedinu prednost vidim u tome da sutra grad nece moci da uzme par parking mesta i nabije neku pljeskarnicu ili trafiku i znam da cu placati odrzavanje tog dela. U kolikoj meri ce sustinski biti moje, nisam bas tu prednost video. Kad sam recimo video taj teniski teren, prva pomisao, broj stanova, pa broj stanovnika, pa neka se uvek igra dubl i da pustimo samo decu da igraju, koliko puta godisnje ce moje dete doci na red da odigra partiju tenisa? Hoce li se deliti vauceri za cekanje ili sta vec? Koliko stanara ce tu setati ljubimce? Da li ce roditeljima odgovarati i sl? Previse pitanja za 300-500 evra/m2.
Najgore od svega je sto je drzava zakon napisala da ide iskljucivo u korist investitoru. On u toku gradnje na jednoj parceli moze da izvodi projekat fazno sto znaci da svaki cas moze menjati resenja shodno tome kako mu trziste odgovara u datom trenutku. Vidimo da cak moze da menja i PDR, sve zivo. I kada se odlucis da das tih 300-500 evra/m2 iskljucivo za jedan dodatni sadrzaj koji zapravo uopste nije definisan i kada posle kupovine vidis kako se taj kupljeni deo zapravo menja, pa te jos uslovljavaju nekim potpisom da ga i posle izgradjenosti menjaju sa nekom unapred potpisanom vecinom, pa naravno da si u soku i da mozda tolike pare ipak ne bi dao za tako nesto.

Opet ponavljam, cena je subjektivna stvar, svako ima neku svoju racunicu. Ono sto je cinjenica je da je dvoriste koje kosta 300-500 evra/m2 stana postalo izuzetno podlozno promenama a moras priznati da to nikom ne moze biti tek tako svejedno. Parket i ove druge stvari ce se srediti, ja na to ne obracam paznju.
 
Ја сам напротив рекла да управо вагају. Ко се осећа превареним треба да се обрати суду наравно. Нико нас не тера да купујемо станове негде конкретно, поготово не за 100000+. Уговоре смо читали и трезвог ума подписивали. Кад прочиташ овај фирум, било коју тему све је катастрофа и ужасно. Ја волим и ову земљу и народ и свој живот. Срећна сам што ћемо ускоро живети у ВК. Имамо дете, имамо чихуахуа. Ко не уме да живи у заједници и заједничком дворишту са куцама, децом неком галамом, стварно треба да гради кућу, поготово што са 100000+ у Београду то може лагано. И неће бити тих проблема. Комшије, желим вам сву срећу, ал је на форуму много за нас негатива :) видимо се неком приликом у дворишту. Лаку ноћ.
Kanta":ldt9wrjg je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=558901#p558901 je napisao(la):
Pupsik » Ned Avg 12, 2018 3:09 pm[/url]":ldt9wrjg] Не могу да замислим како изгледа човек који инвестира у стан 100000+ хиљада, а да није претходно извагао све "за" и "против".

Naravno da ljudi vagaju, narocito za takve stvari.
Stanovanje realno jeste prilicno subjektivna kategorija i svakom odgovara neka druga stvar, neko se prilagodi na nesto, neko ne moze nikad. Ja sam npr. pre 15 godina jako pogresio pri kupovini stana, a mislio sam da sam kupio bas ono sto ce mi u zivotu odgovarati i da se nikada necu preseliti. A ne mogu za sebe bas da kazem da nisam sistematican ili da sam u kupovinu isao brzopleto. Narocito sto nisam ni zaljubljenik posebnog dela grada pa sam bukvalno gledao sve. Prosto mi se kockice nisu poklopile i jako sam razocaran svojim izborom. Tako da sada prevelikih ocekivanja nemam, nadam se samo da cu izbeci ono sto mi licno puno smeta.

Sto se tice vaganja, kupac moze da vaga samo na osnovu cinjenica. A cinjenica jeste da su Vozdove kapije u gradjevinskom smislu prosecna novogradnja kao i ostale novogradnje u kraju, mislim na one OK sa gradjevinskom dozvolom. Licno sam gledao i VK i Panoramu, moram reci da se uopste nisam dugo dvoumio, Panorama mi je bila definitivan izbor. Nazalost, ni sa njima nisam nasao zajednicki jezik oko nekih stvari i otisao sam na potpuno drugu stranu. Ono sto jeste zaista upecatljivo je znacajna razlika u ceni na prilicno slicnoj lokaciji, razmak je jedna stanica prevozom. Sto se tice mikropolozaja i jedna i druga imaju neke svoje mane i prednosti.

Glavna stvar koja je cenovno izdvojila Vozdove kapije od okoline je cuveni "kondominijum", ili prevedeno na srpski jezik "grupacija vise gradjevinskih objekata na jedinstvenoj katastarskoj parceli" sto kupcima stanova u tim objektima daje suvlasnistvo na datoj parceli, pa i nad sadrzajima. Znaci tih 300-500 evra razlike po kvadratnom metru u odnosu na okolinu cini upravo to cuveno privatno dvoriste (mada je pitanje koliko u pravom smislu moze biti potpuno privatno obzirom da u lokacijskim uslovima pise da se parcela ne sme ogradjivati).Po istom principu su i Zemunske kapije kondominijum, malo vise otvorenog tipa. Da li ce to biti dobro, videcemo. Jedinu prednost vidim u tome da sutra grad nece moci da uzme par parking mesta i nabije neku pljeskarnicu ili trafiku i znam da cu placati odrzavanje tog dela. U kolikoj meri ce sustinski biti moje, nisam bas tu prednost video. Kad sam recimo video taj teniski teren, prva pomisao, broj stanova, pa broj stanovnika, pa neka se uvek igra dubl i da pustimo samo decu da igraju, koliko puta godisnje ce moje dete doci na red da odigra partiju tenisa? Hoce li se deliti vauceri za cekanje ili sta vec? Koliko stanara ce tu setati ljubimce? Da li ce roditeljima odgovarati i sl? Previse pitanja za 300-500 evra/m2.
Najgore od svega je sto je drzava zakon napisala da ide iskljucivo u korist investitoru. On u toku gradnje na jednoj parceli moze da izvodi projekat fazno sto znaci da svaki cas moze menjati resenja shodno tome kako mu trziste odgovara u datom trenutku. Vidimo da cak moze da menja i PDR, sve zivo. I kada se odlucis da das tih 300-500 evra/m2 iskljucivo za jedan dodatni sadrzaj koji zapravo uopste nije definisan i kada posle kupovine vidis kako se taj kupljeni deo zapravo menja, pa te jos uslovljavaju nekim potpisom da ga i posle izgradjenosti menjaju sa nekom unapred potpisanom vecinom, pa naravno da si u soku i da mozda tolike pare ipak ne bi dao za tako nesto.

Opet ponavljam, cena je subjektivna stvar, svako ima neku svoju racunicu. Ono sto je cinjenica je da je dvoriste koje kosta 300-500 evra/m2 stana postalo izuzetno podlozno promenama a moras priznati da to nikom ne moze biti tek tako svejedno. Parket i ove druge stvari ce se srediti, ja na to ne obracam paznju.

Отправлено с моего TA-1021 через Tapatalk
 
Ti smatras da investitori/graditelji imaj pravo da lazu i drzava koja im prodaje zemljiste istim tim ili daje dozvole za gradnju ne treba da se mesa i jos ne treba ni da razmotri sta rade i da li ima propratne infrastrukture za sve njihove poduhvate? A kupci posto kupuju u ranoj fazi i "jeftino" placaju kvadrat neka na sudu traze svije pravo, taj rizik kosta toliko koliko je kvadrat jeftiniji!? Rizik kad se kupuje u ranoj fazi postoji, ali ovo je otislo predaleko. Pa bar da su cutali, da su rekli ne znamo sta ce da bude, ne znamo sta cemo da ugradjujemo, stan ce okvirno da ima toliko kvadrata, nego kad izrazis sumnju u nesto jos se uvrede kako dovodis u pitanje reputaciju investitora.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=558976#p558976:30rz0xzm je napisao(la):
Pupsik » Ned Avg 12, 2018 10:06 pm[/url]":30rz0xzm]Ко се осећа превареним треба да се обрати суду наравно.
Нико нас не тера да купујемо станове негде конкретно, поготово не за 100000+.
Уговоре смо читали и трезвог ума подписивали.
Кад прочиташ овај фирум, било коју тему све је катастрофа и ужасно.
Ја волим и ову земљу и народ и свој живот.

Mi ovde govorimo o marketinskoj prevari, ne legalnoj. Svako ovde zna da nema na sta da se zali sudu. Niko ovde nije potpisao da placa dvoriste 300-500 evra/m2 stana, vec se to vodi iskljucivo kao cena kvadrata stana. Smisljena je ta famozna krilatica "kondominijum" i donosi extra profit investitorima iako oni tu nista posebno nisu uradili. Kupili su odredjeni prostor, formirali jedinstvenu katastarsku parcelu i nazvali to "kondominijum". I ja sam u istoj formi u Zemunskim kapijama i ponekad se zapitam koliko ce mi to znaciti. Ponavljam, jedino sto znam da grad nece moci da devastira to podrucje kako se koja vlast menja i dodaje svoje "sadrzaje", ali opet nece biti jeftino placanje te fontane, zalivanja i sl. Sta cu, prihvatio sam to, nadam se najboljem. Ono sto mi se tu potencijalno ne svidja sto grad moze posle nekog vremena, kad nikne dovoljno "kondominijuma" da kaze: e sada ce ovi burzujcici sa lepim parcetom zemlje da placaju i porez na to, ne samo na stan. Ako ne mogu da im uvalim pljeskarnicu u naselje, mogu dodatni porez.

Tacno, ugovore smo citali, vagali, potpisali. Trezni ili ne, rizik kupovine novogradnje je veliki bez obzira na sve danasnje novotarije oko garancija.

Sto se tice foruma, mogu ti reci da je prilican deo tacan, to sto izgleda malo depresivno, to zapravo jeste nasa realnost. Investitori nam u dovoljnoj meri daju ruzicasti pogled. Da ima ljudi koji pesimisticnije ili optimisticnije gledaju na stvari, tacno je. Ima i zavidnih, ima i onih koji se hvale, razliciti smo, raspravljamo. Bitno da izvucemo sto vise podataka koji ce svima pomoci oko kupovine, odabira, bilo cega. Svako ce znati sta ce da preskoci u citanju, a sta ce procitati vise puta.

Sto se tice ljubavi prema domovini izabrali smo Predsednika koji sasvim dovoljno potencira te stvari, mi time ne moramo da se bavimo.
 
Pupsik, ne zelim da te napadam, ima jos ljudi koji su tvog misljenja, mozda gresim, ali mislim da rizik kad se stan kupuje u izgradnji ne sme da bude bas ovoliki. Jedna od kljucnih stvari kod ovog kompleksa je bilo to dvoriste, a sad uspade da ce biti mnogo manje od ocekivanog i sa zgradama koje ce da budu sa 15+ spratova, ogromnim brojem stanara i jos da placas ko zna koliko odrzavanje toga....
 
dekius":3v5t13cn je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=558876#p558876 je napisao(la):
cloud041 » Ned Avg 12, 2018 12:26 pm[/url]":3v5t13cn]Nije alavost nego ponuda i potražnja. 2000 evra za tu lokaciju je van svake pameti ako se uzme u obzir da se tu novogradnje (istina ne sa privatnim parkom) kreću oko 1500.
Ma slažem se da je to ponuda-potražnja, ali u momentu kad se već rasprodaju poslednji stanovi iz faze 2, podizanje cene je čista alavost - iovako su debelo u plusu. Pominjali jesu neka unapredjenja u trećoj fazi (bolje klima uredjaje - Gorenje je realno drugorazredan uredjaj), ali ne mogu poboljšanja u trećoj da naplaćuju kupcima iz prve i druge faze, to je čist bezobrazluk.

Šta onda da kažemo za NBG gde su cene skočile 500e po m2. Ovo po 100e gore ispada skromno :)
 
Gde i kada na NBGD?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
U West 65 naselju kvadrat je skocio i preko 500e po m2, prve zgrade koje su zavrsene bile su oko 1600e po m2, sada je cena oko 2300 po m2.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=559001#p559001:x2vlfn5g je napisao(la):
cloud041 » Pon Avg 13, 2018 12:15 am[/url]":x2vlfn5g]
dekius":x2vlfn5g je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=558876#p558876 je napisao(la):
cloud041 » Ned Avg 12, 2018 12:26 pm[/url]":x2vlfn5g]Nije alavost nego ponuda i potražnja. 2000 evra za tu lokaciju je van svake pameti ako se uzme u obzir da se tu novogradnje (istina ne sa privatnim parkom) kreću oko 1500.
Ma slažem se da je to ponuda-potražnja, ali u momentu kad se već rasprodaju poslednji stanovi iz faze 2, podizanje cene je čista alavost - iovako su debelo u plusu. Pominjali jesu neka unapredjenja u trećoj fazi (bolje klima uredjaje - Gorenje je realno drugorazredan uredjaj), ali ne mogu poboljšanja u trećoj da naplaćuju kupcima iz prve i druge faze, to je čist bezobrazluk.

Šta onda da kažemo za NBG gde su cene skočile 500e po m2. Ovo po 100e gore ispada skromno :)
:) Svi dizu cene fazno, ali ovo dizanje kad ti ostane 5 stanova neprodatih od stotinak mi nikako nema razumno objasnjenje do gramzivosti iliti - nabiće dodatnih 40000 eur profita, tako da neki menadžerski mag prestigne svoj godišnji-kvartalni-mesečni target. No nebitno, odustao sam primarno zbog spratnosti (mada ima više razloga). Ne odgovara mi prvi sprat ka ulici - tek ne ka parku, tako da tražim rešenja na drugoj strani.
 
Ima frizera kojima je taj prvi sprat odgovarao tako da ce i samo dvorište biti na izvolte.


@ Frode: Na povecavanje broja stanova tj na smanjenje dvorišta u odnosu na polazni nacrt moramo reagovati i traziti smanjenje cene odrzavanja/m2 stana. Treba se organizovati cim se 51% stanova useli.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=559197#p559197:28dr5fk2 je napisao(la):
Ulixes » Uto Avg 14, 2018 8:33 am[/url]":28dr5fk2]Ima frizera kojima je taj prvi sprat odgovarao tako da ce i samo dvorište biti na izvolte.


@ Frode: Na povecavanje broja stanova tj na smanjenje dvorišta u odnosu na polazni nacrt moramo reagovati i traziti smanjenje cene odrzavanja/m2 stana. Treba se organizovati cim se 51% stanova useli.


Kupac sam stana u prvoj fazi, i kako reče kolega forumaš Frode, pleše se rumba, samba, ča ča ča, dok čekamo rešenje za parket.
A ima nas još koji čekamo rešenje problema sa parketom i useljenje.
Da li neko ima informaciju o penalima zbog kašnjenja sa useljenjem? Neka me ispravi neko ako grešim, ali bi trebalo podneti pismeni zahtev za naplatu penala najaksnije na dan primopredaje stanova, jer mi se čini da posle toga nemamo pravo na nadoknadu?

@Ulixes +1
Možete slobodno da me kontaktirate za dogovor

Pozdrav od budućeg komšije :)
 
Penale su po ugovoru dužni da isplaćuju samo u slučaju ako zgrada ne dobije pozitivan zapisnik o tehničkom prijemu do 31 Jula. Oni su dobili pozitivan zapisnik jos pocetkom Maja tako da od toga nema nista.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 
Pod pretpostavkom da smo svi potpisali ugovor sa istom tom klauzolom ;)

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=559218#p559218:2bbcvlfw je napisao(la):
IS27 » Uto Avg 14, 2018 11:10 am[/url]":2bbcvlfw]Penale su po ugovoru dužni da isplaćuju samo u slučaju ako zgrada ne dobije pozitivan zapisnik o tehničkom prijemu do 31 Jula. Oni su dobili pozitivan zapisnik jos pocetkom Maja tako da od toga nema nista.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk


A kako su mogli da dobiju pozitivan zapisnik, kad je se parket podigao? U slucaju da je tacno da imaju pozitivan zapisnik, mislim da to moze vrlo lako da se ospori, kako je zgrada prosla tehnicki prijem kad je se parket podigao u svim stanovim??? Koja firma je radila tehnicki prijem?

Ako se vratimo par postova ranije, gde je neko okacio screenshot gde se vidi da je odbijen zahtev za upotrenu dozvolu, izmedju ostalog se tu dosta stvari vidi, dokumentacija je javna, i svako ima uvid u nju preko apr sajta.
 
dekius":2et9lni6 je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=559001#p559001 je napisao(la):
cloud041 » Pon Avg 13, 2018 12:15 am[/url]":2et9lni6]
dekius":2et9lni6 je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=558876#p558876 je napisao(la):
cloud041 » Ned Avg 12, 2018 12:26 pm[/url]":2et9lni6]Nije alavost nego ponuda i potražnja. 2000 evra za tu lokaciju je van svake pameti ako se uzme u obzir da se tu novogradnje (istina ne sa privatnim parkom) kreću oko 1500.
Ma slažem se da je to ponuda-potražnja, ali u momentu kad se već rasprodaju poslednji stanovi iz faze 2, podizanje cene je čista alavost - iovako su debelo u plusu. Pominjali jesu neka unapredjenja u trećoj fazi (bolje klima uredjaje - Gorenje je realno drugorazredan uredjaj), ali ne mogu poboljšanja u trećoj da naplaćuju kupcima iz prve i druge faze, to je čist bezobrazluk.

Šta onda da kažemo za NBG gde su cene skočile 500e po m2. Ovo po 100e gore ispada skromno :)
:) Svi dizu cene fazno, ali ovo dizanje kad ti ostane 5 stanova neprodatih od stotinak mi nikako nema razumno objasnjenje do gramzivosti iliti - nabiće dodatnih 40000 eur profita, tako da neki menadžerski mag prestigne svoj godišnji-kvartalni-mesečni target. No nebitno, odustao sam primarno zbog spratnosti (mada ima više razloga). Ne odgovara mi prvi sprat ka ulici - tek ne ka parku, tako da tražim rešenja na drugoj strani.
Prvo, nije relevantno reći da je cena povećana, a da se to odnosi na samo nekoliko stanova. To se zove plitko tržište. Pored toga, nije relevantno ni ako fizičko lice ne može da proda po toj ceni nego može samo investitor.

Treće, nejasno je ko kupuje to ako zna da je cena povećana u odnosu na prethodno važeću...

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
felix_":18exgklb je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=559218#p559218 je napisao(la):
IS27 » Uto Avg 14, 2018 11:10 am[/url]":18exgklb]Penale su po ugovoru dužni da isplaćuju samo u slučaju ako zgrada ne dobije pozitivan zapisnik o tehničkom prijemu do 31 Jula. Oni su dobili pozitivan zapisnik jos pocetkom Maja tako da od toga nema nista.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk


A kako su mogli da dobiju pozitivan zapisnik, kad je se parket podigao? U slucaju da je tacno da imaju pozitivan zapisnik, mislim da to moze vrlo lako da se ospori, kako je zgrada prosla tehnicki prijem kad je se parket podigao u svim stanovim??? Koja firma je radila tehnicki prijem?

Ako se vratimo par postova ranije, gde je neko okacio screenshot gde se vidi da je odbijen zahtev za upotrenu dozvolu, izmedju ostalog se tu dosta stvari vidi, dokumentacija je javna, i svako ima uvid u nju preko apr sajta.
Pozitivan zapisnik o tehnickom prijemu je jedno a upotrebna dozvola drugo pri cemu su za upotrebnu odbijeni iz proceduralnih razloga. Ne razumem se u procedure i koje uslove zgrada mora da ispunjava da bi se dobio pozitivan zapisnik ali ako tumacimo ugovor oni su ispunili uslov koji im omogucava da ne placaju nikalve penale kad god da se dogodi primopredaja.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 
Tehnicki prijem radi firma koja je angazovana od strane investitora, mislim da je svima dovoljno ovo kao argument.
 
Neko je spomenuo potrebu da se organizujemo i trazimo smanjenje cene odrzavanja kompleksa zbog naknadnih promena u Kompleksu. Ali mislim da bi to bilo moguce samo pre prvog konstituisanja upravnog odbora od 3 clana koji ce posle imati mandat da odlucuje o svemu, a skoro ih je nemoguce smeniti jer bi to zahtevalo saglasnost vise od polovine od ukupnog broja stanara, dok je za njihovo postavljanje potrebna samo vecina prisutnih na konstitutivnoj sednici. Mislim da ce ta konstitutivna sednica odrediti nasu dalju buducnost i to nam je jedina sansa da se osporimo i odbacimo princip upravljanja kompleksom koji je predvidjen u "Pravilima stanara", tako sto bi vecina prisutnih donela odluku da se umesto tog principa primenjuje vazeci Zakon o stanovanju. Onda ne bi mogli da bez saglasnosti vecine stanara podizu bilo kakve objekte u kompleksu i donose kljucne odluke o bilo cemu.
 
Saglasnost svih stanara je, po zakonu, potrebna da bi se donele odluke koje obavezuju sve stanare, u smislu dodatnih troškova održavanja koji nisu utvrđeni zakonom. Ovo važi u stambenim zajednicama. Mislim da zakon ne poznaje stambeni kompleks, više zgrada i slične gluposti.
 
sto se tice lokala i dvorista na sastanku su me ubedjivali da lokali nece imati pristup dvoristu vec samo stanari. Ostaje pitanje cene odrzavanja dvorista nakon 5 godina.
 
Saglasnost svih stanara neće biti potrebna za odluke koje obavezuju stanare ako se konstituiše upravni odbor od tri člana kako je to opisano u "Pravilima stanara" u Aneksu 4 k.p. ugovora. Cilj ovog aneksa i jeste da se zaobidje zakon i da samo troje ljudi donose vazne odluke u pogledu investicija, troškova i svega što se odnoai na Kompleks, a da svi stanari moraju to da plaćaju. Po mom mišljenju, jedini način da se to izbegne je da na prvoj konstitutivnoj sednici stanari većinski donesu odluku da se ovaj član u "Pravilima stanara" izmeni i da se umesto njega primenjuju odredbe Zakona o stanovanju koje se odnose na način odlučivanja i upravljanja stambenom zajednicom.
 
Vrh