Šta je novo?

Kolor šeme vozila GSP-a

Соларисима просто све боје добро стоје, Јапанци имају пријатнију нијансу жуте и плаве, док су сви жути Икарбуси по мени били живи очај, што због оне дречаве нијансе жуте, што због ружне тегет штрафте на дну возила само са стране што све скупа изузетно боде очи. Солариси имали тегет штрафту и на предњем и задњем крају возила што је естетски много лепше. Но то је опет до укуса.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=560562#p560562:14sqih8m je napisao(la):
Žika » Pon Avg 20, 2018 11:17 am[/url]":14sqih8m]
Bender da nije bila '99 ?
Inače ti što su bili spremni za Tursku tzv. turčini jesu bili bolje urađeni nego ovi za Beograd. Mada i jedni i drugi kante.
Evo odgovorio sam na temi Istorija JGP. Ti što sam ja gledao u Kneza Miloša su bili crveno-beli i isporučni su ili 99te ili 2000te. Pogledao sam u Ikarbusovoj knjizi i definitivno obe godine dolaze u obzir pošto fabrika nije prekidala proizvodnju i isporuke GSPu. Od 98' do 2000 isporučili su GSPu oko 100 autobusa, tako da je to što sam ja video verovatno bio jedan, najverovatnije poslednji deo te isporuke, 2000. godine.
Što se tiče ''Turčina'' to valjda beše onaj kontigent sa crveno-narandžastom podlogom i plavim površinama, koji su vozili do sredine 90ih. Njih sam stalno gledao kao klinac u Sarajevskoj dok ih nisu prefarbali i/ili zamenili drugim.

Direttore,
Kao što Keša reče, GRAS ima/je imao i MANove iz 98' i novije iz 2003-2004 koji su bili jedna generacija mlađa. Istina, ja sam zaboravio da je Sarajevo dobilo Japansku donaciju od 50 autobusa još 98', i to su ti stariji MANovi na koje ti misliš. Ali koliko znam, posle su, u isto vreme kad i mi, dobili još jedan kontigent novijih MANova, istih kao kod nas. Deo vozila namenjenih njima, otišao je nama, i otud te žute boje na njima.
Mada naravno najbolje je proveriti sa ljudima koji su ispratili to jer ipak beše davno a kad se svašta drži u glavi nešto se i pobrka. :D
Ipak, opet ostaje ono što sam rekao za DS i GSP, da je bilo besmisleno preobraćati ceo vozni park zarad 93 vozila.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=560582#p560582:sin3kq7t je napisao(la):
nekianonimnilik » Pon Avg 20, 2018 11:09 am[/url]":sin3kq7t]ne znam za tramvaje i trole, ali a autobuse mi je definitivno najlepsa zuta, ne zbog zutih, nego nekako najlepse stoji solarisima, a i japancima i starim ikarbusima, novi ikarbusi bi bili ruzni u svakoj kolor semi pa o njima i ne razmisljam, a i najlogicnija je zuta, jer se traka za autobuse zove zuta traka, a stajalista su obelezena zutom bojom na asfaltu
Haha, bolje tiću sa tom zutom trakom i zutom horiz signalizacijom, sad ce pojedinci da se nalupaju kako je i za to kriv djilas.
Normalne nijanse zute i plave (solarisi) su bile potpuno prihvatljiva varijanta u vreme 'zutih' kao sto je crveno-plava kombinacija (caf) potpuno prihvatljiva u ovo naprDNO-veleizdajnicko vreme. I nema tu mesta za lupetanja o polit konotaciji jer zuto je prepoznatljiv standard javnog prevoza, a crveno plavo (ravnomerno zastupljene) je nacionalni 'standard'.

Dakle, uvodjenje zuto-plave (ili bilo koje druge komb), pre svega kao postapokalipticki otklon od toliko stetne i zloslutne ck-kpj crvene je bilo zdravorazumski krajnje neophodno, dok sa druge strane, u situaciji koju imamo kada su prakticno svi nelimarijski delovi karoserije crni, uvodjenje i ponovno nametanje ck-kpj crvene je zdravorazumski prilicno neprihvatljiva, kako iz psihogeno-iritirajucih razloga, tako i iz nacionalno iritirajucih razloga, jer kolor sema kojom upadljivo dominiraju siptarske nac boje je jednako iritantna kao npr ona gde bi vozila bila ofarbana u crveno-belu sahovnicu.

Bender druze, ti si ovde simbolican broj od 6 trolejbuskih linija (11-16) uvedenih u vreme najzesceg ck-kpj ludila, predstavio kao istorijsku kolor semu gsp-a, sto je skroz netacno, jer osim tih sest trolejbuskih linija, pre samodoprinosa nista nije bilo ck-kpj crveno.
 
Није проблем у самој жутој боји, колико у ружној, дречавој, за око нападној нијанси жуте, у катастрофалној комбинацији са оном ружном нијансом тегет плаве. И поред лоше комбинације боја, имали смо и поражавајуће немаштовиту и ружну шему, плава само са стране, предњи и задњи део једнобојни. Солариси су скроз друга прича, на њима су лепо и предњи и задњи део добили боју, а сам облик дизајн возила је такав да му све боје лепо стоје. Старим икарбусима просто онаква комбинација боје није лепо стајала. Ни ово ново црвенило није најсрећније изведено, требало се ићи на шему из 90их са белом од испод прозора до крова, на браницима и вратима. Ово је само варијација на немаштовито жуто-плаво бојење, само што је сада бела штрафта изнад прозора, а онда је жута била дуж доње ивеице бочних страница. Не ваља ни када има пуно црвене, то није најсрећнија комбинација, стоји добро само на ватрогасним камионима, мада и ту има белих или жутих детаља да разбију монотонију.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=561854#p561854:hdqrdb95 je napisao(la):
Bumbarevo brdo » Pet Avg 24, 2018 8:37 pm[/url]":hdqrdb95]
Bender druze, ti si ovde simbolican broj od 6 trolejbuskih linija (11-16) uvedenih u vreme najzesceg ck-kpj ludila, predstavio kao istorijsku kolor semu gsp-a, sto je skroz netacno, jer osim tih sest trolejbuskih linija, pre samodoprinosa nista nije bilo ck-kpj crveno.
Nigde nisam rekao da je to "istorijska šema". To su tvoje reči. Ja samo demantujem tvoje tvrdnje, da pre 1985. nije bilo crveno-belih vozila u Beogradu. A ove slike to i potvrđuju:

Pogledajte prilog 3
Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 1
Na sledećoj slici blokova oko Fontane iz 1960ih se vidi stara crveno-bela šema na autobusu i nova zelena na prikolici.
Dakle nije istina da su samo trolejbusi nosili crveno-belo nego su i autobusi i tramvaji.


To sve potvrđuje da je ova sadašnja kolor šema postojala u Beogradu još pre 1985. Da li je to čini istorijskom? Ne. Ne smatram da je Beograd jedan od gradova koji imaju nešto karakteristično kod svog JGP (kao London npr) pa da treba da ima svoju istorijsku kolor šemu. Samo kažem da je ona uvedena mnogo pre 1985.

Inače ja nisam ulazio u to koja je šema lepša nego sam rekao da je meni ova sadašnja sto puta bolja od rasula i haosa koje smo imali prrethodnih 10 godina. Dakle nije pitanje dal je lepša, nego da li je bolja. I u odnosu na ono rasulo koje smo imali - da, bolja je. Da li je ipak mogla da bude još bolja? Mogla je.

Ali dobro bože moj, dobili smo to što smo dobili. I većinski je ispoštovano. Što znači da se uniformizacija vratila u ovaj grad. Pa jednog dana, kad dođu neki novi predlozi, uvešće se nešto novo i bolje. I ispoštovaće se u većoj meri nego što je to bilo nesrećnih 2000ih jer će do tad uniformizacija i standardizacija da postanu normalne stvari kojih će se svi pridržavati. Eto to je ono što pokušavam da kažem svo vreme.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=563101#p563101:hqugcodh je napisao(la):
busspoter » Sre Avg 29, 2018 2:23 pm[/url]":hqugcodh]Evo nekih fotkica od juce iz Zemuna...

Solaris Urbino 18 by busspoter, on Flickr

Ovde se lepo vidi koliko je bočna linija lepša kod Solarisa. Em što je kao kutija za cipele sam ćoškast em ima tanku liniju krova tj crnilo kao produžetak stakala ruži autobus.
 
Eh, kada bi samo budžet za kulturu bio koliko je za prefarbavanje iz SPS-a u DS, pardon iz crvenog u žuto, a zatim prefarbavanje iz DS-a u SNS, pardon iz žutog u crveno. Ovako imaš crveni solaris sa plavo žutom unutrašnošću. Prava slika izvornih preletačevića. Menja boje po potrebi. Pritom klima ne radi u 90% Solarisa, barem na liniji 31 kojom se svakodnevno vozim, te izmerena unutrašnja temperatura dostiže više od 40 stepeni.
 
То је слика и прилика већине активности наших властодржаца последњих деценија, козметика на рачун функционалности.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=563532#p563532:2g4op5jn je napisao(la):
WLABmz » Pet Avg 31, 2018 12:00 am[/url]":2g4op5jn]Eh, kada bi samo budžet za kulturu bio koliko je za prefarbavanje iz SPS-a u DS, pardon iz crvenog u žuto, a zatim prefarbavanje iz DS-a u SNS, pardon iz žutog u crveno. Ovako imaš crveni solaris sa plavo žutom unutrašnošću. Prava slika izvornih preletačevića. Menja boje po potrebi. Pritom klima ne radi u 90% Solarisa, barem na liniji 31 kojom se svakodnevno vozim, te izmerena unutrašnja temperatura dostiže više od 40 stepeni.
Bogati smo za pogrešne stvari.
Što se klime tiče 100% u pravu, samo što temperatura ide i preko 50C. Mada ja bi više razmišljao kako je vozaču na ti +50C (možda i više zbog isijavanja crne table) i kako će da izdrži do 8 h za upravljačem. U tim uslovima lako dođe do kolapsa i velika nevolja u najavi.
 
Da li je u pitanju ušteda ili "ušteda" ali izgleda da krovovi autobusa nisu ofarbani u crveno ne na jednom primerku (čiju smo fotografiju već videli na ovoj temi) nego na više vozila.
Pogledajte prilog 1
 
Пракса је да се не фарбају кровови, ни код црвених аутобуса који су постајали жути нису фарбани кровови.
 
Krovovi su uglavnom bili beli. I tako bi trebalo da ostane.
 
Bili nekad. Sudeći po slikama , sada su uglavnom žuti , a tako ne bui trebalo da ostane.
 
pa valjda kad je originalna farba onda je jeftinije da sve bude jedna boja, samo potope karoseriju, valjda su zato poljaci farbali full zuto, a ovako kad je drugo farbanje onda je jeftinije sto manje jer necevaljda ceo bus da rastavljaju i potope karoseriju u boju
 
Žika reče da za cene koje su plaćene da se prefarbaju Solarisi, trebalo je da budu uključeni i krovovi. Nemam predstavu o trim troškovima al verujem da je u pravu. A i tupavo je više da non stop gledamo polovična rešenja.
 
Ispravka
Bumbarevo brdo":100o57c0 je napisao(la):
Tako je, pre samodoprinosa i uvodjenja ck-kpj crvene apsolutno sve pre toga je bilo zeleno, u jednoj ili dve nijanse.

ГЛАС ПРИРОДЕ":100o57c0 je napisao(la):
Сада је изглед возила измењен у односу на ранија времена, црним површинама, а са том бојом црвена даје врло непријатан и нападан утисак који може да буде добар једино људима којима је порука битнија од суштине и практичних потреба људи.
Upravo tako, taj krajnje neprijatan i napadan utisak koji daju crvena i crna kada se upare, je sustina koju jedino mogu da ne vide zaslepljeni - ili gorepomenutom porukom ili ukorenjenim ck-kpj tekovinama.

Svaka bundeva, sargarepa, limun, krastavcic, tikvica, patlidzan, trule visnje i kajsije, a zasto ne i mladi krompirici, bilo sta je bolje lepse i prijatnije za videti od onoga sto najbolje prilici gsp tirani.
Odgovor:
laki72":100o57c0 je napisao(la):
Crvena sa crnim detaljma.
Tebi je asocijacija na Tiranu.
E vidis, a meni na bubamaru

Treba li sad da licitiramo dal je tvoja ili moja percepcija umetnicki i estetski vrednija?

Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk

Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk
 
Ha ha, kakva sprdnja, pa nisu busevi na tufnice, kao bubamara, sto je skroz drugaciji vizuelni utisak koja god kombinacija boja da je u pitanju.
Ovde se radi o najprostijoj podeli na dve velike i jasno odvojene povrsine, pa neka prirodna asocijacija (dakle iz prirode) bas i ne pije vodu.

Zna se kojim zemljama su crvena i crna nac boje, na cijim zastavama se nalaze (sa ili bez bele), zna se i ko je ovde nazivan crveno-crna koalicija, zna se i ko pobedjuje glasovima starih komunjara, zna se za koga navijaju šiptari u seriji A, a zna se i ciji precednik je pljunuti novinar fahri i ko krčka veleizdaju.
Bas se zna zasto je MORALA bas ta boja...

Sve se zna, a naivnim srbima se i dalje prividjaju tufnice i leptirici. :bash:

No, vratimo se temi:
@Bender
U pravu si, priznajem. Iskreno, bio sam ubedjen da je drugacije jer je ogromna vecina slika iz tog perioda crno-bela, a po pisanju drugih dalo se zakljuciti da je pre samodoprinosa sve bilo zeleno, osim predratnih bordo tramvaja.
 
E dobro je da je tebi sve "zna se"
a 'buba mare' su sasvim OK

Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk
 
Tako je, tako je, tufnice, leptirici i glava u pesku. Tupavije nacije znamo da nema. Zajapureni ko busevi kolko nam dobro ide. :lol:
 
Opisujes one kojima je coloritet primaran, a sustina nebitna?


Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk
 
Simbolika, drugovi pioniri, simbolika. A simbolika i sustina bas nemaju veze, jel da? :lol:
Crveno-crnim veleizdajnicima je prefarbavanje zutih autobusa posao od nac znacaja, a ja treba nekom da objasnjavam vezu sustine i simbolike. :lol:

Ako su u partiju primali sa navrsenih 18, izgleda da su neki '90 fatali zadnji voz. Samo im izgleda nije objasnjeno da oni treba da ugase svetlo.
 
Не треба везивати боје за идеологију. Ево ја црвено-црну вежем за ФК Мачва Шабац, клуб са предратном историјом.
 
Dosljak druze, siguran sam da si i od ostalih prepoznat kao najpozitivniji clan foruma, ali 90% ljudi ovde blage veze nema koje su klupske boje macve sabac i slobode uzice.

Boju za ideologiju ne vežem ja kao pojedinac, vec ideologija sama sebe veže za boju i to naravno u propagandne svrhe. Zato prefarbavanje otpadnih raspada i jeste najvazniji drzavni posao. Da je to samo pitanje pukog kolorita, kao sto 'naivci' vele, ne bi se ovi zlotvori toliko lomili oko toga. Ovako, spolja gladac a unutra raspad, tipicno za lidere u regionu. :lol:
 
Ne brini, samo se strpi još par godina da dođe neka nova garnitura na vlast pa će onda oni da uvedu neku svoju kolor šemu.

(Mada moguće je da ćemo se načekati pošto ovaj naš ima životni san da bude srpski Kim Džong... ali dobro to je sad već druga tema...)
 
Vrh