Šta je novo?

Avala

Pa će posle da podignu luksuzni parohijski dom pa će podići parking pa će podići restoran
 
@Biciklistkinja
Restoran je u završnoj fazi i izgleda sasvim korektno.

Pre par dana prošetah Avalom i ponešto zabeležih. Opšti utisak je da se sređuje, čisto je, nikli su objekti sa raznim sadržajima ali nisam proveravala i kojim jer nije bilo pristupa istim. Odgovaraju ambijentu što je važno. Ograde su ofarbane, postavljene nove stepenice umesto starih (iako sam pre za opciju renoviranja starih koliko god nove bile sigurne) ali dobro, ništa strašno, ionako će za izvesno vreme da iz načne zub vremena. Na fotografijama se vidi asfaltirana ulica, rade u fazama što je dobro jer ne remeti prolaznike.

Pogledajte prilog 12
Pogledajte prilog 11Pogledajte prilog 10Pogledajte prilog 9Pogledajte prilog 8

Negde piše da je Hram Svetog Despota Stefana Lazarevića što mi je čudno obzirom da se govorilo o brvnari. Kako god, meni se dopada.
Pogledajte prilog 7

Ovoga pre nije bilo. Za prvi eksponat imam razumevanja, za ostala dva ne.

Pogledajte prilog 6Pogledajte prilog 5Pogledajte prilog 4Pogledajte prilog 3Pogledajte prilog 2Pogledajte prilog 1

I da poentiram sa tornjem kome sam nesmotreno cviknula vrh. Ne moš' sve kada si u društvu sa nekim ko ne zna za moje potrebe. :D
 
Današnji Blic :D

SELO VILENJAKA na Avali dobilo prvu kućicu na drvetu

Selo vilenjaka na Avali dobilo je prvu kućicu u okviru kreiranja novog sadržaja koje finansira Ministarstvo trgovine, turizma i
telekomunikacija. Ona je postavljena na drvetu ispod dečijeg parka, gde će se uskoro naći i ostale, a svi posetioci, posebno oni najmlađi, moći će uskoro da uživaju u novoj atrakciji.


- Koliko će još trajati izgradnja zavisi najviše od vremenskih uslova zbog toga što oni diktiraju tempo rada. Mi se trudimo da sve, u najskorijem roku, bude u funkciji - rečeno nam je iz JP "Emisiona tehnika i veze".

Pored sela vilenjaka radi se i na izgradnji veštačke stene za penjanje, amfiteatra na otvorenom, kao i na postavljanju nove rasvete Avalskog tornja i uređenju Muzeja istorije telekomunikacija i Avalskog tornja. Najavljeno je da će sav sadržaj biti besplatan za sve generacije.
Za još prijatniji boravak, a pre svega lakšu dostupnost, pobrinuli su se iz JKP "Beograd put" asfaltiranjem druge deonice Avalskog puta.

:kk:
Izvor i ceo tekst Blic https://www.blic.rs/vesti/beograd/selo- ... tu/n5bd5lx
 
Avala će dobiti ski stazu?
Avala će dobiti ski stazu. Kako je za Novosti najavio predsednik beogradske Opštine Voždovac Aleksandar Savić, u toku su pregovori ove lokalne samouprave sa Skijalištima Srbije. Iako nije precizirao kada će se prve skije spustiti niz ovu beogradsku planinu, rekao je da bi staza trebalo da radi i leti i zimi.

- Pre nekoliko meseci imali smo sastanak sa Skijalištima Srbije u vezi sa izgradnjom ski staze na Avali. Organizovali smo se da taj projekat izvedemo i mislim da će Opština Voždovac u narednom periodu uspeti da izda građevinsku dozvolu Skijalištima Srbije i da se uradi skijalište na Avali, koje bi bilo i letnje i zimsko. Tokom letnjih meseci bi se koristile plastične staze - rekao je Savić.
 
Možda iskoriste ono brdo što koči autoput pa dodaju Avali koji metar...stručnjaci su to...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410762#p410762:1ua573gc je napisao(la):
boca-ica » 14 Okt 2016 23:26[/url]":1ua573gc]A evo i da se potsetimo stare ski staze


.....Rekreativno ili takmičarski smučalo se samo u trčanju, a od 1938 godine i u alpskom smučanju. Beograd je od 1936 godine imao dve skakaonice: na Avali (20m) i u Košutnjaku (40m) koja je obnovljena 1953 godine.

Na inicijativu profesora DIF-a, 1945 godine, osnovan je Odbor za smučanje u Beogradu, koji 1946 organizuje prvenstvo Srbije na Avali.

Te godine formirani su i smučarski klubovi: Avala, Crvena Zvezda, i Čukarički, a planinarska društva nastavljaju sa zimsko-planinarskim aktivnostima koja obuhvataju i smučanje.....


Tekst, slike i kopije stranica knjige o ski stazi
Izvor : http://www.skijanje.rs/istorija/istorij ... -u-srbiji/


I odmah da uporedimo sa Avalom neke staze na Kopaoniku

staza ..........Tip žičare ....... Dužina.....--.....Kapacitet....... Visinska razlika......... Trajanje vožnje
Karaman....... ski lift ............ 857 m.......... 900 ..................... 140 m ................ 4.50 min
Malo jezero ...ski lift.............. 450 m..........880......................... 76 m.................. 2.30 min
Marine vode...ski lift............. 909 m..........900 ...................... 187 m.................. 4.50 min
Kneževe bare.ski lift ........... 836 m ....... 900........................149 m ................... 4.50 min
Mašinac .........ski lift ..............300 m ........450 ........................ 45 m................... 2.00 min
Gobelja........ četvorosed.........878 m ....... 2400................. 232 m ...................... 4.00 min
Gobelja rele... ski lift ..............705 m ........ 960.................... 180 m ...................... 3.50 min

to je skoro polovina Kopaoničkih staza ........ pa valjda moze i jedna takva na Avali

Da se bilo gde napravio Ski centar potrebna su velika ulaganja ali ne toliko i na Avali

dovesti put ...... skupo...... al na Avali ima 2 kom za svaki smer posebno . cena ulaganja 0 din
dovesti vodu.... skupo...... al na Avali ima mreža za Toranj, Hotel i dr.......cena ulaganja 0 din
dovesti struju....skupo......al na Avali za toranj postoji ,,gusta struja,, ........ cena ulaganja 0 din
restoran, hotel....skupo.....al na Avali imamo 2 komada.............................. cena ulaganja 0 din

Pa sta nam onda treba
raskrciti stazu širine 150 metara .... cenu krčenja dobrim delom pokrice prodato drvo za ogrev
montirati ski lift ili žičaru .... tako i tako postoji interes da se neka ugradi do Ade , Košutnjaka i
a evo pravog mesta i prilike za Bg-žičaru

Naravno u letnjem periodu žičara bi vozila ne samo posetioce pešake, vec i bicikliste
koj bi mogli da koriste pravu šumsku bicikl. ili ti maunti bajk stazu.

file.php


četvrtak, 27.09.2018. u 13:44
Avala čeka ski stazu dugu pola kilometra

Beogradu su počeli pregovori o projektu izgradnje ski staze na Avali, ukupne dužine oko 550 metara, koja bi jednim delom bila pokrivena posebnom podlogom za korišćenje u uslovima bez snega, rečeno je Tanjugu u Skijalištima Srbije.

„U toku su pregovori oko realizacije projekta Avala, na inicijativu i predlog JP Skijališta Srbije. Planirani sportsko-rekreativni sadržaji nalazili bi se uz Mitrovićev dom, ispod avalskog tornja do podnožja Avale, u pravcu Pinosave”, kažu u Skijalištima.

Prema predloženoj studiji, na Avali je s pratećim sportsko-rekreativnim sadržajima predviđen
jedan ski lift tipa- sidro,
kao i poligon za početnike.
Osim skijaške infrastrukture, planirani su i zabavni sadržaji:

- bob na šinama,
- avantura park sa stenom za penjanje,
- zip lajn,
- mini golf,
- dečije igralište
- i drugi sadržaji.

Ukupna površina skijališta s pratećim objektima iznosi oko 4,5 hektara.
Centar je planiran tako da se može fazno realizovati, tako da bi prva faza obuhvatila izgradnju skijališta s pratećom infrastrukturom:
- ski lift tipa sidro ili tanjir,
- ski staza,
- osvetljenje ski staze,
- poligon za obuku,
- objekti u funkciji skijališta,
- fabrika snega,
-specijalna mehanizacija
- i parking prostor.

Izvor i ceo tekst Politika
http://www.politika.rs/sr/clanak/411949 ... -kilometra

:sesir:
 
BEOGRADSKI AJFEL: Avalski toranj zasijaće u punom sjaju! Spremno 45 reflektora!

....Prvi put na novom ali i starom tornju postavljena je dekorativna rasveta sa 45 reflektora
kojima se upravlja putem kompjutera.
Toranj će moći svetleti i menjati apsolutno sve boje sa jednog ili svih nivoa stabla gde je rasveta postavljena,
što znači sa 19 metra,102 metra i 136 metra.....

Izvor i cela vest: https://www.kurir.rs/vesti/beograd/3138 ... reflektora
 
На Авали је навећа брука што не постоји добар ресторан, кад кажем добар мислим на добар по угоститељском стандарду, значи кад ти приђе конобар да изгледа као конобар, и да се понаша као конобар, да прво послужи даму, да есцајг буда сав исти а не распарен, да прво послужи салату и хлеб, да у шанку има више од пет врсти жестоког пића а о коктелима не желим ни да говорим јер једноставно не постоје, да ако већ морају да стављају соју у ћевапе да однос буде 50-50 месо - соја а не 15% меса а 85% соје итд.. Био сам скоро у једном од пар ресторана горе (не желим да га именујем) ресторан је као етно фазон.. Значи благи ужас. Али и велики знак питања како неко до сада није отворио на Авали пристојан мотел са добрим рестораном и осталим садржајем...???
 
Da, vrlo je zanimljivo to što nema ljudskog restorana na Avali.

Makar pivnica da je u pitanju sa pivarskim menijem, sigurno bi bila posećena, naročito kada je lepo vreme.

Avala nema sadržaja, i TOB mi morao nešto da učini povodom toga.
 
Ne mogu da se dogovore kako da podele kolač, tj. kako da se zadovolje različiti interesi..
 
Šta fali hotelu Avala, osim restauracije? Solidna klopa, osoblje ljubazno, fina arhitektura, meni više nego dovoljno.
 
Па управо то што си рекао, ко год дође у хотел Авалу прво што прокометарише је "ово кад би се средило било би екстра место.." за љубитеље прошлих времена то место је оаза, буквално као да је година 1978.
 
Evo, kod mene u kraju je do skoro postojao zvima znani Perper. Klasična kafana, jedna od poznatijih na NBG. E sad, nije se ništa menjalo i izgledala je kao iz 80-ih. Gostiju je bilo malo.

Dođe novi vlasnik, preuredi se u pivnicu (da ne kažem Pub), modernizuje se i evo, puno svaki dan i veče.
 
Нормално, оно може да задржи дух прошлости није никакав проблем али то не значи да треба да буде мусаво и да се служи из оригиналних чаша, коришћених 47 година.. велика је разлика између духа времена и устајалости. Значи торањ је реновиран, асфалт пресвучен , парк је феноменалан сам по себи.. само недостаје тај угоститељски моменат и био би заокружен један велики бисер града Београда.
 
Mislim da je Avala i suviše mala za ovaj cirkus koji se planira.. To je ok za Zlatibor, tamo ima mesta za to. Avala je oaza mira na ivici grada i tako treba i da ostane. Treba napraviti veliki broj novih staza, srediti postojeće i ohrabriti ljude da više hodaju po Avali, kroz šumu a ne samo da se prave krugovi oko spomenika, Jedna sredjena staza od podnožja do vrha nikako nije dovoljna. Pritom, ne mislim da ostale staze treba da budu tako ambiciozne - dobre markacije i oznake broja staze, da je dobro raskrčeno i to je to... ( i staza za bicikle, naravno ).
Što se tiče hotela i restorana, situacija je već predugo potpuna katastrofa, kao što se već rekli. Mislim da jedan restoran nije dovoljan već da je potrebna temeljna rekonstrukcija hotela Avala i da postoji potreba za nekoliko manjih hotela … Tuga je i što na Trešnji, pored jezera, umesto lepog malog hotela imamo ruinu..
 
Ova jedna pešačka staza od podnožja do vrha je trenutno dovoljna sa obzirom na to koliko je ljudi koristi.

Šumskih staza ima dovoljno i verovatno su markirane, ali ne verujem da se redovno krče.

Za bicikl staza nije neophodna jer je tu široki jednosmeran asfaltni put (proširen pre par godina), a da se pravi nova asfaltna staza istog nagiba, mislim da bi bilo previše.

Prijatno mesto na vrhu da se popije i pojede nešto se podrazumeva.

Mislim da je ipak najveći problem vrlo nizak nivo svesti o zdravlju i šetnji kod našeg naroda. Svi hoće kolima do vrha i da cepaju roštilj.

Imamo primer Košutnjaka sa dobro markiranim šumskim stazama koje su prazne, tj, vrlo se malo koriste.
 
Nisam mislio na asfaltne staze za bicikle, već na staze za mtb… nisam bio precizan... Što se tiče staza za šetnju i njihovog označavanja, tu je situacija veoma loša a ne ne postoji ni mapa.. imam neku prastaru ali dosta staza je zaraslo.
 
MTB vozači bi se lako snašli i na pešačkim. Ja sam bez problema prolazio svojim bajsom (odsekle se ruke i seme se zatrlo lopovu što mi ga je ukrao) sa tankim gumama, bez suspenzije, pešačkim stazama kroz Košutnjak.

Naravno, susreta pešaka i biciklista uvek ima i nemoguće ih je izbeći jer je teško zabraniti biciklistima da koriste pešačke staze. Pa mi u Košutnjaku imamo motore i kvadove koji se voze po šumi bez kazne.

E sad, da se napravi jedna prava downhill MTB staza gde bi se održavala takmičenja, možda i ne bi bilo loše. Red Bull je čest sponzor takvih dešavanja, pa bi i oni to mogli finansirati. Takva staza bi minimalno narušila prirodu, čak se i skakaonice prave od drveta (ko je gledao, zna o čemu pričam).

To bi moglo da privuče i vikend turiste, ali nam fale low-costovi.

Pešačke staze bi se morale lepo markirati i prokrčiti. Najgore (najbolje) je što bi mnoga planinarska društva to uradila za mizerne pare, ali gradske oce to očigledno ne zanima jer oni samo gledaju kako da zarade nešto.
 
@Astro, da bi downhill mtb staza imala smisla, neophodna je žičara da bi se brzo izvlaćili i pravili spustove (primer u Dolomitima, poligon Belvedere iznad sela Canazei)… to se ovde nikada neće desiti.
 
Mitrovićev dom, pre dva dana..

Baš dobro izgleda ali mnogo zavisi od toga kakva će biti unutrašnjost, prilaz i neposredna okolina objekta...
 
Извињавам се на незнању, али о ком Митровићу се ради када је реч о овој дрвеној кући?
 
Vrh