Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Gdje te to vrijeme nije demantovalo u radison blu hotelu mozda stari mlin trg javni odlican niko ga nike ukrao
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=573965#p573965:1vj4as2z je napisao(la):
relja » 11 Окт 2018 10:10 pm[/url]":1vj4as2z]I malo sam razmišljao tom "značaju" Stambol kapije....
Značaju, za koga?
za Srbe onog vremena?

Značajna samo zbog rušenja, kao simbol oslobođenja od Turaka, samo zbog rušenja i kao zatrpana ruševina na kojoj je izgrađen evropski grad, apsolutno mimo njenog dotadašnjeg značaja i položaja.

Kao zatrpana ruševina nam i najviše vredi. Njeno zarpavanje i izgradnja trga na njenom mestu nam je nasleđe naših predaka.

Ако ово није довољан разлог да остане под земљом, ја не знам шта је ... Рушење капије = рушење ропства, труле империје, и на срушеним темељима изграђен нови град, обновљена државност након неколико векова.

Невероватно је да неко не разуме симболику њеног рушења и затрпавања. Дубоку симболику. И да се ова бедна скупина небитног камења ставља у исти ранг са налазима римског периода или чак винчанске културе ... опет ћу поновити - морбидно!
 
Drakche":9szgnbaf je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=573965#p573965 je napisao(la):
relja » 11 Okt 2018 10:10 pm[/url]":9szgnbaf]I malo sam razmišljao tom "značaju" Stambol kapije....
Značaju, za koga?
Za neke forumaše kao "glavna gradska kapija" iz nekih prošlih vremena. Onako, po default-u, postojala je, to je bilo u davna vemena, pa mora da je značajna.
Za Austrijance: značajna za odbranu grada.
Za Turke. značajna za odbranu grada i kontrolu Srba. I kao mesto za svirepa zverstva i zavođenje reda.

Inače, pala u svakoj bici koja se za nju vodila, ni jednom odbranjena. Alal vera.

A za Srbe onog vremena?
Značajna samo zbog rušenja, kao simbol oslobođenja od Turaka, samo zbog rušenja i kao zatrpana ruševina na kojoj je izgrađen evropski grad, apsolutno mimo njenog dotadašnjeg značaja i položaja.
Kao zatrpana ruševina nam i najviše vredi. Njeno zarpavanje i izgradnja trga na njenom mestu nam je nasleđe naših predaka.

E, mislim da si dotakao poentu. Stambol Kapija ne mora biti znacajna ni za koga, ni za srbe, ni turke, ni austrijance. Istorija i arheologija ne pripadaju nikome po nacionalnom kljucu, vec je znacaj u samoj goloj cinjenici sto nesto postoji ili je postojalo, bilo nekom ruzno ili lepo, i bez obzira na cijoj je teritoriji otkriveno.
Mislim da je to najispravniji stav, onaj iz knjige, pa neka su sama vrata pakla pronasli. Ćele kula u Nisu nije srusena, a nema jezivijeg simbola stradanja za vreme turaka. Da ne pricam o antickim otkricima i o tom nekom slicnom (polu-)sujevernom odnosu lokalnog stanovnistva punom simbolike, sve do 19 veka kada su konacno ukapirali da anticke i srednjovekovne ostatke ne treba unistavati ili zanemariti tj. da sve ima svoj znacaj po sebi.

Tipican srpski narativ bi bio da se ovi ostaci na Trgu zakopaju zbog tog nekog 'simbolickog verovanja', a zvanicni odgovor bi bilo tipa "bice vlage ispod stakla" ili bilo sta drugo. Ljudi, licemerje je ubilo drzavu Srbiju. Pravi Srbi nikad ne lazu :)

Manipulacija.
Prvo, ja sam prvi, a mozda i jedini spomenuo vlagu i kondenzaciju po staklenoj ploci, kao potencijalnom problemu.
NE kao moj argument protiv.
Ja jesam za to da kapija ostane "sahranjena" jer smatram da je na taj nacin sahranjena i sva njena simbolika.
Ali !!!
Kondenzaciju na staklu sam spomenuo jer je to upravo resenje koje ocekujem pa u tom kontekstu sam izneo strepnju kako ce to biti uradjeno, imajuci u vidu kvalitet kakav vidjamo po gradu.
Ne vidim sta ti u tome nije jasno?

Ko je video musavo neprozirno staklo iznad nekog lokaliteta, zna o cemu pricam.

Dalja rasprava o oznacavanju nekog lokaliteta je bespredmetna.
Predlazem da nakon kapije obnovimo Šilerovu ;)

Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk
 
Nisam ni mislio da je argument, samo sam uzeo kao nesumican primer.
 
Vidim da se polemise dosta stranica oko te famozne kapije. Po mom misljenju ona treba da ostane pod zemljom ali kulturno spomen obelezje poginulim Srbima za slobodu bi bilo kulturno podici. Sad da li bi to trebalo da bude pod zemljom ili nad zemljom neka taj deo obave ljudi iz struke, ali mislim da istoriju nikako ne treba ignorisati, a jos sramnije je zakopavati samo zato sto nam se ne dopada kao drustvu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=574063#p574063:w77y7cev je napisao(la):
stf » 12 Oct 2018 10:34 am[/url]":w77y7cev]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=573965#p573965:w77y7cev je napisao(la):
relja » 11 Окт 2018 10:10 pm[/url]":w77y7cev]
Značajna samo zbog rušenja, kao simbol oslobođenja od Turaka, samo zbog rušenja i kao zatrpana ruševina na kojoj je izgrađen evropski grad, apsolutno mimo njenog dotadašnjeg značaja i položaja.

Рушење капије = рушење ропства, труле империје, и на срушеним темељима изграђен нови град, обновљена државност након неколико векова.
Ovo je već previše. Pola Evrope skupljalo pare da se Beograd baroknom rekonstrukcijom pretvori u grad Evropskog tipa i vojno zaštiti od najezde iz Azije, Srbi i kao majistori i kao radnici lično pravili tu kapiju i za odbranu grada i za odbranu hrišćanske vere, čak učestvovali uz toj vojsci i bitkama, i sada je rušenje u suštini Evropsko-hrišćanske kapije napravljene protiv Turaka mentalnom akrobatikom postalo simbol oslobođenja od Turaka.

"Argumenti" tipa "Rušenje kapije = Rušenje ropstva" su već i šaljivi koliko su apsurdni, i jednostavno ne ostavljaju prostor za dalju normalnu diskusiju.
 
Onda su džaba skupljali pare, pošto nije uspela za zaštiti Srbe... koji su u narednom veku, posle sloma prvog ustanka još i morali da kao roblje rade na popravkama utvrđenja, pa i te kapije.
Zuma, mnogo si zaljubjlen u "objekte" da nemaš ni malo osećaja za tadašnje ljude, kao da su bili neki stranci.
 
Ko je drzo vise kapiju turci ili austrijanci za srbe su i jedni i drugi bili okupatori ili mozda zuma nemisli tako ...
 
Hm, da, osim što su Srbi sa Austrijancima nekako u to vreme ratovali protiv Turaka... A to Srbi uključuje i Karađorđa. I formirali prvi svoj novovekovni entitet na prostorima savremene Srbije (Kočina krajina). A austrijsko ratovanje protiv Turaka iz približnog perioda opevao pesnik u Gorskom vijencu ("Sobijevski, VOJVODA SAVOJSKI... Puče kolan svečevoj kobili, okrenuše kola niza stranu...").

Itd.

Moram da priznam da bi mi naivni forumski nacionalizam bio izuzetno smešan, možda i filmski simpatičan, da nije tragično što u moru informacija mi i dalje živimo u mitološkoj svesti.

Ljudi, čitajte.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=574111#p574111:3b1ljf6m je napisao(la):
relja » 12 Oct 2018 01:41 pm[/url]":3b1ljf6m]
Zuma, mnogo si zaljubjlen u "objekte" da nemaš ni malo osećaja za tadašnje ljude, kao da su bili neki stranci.
Ne, vi ste ti koji nemaju ni malo osećaja za istorijski trenutak i Srbe tog vremena. Oni posle čitavih generacija borbi sa Turcima nisu bili ni kukavice ni iracionalni, osvetoljubivi emotivci, ni budale koje se svete jednoj gradskoj kapiji koju su sami pravili za odbranu od Turaka, kakvim ih vi sada predstavljate. Bili su ponosni što su je ponovo, posle toliko vremena, osvojili kao simbol grada, što su gradske kapije uvek bile, a ne simbol Turaka. Ali u eri prosvetiteljstva, okretanja novom i modernom, sve staro što je smetalo napretku je uklanjano bez pardona. Obrazovanim ljudima je bilo žao što je uklanjaju ("... toliko se mora žaliti, što će ga nestati sa lica zemlje, jer svakako beše ono svedok, da nereknem monumenat, prošlosti, koji je u gledaocu misli i sećanja na istorično važno vreme budio"). Dakle na vreme stadanja, na vreme herojskih buna uprkos svemu, i na vreme konačne pobede koja je ponovo probudila staru Srpsku državu. TO je njima bilo značajnije od bilo čega drugog, i ako to ne razumete onda ne razumete ni njih ni to vreme. Prvo budućnost, pa onda, ako ne smeta tome, čuvanje spomenika na "važno vreme". Ove vaše naivne projekcije nemaju smisla.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=574117#p574117:3b1ljf6m je napisao(la):
direktor » 12 Oct 2018 01:54 pm[/url]":3b1ljf6m]Ko je drzo vise kapiju turci ili austrijanci za srbe su i jedni i drugi bili okupatori ili mozda zuma nemisli tako ...
Objekat, njegov dizajn, smisao i svrhu definiše njegov kreator i to je ono što je najvažnije. U gradu, objekti traju dugo, pa menjaju i vlasnike i namene. To je normalno i očekivano, ali od manjeg značaja za ocenu samog objekta. Treba li zgrade-zadužbine po Beogradu karakterisati i vrednovati po komunističkim organizacijama koje su ih posle rata zauzele? Što se tiče okupatora, obe sile su bile okupatori, ali prvi su bili hrišćani a drugi muslimani. Jedna kultura je Evropska a druga iz Azijskih stepa. Čitaj Njegoša da bi video tadašnje Srpsko mišljenje i o jednima i o drugima, kako se mi identifikujemo, ali i ko je veća opasnost.
 
Ova rasprava me podseća na večitu srpsku debatu ''četnici vs partizani''. Ono kad Srbi u 2010-im misle da najbolje znaju šta su neki ljudi radili i mislili pre 70 godina...

Pošto je ta večita debata zamrla malo u javnosti u poslednjih par godina, red je da se sad nađe nova tema oko koje će ljudi da se dele u tabore i filozofiraju u nedogled. :D
 
Evo nečeg korisnijeg. Pošto je jedna od čitavog niza ili apsurdnih ili skoro šaljivih primedbi bila da je ovo "haotična gomila kamenja", da gledaoci tu "ništa ne bi videli", i to baš za jedan od najočuvanijih i već po dizajnu najpravilnijih temelja i dela zidova koje smo imali prilike da u iskopinama vidimo, napravio sam skicu do sada otkopanog. Par primedbi.

- Prikazano je samo ono što je do sada otkopano toliko da bude prepoznatljivo.
- Prikazano je stanje koje će biti posle popravke par naknadno nanetih oštećenja nastalih provlačenjem cevi i kablova.
- Nisam prikazao dva mala i za sada nejasna dela, pošto do daljeg otkrivanja ne znamo da li su dodati kasnije ili imaju neku originalnu svrhu. Jedno su neki daleko uži pregradni zidovi, koji se očigledno bitno razlikuju od osnovnog profila. A drugo je jedan totalno nepravilan, zaobljen i kosi dodatak za koji uopšte ne znam šta je. Možda neko naknadno ojačanje ili drugi kasniji dodatak. To ćemo videti daljim iskopavanjem.

Pogledajte prilog 2

Kapija se naravno nastavlja i levo i desno, međutim za sad nije jasno da li njen najveći deo sa leve ili desne strane. Još jedna stvar koju treba da razjasni dalje iskopavanje.

Levi profilisani ugaoni kamen na spoljašnjoj strani kapije.

Pogledajte prilog 1
Desni profilisani ugaoni kamen na spoljašnjoj strani kapije.

 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=574125#p574125:2cstwii6 je napisao(la):
Zuma » 12 Oct 2018 02:22 pm[/url]":2cstwii6]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=574111#p574111:2cstwii6 je napisao(la):
relja » 12 Oct 2018 01:41 pm[/url]":2cstwii6]
Zuma, mnogo si zaljubjlen u "objekte" da nemaš ni malo osećaja za tadašnje ljude, kao da su bili neki stranci.
Ne, vi ste ti koji nemaju ni malo osećaja za istorijski trenutak i Srbe tog vremena. Oni posle čitavih generacija borbi sa Turcima nisu bili ni kukavice ni iracionalni, osvetoljubivi emotivci, ni budale koje se svete jednoj gradskoj kapiji koju su sami pravili za odbranu od Turaka, kakvim ih vi sada predstavljate. Bili su ponosni što su je ponovo, posle toliko vremena, osvojili kao simbol grada, što su gradske kapije uvek bile, a ne simbol Turaka. Ali u eri prosvetiteljstva, okretanja novom i modernom, sve staro što je smetalo napretku je uklanjano bez pardona. Obrazovanim ljudima je bilo žao što je uklanjaju ("... toliko se mora žaliti, što će ga nestati sa lica zemlje, jer svakako beše ono svedok, da nereknem monumenat, prošlosti, koji je u gledaocu misli i sećanja na istorično važno vreme budio"). Dakle na vreme stadanja, na vreme herojskih buna uprkos svemu, i na vreme konačne pobede koja je ponovo probudila staru Srpsku državu. TO je njima bilo značajnije od bilo čega drugog, i ako to ne razumete onda ne razumete ni njih ni to vreme. Prvo budućnost, pa onda, ako ne smeta tome, čuvanje spomenika na "važno vreme". Ove vaše naivne projekcije nemaju smisla.
.....

Ne nego ti generalizuješ ljude tog vremena, ako tebi odgovara. Uzeo si jedno mišljenje i njega de držiš.
A zašto nekome od tih "učenih i porsvećenih" ljudi niko nije uzeo da zabeleži tu kapiju dok je postojala i pre nego što je rušena?
"Toliko se ora žaliti..." a niko ni pristojnu skicu da se potrudi da naparavi.

Lepo se po ostacima vidi kolika je bila. Pa ne može tek tako da se ignoriše.. osim ako se to baš želi.
Zaborav je nekada - najbolja osveta.
 
Zuma moj mi Njegosa dirati drugo nije sija nego vrat sjasi turci da uzjasu austrijanci sjasi kurta da uzjasi murta
Sta mislis da nije bilo unijacenja od strane austrije izrazito katolicke procitaj pilipendu od sime matavulja
Relja mudro zboris svaka ti je ka u Njegosa
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=574148#p574148:250xvbpc je napisao(la):
relja » 12 Oct 2018 03:56 pm[/url]":250xvbpc]
Ne nego ti generalizuješ ljude tog vremena, ako tebi odgovara. Uzeo si jedno mišljenje i njega de držiš.
A zašto nekome od tih "učenih i porsvećenih" ljudi niko nije uzeo da zabeleži tu kapiju dok je postojala i pre nego što je rušena?
"Toliko se ora žaliti..." a niko ni pristojnu skicu da se potrudi da naparavi.
A vi generalizujete bez IJEDNOG mišljenja o "simbolu" i "pravom razlogu rušenja".
Slikari je slikali, pisale novine i član učenog društva. Koliko je većih objekata tog vremena bilo pokriveno VIŠE od toga?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=574157#p574157:250xvbpc je napisao(la):
direktor » 12 Oct 2018 04:24 pm[/url]":250xvbpc]Zuma moj mi Njegosa dirati drugo nije sija nego vrat sjasi turci da uzjasu austrijanci sjasi kurta da uzjasi murta
Sta mislis da nije bilo unijacenja od strane austrije izrazito katolicke procitaj pilipendu od sime matavulja
Relja mudro zboris svaka ti je ka u Njegosa
I baš mu je kao u Njegoša? Evo šta ON kaže, ko je Srbima veća opasnost a ko odbrana.

Vidji vraga su sedam binjisah,
su dva maca a su dvije krune,
praunuka Turkova s Koranom !
Za njim jata prokletoga kota,
da opuste zemlju svukoliku
kâ skakavac sto polja opusti.
Francuskoga da ne bi brijega,
aravijsko more sve potopi.


San pakleni okruni Osmana.
darova mu lunu kâ jabuku.
Zloga gosta Evropi Orkana !
Vizantija sada nije drugo
no prcija mlade Teodore;
zvijezda je crne sudbe nad njom.
Paleolog poziva Murata
da zakopa Grke sa Srbima.
Svoju misli Brankovic s Gertukom.
Muhamede, to je za Gertuku !

Sjem Azije, dje im je gnjijezdo,
vrazje pleme pozoba narode -

dan i narod, kako cuku tica:
Murat Srpsku, a Bajazit Bosnu,
Murat Epir, a Muhamed Grcku,
dva Selima Cipar i Afriku.
Svaki nesto, ne ostade nista;
strasilo je slusat sto se radi !

...

Vidji posla cara opakoga,
koga djavo ovacemu uci:
"Crnu Goru pokorit ne mogu
ma nikako da je sasvim moja;
s njima treba ovako raditi..."
Pa im poce demonski mesija
lazne vjere pruzat postastice.
Bog vas kleo, pogani izrodi,
sto ce turska vjera medju nama ?
Kuda cete s kletnom predjedovskom ?
Su cim cete izac pred Milosa
i pred druge srpske vitezove,
koji zive doklen sunca grije
?

Kad danasnju premislim vijecu,
raspale me uzasa plamovi:
isklati se braca medju sobom,
a krvnici, jaki i opaki,
zatrijece sjeme u odivu.
Grdni dane, da te Bog ubije,
koji si me dao na svijetu !
Cas proklinjem lanski po sto putah
u koji me Turci ne smakose,
da ne varam narodnje nadanje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=574107#p574107:1vin1tko je napisao(la):
Zuma » 12 Окт 2018 01:29 pm[/url]":1vin1tko]i sada je rušenje u suštini Evropsko-hrišćanske kapije napravljene protiv Turaka mentalnom akrobatikom postalo simbol oslobođenja od Turaka.

Није сада рушење капије постало симбол ослобођења, него тада, када је срушена. Зато је и срушена. То што се теби тај историјски моменат не допада, па покушаваш да га прекројиш и фалсификујеш је твој лични проблем. У тим покушајима фалсификације историје ти си тај који се служи менталном акробатиком.

Потпуно је небитно у које је сврхе објекат направљен, јер је у међувемену постао нешто сасвим друго, нешто због чега су га наши преци срушили и затрпали. Очито га нису довољно темељно срушили, вероватно немајући појма да ће доћи неке генерације које ће извртати историју и усхићивати се над остацима нечег што су они мрзели...

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=574125#p574125:1vin1tko je napisao(la):
Zuma » 12 Окт 2018 02:22 pm[/url]":1vin1tko]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=574111#p574111:1vin1tko je napisao(la):
relja » 12 Oct 2018 01:41 pm[/url]":1vin1tko]
Zuma, mnogo si zaljubjlen u "objekte" da nemaš ni malo osećaja za tadašnje ljude, kao da su bili neki stranci.
Ne, vi ste ti koji nemaju ni malo osećaja za istorijski trenutak i Srbe tog vremena. Oni posle čitavih generacija borbi sa Turcima nisu bili ni kukavice ni iracionalni, osvetoljubivi emotivci, ni budale koje se svete jednoj gradskoj kapiji koju su sami pravili za odbranu od Turaka, kakvim ih vi sada predstavljate. Bili su ponosni što su je ponovo, posle toliko vremena, osvojili kao simbol grada, što su gradske kapije uvek bile, a ne simbol Turaka. Ali u eri prosvetiteljstva, okretanja novom i modernom, sve staro što je smetalo napretku je uklanjano bez pardona. Obrazovanim ljudima je bilo žao što je uklanjaju

Да је истина ово што си написао, капија не би била срушена. Ти буквално измишљаш историју. Реља је у праву, само бих кориговао израз који је употребио. Није у питању заљубљеност, него опседнутост старим објектима само зато што су стари. Због те опседнустости у стању си да газиш преко лешева, што у овој теми и чиниш. Буквално.

Ево и моје верзије тог момента: Капија је срушена јер је граду којег је "чувала" (од кога чувала? изграђена да чува Аустријанце од Турака а заправо чувала Турке од Срба) више није била потребна заштита од "непријатеља" са југа и истока, односно престала је да постоји потреба да се град штити од рођеног становништва, рођеног народа. Град је коначно срушио своје окове, и раширио руке према свом народу који је сада могао без бојазни, слободан да крене према њему, а и модеран европски град је коначно могао да се раскомоти, и рашири према свом народу и да се коначно заједно споје у једну целину. Што се и догодило.

Тој симбиози града и народа је сметала једна капија никакве културно-уметничке, архитектонске или историјске вредности. Да је била иоле битна, заиста би постојало више од једне скице њеног изгледа. А и та једна скица приказује један прилично бедан објекат који једноставно не представља оно што ти описујеш. Твоји романтизирани описи и њен изглед једноставно не иду заједно.

Да је истина оно што покушаваш да докажеш, да је рушење Србима наметнуто из иностранства и да су Срби невољно срушили објекат који су волели, па макар би се потрудили на све могуће начине да заштите тај објекат од заборава. А урадили су буквално супротно - покушали су да му затру сваки могући траг.
 
Zuma znas li ti sta je istraga poturica i cime se Njegos bavi u gorskom vijencu i da djelo se cita cijelo ne na preskoke ako hoces da nesto razumijes .A da nekad se morao znati dobar dio gorskog vijenca iz srb jezika da bi se pozitvna imala a kamoli veca ocjena
 
MifYsCs.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=574175#p574175:1qznbqg4 je napisao(la):
stf » 12 Oct 2018 06:24 pm[/url]":1qznbqg4]
Није сада рушење капије постало симбол ослобођења, него тада, када је срушена. Зато је и срушена.
TI projektuješ svoje motive u tadašnje Srbe. TI kažeš da je postala simbol i TI kažeš da je ZATO srušena. Ništa od toga dokumenti ne potvrđuju.

Od čvrstih i nepobitnih činjenica imamo SAMO da je postojala međunarodna obaveza za rušenje i da je smetala kreiranju reprezentativnog Pozorišnog trga. Sve drugi eventualni motivi rušenja su tek moguće indicije koje mogu ili ne moraju biti tačne. Pa je što se pouzdanih razloga za rušenje tiče sasvim jasno na kojoj je strani argumentacija jača, jer je tu 2:0. A i što se tiče indicija, nemate NIŠTA što bi sugerisalo da je bila posebno omražen simbol patnje koji zbog toga zavređuje rušenje. Priča o tome da je na "moćnoj" kulturnoj i medijskoj sceni Turske Srbije 1866. godine trebalo biti još VIŠE slika kapije - inače mora da je bila simbol patnje - već više teži apsurdu nego bilo čemu ozbiljnom. Pri tome kapija ipak postoji na slikama nekoliko slikara, na gravirama, a pisale su i tadašnje novine o njoj. Koliko je dakle drugih objekata tog vremena imalo više predstavljanja. Ili, obrnuto, ako je već bila toliki simbol i toliko omražena da se ona zbog toga ruši, a toliko drugih Turskih punktova po Beogradu i Srbiji se ne ruše, zašto to neko tada nije sa radošću spomenuo u novinama i napisao kako se najzad to mučilište ruši? Ali ni TOGA nema. Čitava vaša konstrukcija leži na tako slabašnim osnovama da ni nije jasno kako tako ozbiljni ljudi to sebi mogu dozvoliti.

Потпуно је небитно у које је сврхе објекат направљен, јер је у међувемену постао нешто сасвим друго, нешто због чега су га наши преци срушили и затрпали. Очито га нису довољно темељно срушили, вероватно немајући појма да ће доћи неке генерације које ће извртати историју и усхићивати се над остацима нечег што су они мрзели...
Projekcija. To NE ZNAMO, bar što se tiče ove rasprave. Ne možeš prosto da pođeš od toga da "је у међувемену постао нешто сасвим друго, нешто због чега су га наши преци срушили и затрпали." pošto valjda upravo TO pokušavamo da dokažemo ili opovrgnemo ovom pričom (zašto je srušen) ... ili sam ja to pogrešno shvatio. Možda je u pitanju nečija patriotska dogma koja se ne sme dovoditi u pitanje bez ozbira koliko je tačna. Arbitrarno postuliraš uzrok koji nužno vodi do posledice, iako se upravo ona dokazuje. To je zatvoreni logički krug.

Да је истина ово што си написао, капија не би била срушена. Ти буквално измишљаш историју. Реља је у праву, само бих кориговао израз који је употребио. Није у питању заљубљеност, него опседнутост старим објектима само зато што су стари. Због те опседнустости у стању си да газиш преко лешева, што у овој теми и чиниш. Буквално.
Ja gazim preko leševa!? Svaka čast na argumentu.

Ево и моје верзије тог момента: Капија је срушена јер је граду којег је "чувала" (од кога чувала? изграђена да чува Аустријанце од Турака а заправо чувала Турке од Срба) више није била потребна заштита од "непријатеља" са југа и истока, односно престала је да постоји потреба да се град штити од рођеног становништва, рођеног народа. Град је коначно срушио своје окове, и раширио руке према свом народу који је сада могао без бојазни, слободан да крене према њему, а и модеран европски град је коначно могао да се раскомоти, и рашири према свом народу и да се коначно заједно споје у једну целину. Што се и догодило.
Palisadi i kapija štite od građana? Od građana se štiti nekom vrstom policijskih snaga, jer su oni već unutar grada, a ne vojnim utvrđenjima. Turcima su bedemi i tvrde kapije služila u slučaju Austrijskog napada, a ne od Srba. A kad su bile bune po gradu, Turci su se povlačili u tvrđavu, a ne u kapiju jer bi ih Srbi sa obe njene strane brzo sredili. Takođe, Srbi su sem u periodima ratova kroz kapiju prolazili kao i da ne postoji, jer vitalna ekonomija nije moguća ako se stanovništvo stalno bez veze zadržava na sred puta. Srbi nisu imali razlog da tu kapiju pamte više po zlu od svih drugih prometnih mesta po čitavoj Srbiji, gde god su Turci bili. Pa se ponovo ni po čemu preterano ne izdvaja, što bi morala po vašoj verziji. A kad je došlo vreme, srušili su je jer je smetala i jer su bili obavezni na to, a ne zbog posebno loših sećanja, pošto bi se onda tako ponašali i prema mnogim drugim objektima (sem džamija koje su bile verski problem).

Тој симбиози града и народа је сметала једна капија никакве културно-уметничке, архитектонске или историјске вредности. Да је била иоле битна, заиста би постојало више од једне скице њеног изгледа. А и та једна скица приказује један прилично бедан објекат који једноставно не представља оно што ти описујеш. Твоји романтизирани описи и њен изглед једноставно не иду заједно.
Objasnio sam gore zašto je apsurdno projektovati moderna očekivanja o prezentaciji takvih stvari u kulturno medijsku scenu iz 1866. Predstava kapije je za to vreme, interesovanja i tehničke i finansijske mogućnosti bilo sasvim dovoljno, i čak više nego za druge objekte za koje sigurno znamo da nisu bila posebno omraženi. A o kvalitetu ostataka možemo suditi kad se iskopavanje završi, dok je njihova velika vrednost već unapred određena činjenicom da je to zbog oblika terena bila daleko najvažnija kapija civilnog dela grada.

Да је истина оно што покушаваш да докажеш, да је рушење Србима наметнуто из иностранства и да су Срби невољно срушили објекат који су волели, па макар би се потрудили на све могуће начине да заштите тај објекат од заборава. А урадили су буквално супротно - покушали су да му затру сваки могући траг.
Ma kakvo zatiranje traga! Citirao sam kakav je tada bio odnos prema starinama. Ako se može iskoristiti materijal za gradnju, dobro, ako ne, koga briga. Nije bilo dovoljno para, stručnih ljudi i razumevanja da neko izlazi i geodetski meri, ili slika, ili pravi zapise, ili troši oni par skupih listova koliko su novine imale samo da bi pisao o nepotrebnim glupostima kao što su stare ruševine prema kojima je šira javnost sasvim RAVNODUŠNA. Sve je to tada prlično koštalo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=574195#p574195:181sl346 je napisao(la):
Kailan » 12 Окт 2018, 21:41[/url]":181sl346]
MifYsCs.jpg

па ово је генијално. реално, и да уклониш Стамбол капију из средине слике не би погрешио. или напишеш било коју другу тему
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=573979#p573979:1miipqbj je napisao(la):
relja » Čet Okt 11, 2018 11:41 pm[/url]":1miipqbj]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=573972#p573972:1miipqbj je napisao(la):
Vox91 » 11 Oct 2018 10:26 pm[/url]":1miipqbj]...
Žao mi je samo što neki forumaši, mladi ljudi, umeju tako zadrto da gledaju na neke stvari, da budu tako isključivi i da ne menjaju stavove ni po koju cenu..Momci, nije to dobro, verujem da vi možete mnogo bolje.. :kafa:

NIsam se prepoznao kao "mlad forumaš", nisi me imenovao ali pošto sam poslednjih dana najaktivniji ovde, znam da misliš na mene.
E, da si malo stariji, da imaš još koju deceniju raznih iskustava u životu iza sebe, i to bez ikakve namere da vređam ali ne mogu da nađem bolji izraz, pa ću staviti pod navodnicima, ne bi se "uzbiđivao" zbog neosetljivosti nekih neznanaca zbog iskopanih bednih ostataka zgrade izmišljenog značaja.
Šteta što su vam ukinuli vojsku, ne bi ste balavili nad davno izgubljenim kapijama i prijavnicama :grand:

Relja, ti si meni uvek u mislima..

A što se tiče vojske, pa što odmah ne reče da nisi za obeležavanje ostataka Stambol kapije zato što te ona asocira na prijavnicu u kasarni. Mnogo ljudi nosi loše uspomene iz vojničkih dana i to bi bio solidan argument za tvoje protivljenje u ovoj situaciji, a svakako bolji od ranije iznetih razloga..

Na kraju, ne verujem da ti je iskreno žao što današnje generacije nemaju obavezu da služe vojsku. A ne verujem ti zato što mislim da si ipak razuman čovek, koji ne bi bio srećan da mu sutra dete stane pod Vulinov i Vučićev barjak, ni u miru, a kamoli u nekom ratu u koji bi nas oni poveli..
 
Bože, koja ekipa.

Dobro, samo za ovu dvojicu koja se izražavaju kroz slikovnice, kratka i bitno pojednostavljena verzija prethodnih desetak stranica:

Ako nešto pročitate u novinama, ne znači da je to istina. Takođe, to ne postaje ništa tačnije ako ga i sami ponovite dovoljan broj puta. Ipak je potrebno još nešto.
 
Kao sto ti to radis Zuma vec par strana sa novinama i clancicu o kapiji i Gebels bi mogo da uci od Zume kako pisati satima ne reci nista ...
 
Vrh