Šta je novo?

Vanredno zatvaranje ulica zbog snimanja, manifestacija, protesta i sličnog

solecar":2642jasm je napisao(la):
Danas sam išao peške od Glavne pošte do Kanadske ambasade zbog litije koja se vukla sporije od reumatičnog puža , a išli su , pretpostavljam , od Svetogorske do Nemanjine. A vi sad slobodno izvolite trubite kako nemam razumevanja. Inače vraćao sam se iz grada kući , i bio sam umoran , tako da mi nije bilo do pešačenja.
E to ti kažem, ajde što džukele blokiraju ulicu, ajde što ih nema ni 30 a rašire se namerno preko celog bloka, nego što namerno hodaju što je moguće sporije ne bi li što više otegli zatvaranje i privukli što više pažnje. A džukele u Gradskom veću ih večito tolerišu.
Dok se sindikatima i štrajkačima ne dozvoljava ni da se zadržavaju na trotoaru ispred Vlade, ovi već godinama kampuju tu i još povrh svega blokiraju grad svakih par dana. I to im se dozvoljava.
Inače nema šta da se pravdaš, pa sasvim je jasno da to nije normalno ponašanje. Samo trolovi i ljudi u svojim svetovima mogu da se isčuđavaju što takva majmunisanja nekome smetaju. I što u 2018. godini ljudi voze kola.


Nego, skoro videh foru ili status negde na netu:
''Još 7-8 blokada grada i eto Nove godine!''

:mrgreen:
 
Jučer oko 19h se litija spušta Kneza Miloša ka zgradi Vlade, desnom trakom, a automobili, kamioni, autobusi i sl. prolaze u traci pored.
Bezbednost SVIH "učesnika" u saobraćaju je ugrožena!

.. a gospoja koja sedi u kamionu sa ozvučenjem (na kraju kolone) i tiho pevuši kosovski ciklus, neviđeno falšira, oslEp'o sam na uši!! :shok:
 
Izgleda da se sprema novo zatvaranje. Realno, ne bi valjalo da nam promakne neka nedelja bez blokada...
 
Dobro je, taman sam se zabrinuo da ćemo se izvući ove nedelje bez nekog zatvaranja... :shock:


Memorijalni defile povodom obeležavanja dana oslobođenja u Drugom svetskom ratu biće održan danas u centru grada, zbog čega će od 10 do 15 sati biti zatvorene pojedine ulice, a doći će i do izmena u gradskom prevozu.

https://www.blic.rs/vesti/beograd/zatvo ... ja/3rqrqk5

Linije pogođene zatvaranjem: 2, 3, 9, 10, 14, 19, 21, 22, 29, 24, 26, 37, 44, 31, 27, E9.
 
Bio u Ljubljani za vikend na maratonu. Naravno sušta suprotnost od Beogradskog što se tiče podrške uz stazu, broja trkača i svega (naravno, Ljubljana nas tu šije za nekoliko koplja)

Elem, u hotelu pričao sa nekim Šapčanima koji dosta trče po Srbiji i tako mi pričamo o atmosferi u Ljubljani (ništa ne pričam loše o Beogradu jer nikada ne pljujem pred "strancima" svoj grad i zemlju) i ja se dotaknem Novog Sada i kažem kako je velika razlika u odnosu na publiku (u Novom Sadu mi je bukvalno jedna osoba tapšala duž cele rute) i oni to potvrde (sa tim, što su njima tapšale 2 osobe, od kojih je jedna bio stranac (crnac)).

Zatim, kad su se malo otkravili (naravno kada smo pili zajedno rakiju, a ja ne mogu da odbijem, iako ne pijem pred trku), krenuli priču o onoj Narandžastoj vožnji biciklima kroz Beograd koju je organizovala ambasada Holandije. Kažu da nisu mogli da veruju koliku su mržnju videli u očima Beograđana prema njima. Još oni došli iz Šapca "da uveličaju taj događaj i prikažu naš glavni grad u lepom svetlu" (bukvalno su to bile njihove reči). Ja tu krenuo malo da branim Beograđane, ali šta da im kažem na te reči, šta?

Ljubljana kao grad zaista živi za njihov Maraton. U subotu su neke dečije trke, sve vreme se propagira zdrav život, reciklaža na svakom koraku. Njihov predsednik je trčao zaista dobro 1:53 (21km).



O organizaciji bih mogao da pričam do sutra, ali neću da smaram oko toga, ali zaista je savršeno i neko ko je samo trčao Beogradski maraton, u Ljubljani može samo da zine i upija sve stvari oko i za vreme trke.

Duž cele trase su ljudi sa čegrtaljkama, dobošima, lupaju u šerpe, nekoliko bendova (orkestri) sviraju, ljudi sa prozora puštaju muziku, iznose ozvučenje na trku, neke organizacije se samoorganizuju i bodre trkače i daju nam okrepu.

Posebna priča su deca koja sa roditeljima isprate celu reku trkača (3-4 puta više nego u Beogradu) i koji ti stalno bacaju petaka, drže ručno rađene transparente, poređaju se po njih petoro i pružaju ručice ka tebi.

E da, jesam li rekao da je padala kiša sve vreme, plus što je u par navrata bila prava provala oblaka. Mislite, da se publika sklonila negde - NE, poneli su kišobrane i sve vreme su stajali i bodrili.

Nekoliko dana pred trku duž cele trase su bile postavljene table, tako da je zaista bilo teško da te maraton iznenadi.

Pogledajte prilog 1
 
Bravo Dule! Naravno naš predsednik ne bi smeo da trči, da bismo mi ostali učesnici imali neku šansu, i zato šalje Sinišu Malija.

PS: Ne mogu da prestanem da gledam u Borutove helanke. :oops:
 
Pahor je 63. godište i ovaj njegov rezultat zaista odličan (kako uopšte, a naročito za njegovu starosnu kategoriju).

Mi imamo vrlo malo javnih ličnosti koji propagiraju i bave se rekreativno sportom, no to je za neku drugu temu, a možda i nije jer bi to moglo da objasni delom i negativnost u komentarima za Beogradski maraton i ostala zatvaranja ulica.

Nemojte besneti na trkače, već bolje taj bes uputite ka gradskim ocima jer oni odobravaju dan i rutu za ove događaje i skoro su u potpunosti odgovorni za organizaciju.
 
Ljudi sa prezirom gledaju na takve stvari i učesnike jer vide to kao nametanje. Privatne trke, spamovanje grada sa jednom bici trkom, drugom trkom, trećim maratonom, šestim polumaratonom, parade, ''litije''... sve je to jedan vid nametanja stavova manjine prema većini.

Ne slažem se da trkači i učesnici nemaju udela u tome jer oni i čine te događaje. Ulicu ne blokira (samo) organizator, nego i učesnici.

Eto ja sam pola godine biciklista pa mi na pamet nikad nije palo da se petljam s raznim udruženjima ''biciklista'' jer znam koliko su ili fanatični u svojim stavovima ili politički usmereni. A nametanje ideje da Beograd i Srbi treba da se prebace na bicikle je kao kad bi neko u Americi nametao ideju da treba svi da pešače. Jeste lepa zamisao, samo što zamisao nije isto što i izvodljivost. Ideja je ostvariva tek delimično, i samo uz pažljivo planiranje. A većina tih udruženja i akcija idu glavom bez obzira, slepo kopirajući koncepte iz drugih zemalja i forsirajući ih ovde, umesto da utuve u glavu da je svaka država/grad poput organizma - jedinstvena i unikatna, te da treba sve krojiti u skladu sa potrebama i mogućnostima, a ne po nekom globalnom šablonu.

Inače ma koliko prezir u očima smetao, Srbi su još i bastion tolerancije prema svim tim pajacima u odnosu na neke druge zemlje. Eto npr pre par godina se u Brazilu neki vozač zaleteo u Kritičnu masu. Pošto su prethodno namerno otegli trku, izrevoltirali ceo grad i svađali se sa vozačima duž cele trase. Posle odem na net, nađem malo o toj organizaciji i vidim listu kontroverzi i afera s kojima ih povezuju. I šta sad, treba da podržavam takve? Neka, hvala. Naravno to ne menja činjenicu da je ovaj što se zaleteo psihopata i ne daje mu za pravo da to radi. Ali hoću da kažem kako je za tango uvek potrebno dvoje, a mnoštvo tih ''manifestacija'' se najviše vrti ili oko politike, ili oko marketinga na javni račun ili oko čikanja i drndanja. I onda kad naiđu na otpor i reakciju onda se čude i kukaju. A niko, ama baš niko da se i jednom zapita zašto je to tako i kako to promeniti.
 
Ulične trke su realnost i uz dobar marketing zaista mogu da postanu način za poboljšanje turističke ponude i zaradu Beograda (kroz noćenje i malo vanpansionske potrošnje).

To što mi imamo nesposobne ljude na mestima gde se to odlučuje i kreira, je naš problem. Umesto da Grad jasno stane ispred jedne organizacije i organizuje dve trke sa super startnim paketom, fondom nagrada i ozbiljnom organizacijom, trku nam je organizovala privatna organizacija i dobili smo fijasko sa neisplaćivanjem nagrada i lošim startnim paketima veliku mrlju koja sada stoji na imenu Beograda u trkačkom svetu.

Bio sam u Ljubljani i kada nije maraton i znam koliko je taj grad prazniji kada nije trka, pa već i to veče i sutradan ujutru. Ugostitelji su sigurno najsrećniji zbog toga, primetio sam i da se par kafića/kafana renoviralo u odnosu na prethodne dolaske.

O broju posetilaca u sportskoj radnji Dekatlon da ne trošim reči jer su skoro svi iz Srbije bili i tamo.
 
Pa da, ali sam si rekao - Lubljana je pusta kad nema trka. Ali Beograd nije nikad. Nama ne trebaju maratoni, parade, trke, litije... svakog vikenda da bismo održali tu ''živost'' (ili živinu kako kaže ona fora :mrgreen: ). Beograd sam po sebi je takav da je uvek aktivan, čak i noću. A uz to uvek imamo neke manifestacije. Koncerti na Trgu (do skora), koncerti kod Doma omladine, projekcije na Cvetnom trgu, sajam meda na Tašu, razne izložbe na Kalemegdanu, mini manifestacije kod TC Ušće, koncerti na Ušču parku... kombinuj to sa bazičnim živahnošću grada i njegovim noćnim životom, i nema šanse da se ikad oseti praznim i pustim.

Stoga je besmisleno tovariti ga tolikim manifestacijama. A na kraju krajeva, ako baš i mora, nek se organizuju negde drugde, gde neće blokirati ceo grad. E tu dolazimo i do sledeće priče - ne slažem se da baš sva odgovornost za lokacije leži samo na vlastima i službama. Čisto sumnjam da bi npr manastirski fanatici, gejevi, biciklisti i još poneki pristali da svoje manifestacije prave na Ušću, na Adi ili npr na budućem keju/promenadi. Nike možda i bi, pošto je ranije tako i bilo (sve dok se nisu osilili a vlast zabalavila za parama). Ali ovi ostali teško. E upravo to je jedan od faktora koji revoltiraju ljude. To potpuno odsustvo razumevanja za druge i odsustvo bilo kakve volje za kompromisom.
 
Rodrigez sad ce ti stafeta nocna milja opet ce da ti zatvore ulice
Ne podrzsvas kriticnu masu zbog toga sta se desava u brazilu svasta...
Astro svaka cast skidam kapu
Da li si razmisljao da trcis Pkongjang maraton to je jedini laki naci za odlazak tamo
 
Nisam primjetio da kriticna masa pokusava nekom da nametne stavove oni samo organizuju vozmju jednom mjesecno bore se kroz imstitucije ne vidim da su tvrdoglavi i oskljucivu ulaze u komflikte ...
Naglasak sam stavio na TI jer Ti si naj glasniji po pitanju zatvoranju ulica ...
 
Meni su oni zapali za oko pre par godina, kad su dizali frku u medijima i zbog najmanjih sitnica. Beše neki protest u Karađorđevoj što privremena bici staza nije bila lepo trasirana pa digli frku protiv vlasti ko da je rušenje u Hercegovačkoj, a ne loše trasirana privremena staza. BIlo je još sličnih cirkusa, najviše u tom periodu. Mislim nije da mene pogađa što oni napadoše SNS ali mislim da biciklizam ne treba da se meša sa političkim igrarijama. Onda sam otišao na net i pogledao malo više o njima. I skontao da se radi o žešće ostrašćenoj i politizovanoj organizaciji koja više radi na svoju i štetu biciklista nego što im koristi. A uz nju su se posle pojavila još neka takva udruženja, svaka u svojoj niši. Pa tako danas imamo organizacije i protest za sve a nijedna od njih nije baš realizovala svoje ciljeve. Tako da sve u svemu, dosta tih kampanja pravi štetu a postaju besmislene.
 
Sve mogu da prihvatim kao argument osim da su delom i trkači krivi. Naravno da će doći trkači da trče jer je to ono što oni vole da rade. Naročito je lepo trčati kada ne moraš da staješ zbog saobraćaja (semafora), na kraju dobiješ medalju i sve to na kraju ima neku svrhu / cilj.

Vole svi oni da opale i po neki selfi, i ima jedan deo (zaista mali) koji tu dolazi samo da bude viđen. Takvi dođu jednom, vide da to nije za njih i da nikoga ne impresioniraju.

Ja prvi ne volim grupna trčanja i gledam na te organizovane kao "sektaše". Ne volim ta često na silu druženja pre i posle trke, ali svi mi dobro platimo da učestvujemo na tim trkama i naravno da za taj novac želimo da trčimo gradskim ulicama, a ne na hipodromu ili na periferiji. Ima nešto u toj slobodi kada protrčiš ulicama kojima gospodare motorna vozila. Posmatraš to i kao neku pobedu.

Jedini krivac za haos koji tada nastaje su organizator i Grad koji daje podršku.
 
Astro , iako se u dosta stvari slažem sa tobom , što više čitam tvoje postove u ovoj temi , sve više mi deluju upravo "sektaški" i "namerno teranje kontre" , iako si napisao da si protiv tih , samo zato što svi ne delimo tvoj entuzijazam za trčanjem po ulicama i promocijom zdravog života. Ja , isto kao i ti , pobornik sam zdravog načina života , ali to ne namećem drugima , niti imam potrebu da celom svetu to obznanim. Zdrav način života živim zarad sebe , koliko god je to moguće , a ne zarad drugih , jer to je moj lični izbor.
Možda bi trebalo da i mi drugi koji ne volimo da nam raznorazni blokiraju ulice , da počnemo da plaćamo za tako nešto gradu , jer sa koliko god žara trkači , "trkači" i "šetači" vole da slobodno "krstare" kolovozom , sa isto toliko žara mi koji smo protivnici , ne želimo blokiran kolovoz , kako bi smo svi bili ravnopravni.
Još jedna stvar , što se tiče toga da trkači ne žele da trče na Hipodromu , Košutnjaku ili nekoj periferiji bez da ih bilo šta ometa , nego isključivo centralnim i ključnim ulicama i saobraćajnicama koje su od vitalnog značaja za funkcionisanje grada , vidim kao ništa drugo do "direktnog guranja prsta u oko". I još jedna stvar , sve u lancu manifestacije , od učesnika , preko organizatora , pa sve do samog Grada , vidim kao krivce , samo zato što mi se pošto poto nameće da moram da volim neke stvari. E da , jako bitna stvar u celoj ovoj "raspravi" je i ta što je Beograd 24 / 7 živ , kao što reče Bender , i nikako ne može biti uporediv sa Ljubljanom i sličnim gradovima koji su praktično "mrtvi" kada nema ovakvih dešavanja , ili pak imaju metro , kojim mogu da "premoste" ovakve manifestije (oni koje to ne interesuje).

P.S.
I na ovoj temi smo uspeli da jednu te istu stvar vrtimo iznova i iznova , iako smo je prežvakali toliko puta.
 
Astro planiras li da trcis Pjongjang maraton ...
Rodrigez da si ispratio to oko zatvaranja bic staze ...
Sjetio bi se da se frka digla zbog obilaznice preko nbg za dio setalista kod gazele koje jei sad zatvoreno ...
Zato sto staze nije bilo na promenadi prvobitno ....
A na kraju zbog traljavo i nebezbjedno odradjene obilaznice kroz hercegovacku ...Cak su ih i novine isprozivale gluposti od stubica bandera ivicnjaka itd ...
 
Ne, ne pričam o frci zbog obilaznice preko NBG nego o toj privremenoj stazi kroz Hercegovačku, u ranim periodima BnV, koja je krivudala pored parkinga, pa su se ''biciklistička'' udruženja digla na noge. To je bilo u vreme kad sam i ja prolazio tuda , pa nisam pravio frku nego bih izašao na kej preko BASa ili negde druge. Tad su mi prvi put ''zasmrdeli''. Posle sam obratio pažnju i na ostale njihove ''aktivnosti'' i izjave i video o čemu se radi. Čak i tamo gde bih se složio s njihovim argumentom, nisam se slagao s načinom na koji se oni bore i nastupaju. Dakle bili bi u pravu. Ali bi toliko sve to zabiberili politikom da nisam želeo da se spuštam na takve nivoe a i da radim nešto što će samo izazvati kontraefekat.

Jer prvo smešno je da se bici udruženja ponašaju kao političari. A drugo, ako su baš hteli da budu politikanti i da napadnu BnV, nek ga napadnu za stvari koje su vredne argumenata. Estetika, kvalitet radova, (ne)transparentnost, itd... A ovako se diže frka zbog trivijalnosti i time obesmišljava poenta svih tih udruženja. Uz to sam pratio i njihove izjave po medijima, i video da neki od njihovih vođa faktički dele svet na: bicikliste i ostale. Reko e poslednje što nam treba na ovoj sceni jeste još isključivih fanatika. Neka, hvala.

Da nisam pogrešio video sam par godina kasnije, kad sam primetio da im je podrška znatno splasnula i da mnogi biciklisti koje znam ne žele ništa da imaju sa njima. Nažalost, i dalje su ostali neki korpusi i tvrdolinijaši koji uspevaju da okupe deo ljudi oko sebe. Mada se vidi da su mnogi ljudi već odavno prerasli te detinjarije i politikarije i da idu samo na one događaje koji nemaju političku i kompleksašku notu već konstruktivne ideje i pristupe.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=577888#p577888:kr093scv je napisao(la):
Bender Rodriguez » Uto Okt 30, 2018 3:13 pm[/url]":kr093scv]Meni su oni zapali za oko pre par godina, kad su dizali frku u medijima i zbog najmanjih sitnica. Beše neki protest u Karađorđevoj što privremena bici staza nije bila lepo trasirana pa digli frku protiv vlasti ko da je rušenje u Hercegovačkoj, a ne loše trasirana privremena staza. BIlo je još sličnih cirkusa, najviše u tom periodu. Mislim nije da mene pogađa što oni napadoše SNS ali mislim da biciklizam ne treba da se meša sa političkim igrarijama. Onda sam otišao na net i pogledao malo više o njima. I skontao da se radi o žešće ostrašćenoj i politizovanoj organizaciji koja više radi na svoju i štetu biciklista nego što im koristi. A uz nju su se posle pojavila još neka takva udruženja, svaka u svojoj niši. Pa tako danas imamo organizacije i protest za sve a nijedna od njih nije baš realizovala svoje ciljeve. Tako da sve u svemu, dosta tih kampanja pravi štetu a postaju besmislene.

Pa Dobrica patkar ti je jedan od organizatora Kriticne mase, pogledaj slike videces ga na svakoj drugoj. Druga stvar, ambasada Holandije cesto organizuje orange day kada dele narandzaste majce a gde je holandski novac tu nesto opako smrdi...;)
 
Da, i na njih sam mislio kad sam pisao ali nisam hteo da nabrajam po imenima jer ne želim novu Pera vs Mika vs Žika raspravu ovde. A i kad sam pratio te sve vesti nisam se bavio pojedincima i njihovim agendama nego sam gledao u globalu nastupe tih organizacija. Govor, argumente, fokuse, same proteste... i video da sve mnogo smrdi na politiku. Tj. da se više oseća na politiku nego na pravi entuzijazam. I od tada mi se sve to ogadilo. Da ih više ''pogoni'' entuzijazam a da je politika tek propratni efekat pa i ajde. Jer istina, u Srbiji se stvari teško menjaju bez politike. Ali u njihovom slučaju uglavnom se sve svodi na politički angažman i karijere, a sve ostalo je sekundarno. E s takvima ne volim da se petljam.
 
Hajde molim vas da čujem tu političku vezu između Holandije i Dobrice i biciklista? NDMBGD dobijaju pare od Holandije i ostalih zemalja da šire neku njihovu ideologiju, a to se krije pod plaštom vožnje bicikala kojom se podstiče zdrav život i smanjenje broja motornih vozila u centru?

Svaki novac koji neko dobije od strane zemlje je loš novac i direktno se finansira rad protiv Srbije?

@solecar nikome ja ne namećem trčanje niti insistiram na zatvaranju centralnih ulica. Iskoristiću skoro svaku priliku da trčim na velikim manifestacijama jer volim da trčim, a i da se takmičim. Da nema tih trka, opet bih trčao (ima dosta trka u okruženju). Odavno sam prestao da ljude ubeđujem kako je to zdravo. Imam tekstove na blogu kojima pomažem ljudima da krenu sa trčanjem davanjem saveta i raznim opisima staza i trka.

Evo, za dve nedelje je Plavi krug maraton na Adi. Hoćete li da vam kažem kako je tamo? Trči se na stazi oko jezera i ništa se ne zatvara. Jedino postoji molba pešacima da se ne rašire po stazi već da ostave pola staze. I kako se ponašaju pešaci? Blago rečeno užasno. Čak i psuju trkače. Slično je nekada i na ostalim šetalištima - pešaci se rašire po stazi i neće da se sklone kada naiđe rekreativni trkač (a dovoljno je pola metra da se pomere). Da li treba da kažem nešto o organizaciji Plavi krug?

Pjong Jnag ne planiram da trčim (daleko i skupo), ima dosta trka po Evropi koje tek treba da overim.
 
Bilo je u više navrata itekakvih izletanja iz okvira biciklizma u okvire politike. O toj narandžastoj trci ne znam mnogo ali sećam se početnih meseci projekta BnV i sve one frke oko toga. Prelivala se ta tema samo tako. I znam da sam na protestima ''biciklista'' viđao neke ljude iz opozicionih organizacija. Što samo po sebi nije ništa čudno, ali ne trpim kad mi neko prodaje priču da je tu radi entuzijazma i brige a u stvari se sve svodi na političku agendu i jurenje karijere. Tad sam otpisao ta neka ''biciklistička'' udruženja (neka, ne sva) i posle sam video da su i drugi uradili isto. A isto beše i sa tim čisto političkim organizacijama i strankama.
 
Verujem da je politika svuda, ali nije baš sve politika. Pare su dobijaju na razne načine, a ne verujem da svaki novac povlači i razgovor sa vođom organizacije da mu se spočita šta treba da radi protiv države.

Što se tiče BnV samo se setite koji je bio predlog Grada (Brankov most, podzemni prolaz kod Ušča i 6 kaplara, pa do mosta na Adi, sa tim da nisu ni postavili rampu na stepenice u podzemnom prolazu, pa su onda tu rampu postavili)? Da li je tu neko avanzovao nemam pojma, ali znam da nije bilo svih tih što su protestvovali, imali bismo zaaaaooooobilaznicu još mnoog godina.
 
Postoji 7 bici udruzenja u bg iz raznih razloga ih ima toliko
Narandzastu trku organizuje holandjanin koji organizuje tutre za turiste po bg sponzor je kraljevina holandija a povodom njihovog nacjonalnog praznika
Pored toga jednu voznju organizuje grad i poklanja bicikle
Onda udrzenje ulice za bicikliste i kriticna masa je svjetski pokret kojem se i bg prikljucio da se biciklizam omasovi .
To sto se neki politicar ili poznata faca popne na biciklo i pridruzi voznji treba li im zabraniti ko brani gradonacelniku da se vozi ili vesicu niko .
Vracarac a da ti holandija plati uredjenje zgrade da bude narandzaste boje bi li tu nesto opako smrdilo .
 
Vrh