Šta je novo?

Александров Трг

Pasarela

Higher intermediate
Učlanjen(a)
16.02.2018.
Poruke
571
Pohvaljen
1.220
Прво се извињавам на овако скромном приказу у виду графике јер ми није Фотошоп при руци и такође бих замолио неког од колега овде ако има времена да дотера мало ову графику са неким лепшим приказом идеје која је надам се јасна. Хвала!

У питању је идеја трга на врху Булевара Краља Александра код Цветкове пијаце па по томе сам и одредио логички да се зове Александров Трг као предлог.

Untitledf68b750a8a4d4e67.jpg


Ту се непосредно налази и окретница аутобуса 46, 55, Е5. Што би такође могао бити мали трг и будућа евентуално метро станица / улаз.

Трг односно сквер се овде природно сам намеће јер имамо на овој тачки сужење булевара и укрштање одвојено острвима.

Обзиром да се булеваром у визури саобраћај и пешаци "пењу" ка Александровом тргу односно од трга се спуштају ка центру најприродније је да се на центру трга избегне фонтана а да се постави уски висок мермерни постамент и кип краља Aлександра у стојећем ставу.

Трамвајски саобраћај може да пресеца трг по центру као у случају Аутокоманде.

Трг може да "уштине" пијацу у евентуалној ситуацији саобраћајног притиска односно да се пијаца "одбије" мало а саобраћајнице прошире.

Овакви тргови у Европи нису реткост, да се на крајевима булевара односно неправилним и из више праваца укрштањима постави узак а висок споменик и кружни ток саобраћаја.

Свакако кружни ток ће овде само да олакша проток и убрза саобраћај.

Наравно пожељне су и ваше сугестије, решења и предлози :gobb:
 
Нешто сам начуо да ће трамвај да уђе испод па да изађе, а још ниже ће бити метро станица - онда бих оставио рупу као светларник за ту трамвајску станицу
 
Bez obzira što nije u obuhvatu plana koji je usvojen vidi se namera da semaforizovana raskrsnica bude pretvorena u kružni tok.
 
Нисам сигуран да су то те улице,(Стјепана Ковача?? ) односно да ли ти је добар план, можда си нешто пермутовао, али да, тако некако би требало да изгледа. А ето као да су мене питали хе хе.
 
Plan je dobar nego im često imena nisu uneta kako treba. U pitanju je ulica Vjekoslava Kovača tj raskrsnica Gospodara Vučića i BKA.
 
Mислим да нема потребе сваки кружни ток називати тргом, та раскрсница је у народу позната као Цветкова пијаца и верујем да ће тако увек и остати. А и краљ Александар има споменик код студентског дома који носи његово име. А и споменик на сред кружног тока би сметао трамвајима, предпостављам да се планира да пруга иде право кроз средину кружног тока као и на Аутокоманди. Али дефинитивно је кружни ток добро решење за повећање проточности те раскрснице.
 
....Али дефинитивно је кружни ток добро решење за повећање проточности те раскрснице...
Trebalo je to davno.... al bolje ikad nego nikad.... te dobro je :kk:
Pogledajte prilog 1
i Pasreli i Igoru po plus 1 :)
a
U središte bih turio jednog travnatog zelenog patuljka, malko za promenu :)
a moze i prase baš vako :p
što nije ništa ne obicno ako se setimo zelene žirafe na kružnom toku ,,zvezda,, :sesir:
 
Na tom kruznom toku bi bilo logicno napraviti neki spomenik koji ce dominirati celom perspektivom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=574765#p574765:2blcts6c je napisao(la):
SRBO » 15 Okt 2018 19:18[/url]":2blcts6c]Уместо Александров трг, Цветков круг!

CVETKO JOVANOVIĆ, ČOVEK KOGA SU SAČUVALI SAMO BEOGRAĐANI
7. marta 2018. BEOGRADSKE PRIČE
cvetkova_pijaca
foto: srbijadanas/Jordan Petrović

Cvetkovu pijacu ili deo Zvezdare koji zovemo „kod Cvetka“ svi Beograđani poznaju, ali većina nažalost samo kao naziv za ovaj deo našeg grada. Cvetko Jovanović je čovek koji je verovatno najviše učinio za ovaj deo grada i nije slučajno što su ga jedino Beograđani i sačuvali od zaborava.

Ovom čoveku su oduzeli imovinu, dobrotvorni fond, čak i ulicu koja je nosila njegovo ime, a učinio je više za ovaj deo grada nego mnogi gradonačelnici. Zašto se i dan danas kaže „vidimo se kod Cvetka“ i zašto i dalje svi Beograđani kažu „Cvetkova pijaca“, iako su joj vlasti dali ime pijaca Zvezdara?
Ko je bio CVETKO?

Cvetko Jovanović rođen 1862. godine je krajem 19. veka došao u Beograd iz južne Srbije (Sadašnje Makedonije okolina Ohridskog jezera) i kod sadašnjeg Pravnog fakulteta prvo prodavao semenke, pa otvorio piljaru, koja je prilično dobro poslovala, jer je ubrzo uspeo da kupi zamljište na tadašnjoj periferiji, a sada već svima poznatoj lokaciji.

Cvetko Jovanović je na tom mestu otvorio han sa štalama za konje gde su svraćali putnici koji su prolazili Smederevskim putem. Iz toga je nastala kafana pod nazivom Vračarsko polje, ali su je svi zvali Cvetkova mehana. Iza kafane je bila njegova kuća (kod sadašnjeg broja 356), štale, pekara, kao i prostorije koju je koristila posluga. Ovaj čuveni domaćin i dobrotvor imao je imanje koje se prostiralo do Doma zdravlja Zvezdara. Kafana je bila poznata i po tome što je na jednom zidu imala veliku sliku Kraljevića Marka sa natpisom „Pola pije, pola Šarcu daje“ kao i po tome što je 1933. godine tu prenoćio i sam kralj Aleksandar Karađorđević. Cvetko je imao četvoro dece, ali ni jedno nije preživelo, tako da direktnih potomaka nije imao.
Zašto su Beograđani cenili i do danas zapamtili Cvetka Jovanovića?

Cvetko je doveo struju u ovaj deo grada, što je za to vreme bio veliki korak ka boljim uslovima za život, zatim je doveo tramvajske šine do tadašnje kafane kojim je saobraćao tramvaj broj 6. Zbog svojih zasluga bio je odlikovan Ordenom Svetog Save petog reda. Verovatno najveći trag ostavio je kao veliki dobrotvor jer je pomagao siromašnim sugrađanima, deci, studentima, crkvi i sveštenstvu. Poznat je Fond Cvetka Jovanovića i žene mu Stefane gde je deo svojih sredstava namenio podizanju crkve u rodnom Labuništu, kao i za izgradnju velike zgrade za rentiranje, da bi se kasnije ta sredstva koristila za pomoć hramu Pokrova Presvete Bogorodice, Društvu za podizanje hrama Svetog Save, školama, obdaništima i u druge humanitarne svrhe.

Već nakon deset godina posle smrti (Cvetko je preminuo 1938. godine) mu je nacionalizovana skoro sva imovina. Pijaci je dodeljeno ime Zvezdarska, zadužbina dodeljena Ministarstvu prosvete, kafana preimenovana u Smederevo. Čak je i ulica koja je nekada nosila njegovo promenila ime u ulicu Slobodanke Danke Savić.

Ipak su Beograđani zadržali njegovo ime u nazivu ovog dela grada i možda i nesvesno time sećanje na ovog plemenitog čoveka. Beograd i njegovi građani bolje pamte svoje dobrotvore nego mnoge vlasti koje doaze i odlaze, zato je ova priča Beogradska priča na portalu http://www.beograduzivo.rs .

Izvor
https://www.beograduzivo.rs/beogradske- ... ogradjani/
 
Па размишљао сам можда да тему назовем Цветков трг или тако нешто али (до сад) нисам имао појма ко је био Цветко.. Сад видим да можда има смисла и да по њему носи име што да не.

Такође сам размишљао и о томе да је име Александар данас извикано у разним контекстима и да ће многе да асоцира на Вучића али заиста није до мене :)

У сваком случају кружни ток какав год би ту легао што оно кажу "ко дупе на ношу" !
 
Al nije trg... :kafa:

Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=574824#p574824:32w1j4a7 je napisao(la):
laki72 » Pon Okt 15, 2018 10:15 pm[/url]":32w1j4a7]Al nije trg... :kafa:

Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk

Није, али може да буде :kk:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=574758#p574758:19xtvm23 je napisao(la):
spatiotecte » Пон Окт 15, 2018 5:32 pm[/url]":19xtvm23]Na tom kruznom toku bi bilo logicno napraviti neki spomenik koji ce dominirati celom perspektivom.

Било би лепо, али трамвај иде средином, верујем да ће пресецати кружницу као на Аутокоманди.
 
Горе сам већ написао, у неком плану се разматра да се тик пре кружног тока трамвај гурне под земљу, прође испод, и изађе поново. Дубље испод би била метро станица
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=574833#p574833:1sj5evee je napisao(la):
Дошљак » 15 Oct 2018 10:49 pm[/url]":1sj5evee]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=574758#p574758:1sj5evee je napisao(la):
spatiotecte » Пон Окт 15, 2018 5:32 pm[/url]":1sj5evee]Na tom kruznom toku bi bilo logicno napraviti neki spomenik koji ce dominirati celom perspektivom.

Било би лепо, али трамвај иде средином, верујем да ће пресецати кружницу као на Аутокоманди.

To sam i ja mislio da ce da naprave
Ma da nije komplikovano resiti to.
Samo treba tramvaj da kruzi oko kruznog toka.
 
Није баш најбоље решење да трамвај кружи око кружног тока по питању функционалности кружног тока, увек се сетим агоније на аутокоманди кад трамвај треба да прође кружни ток. А све једно, споменик не би дошао до изражаја због контактне мреже.

Неог ова ме идеја подстакну на размишљање о још два потенцијална кружна тока у Београду, и то оба у Деспота Стефана, један код раскрснице са Дринчићевом, Гундулићевим венцом и Цариградском, и други код Бледа на раскрсници са Будимском и Војводе Добрњца. А ни раскрсница Деспота Стефана са Џорџа Вашингтона није лош кандидат.
 
А Рузвелтова и БКА? Има простора, убаце се подземни пролази за пешаке, елиминише се неколико глупих семафора...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=574736#p574736:27wk06kp je napisao(la):
Дошљак » Пон Окт 15, 2018 4:38 pm[/url]":27wk06kp]А и краљ Александар има споменик код студентског дома који носи његово име.
Мала исправка, споменик је посвећен Александру Обреновићу, а студентски дом Александру Карађорђевићу.
:wink:
 
Истина, хвала на исправци :D A булевар беше по Обреновићу?
 
Узак а висок споменик не може никако да смета трамвајима а плус и визура је таква да баш такав и одговара када се гледа са почетка булевара или бар са половине да се види на врху, посебно ноћу би био супер ефекат како и доликује велеграду.
 
Али трамваји иду средином булевара и сумњам да ће правити пругу око кружног тока.
 
Vrh