Šta je novo?

Generalštab

Mene zaista brine ona količina betona koja visi na armaturi nad prolaznicima i saobraćajem sa Generalštaba, a vas ?? mislim ok ako je neko nadležan procenio pre deceniju da je bezbedno ovako privremeno ali to ne može da visi beskonačno prosto gravitacija i zakoni fizike su neumoljivi i plašim se da ne bude ono klasično primitivno stradanje i tragedija pa da se tek onda uhvatimo za glavu i pokrene nešto po tom pitanju.

Prolazio sam pre neki dan posle duže vremena i ništa mi i dalje nije jasno da ONO, ONAKO STOJI !?
 
Među njima i razmenu kasarne Sedmog puka, odnosno zgrade na uglu Resavske i Nemanjine.

"Vojska će dobiti adekvatnu imovinu od grada, a naša ideja je da tu napravimo gradsku biblioteku, mesto sa čitaonicama i kafićima, gde posetioci mogu provesti ceo dan. Rekonstrukcija te zgrade biće i veliki izazov za gradski Zavod za zaštitu spomenika kulture, jer je ceo objekat pod zaštitom i moram priznati da sam zbog svega toga veoma srećan jer smatram da su takve stvari moja glavna misija u gradu", kazao je Vesić na TV Studio B.
 
Pa i jeste. Muzej grada je smešten ovde, iza B kompleksa.
bgd-muzeju-grada%20(1).jpg

A ovo je Kasarna Sedmog puka, iza A kompleksa. Prekoputa Muzeja grada.
9kasarna+7+puka.JPG



Inače sve su ovo lepe želje i planovi ali opet niko ne kaže šta će biti sa samim Generalštabom. Niti šta će biti sa sedištem VBA koja se nalazi upravo iza stare kasarne. A dok se ona ne izmesti, sumnjam da će se dozvoliti pražnjenje stare kasarne.

P.S.
Lepa vest i za rekonstrukciju Doma Vazduhoplovstva. Jedna od najlepših predratnih zgrada.
 
„Војска ће добити адекватну имовину од града, а наша идеја је да ту направимо

градску библиотеку,

место са читаоницама и кафићима, где посетиоци могу провести цео дан.

Реконструкција те зграде биће и велики изазов за градски Завод за заштиту споменика културе, јер је цео објекат под заштитом и морам признати да сам због свега тога веома срећан јер сматрам да су такве ствари моја главна мисија у граду”, казао је Весић на ТВ Студио Б, преноси Б92.

Ovaj čovek je van svake kontrole... "veliki izazov za Zavod", "on je veoma srećan", gradska biblioteka, kafići....

Biblioteka grada Beograda naravno - postoji.

Ali zato kafića nikada dosta?
 
Где год је умешан град у "комбинацију" то су катастрофа решења и извођење са све аферама где се гледа да што дуже траје и пролонгира.
 
Znate šta je najjadnije? Jedina stvar koju ljudi bliski vlasti znaju je da dobiju kafić/restoran/splav na dobroj lokaciji i tu kao nešto zarađuju. Uz to imaju kombinaciju za obezbeđenje (likovi sa debelim krivičnim dosijeima, isti oni likovi što su bili sa sinom predsednika na Svetskom prvenstvu u fudbalu) i sve je to iz najužeg kruga oko vrha Naprednjaka.

Pa čak i tada, ne znaju da rade svoj posao (SavaLova je valjda u minusu)

Pardon, ima tu još kombinacija koje "znaju" da rade, ali tu postoje ogromne subvencije koje država daje (male hidroelektrane).
 
Ugostiteljski objekti su najbolji mehanizam za pranje para. Imaš gomilu nelegalno stečenog novca, fiktivno staviš da si prodao hiljade kapućina i produženih espresa sa mlekom, platiš PDV i na kraju imaš opranu početnu količinu para minus PDV (mada ako si visoko na piramidi vladajuće nomenklature nećeš morati ni taj PDV da platiš).
Gomila današnjih projekata ustvari su samo deo istog mehanizma, izvlačenje para iz javnih fondova i onda pranje tih nelegalnih para.
 
Ima ih svuda, naravno da se i ugostiteljski sadrzaji podrazumevaju u tim objektima. Ali para usi kada to "zvanicnici" posebno naglasavaju i najavljuju, ko da je smisao rekonstrkcije da se kafici tu nadju. Cudi me da doticni iz grada nije rekao da je cilj rekonstrukcije narodnog muzeja da se nadje kafic u sklopu istog.
 
Vesicu, Vesicu SNS generalu ima li ijedne kockice u gradu u kojoj se sav srecan nisi ugradio?

Kakvi kafici, ako nebude bar 3 kladionice ja tamo neidem ma nezanima me.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=575744#p575744:1flg6ejn je napisao(la):
milanche » Sub Okt 20, 2018 6:33 pm[/url]":1flg6ejn]Ima ih svuda, naravno da se i ugostiteljski sadrzaji podrazumevaju u tim objektima. Ali para usi kada to "zvanicnici" posebno naglasavaju i najavljuju, ko da je smisao rekonstrkcije da se kafici tu nadju. Cudi me da doticni iz grada nije rekao da je cilj rekonstrukcije narodnog muzeja da se nadje kafic u sklopu istog.
Upravo to. Postali smo jadni. Pravi se slika kako jedino što Beograd ume i treba da ima su kafići i klubovi.
Da ne pričam što ta zgrada i nije za kafiće. Mada šta se i ja čudim, ako mogu ''ugostitelji'' da prave kafiće i klubove u podrumima i suterenima nekada striktno stambenih zgrada, šta će ih sprečiti da isto naprave i u bivšoj kasarni... :roll:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=575756#p575756:1utqi500 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 20 Окт 2018 06:45 pm[/url]":1utqi500]
Upravo to. Postali smo jadni. Pravi se slika kako jedino što Beograd ume i treba da ima su kafići i klubovi.

Не прави се таква слика, то је тако поодавно, још од Кнежевине Србије. Србин ѕна да отвори само кафану. Креативност у биѕнису не иде даље од стављања хрватског грба на астал и "кило соде и сифон" преко ... нема то ама баш никакве веѕе са "градским оцима" а нарочито нема веѕе са "напредњацима" ... будимо мало мање политиѕовани молим вас. Барем не тамо где тога нема ни у траговима.
 
Interesantno kako se od svih komentara na temi ti uvatiš baš za moj i to baš za tu rečenicu. Kladim se da da je Zuma kojim slučajem postovao umesto mene, da bi onda citirao njegov post.


Elem, naravno da ovo nije čisto čedo naprednjaka. Taj bolesni trend nizanja kafića na svakom koraku je počeo sa demokratama sredinom 2000ih kad je uveden pešački deo Njegoševe, kad je Nušićeva bila popularni kafić kutak i kad su trotoari širom grada počeli da se oslobađaju od parkiranih automobila. Samo da bi ih par godina kasnije zamenile parkirane ''bašte'' kafića. Štaviše, demokrate se i jesu više puta dičile u javnosti i u inostranstvu kako su lepe devojke i super jeftin provod glavni aduti Beograda.

Naprednjaci su samo nastavili tu politiku i podigli je na sledeći nivo, potpunim ukidanjem svih normi i granica dobrog ukusa u večitoj trci da napune gradsku kasu. I potpunim srozavanjem ono malo institucija što je bilo preostalo, do te mere da sve nadležne organe ili boli ona stvar ili otvoreno priznaju da ne smeju više da rade svoj posao jer je turizam™ (fensi reč za vašar) postao nova - i jedina - privredna grana koju ova garnitura može da stvori i održi. Uz banke i igre na sreću u različitim oblicima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=575758#p575758:1xja7e1d je napisao(la):
Bender Rodriguez » 20 Oct 2018 06:58 pm[/url]":1xja7e1d]...
Elem, naravno da ovo nije čisto čedo naprednjaka. Taj bolesni trend nizanja kafića na svakom koraku je počeo sa demokratama sredinom 2000ih kad je uveden pešački deo Njegoševe, kad je Nušićeva bila popularni kafić kutak i kad su trotoari širom grada počeli da se oslobađaju od parkiranih automobila.

Zapravo, ta opasnost je od uvek vrebala.
najdrastičniji primer je "Sala mira" na Slaviji, koju je Makenzi podigao i namenio za nešto što bi smo mi danas nazvali "Dom kulture", da bi posle njegove smrti građevina menjala namene koje su se sve više udaljavale od njegove probitne zamisli, i u jednom trenutku tu bila otvorena i kafana, posle toga bioskop koji je pred kraj puštao "golicljive" filmove... na kraju ništa pametinije nisu znali kada su srušili zgradu nego da naprave parking, tj samo - pustoš.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=575758#p575758:1xja7e1d je napisao(la):
Bender Rodriguez » 20 Oct 2018 06:58 pm[/url]":1xja7e1d]Naprednjaci su samo nastavili tu politiku i podigli je na sledeći nivo, potpunim ukidanjem svih normi i granica dobrog ukusa u večitoj trci da napune gradsku kasu. I potpunim srozavanjem ono malo institucija što je bilo preostalo, do te mere da sve nadležne organe ili boli ona stvar ili otvoreno priznaju da ne smeju više da rade svoj posao jer je turizam™ (fensi reč za vašar) postao nova - i jedina - privredna grana koju ova garnitura može da stvori i održi. Uz banke i igre na sreću u različitim oblicima.

Slažem se, razaranje institucija, potpuna deregulacija, zakon jačeg i povratak u prve oblike primitivne ljudske zajednice je njihova (ne)zvanična politika.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=575766#p575766:1ks26cqu je napisao(la):
relja » Sub Okt 20, 2018 8:32 pm[/url]":1ks26cqu]
Slažem se, razaranje institucija, potpuna deregulacija, zakon jačeg i povratak u prve oblike primitivne ljudske zajednice je njihova (ne)zvanična politika.
Pa da. Znam zašto kažem. Ne zato što kleptomane volim više nego psihopate. Nego zato što gledam, iz dana u dan, kako se sve srozava i podređuje Las Vegas na balkanski način urbanizmu. Da je ovde uvek bilo kafića i/ili kafana, u to nema spora. Samo što ih nekad nije bilo u ovoliko bolesnom broju, da imamo više kafića nego raskrsnica u gradu. I nisu im se davale odrešene ruke da rade šta hoće. Ako su se nekome i davale odrešene ruke, davale su se odabranima. Ne svakoj budaletini na svakom ćošku koja uzurpira nečiji suteren, sruši zidove, izbaci stolice i zvučnik i stavi natpis ''kafe''.

Kakve veze ima to sa ovom vešću i izjavom vlasti? Pa ima, jer svaki političar uvek gleda da naglasi i izdvoji ono najbolje kod neke svoje odluke. E kad se dođe do tačke da se pod tim najboljim smatra to što će se tu osloboditi prostor za nove kafiće, onda postaje jasno koliko je sve propalo i srozalo se. Kad je nekoj vlasti adut svake druge rekonstrukcije i/ili izgradnje to da ''će biti i kafića''. Bogte ispadoše ti kafići stubovi naše nacije. Još samo da ih turimo na ikone i grbove. :roll:

S gornjim delom se slažem, lepo rečeno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=575744#p575744:fma4micv je napisao(la):
milanche » 20 Oct 2018 05:33 pm[/url]":fma4micv]Ima ih svuda, naravno da se i ugostiteljski sadrzaji podrazumevaju u tim objektima. Ali para usi kada to "zvanicnici" posebno naglasavaju i najavljuju, ko da je smisao rekonstrkcije da se kafici tu nadju. Cudi me da doticni iz grada nije rekao da je cilj rekonstrukcije narodnog muzeja da se nadje kafic u sklopu istog.

Da se prvo razumemo, meni para uši kada Vesić bilo šta najavljuje. Kratka analiza njegovih silnih najava bi čak i trogodišnjem detetu dala do znanja da se radi o patološkom lažovu. Naročito postaju uvredljive ove silne najave raznih javnih, pre svega kulturnih objekata, koje se množe gotovo na dnevnom nivou, a jedini konkretan rezultat koji imamo su obnovljeni Narodni muzej i MSU, što su još oni pre njih započeli, a bili su nesposobni da završe.

Cela ova priča sa nekakvom bibliotekom u kasarni Sedmog puka će se razvlačiti godinama, kao što se razvlače i priče o Muzeju grada Beograda, Gradskoj galeriji na Kosančićevom vencu, novom Muzeju Nikole Tesle, Istorijskom muzeju i umetničkoj galeriji na Savskom trgu, novoj Filharmoniji kod SIV-a, Operi na Trgu, galeriji u prolazu ispod Terzijske terase, Kući arhitekture u Braće Krsmanovića, rekonstrukciji Paviljona Cvijete Zuzorić, rekonstrukciji Sahat kule, obnovi Sava centra, Muzeju SPC na Kosančićevom vencu...

Ali druga strana medalje, koja meni smeta, jeste ta elitistička gadljivost na bilo kakav upliv komercijalnih u umetničke sadržaje. Ko god je bilo gde putovao mogao je da vidi dve stvari u muzejima - preskupi kafić/restoran i još skuplji gift shop. Neko će reći da je to grozni odraz savremenog kapitalističkog društva u kojem neoliberalna hobotnica zabada svoje otrovne pipke i u najčistije izraze ljudske duše - ili već neku drugu kvazisocijalističku parolu - ali činjenica je da i umetnot košta. I ako će par kafića sa preskupom kafom pomoći da imamo muzeje/biblioteke koji rade, a ne memljive, poluraspale, zakatančene stare kuće na kojima neki diskretni natpis ukazuje da se iza teških drvenih vrata krije kakvo umetničko blago - onda nemam ništa protiv - kafenišite, deco, do mile volje.
 
To treba da budu prateći sadržaji, mesta za predah i okrepljenje.
Prijatno sam se iznenadio kada sam video onaj kafić na poslednjem spratu Nardonog muzeja.

Ali kod ove bande to je obrnuto - biblioteka, aglerija... to je samo izgovor, paravan za ugostiteljski objekat.
 
Ma, Relja, nema nikakvog objekta... U prethodnom postu sam nabrojao bar deset njihovih "kulturnih" projekata koji nisu odmakli dalje od teksta u novinama ili, u najboljem slučaju, promotivno-propagandnog rendera.

Ne treba njima biblioteka da bi otvarali kafiće. Od te priče neće biti ništa, osim što će možda Vulinovo ministarstvo (jer to s njim na čelu ni nije Ministarstvo odbrane) da dobijen neke nekretnine po Beogradu, kao što su dobili 135 stanova za nesretnike iz Bristola koje su na kraju ispalili i trpaju ih u samačke hotele.
 
Како се кренуло, поставља се питање хоће ли ишта од непокретности војсци остати?

Што се тиче Библиотеке града Београда, њој је потребна нова, модерна зграда за адекватан смештај и чување библиотечке грађе, администрацију и службе, као и нове простране и модерно опремљене читаонице.

Што се тиче локације, свакако би било пожељно да она остане у ужој централној зони, те је мним плац у Рајићевој био лепа прилика за међународни архитектонски конкурс за зграду јавне намене, каква је примера ради нова зграда Библиотеке града Београда, Музеја града Београда, или неке сличне институције која потребује репрезентативни простор.
 
Homere, mislim da je neko bacio oko na tu kasarnu i da je nekome već "obećana".
Vojska je i ovako svedena na simboličan broj ljudi, nema naznake da će biti išta bolje. Realno, kada isele MO, iseliće i kasarnu.
 
A sada, moja idealistička strana:

Na brzinu sam merio na Google Earth.
Dvorište kasarne VII puka je ugrubo, po horizontali tu oko 50 x 40 metara.
To je više i od Kolarca i od Nardonog pozorišta, najprpstijim merenjem, površina je veća od "radnog" dela JDP.

Eto ideje: celo dvorište unutar postojeće zgrade kasarne može da se iskoristi za izgradnju koncertne dvorane.
Dvorište staviti pod krov, izgraditi kaskade za publiku, binu....
Monoumentalna fasada i ulaz u zdanje već postoje, postoje prostorije i infratsruktura, postoji plato ispred ulaza...
 
Vrh