Šta je novo?

Panorama Voždovac [ Stambeno Poslovni kompleks | 24 000 m²]

boby sve prodato, sto reklamiras jos uvek :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=574650#p574650:217ft3ph je napisao(la):
niki » Mon Oct 15, 2018 10:35 am[/url]":217ft3ph]boby sve prodato, sto reklamiras jos uvek :)
:D
Niki,

Znam to odavno. Par kupaca stanova u L1 i L2(a koji nisu iz Bg-a) su mi slali mail sa molbom da slikam kad god mogu, i kacim na forum.
 
Zasto da ne budu slike. Korektan investitor, sve legalno i skladu sa dozvolama. Da vidimo kako ce da ispadne do kraja. Kao i svuda ima fuseraja ali vremenom ce se valjda ispraviti. Da ljudi znaju da procene kod eventualnih buducih projekata.
 
Pozdrav budućim komšijama. Vidim da ovde ima dosta vas koji ste već useljeni, a i dosta vas koji radite na projektu, pa reko' da pitam ima li info o rokovima za L2 za ovih 80% i koji su okvirni rokovi za useljenje. Kakva su iskustva sa regulacijom/razlikom u kvadraturi izmedju ugovorenog i premerenog stanja. Ne stizem zbog posla preko dana da se zaletim do gore, pa mi znači svaka informacija.

Kako sam pre nekih mesec dana bio u stanu, doduse jos neomalterisanom, primetio sam neke ocigledne razlike izmedju plana i realizovanog unutar samog stana. Plan nisam gledao na njihovom sajtu, vec mi ga je dostavio licno Alprosov arhitekta i već fale neki slepi uglovi koje sam planirao za neke ugradne ormare i vitrine... Drugo, dnevna soba je bez glet mase bila uza 5, a kraca 7 cm... Kuhinja nekih 7-8 cm uza od planirane bez plocica... Spavacu sobu i trpezariju nisam mogao da premerim jer sam dogovorio neke gipsane zidove, pa nisu jos bili postavljeni... Al je i ovo vc granicno sa onih 3% +/- . Pa me, eto, zanima kako ovo mogu unapred da rešim bez naknadnog akanja sa Alprosom... Svako vaše iskustvo je dobrodošlo...
 
Poštovani,
vidim da se na forumu spominju sobni termostati, pa me interesuje sta ce oni kontrolisti?Da li posle ili pre kalorimetra postoje ugradjeni elektromagnetni ventili tj preklopni ventili i da li je do njih izvedena instalacija iz stana (od termostata), kao i da li je na radijatorima predvidjena ugradnja termostatskih ventila sa ili bez termo glava?Molim stanare koji su upoznati sa projektom grejanja da malo detaljnije objasne samu instalaciju u stanu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=576110#p576110:37twl38q je napisao(la):
Mrvica79 » Pon Okt 22, 2018 9:13 am[/url]":37twl38q]Poštovani,
vidim da se na forumu spominju sobni termostati, pa me interesuje sta ce oni kontrolisti?Da li posle ili pre kalorimetra postoje ugradjeni elektromagnetni ventili tj preklopni ventili i da li je do njih izvedena instalacija iz stana (od termostata), kao i da li je na radijatorima predvidjena ugradnja termostatskih ventila sa ili bez termo glava?Molim stanare koji su upoznati sa projektom grejanja da malo detaljnije objasne samu instalaciju u stanu.

Koliko sam ja upucen, ima vise varijanti tih termostata. E sad, nisam strucnjak, al sam se susretao sa ovim u praksi. Konkretno ova najjevtinija varijanta koju sam ja odabrao daje mogucnost programiranja vremena ukljucenja/iskljucenja. Teoretski, da nema nicega, grejanje ti radi ceo dan/noc bez prestanka koliko otvoris ventil na samom radijatoru. U konkretnom slucaju s kojim sam se susreo, da isljucis grejanje, morao si van stana, sto znaci da ti je jedina regulacija temperature bio sam ventil, ali nista sto bi umanjilo potrosnju jer ti topla voda vec ulazi u stani prolazi brojac... Sad neke skuplje opcije tih termstata daju mogucnost podesavanja i same temperature, a kako ih ima 4-5 u ponudi, cenim da ta najskuplja kuva sama rucak :D Nemam pojma, ali imao sam iskustva sa ovim grejanjem na potrosnju i znam da je tajmer vise nego dovoljan da se sasvim lepo regulise cena grejanja na kraju meseca. U novoj zgradi (2015.) sa izolacijom od 10 cm, februar i mart sam iskljucio potpuno grejanje i grejao na klimu. I to sa redovnim luftiranjem (bio pusac).. I isao sto kaze prvorodjeni u gacama i kratkim rukavima, bez problema. Ako je ovde izolacija jos bolja, pa jos i grejanje sa podesivim tajmerom i ugradjenom klimom, mislim da stvarno ne treba razbijati glavu oko tih termostata previse :D
 
Koliko ja znam imaju tri verse termostata koje mogu da se kupe. Ja sam uzeo drugu varijantu. To je klasican termostati koji ukljuje i iskljucuje grejanje na ulazu. Senzor za temperaturu se nalazi u njemu a termostat se nalazi obicno u dnevoj sobi i tu meri temeraturu.
Podesava se preko mobilne aplikacije i posle se termostat povezuje na njihov cloud i onda mozes da ukljucis ili iksljucis i proveris trenutnu tmp. u stanu.
Takodje ima programirenja tipa za 7 dana, ona kad si na odmoru ili slicno. Pored toga uvek mozes na malom touch screenu da podesis koliko zelis.
Firma je dafon i kako sam ja video vrlo dobra nije neki kinez :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=575132#p575132:2nt99c3a je napisao(la):
Lukeze » Sre Okt 17, 2018 6:34 pm[/url]":2nt99c3a]Pozdrav budućim komšijama. Vidim da ovde ima dosta vas koji ste već useljeni, a i dosta vas koji radite na projektu, pa reko' da pitam ima li info o rokovima za L2 za ovih 80% i koji su okvirni rokovi za useljenje.
Rok za useljenje imas u predugovoru a za 80% nema zvanicnih informacija ali moja licna procena je kraj decembra ili januar. Posto je tih 80% sto banke traze u stvari 99% jer podrazumeva parket, ulazna vrata u stanovima i u zgradi, sto su poslednje stvari koje se rade. Znaci mogu da fale uticnice i tako te stvari od opreme :)


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=576669#p576669:2nt99c3a je napisao(la):
Mareni » Sre Okt 24, 2018 6:18 pm[/url]":2nt99c3a]
Firma je dafon i kako sam ja video vrlo dobra nije neki kinez :)
Izvini sto te ispravljam, nije mi namera da se pravim pametan, ali firma je Danfoss i stvarno je dobar proizvodjac :) Ja sam isto uzeo taj basic model. Mislim da je to ovaj: https://store.danfoss.com/en/Heating-an ... p/088U0623


Jedno pitanje za kreditne kupce: u kojoj banci planirate da uzmete kredit?
 
Da, u pravu si. Odgovorio sam iz glave znam da je tako nesto :D
 
[/quote]
Rok za useljenje imas u predugovoru a za 80% nema zvanicnih informacija ali moja licna procena je kraj decembra ili januar. Posto je tih 80% sto banke traze u stvari 99% jer podrazumeva parket, ulazna vrata u stanovima i u zgradi, sto su poslednje stvari koje se rade. Znaci mogu da fale uticnice i tako te stvari od opreme :)


Jedno pitanje za kreditne kupce: u kojoj banci planirate da uzmete kredit?
[/quote]

Pa kraj decembra je vec kasno.. Ne odobravaju bas banke stambene kredite preko noci.. Drugo, treba planirati neki namestaj, makar kuhinju... I treca stvar, parket i vrata su npr u L3 i L4 bili postavljeni jos u julu, a zgrada je useljena kraj septembra. I to sve dok su paralelno radili na L1 i L2
:)
I pise u ugovoru 31. decembar za useljenje.... Al pise i 3 meseca potencijalno prolongiranje.. I plus mi je u martu kad je ugovor potpisan receno od strane Alprosa da je rok za 80% septembar. U maju, iz ZOP-a (podivodjaca) gde mi radi drug koji mi je ovo i preporucio mi je receno da su oni njihov posao zavrsili 2 mseca pre roka. Mnogo sam vec kod taste :D

Nisam nesto preterano zabrinut, al mi je povernje zešće poljuljano na prethodnim stranicama ovog bloga sa raznim sitnim drpanjima na kvadraturi i kvalitetu zavrsnih radova.. Nisu mi odavali takav utisak...

Što se kredita tiče, Erste ima najbolju ponudu, odnosno, najjevtiniju u startu. Procredit kao koinvestitor navodno nudi ponudu koja je u rangu najpovoljnije na tržištu, ali su nesposobni za komunikaciju, pa mi za 3 meseca nisu odgovorili koja je to ponuda i to u više njhovih poslovnica. Igrom slučaja imam informaciju da je najpovoljnija kamata zapravo u Komercijalnoj banci, ali je caka da je najpovoljnija za zaposlene u drzavnim preduzecima. Red velicina 2.6% kamate, dok ako si obican smrtnik ide na 2.95, što je skoro kao u Poštanskoj gde je još i najnepovoljnija kamata, ide i preko 3%. Konkretno, ja uzimam na 20 godina, 50% vrednosti stana. Zaključak jedini je da je stvarno sve relativno. Što manje godina vracanja, nepovoljnija kamata, ako imaš 30 godina, veća je kamata nego ako imaš 40, a opet niža nego ako imaš 50, što veca plata - to niža kamata. Za ovih 7 meseci, menjali su i neke zakone i pravilnike, pa više i ne znaš šta se zapravo nudi :)
 
Ma opusti se, ja imam iskustva sa domacim investitorima, jako dugo sam trazio stan i vec sam bio lose prosao kod drugih, naucio dosta usput, ovi su jedni od retkih koji su korektni... Mozda je 5% ovakvih. Naravno, nemoguce je da sve bude apsolutno savrseno (sigurno ce ponegde zavrsni radovi biti bzvz i morace da se popravljaju) ali likovi u sustini rade kako treba, i sa pravne i sa tehnicke strane. E sad za ovih 3% manjka kvadrature ne znam, to je bas dosta...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=577312#p577312:24z7sckf je napisao(la):
simpson » Sub Okt 27, 2018 6:58 pm[/url]":24z7sckf]Ma opusti se, ja imam iskustva sa domacim investitorima, jako dugo sam trazio stan i vec sam bio lose prosao kod drugih, naucio dosta usput, ovi su jedni od retkih koji su korektni... Mozda je 5% ovakvih. Naravno, nemoguce je da sve bude apsolutno savrseno (sigurno ce ponegde zavrsni radovi biti bzvz i morace da se popravljaju) ali likovi u sustini rade kako treba, i sa pravne i sa tehnicke strane. E sad za ovih 3% manjka kvadrature ne znam, to je bas dosta...

Ma to mi je sve jasno.. Upoznao sam i gazdu Alprosa licno preko nekih zajednickih prijatelja... Sve mi je detaljno predocio... U krajnjem slucaju, nece banka da te uzme u obzir ako nije sve cisto... Kazem, ne sumnjam, al me plasi malo ovo pisanije na prethodnim stranicama :)

Tih 3% je po ugovoru tolerisano odstupanje... Drug mi radi u Energoprojektu, kaze odstupanje je standard ali nije definisano koliko, kaze neki obicaj je 2%.. Sad.. To ne mora nuzno da znaci "ZAVERA".. Iznajmljivao sam stan gde je zena platila 36 kvadrata, dobila 39.. To odstupanje je neki zakonski luft gde se ne placa/ne vraca razlika... Sad, ona je tu morala da doplati, ali boze moj, vece je i dobila... Bezveze je kad je manja kvadratura... Na 50 kvadrata, to je nekih 2400 evra u Panorami... Nije beznacajna cifra... A citam ovde da je ljudima knap manje za 3% al u tom okviru, cak i neki veci stanovi...
Merio sam i sam, pa sam premerio manje... Sad, to sto sam ja premerio metrom, ne znaci da je i ultra precizno, al kao sto napisah gore, 5 i 7 cm manja soba, nek je i 4 i 6, na celu diuzinu i sirinu, to je vec skoro pa ceo kvadrat manje.. I to samo na jednoj prostoriji... To je sto, ili vitrina, nije bas malo...

Malo ja detaljisem, :grand: zanimam se, a i priblizilo se sve kraju, pa radi i nestrpljenje.

Verujem da ce sve biti ok, al me opet zanima kakva su iskustva sa slicnim situacijama. Valja znati procedure unapred :)
 
Pa nema procedura potpisano je u ugovoru na plus/minus 3% tolerancije, investitor je uspeo da skoro svuda bude minus 3%, ne placa se ovlašćeno lice da izvrši predmer, to je radjeno samo na celokupnu površinu objekta u svrhu dobijanja dozvole, to izgleda rade u celo gradu, ni ovaj investitor nije ostao imun na to...kažu katastar vrsi uknjizbu na projektovanu površinu, probelm je sto posle se ceo život plaćaju dažbine na 3% veću površinu id izvedene, nije bas pravično...
 
Niko tebi ne brani da izvedes geometra licenciranog da to premjeri uradi nalaz i da placas na tu povrsinu
Tu je problem sto su investitori alavi danas greska moze da bude nula ili jedan posto ali ko ce da vodi o tom racuna i placa geometra
 
Mozes sve direktore, mozes i da napravis kucu ili postanes sam investitor ili se odselis iz Srbije :) na stan od 80kvm si ostao kraci za 3.500-4.500eur zavisi koliko si placao kvadrat, ima li ikoga da je dobio makar 0,5kvm vise? Na celokupnom prokjektu je bez velikog odstupanja, pitanje je gde je taj manjak postao visak. Nema veze sa Panoramom, isto je na svim projektima u gradu sem GDS-a gde je visak doplacuje, manjak vraca i knjizi izvedeno stanje, tako da se ovaj investitor uklopio u sablon...
 
Nije moguce da neko dobije vise, zato sto je izvedena povrsina uvek manja od projektovane. Ne zbog greske nego zbog slojeva koji se dodaju na gole zidove koji su navedeni u projektu. Kod nas u ZK je zid debljine 12cm po projektu (to je debljina cigle) izasao na 18cm. Znaci prakticno po 3cm je manje na svakom zidu, tj. racunam oko 6cm na sirini sobe npr. Druga je stvar sto se investitori ogradjuju i naplate gradjevinsku povrsinu, a sto je GDS odmah umanjio i takve umanjene povrsine su isle u ugovor.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578015#p578015:3p1ecblh je napisao(la):
niki » Sre Okt 31, 2018 9:43 am[/url]":3p1ecblh]Mozes sve direktore, mozes i da napravis kucu ili postanes sam investitor ili se odselis iz Srbije :) na stan od 80kvm si ostao kraci za 3.500-4.500eur zavisi koliko si placao kvadrat, ima li ikoga da je dobio makar 0,5kvm vise? Na celokupnom prokjektu je bez velikog odstupanja, pitanje je gde je taj manjak postao visak. Nema veze sa Panoramom, isto je na svim projektima u gradu sem GDS-a gde je visak doplacuje, manjak vraca i knjizi izvedeno stanje, tako da se ovaj investitor uklopio u sablon...
Tu bih dodao i Merin - Gornji Grad. U krajnji ugovor i konačnu cenu stana ulazi premerena površina nakon završenih unutrašnjih radova - dakle nema tolerancije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578018#p578018:ocn151p1 je napisao(la):
darkot » Sre Okt 31, 2018 10:17 am[/url]":ocn151p1]Nije moguce da neko dobije vise, zato sto je izvedena povrsina uvek manja od projektovane. Ne zbog greske nego zbog slojeva koji se dodaju na gole zidove koji su navedeni u projektu. Kod nas u ZK je zid debljine 12cm po projektu (to je debljina cigle) izasao na 18cm. Znaci prakticno po 3cm je manje na svakom zidu, tj. racunam oko 6cm na sirini sobe npr. Druga je stvar sto se investitori ogradjuju i naplate gradjevinsku povrsinu, a sto je GDS odmah umanjio i takve umanjene povrsine su isle u ugovor.

Vojvode Stepe 192, preko puta picerije Piano Loco, zgrada 2015. godiste. Iznajmili smo stan supruga i ja mesec dana nakon podele kljuceva stanarima... U trenutku useljenja, u celoj zgradi smo bili samo nas dvoje, jedan klinja student u garsonjeri i bivsi vlasnici parcele koji su dobili sprat. Nismo imali ni kljuceve od ulaza, pa smo zvonili tim ljudima prva 2 meseca :D Dosao geometar da meri, premerio 3 kvadrata vise od planiranog.. Gde su oni to uglavili ne znam, stan je bio dupence, al sa osetno sirim hodnikom, sto moguce znaci da je spoljasnji hodnik sprata bio uzi od planiranog.. Stvarno ne znam, al eto doziveh i to... E sad, ima logike i s druge strane... Jer su stanari poceli da se useljavaju tek neki 3-4. mesec od naseg useljenja, sto su verovatno bili kreditni kupci koji su cekali sredjivanje papirologije...Mada je i to mufljarski, planiras nesto... Tu je bio 1650 e kvadrat, malo li je da doplatis 5000 evra... To je solidan polovni auto... Al opet dobijes sta si platio...

Nije do geometra... Sve kapiram.. Ide na malter, na glet masu.. Hoces plocice od 5mm debljine ili kamen od 3 cm... I na to ode... Al taj detalj je vec do tebe... Meni je problem sto sam premerio manje od cigle do cigle vec, bez ikakvih nanosa preko... Uredno cigla 20, kako i pise u ugovoru, Nista strpanje na foru... Jednostavno je manja prostorija od planirane... Dovoljno da je medja bila losa pri planiranju, pa su naknadno saznali da nije isti vlasnik parcele... Moze biti sto stvari...


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578008#p578008:ocn151p1 je napisao(la):
niki » Sre Okt 31, 2018 8:30 am[/url]":ocn151p1]Pa nema procedura potpisano je u ugovoru na plus/minus 3% tolerancije, investitor je uspeo da skoro svuda bude minus 3%, ne placa se ovlašćeno lice da izvrši predmer, to je radjeno samo na celokupnu površinu objekta u svrhu dobijanja dozvole, to izgleda rade u celo gradu, ni ovaj investitor nije ostao imun na to...kažu katastar vrsi uknjizbu na projektovanu površinu, probelm je sto posle se ceo život plaćaju dažbine na 3% veću površinu id izvedene, nije bas pravično...

Ne pitam za badava jer je meni sa 2 premrene prostorije, kuhinja i dn soba, vec manje za 3% od ugovora.. A imam jos i trpezariju i hodnik i spavacu i kupatilo i terasu da izmerim, pa se ne brinem... Zato pitam za proceduru :)
 
Naravno da je moguće da se dobije više, ja sam svojevremeno doplatio ceo kvadrat...
 
[/quote]
Ma to mi je sve jasno.. Upoznao sam i gazdu Alprosa licno preko nekih zajednickih prijatelja... Sve mi je detaljno predocio... U krajnjem slucaju, nece banka da te uzme u obzir ako nije sve cisto... Kazem, ne sumnjam, al me plasi malo ovo pisanije na prethodnim stranicama :)

Tih 3% je po ugovoru tolerisano odstupanje... Drug mi radi u Energoprojektu, kaze odstupanje je standard ali nije definisano koliko, kaze neki obicaj je 2%.. Sad.. To ne mora nuzno da znaci "ZAVERA".. Iznajmljivao sam stan gde je zena platila 36 kvadrata, dobila 39.. To odstupanje je neki zakonski luft gde se ne placa/ne vraca razlika... Sad, ona je tu morala da doplati, ali boze moj, vece je i dobila... Bezveze je kad je manja kvadratura... Na 50 kvadrata, to je nekih 2400 evra u Panorami... Nije beznacajna cifra... A citam ovde da je ljudima knap manje za 3% al u tom okviru, cak i neki veci stanovi...
Merio sam i sam, pa sam premerio manje... Sad, to sto sam ja premerio metrom, ne znaci da je i ultra precizno, al kao sto napisah gore, 5 i 7 cm manja soba, nek je i 4 i 6, na celu diuzinu i sirinu, to je vec skoro pa ceo kvadrat manje.. I to samo na jednoj prostoriji... To je sto, ili vitrina, nije bas malo...

Malo ja detaljisem, :grand: zanimam se, a i priblizilo se sve kraju, pa radi i nestrpljenje.

Verujem da ce sve biti ok, al me opet zanima kakva su iskustva sa slicnim situacijama. Valja znati procedure unapred :)
[/quote]

Budući komšija,
Već sam na nakoj od prethodnih stranica objašnjavao, ali nije zgoreg da ponovim opet, ne može da škodi. Ne postoji tolerisano odstupanje kao pojam :). Građevinarstvo je grana privrede koja barata jedinicama mere u cm. Mašinstvo na primer u mm. Standardi koji propisuju i definišu mere prilikom projektovanja i izvođena su menjani nekoliko puta (1966,1995 i 2002). U njima je jasno navedeno šta je neto korisna površina stana. To je zbir površina prostorija obračunatih merenjem dimenzija između obrađenih površina zidova. I to je tako.
E sad pošto prilikom projektovanja ne možeš baš u cm da pogodiš buduću izvedenu meru zbog toga što su zidovi malo krivi kad se izvedu, pa je malter različite debljine zbog krivih zidova itd. projektonati su se dogovorili da prilikom projektovanja saberu površine prostorija sa merama između neobrađenih zidova (samo noseći i pregradni elementi, bez maltera, gipsa ili pločica) i tu površina koja je SIGURNO VEĆA od one koja će biti izvedena umanje za 3% i dobiju neto pretpostavljenu korisnu izvedenu površinu stana u projektu.
U srećna vremena, do pre par godina, je ovo bilo pravilo. U predugovorima i ugovorima prilikom kupovine stana u izgradnji je figurisala ta površina (pretpostavljena izvedena korisna površina stana). Kada se zgrada i stan završe, stvarno izvedena neto korisna površina stana je vrlo malo odstupala od te pretpostavljene koja je figurisala u ugovoru (do 0,5 m2 max). Drugim rečina, ti si stvarno kupio i platio ono što si dobio.
U ovo malo manje srećno vreme pre svega pravnici su ovo iskustvo izvrnuli naopačke da bi investitorima zgrnuli još para. Projektanti u projektu saberu površine prostorija stana koristeći meru između neobrađenih zidova i kažu to je projektovana površina stana. Nigde ne umanjuju za 3% za koliko će cca stan SIGURNO imati manje kvadrata. U ugovoru lepo upišu tu SIGURNO VEĆU površinu, a kupcima sa onim čuvenim članom koji nema šanse da izbace iz ugovora vežu ruke. Ti dobijaš na kraju SIGURNO MANJI stan, a platio si POVRŠINU koja je samo figurisala u projektu i nikada nije ni bila korisna.
 
tako je, na žalost malo je novogradnji bez cuvenih 3% tolerancije ali ih ima, generalno manje zgrade se rade bez tolerancije, od vecih pošto su skoro svuda isti investitori svuda ima 3% u ugovoru sem npr bsig i jos nekih u v.ilica da ne reklamiram. Citiracu jedan odgovor od prodajnog tima jednih takvih kompeksa:

Poštovani,

Nismo razumeli kakva razlika u kvadraturi koja se ne nadoknađuje?

Poštovani,

To je regulisano Zakonom o obligacionim odnosima, tako da sve eventualne razlike koje se jave nakon knjiženja stanova rešavaju se Aneksom ugovora i vrši se doplata razlike ili povraćaj sredstava.

Za sve dodatne informacije budite slobodni kontaktirajte nas.

tako da moze se naci i bez tih 3% koji nisu mali (kako kome).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578222#p578222:3lowggcj je napisao(la):
Lupen82 » Čet Nov 01, 2018 2:25 am[/url]":3lowggcj]

Budući komšija,
Već sam na nakoj od prethodnih stranica objašnjavao, ali nije zgoreg da ponovim opet, ne može da škodi. Ne postoji tolerisano odstupanje kao pojam :). Građevinarstvo je grana privrede koja barata jedinicama mere u cm. Mašinstvo na primer u mm. Standardi koji propisuju i definišu mere prilikom projektovanja i izvođena su menjani nekoliko puta (1966,1995 i 2002). U njima je jasno navedeno šta je neto korisna površina stana. To je zbir površina prostorija obračunatih merenjem dimenzija između obrađenih površina zidova. I to je tako.
E sad pošto prilikom projektovanja ne možeš baš u cm da pogodiš buduću izvedenu meru zbog toga što su zidovi malo krivi kad se izvedu, pa je malter različite debljine zbog krivih zidova itd. projektonati su se dogovorili da prilikom projektovanja saberu površine prostorija sa merama između neobrađenih zidova (samo noseći i pregradni elementi, bez maltera, gipsa ili pločica) i tu površina koja je SIGURNO VEĆA od one koja će biti izvedena umanje za 3% i dobiju neto pretpostavljenu korisnu izvedenu površinu stana u projektu.
U srećna vremena, do pre par godina, je ovo bilo pravilo. U predugovorima i ugovorima prilikom kupovine stana u izgradnji je figurisala ta površina (pretpostavljena izvedena korisna površina stana). Kada se zgrada i stan završe, stvarno izvedena neto korisna površina stana je vrlo malo odstupala od te pretpostavljene koja je figurisala u ugovoru (do 0,5 m2 max). Drugim rečina, ti si stvarno kupio i platio ono što si dobio.
U ovo malo manje srećno vreme pre svega pravnici su ovo iskustvo izvrnuli naopačke da bi investitorima zgrnuli još para. Projektanti u projektu saberu površine prostorija stana koristeći meru između neobrađenih zidova i kažu to je projektovana površina stana. Nigde ne umanjuju za 3% za koliko će cca stan SIGURNO imati manje kvadrata. U ugovoru lepo upišu tu SIGURNO VEĆU površinu, a kupcima sa onim čuvenim članom koji nema šanse da izbace iz ugovora vežu ruke. Ti dobijaš na kraju SIGURNO MANJI stan, a platio si POVRŠINU koja je samo figurisala u projektu i nikada nije ni bila korisna.


Budući komšija :D

To mi je sve jasno... Najbolji prijatelj mi radi u energoprojektu, drugi radi u ZOP-u, izvođaču grubih radova na Panorami... Koleginica ovog prvog je takodje kupila stan, isti kao moj/naš (supruga i ja), tako da sam sa tim zakonskim zavrzlamama i slučajevima upoznat...

Al kao sto napisah... Od cigle do cigle je velicina 2 prostorije odstupala... Ne 2-3 cm zbog maltera, nego 6-7 cm bez maltera... Kad na to dodje malter (vec jeste, al nikako da odem do Panorame), to ce dodatno smanjiti celu prostoriju... Zato me zanima procedura, oko aneksa ugovora.. Da li ja od njih zahtevam novo merenje ili ja angazujem gemetra... Kako se to regulise unapred, s obzirom da jos uvek nije isplacena puna cena (kreditni kupac)... Dakle, nije mi tumacenje zakona potrebno (da me ne shvatiš/te pogrešno), želim unapred da se upoznam sa narednim koracima.
Vrlo plastično... Svaki evro kredita, eventualno je 1.3 vraćen nakon 20 godina ... Sa tim odstupanjem od cigle do cigle, meni je vec granicno stan -3%... Kad na to dodje malter, odstupanje ce biti i vece... Nek je to 2 kvadrata, to je 3000+ evra... To je za 20 godina 4000 evra.. Ako unapred rešim problem, neću dizati tih 3000 e kredita... Vrlo jednostavna je racunica... :) Al da ne bude da je sve u kinti... 2 kvadrata je prilicno veliki plakar za mali stan, više nego neophodnog, 2 kvadrata je razlika izmedju 1.5sobnog i 2-sobnog stana.. To je sutra krevet za dete... Nije samo do love, ima i do onoga što smo planirali kao veličinu životnog prostora, koje u ovom slučaju gubimo, pa ne bih da plaćam vazduh unapred i još na kredit :D

Nadam se da je jasnije sad :D
 
Na žalost svako mora da bude unapred upoznat da ne može ništa da planira dok ne dobije stan ako je potpisao cuvenih 3%, sa druge strane ako su tu skratili možda su negde malo povećali (terasu npr :D). Što se Vašeg slučaja tiče po onome što znam iz iskustva drugih je da su ljudi uplaćivali ceo iznos, pa nakon toga ide doplata(nikad) ili povrat ako izlazi iz 3% ali su skoro svi platili pre završetka. Mislim da je najbolje i da angazujete geometra kako bi i uknjižili pravu površinu ali u ovom slučaju najbolje da se posavetujete sa Vašim agentom pa da vidite kako je najbolje rešiti.

A to kada je stan veći (gospodja sto je kupila 36,a dobila 39) obično nema u ugovoru čuvenih 3% :) ja sad gledam isto jedan stan koji je trebao biti 67, a ispao 69,4 (sto je za mene bolje) ali nije bilo čuvenog dela sa 3%. Kvadrat jeste skuplji ali dodje na skoro isto, bolje da dam više za više nego više za manje. 3-5000e iliti 3% mozda na gomili nije mnogo ili brojčano deluje malo ali kao što je rečeno, nekome sto, nekome plakar, nekome godisnja kamata, nekome godina dve kredita...
 
Vrh