Šta je novo?

Фасаде / Fasade

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=580821#p580821:3ipaeuf5 je napisao(la):
direktor » Pon Nov 12, 2018 3:12 pm[/url]":3ipaeuf5]Bullwye dobro dosao na bb nije poenta da se zgrede samo zamazu vec da se urade kako treba

naravno i razumem. ali neki ovde se zale zato sto nije njihov ukus zadovoljen. svako ima drugacij ukus i to je dobro. sto se tice da se sredi kako treba podrzavam, ali ipak sam izgubio nadu, zato sto velicina radnika nezna kako da radi, a i kada se nesto sredi nas narod sve rusi, sve klupe lome, svrljaju po zgrade, nista ne cene.
 
Fora je u tome što ljudi koji posećuju forume poput Beobuilda najčešće dobro znaju grad i detalje u njemu, a uz to prate vesti i slike pre i posle. I onda njima, tj nama više bode oči kad neki detalj odskače. S druge strane, siguran sam da većina drugih ljudi kad vidi tu zgradu, uopšte ni ne pomišlja na prozore na vrhu nego pomisli kako je lepo što je napokon zablistala. Kao što sam rekao za onu zgradu u Pop Lukinoj - odstupanja na prozorima primećuju ljudi ovde koji prate i zagledaju. Svi ostali takve detalje najčešće ni ne primete.

Tako da sve zavisi od toga iz kog ugla se gleda i s kojim ''predznanjem''. :D
 
Kako uvek ispadne ovako musavo i ne ravno,ljudi sta je ovo!!!Jel to namerno ili?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=581219#p581219:2c2vh1kp je napisao(la):
ZvezdaracMare » Uto Nov 13, 2018 8:14 pm[/url]":2c2vh1kp]Kako uvek ispadne ovako musavo i ne ravno,ljudi sta je ovo!!!Jel to namerno ili?

to tako nazalost vidis svuda, pa cak i u becu
 
Skinuli su sve skele sa zgrade u Pop-Lukinoj, i ona zaista izgleda lepo:

Pogledajte prilog 1
Nadam se da će ovu trafiku vratiti tamo gde je bila kad završe radove na Topličinom vencu, ovde se nikako ne uklapa:

 
Ove fotografije po meni najbolje pokazuju ono sto je problem Beograda, jedna prelepa zgrada a do nje jedna kao da je iskocila iz horor filma...
Sta vredi sto je ta jedna lepa kada celina daje bas ruzan utisak, beogradu fali sredjeih i lepih clina, gde su sve zgrade jedne do drugih lepe
 
Mora od necega da se pocne....po meni je veci problem tolerisanje klima uredjaja i zastakljenih fasada na zgradama cija se obnova placa iz budzeta. Po meni, jedno veliko nepostovanje tudjeg (zajednickog) novca.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=581250#p581250:3ttlysoy je napisao(la):
Yaryar » 13 Nov 2018 08:45 pm[/url]":3ttlysoy]Ove fotografije po meni najbolje pokazuju ono sto je problem Beograda, jedna prelepa zgrada a do nje jedna kao da je iskocila iz horor filma...
Sta vredi sto je ta jedna lepa kada celina daje bas ruzan utisak, beogradu fali sredjeih i lepih clina, gde su sve zgrade jedne do drugih lepe

+1 Modernizam je upropastio u velikoj meri centar Beograda. Evo primer na ovim slikama gde predratna renovirana zgrada izgleda ekstra a modernisticka iz 60ih koja je takodje renovirana i dalje kvari celokupni utisak. Kad je nesto ruzno sredjivanje fasade ne pomaze. To ostaje ruzno i dalje u manjoj meri naravno.
 
Модернистичка зграда у Поп Лукиној да је негде сама или у низу сличних, као и вез застакљених тераса и скарабуџа на поткровљу би била пристојна. Овако ју је засенила прелепа предратна зграда. Нажалост по Београду има доста старих целина исилованих са модернистичким стамбеним зградама, поготову ту око Варош капије, на Дорћолу и најгори примери у Деспота Стефана. Е сад ако се сећаш наше расправе о рушењу НБГ блокова на теми о истима, ја бих пре почистио социјалистичку градњу из старог дела града а постојећи НБГ оставио онаквим какав јесте. Мада бићу искрен, мени у Поп Лукиној највише смета кад гледам од Бранкове и видим иза прелепе двоспратне зграде са куполом на ћошку Кнез Симине и Иван Бегове задњу фасаду предратне седмоспратнице у стилу модерне на ћошку Чубрине и Краља Петра, и исту бих најрадије срушио или скратио за 2-3 спрата пошто ем квари ту визуру из Поп Лукине, где имамо леп низ купола и стамбених зграда и Саборне цркве, ем одудара превише од суседне кафане Знак ? по висини.
 
Koliko se secam ta zgrada na cosku Cubrine i K.Petra je krajem devedesetih nadzidana. Valjda su stanari dali saglasnost (pricalo se da je investitor vlasnik tada popularnih gaziranih sokova sa severa Srbije) da se nadzida jedan sprat a on je nadzidao vise, pa su poceli da pucaju zidovi i sve je stalo. Uglavnom ti poslednji spratovi nikad nisu zavrseni.
 
Када се прича о рушењу зграда због њихове дотрајалости, ја бих на списку волео да видим њу, са оном зградом код Теразијског тунела изнад пролаза и телекомуникационим зградом на Славији.
 
Zgrada na uglu Kralja Petra i Cubrine i meni oduvek smeta i mnogo narusava celu tu celinu.. Buduci da je slobodnostojeca mislim da bi idealno bilo srusiti je celu i na njenom mestu ostaviti prostor za neki trgic ili mali park..
 
Koja celina? racunajnuci i zgradu prekoputa 4 zgrade, 4 stila. od otomanske arhitekture do modernizma. istorija beogradske arhitekture na 50m.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=581342#p581342:2anip3a1 je napisao(la):
miki-nbgd » 14 Nov 2018 10:43 am[/url]":2anip3a1]Koja celina? racunajnuci i zgradu prekoputa 4 zgrade, 4 stila. od otomanske arhitekture do modernizma. istorija beogradske arhitekture na 50m.

Ova predratna renovirana zgrada je kasna secesija i mnogo bolje se uklapa sa Art Deco zgradama iz 30ih preko puta nego sa ovim modernistickim objektima iz 60ih koji se jedino uklapaju sami sa sobom po ruznoci i gabaritu.
 

Mislim da je Dosljak pricao o ovom cosku. Ne vidim ovde nikakvu celinu. Samo blagodeti zatvorenih blokova za koje se ti zalazes. U teoriji zvuci lepo a u praksi se dobije ovako nesto krezubo.
 
Та зграда, али мени највише смета у визури тог блока на скроз дијагонално супротној страни која се види из Бранкове низ Поп Лукину. Изгледа ужасно. Да би то било иоле пристојно морало би да јој се скине минимум 4 спрата.
 
file.php


Ja sam pricao za ovu sliku.
Meni smetaju zgrade levo i desno od ove predratne renovirane.
Prosto kvare utisak cele te raskrsnice jer se nikako ne uklapaju sa njom a ni sa zgradama iz 30ih koje su renovirane preko puta.

Inace slazem se da je kriminal sto je ona zgrada u Kralja Petra nadogradjena.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=581367#p581367:e5gw5jlr je napisao(la):
miki-nbgd » 14 Nov 2018 12:30 pm[/url]":e5gw5jlr]
Mislim da je Dosljak pricao o ovom cosku. Ne vidim ovde nikakvu celinu. Samo blagodeti zatvorenih blokova za koje se ti zalazes. U teoriji zvuci lepo a u praksi se dobije ovako nesto krezubo.
file.php

Naravno da ovo nije skladna celina, bar ne ovaj deo jer imamo kafanu ? iz doba kada je Beograd bio jos pod turcima, onda ima ova dvospratna na cosku iz vremena pre Krajljevine, pa onda nadogradjena iz 30ih iz vremena Kraljevine i na kraju ona modernisticka iz doba SFRJ.
Upravo to sto si rekao: 100 godina urbanizma u 4 zgrade.
Ali to je takva situacija na ovom delu, inace ako se ide Kralja Petrom vise na gore, celina postaje skladnija.
Krezuba ulica je zbog toga sto sve sto je radjeno pre 1918te ima najvise 2 sprata pa se ne uklapa po gabaritu sa ostalim zgradama koje su gradjene kasnije i koje imaju po 5-6 spratova.
 
Ево визуре о којој причам. Џаба све сређене фасаде у Поп Лукиној, када ово штрчи у позадини.
 
Gde je korisnik bender rodrigez da napadne i osudi ove vandale? :)
 
Ne mogu da stignem sve, trenutno sam zauzet dizajniranjem avangardnih spomenika na drugim temama kao reaktivni odgovor na ustajali kičerajski akademizam.

Elem... koliko mi je poznato, ti murali su rađeni u saradnji sa Maxijem i stanarima zgrade kao pokušaj da se reši problem večitog navijačkog i vandalskog zapišavanja tih zidova. Pa ko veli bolje da budu i murali nego ''Grobari Pi***kovac'' ili ''Ubij ubij ciganaaa'' i tako to. Toliko. Vozdra. :sesir:
 
Vrh