Šta je novo?

Google maps

dusan

Intermediate
Učlanjen(a)
03.01.2007.
Poruke
439
Pohvaljen
77
Google Street View


Najpoznatiji svetski Internet pretraživač Google ponudio je trodimenzionalni uvid u ulice svih većih svetskih gradova, pomoću satelita i programa Google Earth pod nazivom Street View.

Google je do sada nudio pogled iz ptičje perspektive iz gotovo svakog kutka sveta, a novim programom ide i korak dalje, prenosi Deutsche Welle.

Ovih dana se u Berlinu, Frankfurtu i Minhenu mogu videti automobili s neobičnim kamerama na krovu. Fotografije dobijene na taj način iz neposredne blizine trebalo bi da pruže trodimenzionalni uvid u ulice svih većih svetskih gradova, a kada budu povezane u celinu preko Interneta, omogućavaće virtuelnu šetnju u naizgled stvarnom okruženju.

Ipak, to znači da će se na snimcima možda zateći i ljudi koji ne žele da budu fotografisani, a kamoli da im fotografije budu objavljene, zbog čega se pobornicima zaštite ličnih podataka, pri samoj pomisli na takve projekte, diže se kosa na glavi.

Deutsche Welle navodi da je program kompanije Google sporan i za sve one koji štite lične podatke, jer je "velika razlika da samo šetate ulicom ili pustite da na svom računaru to svako posmatra - od trgovca adresama preko osiguranja i policije do poreske uprave, a da ne znate šta smera sa tim informacijama", ukazao je poverenik za zaštitu podataka vlade nemačke savezne pokrajine Šlezvig-Holštajn, Tilo Vajhert.

S druge strane brojni pravni stručnjaci iz projekta Street View ne nalaze ništa problematično u ovom programu, pogotovo što najpopularniji Internet pretraživač nastoji da uveri javnost kako nema nameru da na njemu zarađuje i da su mu "motivi časni".

"Zahvaljujući posebnom softveru gotovo je nemoguće prepoznati osobu i vozila, jer su lica i registarske oznake zamagljene", tvrdi Štefan Kojcel iz predstavništva američkog preduzeća u Nemačkoj.

Da program ne funkcioniše baš kako treba pokazuje primer iz Njujorka gde je umesto zamagljene slike lica fotografisanog jahača u Central parku kompjuter automatski zamaglio konjsku glavu, navodi Deutsche Welle i dodaje da još nije poznato kada će trodimenzionalni pregled ulica biti dostupan na Internetu.


Probajte, skroz je gotivna stvar!!! :cool:
Prosetajte nalo Menhetnom... :kk:
U Evropi za sad imaju sano veci gradovi Nemacke, eh Beograde....:gobb:
(U GMaps ukljucite prikaz street view ili prikaz ulica)

http://books.google.com/help/maps/streetview/
 
Interesantno ali po meni ne dovoljno funkcionalno. Nekako je sve sporo a tu ne mislim na brzinu interneta nego na ceo koncept. U svakom slucaju zanimljivo da se proseta malo :cool:
 
Ljudi to postoji odavno u Google USA - mnogo je korisno ako hoces da odes u neku radnju i imas je na mapi ali nemas pojma kako izgleda, onda pogledas i vidis zgradu itd itd... U sustini sluzi da ti ispomogne, posto nekad mapa nije dovoljna informacija, a i coveku je lakse vizuelno da pamtu...
 
Ja sam takodje trazio temu gmaps, Beograd nema updejt na Gmapsu skoro godinu dana koliko vidim, jel zna neko sta je u pitanju?
 
Beogradu je potreban update sa 3D pticjom perspektivom za google, jer je to sada neki standard, post nije realno da ce google vozilo svake pete godine ili sl. prolaziti svim ulicama da pravi 360 stepeni, ni u Beogradu, a kamo li u Srbiji.
 
Neki delovi sire okoline Beograda tri cetiri godine a mozda i vise nisu azurirani. I to na satelitskim snimcima.
 
Na satelitski snimak sam i mislio u mom postu, da nije bio updejt godinu dana :(

Jel tako i na google earth?
 
Ranije su ažurirali satelitski snimak na svakih 5-6 meseci. Ovaj zadnji je iz 2017te a sada je kraj 2018.
 
kako gde, ima na google earth, ides ono kao putovanje kroz vreme unazad, i onda tu mozes da vidis sta je gde kad slikano, npr kod ostruznickog mosta, leva strana save je slikana 19.8.2018., a desna 8.12.2017.
e sad da li koriste bas najnovije za google maps sajt, ne verujem, jer cesto zna da bude oblacno ili prosto lose ispadne slika
 
Činilo se na flight radar da se radi o snimanju za 3d mapu. Tačnih informacija nikad nije ni bilo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=589055#p589055:2cduk1ok je napisao(la):
astrodule » Пон Дец 17, 2018 12:32 pm[/url]":2cduk1ok]Elem, neko se igrao na mapama u mom kraju i nacrtao neke objekte na parkingu koji ne postoje
E zato se takve stvari na OSM-u veoma retko dešavaju, a i ako se dese, veoma brzo bivaju uklonjene. Google Maps je propao otkada su ukinuli Map Maker. Mislim nisu oni nikada bili preterano detaljni, unošenje zgrada je tek skoro intenzivirano kod nas, ali uopšte nije nešto precizno. Njih vadi samo to što su popularniji od OSM-a i možda lakši za korišćenje, inače kvalitet njihovih mapa je tragičan. Beograd je pun suvišnih i duplih oznaka. Ako pošalješ zahtev za promenu čekaš po nekoliko nedelja da ga pregledaju, dok u OSM-u možeš sam da promeniš apsolutno sve.
 
I dalje nema svezijeg stanja Beograda na google mapsu, mislim da su mape stare oko 1.5god, tj sa kraja leta 2018god.
Jel zna neko zasto toliko kasne, ranije su stanja bilo mnogo mnogo azurnija.
Ono sto je cudno je da je letos bila vest, da je updejtovano stanje i da se BW vidi kao sveza mapa sto je i bio , jer su se videli parkirani autobusi na prevremenoj stanici, radovi na Kuli, i Galerija uznapredovala. https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1541968
Ali vec par meseci ima staro stanje sa kraja leta 2018god.


Dok Yandex ima dosta svezije stanje, cini mi se negde sa sredine leta 2019god.

https://yandex.ru/maps/10522/belgrade/? ... 07655&z=18
 
Ovaj lik je stvorio gužvu u saobraćaju na Gugl mapama uz pomoć kolica punih telefona

.... Umetnik Sajmon Vrekert je šetao ulicama Berlina tegleći crvena kolica za sobom.
Kuda god da je bio, Gugl mape su pokazivale saobraćajnu gužvu.
Ljudi koji su koristili Gugl mape bi videli debelu crvenu liniju koja ukazuje na zagušenje na putu, čak i tamo gde uopšte nije bilo saobraćaja.
Na svih 99 telefona su bile otvorene Gugl mape, stvarajući virtuelnu iluziju da su ulice krcate.....
Izvor i ceo tekst Vice :
https://www.vice.com/rs/article/9393w7/ ... h-telefona
:sesir:
 
Jel se zna na koji vemenski interval Google mape rade update...?
 
Koliko znam, najčešće negde između godinu dana i tri godine, ali za delove mapa koji koristi veliki broj ljudi (megapolisi, turističke atrakcije, ...), to može biti i između par meseci i godinu dana. Ovo ne važi za pojedinačne izmene za koje obično potrebno do 7 dana (dodavanje lokacije, promena naziva objekta, radnog vremena, da li je zatvoren, ...) i podatke koje Google "vuče" iz drugih baza podataka (npr. gradski prevoz, za koji Google dobija podatke iz baze podataka BusPlus sistema), za koje je obično potrebno do 3 dana (lično iskustvo). Za sateliske slike nema pravila.
 
Zasto nema Novi Pazar na street view-u?
 
Subotica je većim delom od nedavno pokrivena 3D mapama, baš lepo.
1681480156996.png
1681480226706.png
 
Aha a pored Subotice uradili su u 3D i Pancevo, Zrenjanin, Valjevo, Sabac, Smederevo, Leskovac, Vranje, Novi Pazar, Uzice.

Jedino me cudi sto nisu uradili Cacak i Kraljevo.
 
Da li je za ovaj 3D prikaz potrebno instalirati nešto (za računar, windows)? Pitam jer kad iz browsera uđem na Google maps, nemam opciju 3D prikaza...
 
Da bi imao opciju 3D prikaza, mora na mapi da se promeni "Slojevi" na zemlju pa desno ima 3D ikonica.
Prvo levo se menja Sloj, pa desno se ukljucuje 3D, postoji mogucnost da neki browser ne moze da renderuje 3D prikaz, pa probaj drugi ili odradi restart browsera a i kompa.
Screenshot 2023-05-31 at 17.05.17.png
 
Vrh