Šta je novo?

"BW Vista i Parkview" - Beograd na vodi [ Stambeni kompleks ]

Nebosja mi smo 100 svetlosnih godina daleko od primera koje si postavio.
 
Upravo tako, treba biti realan i čvrsto stajati na zemlji. "Legendaran" Frenk Geri kaže da u svakom projektu ima do 15% slobode a da su sve ostalo ograničenja - finansijska. Kako se možemo porediti sa gradovima koji su nekoliko puta veći od cele naže zemlje?

Nego, da postavim i ja slike iz Sofije, da su se ove zgrade našle u Beogradu siguran sam da bi komentari bili neutralni do pozitivnih.

@zexland, na estetiku sam delom i mislio, meni lično su neke od ovih novih zgrada u Sofiji lepše od svega što je do sada izgrađeno u Beogradu u skorije vreme.

Capital fort, 126m, izgrađeno 2015:



Pogledajte prilog 3

Pogledajte prilog 5

Millennium Center, 121m, izgrađeno 2017:

Pogledajte prilog 1

Pogledajte prilog 2

Pogledajte prilog 6

Infinity Tower, 90m, izgrađeno 2013:

Pogledajte prilog 8

Pogledajte prilog 9

City Tower, 74m, izgrađeno 2017:

Pogledajte prilog 4

Budući Sky Fort, 202m, završetak 2021 (trenutno izašlo iz zemlje više no Ušće 2 i Kula Beograd):

Pogledajte prilog 7

Pritom ovo nisu svi primeri iz Sofije... A mi se "hvalimo" kako smo dogurali do 82m visine prvi put posle 40 godina...

I čuveni argument o broju turista (koji je potpuno bez ikakve veze sa novogradnjom i arhitekturom iste)... Turista u Sofiji svake godine sve više. Beograd trenutno ima malo više turista od Sofije i Zagreba zajedno, ali po veličini grada i broju stanovnika, ta Sofija sa "azijskom arhitekturom" nas prešiša odavno.
 
Vrlo je interesantna sklonost u Srbiji da omalovažavaju komšije naročito Bugare i Rumune, prošle godine smo bili sa prijateljima, koji su prvi put u Bugarskoj, u poseti Plovdivu koji je Evropski grad kulture za ovu godinu, oni su bili blago reci frapirani onim sto su videli imajući u glavi sliku Bugarske sa početka devedesetih...hvala za info oko ovih projekata u Sofiji! Ima odličnih projekata u Segedinu, Temišvaru, gradova koji su nam na manje od dva sata vožnje od BG...
 
Ne moze to da se poredi. Ovo nase u BnV je nevidjeno... jednostavno i skladno pa udvostruceno radi pojacanja utiska :D
:bash:

.
 
Ovo naše u vidu arhitektonskog izraza je blagi užas.

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk
 
Od ovoga sto je Nebojsa postavio, Vista ili Parkview su mogle recimo ovako da izgledaju:

9e08d80f3814466b92669c60b9d896bb.jpg


Nikolas, znam za sve te projekte u Sofiji, ali i to je backwards, dobrim delom postmodernizam.

Ajmo da vidimo malo Zagreb, pa uporedi sa Sofijom (niskogradnja i visokogradnja):

Pogledajte prilog 14

Pogledajte prilog 15

Pogledajte prilog 16

Pogledajte prilog 17

Pogledajte prilog 11

Pogledajte prilog 12

Pogledajte prilog 13

Pogledajte prilog 10

Pogledajte prilog 9

Pogledajte prilog 8

Pogledajte prilog 7

Pogledajte prilog 6

Pogledajte prilog 5

Pogledajte prilog 4

Pogledajte prilog 3

Pogledajte prilog 2

Pogledajte prilog 1

 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=594680#p594680:28asargk je napisao(la):
zexland » Sub Jan 12, 2019 2:24 pm[/url]":28asargk]Ajmo da vidimo malo Zagreb, pa uporedi sa Sofijom (niskogradnja i visokogradnja):

Sve je to visokogradnja, nezavisno od visine zgrade. Ja sam po Sofiji tražio samo primere visokih zgrada (nebodera). U objekte niskogradnje ubrajaju se svi objekti koji se nalaze na površini zemlje, iznad ili ispod površine zemlje, a namenjeni su regulaciji saobraćaja (definicija preuzeta sa Wikipedie).

Neke stvari koje si izvadio iz Zagreba zaista nisu loše, ali neke su po mom skromnom mišljenju katastrofalne (da ne širimo temu zalaskom u detalje, možda sam i ja zbog svog iskustva malo negativan prema svemu što sam video originalno u Nemačkoj). Ovo što se dešava u Sofiji meni deluje dosta smislenije ako se uzme širi kontekst - da imaju metro na kom aktivno rade - samo iz tog razloga je potpuno nebitno da li ulažu u druge objekte javne namene (a ulažu, no da ne širimo).

Kad se gledaju samo stanovi u novogradnji, stvarno ne vidim po čemu je to Zagreb i malo bolji od Beograda i Sofije (ipak je ovo tema o Visti i PV :D).

No da se dotaknemo i Viste/PV i njene fasade pošto je stvarno nešto neviđeno do sada... Mogu da vam prepričam jednu anegdotu kad sam čuo kakva će biti fasada (demit)... Moja reakcija je bila samo "pa j..., hajd OK, ali drugi ljudi treba da gledaju u tu zgradu, ne ja" (iz svog stana). Mrlje na fasadi i šareniš sa crvenkastim demitom su zaista nešto nedopustivo (verujem iz svačije perspektive).

Inače, obračunska vrednost izgradnje (iz građevinske dozvole) zajedno sa uređenjem je 45-46 miliona evra (za obe zgrade zajedno) a po mojim proračunima ukupna kupoprodajna vrednost stanova je preko 100 miliona evra. Mislim da su komotno mogli od zlata da prave fasadu za tu razliku :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=594689#p594689:2iwbfjm5 je napisao(la):
nikolas27 » Sat Jan 12, 2019 3:12 pm[/url]":2iwbfjm5]
..

Inače, obračunska vrednost izgradnje (iz građevinske dozvole) zajedno sa uređenjem je 45-46 miliona evra (za obe zgrade zajedno) a po mojim proračunima ukupna kupoprodajna vrednost stanova je preko 100 miliona evra. Mislim da su komotno mogli od zlata da prave fasadu za tu razliku :)
Da li se meni cini da su kvadrati precenjeni u Beogradu (bnv)?
Ipak mora i "investitor" (baja koji je smislio i omogucio ovaj projekat) nesto da zaradi :mrgreen:
Par desetina miliona evra samo od ove dve zgrade... siroko
 
Odgovor na to je vrlo jednostavan - ako se prodaju kvadrati onda nisu precenjeni.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=594689#p594689:3pk3y9rb je napisao(la):
nikolas27 » 12 Jan 2019 03:12 pm[/url]":3pk3y9rb]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=594680#p594680:3pk3y9rb je napisao(la):
zexland » Sub Jan 12, 2019 2:24 pm[/url]":3pk3y9rb]Ajmo da vidimo malo Zagreb, pa uporedi sa Sofijom (niskogradnja i visokogradnja):

Sve je to visokogradnja, nezavisno od visine zgrade. Ja sam po Sofiji tražio samo primere visokih zgrada (nebodera). U objekte niskogradnje ubrajaju se svi objekti koji se nalaze na površini zemlje, iznad ili ispod površine zemlje, a namenjeni su regulaciji saobraćaja (definicija preuzeta sa Wikipedie).

Kada sam rekao niskogradnja, mislio sam na projekte koji obuhvataju ne samo visokogradnju. Hvala ti na definiciji, ali to svi znamo odavno sta je razlika izmedju niskogradnje i visokogradnje. No nije lose se podsetiti, pa makar izvor bila i Vikipedia :)

Svako ima svoj ukus, ali ovo sto sam izdvojio je ono kako opsteprivahcena savremena arhitektura danas treba da izgleda. Nekome to moze da se svidi ili ne, ali to sto se radi u Zagrebu, Sofija i Beograd mogu jos uvek nazalost samo da sanjaju. O Visti necu uopste vise da trosim tastaturu.
 
Da ne peru torke pare ne bi kvadrat kostao ni upola,a ne bi ni zujali prazni stanovi davno prodati.Useljeno pre pola godine a tri svetla na obe zgrade,a rasprodato sve jos pre par godina.
 
Jbt sad tek kad pokaciste ove slike mozemo videti koliko smo slobodno receno sranje dobili na najboljem mestu u gradu. Kud pocese ista da rade...
 
Zeks prva fotka iz zagreba je stari soliter iz 60 tih obnovljen nedavno i to zahvaljujuci arhitekti koji se doselio u zgradu izgurao obnovu solitera ...
 
biće to sve i kod nas,
za samo još 20 godina :grand:

jer Hrvati su katolici,
i oduvek su bili bliže
Rimskog Carstva

a mi koji nismo hteli,
da se "predajemo"
Rimskog Vavilona

moramo sad još malo
da izdržimo kaznu
dok se sudbina opet
okrene prema nama.
 
Nikolas
Od svega ovog u Skopju svidjaju mi se Milenium centar i infinity zgrada, a ovaj kompleks oko sky forta ne bih ni posebno komentarisao, paznju verovatno zasluzuje kapitol fort ali ja takav oblik zgrada nevolim jer podseca na projekte karakteristicne za neke prostore ciji mi karakteristican stil u arhitekturi neprija tj nesvidja mi se. Beograd zahvaljujuci svom polozaju i konfiguraciji terena ima takav potencijal koji je neverovatan i mi nazalost stojimo u mestu dok se ovakvi projekti realizuju oko nas nevezano sta ja licno mislim o njima i dali mi se svidjaju ali se grade i to je najbitnije.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=594695#p594695:3uvy7vc3 je napisao(la):
nikolas27 » 12 Jan 2019 03:55 pm[/url]":3uvy7vc3]Odgovor na to je vrlo jednostavan - ako se prodaju kvadrati onda nisu precenjeni.
Upravo tako, na srecu ili nazalost.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=594751#p594751:1i10h580 je napisao(la):
direktor » 12 Jan 2019 09:28 pm[/url]":1i10h580]Zeks prva fotka iz zagreba je stari soliter iz 60 tih obnovljen nedavno i to zahvaljujuci arhitekti koji se doselio u zgradu izgurao obnovu solitera ...

Znam, nego me mrzelo da pisem za svaku fotku ponaosob sta je. Odlicna je rekonstrukcija.
 
Upotedite samo Beogradsku Arenu sa svim ovim projektima. Izgleda da je ovde kvalitetna arhitektura zaustavljena osamdesetih i da se više nije makla sa mrtve tačke. Deluje mi da su onih par primera poput kule Ušće, sqer 9 i ništa više skoro, pre zaje******* nego planski urađeno :)

Ne može jednostavno grad da bude lep kada ne postoji Urbanistički Zavod. Parodija je UZ u jednoj od top10 beogradskih zgrada.
 
Upravo taj prostor je dusu dao za formiranje jednog poslovno stambenog centra sa obe strane autoputa medjutim sve je otislo u popunjavanje stambenim mediokritetima. Mozda je to tada bila lepa arhitektura ali danas je jednostavno proslost.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=594601#p594601:3hafn08e je napisao(la):
Dr.Back » 12 Jan 2019 07:35 am[/url]":3hafn08e]Nebosja mi smo 100 svetlosnih godina daleko od primera koje si postavio.
Da, nazalost jesmo kao i Bugari. Medjutim kod nas se non stop vitla sa nekim ciframa od 3-4 milijarde evra/dolara i upravo je to razlog zasto sam te slike postavio. Sa tolikom sumom onakvi projekti su normalna realnost, nesto ispod toga nebi smelo da dodje u obzir. I to je jos jedan od pokazatelja prave pozadine ovog projekta.
 
Po čemu smo mi to kao Sofija u Bugarskoj?

Oni grade treću liniju metroa, mi ni ašov nismo poboli. Uredili su većinu fasada na svim zgrada u širem centru, mi mali procenat. Uređuju i šire bulevare, mi ništa.

Nismo mi baš na istom.
 
To smo zakljucili ali nije rec o tome vec o arhitekturi visokih objekata.
 
Katastrofalno. Ne znas da li su ruzniji prozori, raspored, sam oblik zgrade...ali jedno je istinito - tuga najveca.

Evo da le bilo makar malo pameti, a manje pompe za kvadratima i spavaonicama:

ATTACH]
 
Meni je ipak oblik zgrada ono sto je ovde najuzasnije. Fasada iako odstupa od onih rendera sa vise stakla opet mi je prihvatljivija od oblika koji nikako nemogu da shvatim koliko god da se trudim. Sirina zgrada je isto prica za sebe. Krmace naklljukane hormonom rasta nemam drugu definiciju za ove prizore, a da stvar bude jos gora uskoro nam sleduju duplikati.
 
Zaklonice se sve i ovako i onako. Kad se vec zaklanja nek bar arhitektura bude na nivou, ovo nevalja nista.
 
Vrh