Šta je novo?

Unifikacija naziva ulica u Beogradu

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=595346#p595346:23cavbg1 je napisao(la):
solecar » 15 Jan 2019 01:57 pm[/url]":23cavbg1]A što nebuloza? Jel ovo zemlja Srbija ili je zemlja nacionalnih manjina? Da li je OK da ljudi treba da imaju problem u životu samo zbog toga što žive u ulici određenog naziva?

Zasto bi imali problem u zivotu zbog naziva te ulice? Imaju sigurno precih problema - u zivotu, od toga. Glupo.
Naziv nema veze sa "manjinama", nego sa republikom Hrvatskom, valjda, kao sto postoji Francuska ulica itd.
 
Možda zato što su već imali problema. Čak su i novine pisale o tome.
A inače , to što Hrvatska i Francuska imaju nazive ulica , su dve odvojene stvari , tj. razlozi su potpuno diametralni. Sa druge strane , kada sam spominjao manjine , mislio sam na to da ima toliko primera gde se povlađuje manjinama , kako se ne bismo slučajno zamerili drugima , bez obzira što neke od tih odluka idu na štetu nas samih. Ne moramo pri tom još i oko naziva ulica da to radimo , pogotovu ako zbog tako nečeg mi (Srbi) imamo problem.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=595346#p595346:1ddf0cgq je napisao(la):
solecar » 15 Jan 2019 01:57 pm[/url]":1ddf0cgq]A što nebuloza? Jel ovo zemlja Srbija ili je zemlja nacionalnih manjina? Da li je OK da ljudi treba da imaju problem u životu samo zbog toga što žive u ulici određenog naziva?

Небулоза је зато што звучи незрело и комплексашки променити име улице из хрватска у српска. ОК нека је и промене ако житељи те улице не воле њено име, али има на хиљаде значајних људи који би могли да добију улицу.
 
O kakvim ti kompleksima pričaš? Sad ispade da naziv Srpska ulica ne sme uopšte da se koristi zato što neko misli da je kompleksaški.
 
niko to nije rekao, mada bih mogao delimicno mogao da se slozim sa tim, kao sto mi je malo glupo sto u beogradu postoji beogradska ulica, pomislio bi stranac da je glavna
 
Da se odnosi na glavnu ulicu , opet bi bilo pitanje koja bi to ulica trebalo da bude. Ta zamisao sa Beogradskom nije loša , ali je ovde problem što imamo , primera radi , Zemunsku u Ugrinovcima i na NBG , desetak Beogradskih , Dedinjsku ulicu u naselju Dedinje (nije glavna već sporedna ulica) i u Mladenovcu , Banjičku u Zemunu , Zvezdarsku u sred Zvezdarske šume , Mirijevsku u MML - u , Rakovička (sporedna uličica na Kanarevom brdu) , Čukarička (sporedna uličica na Čukaričkoj padini)...
 
Мени је и преименовање Загребачке слепачки и незрело. По мени треба да стојимо иза неког става да је Загреб српски а не хрватски град и да се тако према њему опходимо.

Као што се никоме није пало на памет да Призренску преименује јер је Призрен данас де факто шиптарски град.
 
Stav da je Zagreb "srpski grad" je isto tako nezrelo, kao i cuveno: "kako su oni, tako cemo i mi".
Ne znam kako ne shvatate da je taj princip "oko za oko" stetan i primitivan, a da je izbegavanje kopiranja negativnih poteza suseda daleko zreliji i superiorniji stav, pun integriteta i suverenosti.
 
Još je štetniji princip "oko za sve druge , samo ne za nas Srbe" , ne znam kako to neki ovde ne shvataju. U prevodu , dok ja lično ne mogu da ostvarim sva prava koja imaju manjine i izbeglice u Srbiji , pričati o štetnosti i pogubnosti preimenovanja naziva ulica sa geografskim pojmovima EX - YU prostora , je u najmanju ruku smeršno , pa može se reći i nezrelo. Ko se nije lično susreo sa ovim što sam naveo ili zna nekog , teško da može da shvati suštinu. Kod mene su se zadesila oba slučaja. A i na TV - u smo imali prilike da čujemo o takvim stvarima.
Gledajući ranije nazive ulice , prosto sam se iznenadio koliko sela , gradića , seoca , banja , gradova , oblasti , reka , planina ... sa EX - YU prostora ima nazive ulica u Beogradu. Samo to , bez da zalazimo u nazive po ličnostima , gde je situacija bolja. Što moramo da ostavimo svakom seocetu naziv ulice u Beogradu? I onda dođemo u situaciju , sada ću da karikiram , ali bilo je takvih primera , da imamo naziv ulice po nekom seocetu u centru grada , a recimo neku zabačenu ulicu u naselju na periferiji nazovemo po nekoj baš značajnoj ličnosti iz srpske istorije?
 
Nisam od onih što danonoćno misle samo o ćirilici i Majci Srbiji (što se videlo i kad sam raspravljao sa članovima koji imaju takav zadrt nastup i stavove) ali evo igrom slučaja baš juče naletim na ovo na netu i malo me bacilo u razmišljanje...

 
ŽS u SDŽ preimenovati Vojska Srbije u Srpska Vojska ali nece da moze mi smo gradjanska muliti kulti drzava i ovakva kakva je previse je Srpska za neciji ukus
 
sole care, opet ti o manjinama, a s tim ova prica veze nema. Ne slazemo se.

Bender, dobra poenta, mislim je u ovom slucaju lopta kod Hrvata, da oni promene u "... Hrvatske", zvuci vise drzavnicki.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=595759#p595759:1xvc6k1n je napisao(la):
Drakche » Čet Jan 17, 2019 2:59 pm[/url]":1xvc6k1n]sole care, opet ti o manjinama, a s tim ova prica veze nema. Ne slazemo se.

Bender, dobra poenta, mislim je u ovom slucaju lopta kod Hrvata, da oni promene u "... Hrvatske", zvuci vise drzavnicki.
I te kako ima veze sa manjinama , između ostalog. Dokle god se smatra nezrelim , slepačim , kompleksačkim i sl. manjanje naziva ulica po mestima sa EX - YU prostora , ne naravnmo sad da treba da zaređamo i sve žive promenimo , teško da ćemo se maknuti u pozitivnom smeru. Prvo smo imali ulice po zanatima , kraljevima i ostalim vladarima , zaslužnim Srbima iz tog perioda , pa smo onda to sve promenili u ulice po "zaslužnim" komunistima (domaćim i stranim) i nesvrstanim državnicima , oblastima i sl. sa prostora EX - YU , kao i predsedniku iste nam bivše države , pa smo onda opet vraćali nazive pre komunista i uvodili nove nazive... Sad odjednom nije u redu menjati EX - YU geografske pojmove , moramo da imamo i komunističke nazive , jer su se neke grupacije pobunile pobunile ili zbog novobratskih odnosa ...
Ja jesam za to da treba očuvati istoriju , a ne da sa dolaskom svake nove vlasti satremo sve žive nazive prethodnika , čisto da ne bude zabune , što je jedan vid preterivanja , isto koliko je i protivljenje i smatranje , delom hipotetičkom menjanju pojedinih naziva geografskih EX - YU pojmova , da je kompleksaški.
Zbog toga što od miša pravimo mačku , zato nam i jeste tako bajno i krasno.

P.S.
Opet ponavljam , onaj ko nije lično imao problema zbog politike nezameranja manjinama , teško da može da shvati poentu. Da li ti koji si Srbin u Nemačkoj , možeš da upadneš u radnju i kreneš nožem na prodavačicu zato što nemaš da platiš hranu ili da uzmeš da polomiš staklenu flašu i kreneš da je guraš u zadnjicu Nemca , i da prođeš sa izvlačenjem ušiju i iskrenim priznanjem da ne znaš šta ti je bilo i da ti se to neće više ponoviti , ili ćeš momentalno da zaglaviš u zatvoru?
Kod nas je bio slučaj da imigrant napadne prodavačicu sa nožem u sred Beograda jer je ostao bez kinte , dok je u Subotici grupa Mađara koji žive u Srbiji napala Srbina tako što je polomila flašu i krenula da mu je gura u zadnjicu. U oba slučaja maltene da nije bilo kazne.
Kroz ovakve stvari se ogleda kakvo je neko društvo i šta to donosi. Ja sam duboko ubeđen da ćemo zbog ovakvih stvari da živimo daleko bolje i pojedinačno , i kao društvo.
 
pa to je evropska kultura, srbin u nemackoj to ne moze da radi, ali migrant iz afrike itekako moze

nazad na temu: ne vidim menjanje exyu naziva kao kompleksasko, nego vise kao nepotrebno i glupo, pogotovo ako znamo nasu istoriju i ne slusamo propagandu koja je do rata i dovela sakrivanjem tenzija pod tepih, samo neobrazovanom coveku bi palo na pamet da menja imena ulica kao sto su dubrovacka ili sarajevska, nazvane po gradovima koji su ne vekovima, nego milenijumima bili srpski, i tek dolaskom turaka i austrijanaca, a u slucaju dubrovnika francuza, su menjali upravljaca, ali narod koji zivi u njima nisu nikada

sto se tice zagrebacke to mogu da razumem, zagreb jeste bio srpski grad, i dalje je naseljen srbima koji nece da priznaju da to jesu, ali je ipak za nas srbe centar zla zadnjih 100 godina

takodje slazem se da vaznijim licnostima treba dati vaznije ulice, a ostale bih ja popunjavao nasumicnim selima po srbiji, eventualno nekim naucnicima ili umetnicima koji su znacajni za ceo svet, ali ne bih preterano mnogo menjao ulice po centru, vratio bi ih na staro pre 41. kako vecinom i jesu, a onda bih obavezno uklonio nazive svh komunistickih zlocinaca, bilo je i "dobrih" komunista, ljudi koji su se borili za ono sto su mislili da je istina, dali zivote za svoju zemlju nikad ne cineci zlodela, ali za koljace, genocidne manijake, nema mesta da se isticu bilo ge u srbiji
 
Toliko imamo ličnosti , manje ili više poznatih , a koji su učinili dobro za nas , da zaslužuju da imaju ulicu , pre nego gomila sela i zaseoka koji bi bili poznati jedino po tome što imaju ulicu u Beogradu. Čak i tu ima mesta koja su značajna , a nemaju nazive ulica u Beogradu , a recimo imaju zaseoci iz Makedonije , Bosne , Hrvatske...
Za primere kao što su Dubrovačka i Sarajevska se u potpunosti slažem , kao i za značajnije svetske umetnike i ličnosti.
Primera radi , Karl Malden je toliko toga uradio indirektno pozitivnog za nas kroz posao kojim se bavio , i ponosimo se njime , a od svega toga , isprsili smo se da mu damo samo jedan pasaž i statuu kod Kinoteke , dok recimo dve ulice na Zvezdari nose naziv Strumička , ili recimo dve ne tako male ulice na Vračaru nose naziv Šumatovačka. Uglavnom sam na ovakve stvari mislio. Ili recimo Miloš Grbić , otac braće Grbić i osvajač prve medalje za našu državu u odbojci.
Takođe , sad mi pade na pamet , koja ulica Cara Dušana je bitnija , Zemunska ili Dorćolska? Pošto sam više puta istakao mane duplih naziva , a toga po Zemunu ima na izvolte , koja bi bila pogodnija za promenu? Za druge ulice je mnogo lakše to izversti , pošto se za gotovo sve ostale duplikate vidi koja ulica je pogodnija (Zemunska ili u starom delu) , što zbog svoje dužine , što zbog značajnosti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=595717#p595717:3m1egnam je napisao(la):
Drakche » 17 Јан 2019 09:37 am[/url]":3m1egnam]Stav da je Zagreb "srpski grad" je isto tako nezrelo, kao i cuveno: "kako su oni, tako cemo i mi".
Ne znam kako ne shvatate da je taj princip "oko za oko" stetan i primitivan, a da je izbegavanje kopiranja negativnih poteza suseda daleko zreliji i superiorniji stav, pun integriteta i suverenosti.
Ти су Драгче у теорији у праву, али те пракса сурово демантује. Твоја филозофија би била добра када би је практиковао цео регион. Али се ми не можемо понашати тако ако се нико у окреужењу не понаша тако, већ се сви понашају екстремно супротно. То је онда на личну националну штету.

Шиптари од пелена уче да је Албанија до Ниша. Иако то није ни приближно истини, након неколико генерација истина неће бити ни битна. Албанци ће искрено веровати да је то тако и са тиме живети и на томе градити националне стратегије. И за неколико генерација ће и остварити ту замисао. А ми са својом толеранцијом ћемо изгубити и југ Србије исто као што смо изгубили и Косово.

Исто као што са друге стране имамо све заступљеније и агресивније негирање Јасеновца. Ако се против тога не будемо борили свом снагом, и то негирање историје постаће званична историја.

Не можемо да глумимо толеранцију када смо окружени екстремним непријатељима који у свим својим дугорочним стратешким националним и државним плановима то непријатељство пажљиво негују.

Исто као што ти заступаш став да је српско писмо и латиница поред ћирилице, исто тако треба заступати став да су Загреб и Сарајево српски градови. Јер, као што је став да одбацивање латинице заправо потврђује постојање хрватског писма, тако и одбацивање Загреба и Сарајева потврђује тезу да су ти градови били окупирани од стране Србије (а не ослобођени од Аустрије).
 
Nema buducnosti ako neko prvi ne krene kontra toj "velikoj" politici Srbije, Hrvatske i Albanije, a cini mi se da u Srbiji jos uvek ima demokratskog potencijala da zaustavi taj djavolji krug. Meni je tog negativistickog- nacionalistickog narativa stvarno dosta, jer je gori i od pakla.

Ne treba da se glumi tolerancija, ne treba da se glumi ni mrznja, vec da se ozbiljno pristupi problemu, ako zelimo da Balkan ima bolju buducnost.
Ako ista treba da naucimo od Evrope, to je kako nekada zakleti neprijatelji mogu da zive jedni pored drugih sasvim normalno. Mi nismo imali ni pola ratova kao pojedine zapadnoevropske zemlje medjusobno, samo sto su nasi sukobi sveziji. Ja od tog zapada, kao nekog modela drzavnog uredjenja, ni ne trazim vise u ovom zivotu.

Eto. Sto se ulica tice, ostajem protiv preimenovanja iz ideoloskih razloga.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=595968#p595968:177zdlr3 je napisao(la):
Drakche » 18 Јан 2019 11:04 am[/url]":177zdlr3]Nema buducnosti ako neko prvi ne krene kontra toj "velikoj" politici Srbije, Hrvatske i Albanije, a cini mi se da u Srbiji jos uvek ima demokratskog potencijala da zaustavi taj djavolji krug. Meni je tog negativistickog- nacionalistickog narativa stvarno dosta, jer je gori i od pakla.
Pa неко је већ одавно почео први, а то су Срби и Србија. Још 1918 својевољно дезинтегришући државу и нацију у пандржаву и паннацију.

Индиције су показале да смо гадно најебали.
 
Ako hoćeš ozbiljno da pristupiš bilo kom problemu , to ne radiš tako što ćeš najozbiljnije i najoštrije da osudiš loš postupak drugih pred TV kamerama , pri tom lupivši šakom o sto , nego konkretnim merama , a to se ovde tumači kao ideološka želja za Velikom...
Isto tako , govoriti da su preimenovanja ulica iz ideoloških razloga , a ne i iz nekog drugog , je isto tako pogubno , jer nije baš da ne postoji nijedan jedini primer koji ne spada pod ideološki. Šta god neko da kaže ili predloži , opet će se naći neko drugi ko će reći da je taj predlog ideološki , i da ne može , i tako ćemo stalno da se vrtimo u krug.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=595940#p595940:94r8lm09 je napisao(la):
solecar » Pet Jan 18, 2019 2:21 am[/url]":94r8lm09]Toliko imamo ličnosti , manje ili više poznatih , a koji su učinili dobro za nas , da zaslužuju da imaju ulicu , pre nego gomila sela i zaseoka koji bi bili poznati jedino po tome što imaju ulicu u Beogradu. Čak i tu ima mesta koja su značajna , a nemaju nazive ulica u Beogradu , a recimo imaju zaseoci iz Makedonije , Bosne , Hrvatske...
Za primere kao što su Dubrovačka i Sarajevska se u potpunosti slažem , kao i za značajnije svetske umetnike i ličnosti.
Primera radi , Karl Malden je toliko toga uradio indirektno pozitivnog za nas kroz posao kojim se bavio , i ponosimo se njime , a od svega toga , isprsili smo se da mu damo samo jedan pasaž i statuu kod Kinoteke , dok recimo dve ulice na Zvezdari nose naziv Strumička , ili recimo dve ne tako male ulice na Vračaru nose naziv Šumatovačka. Uglavnom sam na ovakve stvari mislio. Ili recimo Miloš Grbić , otac braće Grbić i osvajač prve medalje za našu državu u odbojci.
Takođe , sad mi pade na pamet , koja ulica Cara Dušana je bitnija , Zemunska ili Dorćolska? Pošto sam više puta istakao mane duplih naziva , a toga po Zemunu ima na izvolte , koja bi bila pogodnija za promenu? Za druge ulice je mnogo lakše to izversti , pošto se za gotovo sve ostale duplikate vidi koja ulica je pogodnija (Zemunska ili u starom delu) , što zbog svoje dužine , što zbog značajnosti.

strumica je ipak bitno mesto za nasu istoriju, ne mozemo tek tako da je zanemarimo, slazem se da bih heroje stavljao pre naziva mesta, ali ipak neka mesta zasluzuju ulicu vise od nekih heroja, na primer visegrad mi je daleko vazniji od svetozara miletica, to je bar moje licno misljenje, a cenim da bi se svi slozili da postoji bar neko mesto vaznije od bar neke osobe
 
Ja мислим да Београд има довољно улица за све постојеће назице када би се укинули дупликати, разноразне "нове", и када би неке неименоване саобраћајнице добиле име (нпр. она саобраћајница Ушће која у суштини може да буде три засебне улице (једна од раскрснице Михајла Пупина и Милентија Поповића до оне кривине код Астерикса, друга од те кривине дуж кеја уз Саву и поред МСУ све до Бранковог моста, и трећа паралелно са рампом Бранковог моста).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=596034#p596034:2291ynz1 je napisao(la):
nekianonimnilik » Pet Jan 18, 2019 4:37 pm[/url]":2291ynz1]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=595940#p595940:2291ynz1 je napisao(la):
solecar » Pet Jan 18, 2019 2:21 am[/url]":2291ynz1]Toliko imamo ličnosti , manje ili više poznatih , a koji su učinili dobro za nas , da zaslužuju da imaju ulicu , pre nego gomila sela i zaseoka koji bi bili poznati jedino po tome što imaju ulicu u Beogradu. Čak i tu ima mesta koja su značajna , a nemaju nazive ulica u Beogradu , a recimo imaju zaseoci iz Makedonije , Bosne , Hrvatske...
Za primere kao što su Dubrovačka i Sarajevska se u potpunosti slažem , kao i za značajnije svetske umetnike i ličnosti.
Primera radi , Karl Malden je toliko toga uradio indirektno pozitivnog za nas kroz posao kojim se bavio , i ponosimo se njime , a od svega toga , isprsili smo se da mu damo samo jedan pasaž i statuu kod Kinoteke , dok recimo dve ulice na Zvezdari nose naziv Strumička , ili recimo dve ne tako male ulice na Vračaru nose naziv Šumatovačka. Uglavnom sam na ovakve stvari mislio. Ili recimo Miloš Grbić , otac braće Grbić i osvajač prve medalje za našu državu u odbojci.
Takođe , sad mi pade na pamet , koja ulica Cara Dušana je bitnija , Zemunska ili Dorćolska? Pošto sam više puta istakao mane duplih naziva , a toga po Zemunu ima na izvolte , koja bi bila pogodnija za promenu? Za druge ulice je mnogo lakše to izversti , pošto se za gotovo sve ostale duplikate vidi koja ulica je pogodnija (Zemunska ili u starom delu) , što zbog svoje dužine , što zbog značajnosti.
strumica je ipak bitno mesto za nasu istoriju, ne mozemo tek tako da je zanemarimo, slazem se da bih heroje stavljao pre naziva mesta, ali ipak neka mesta zasluzuju ulicu vise od nekih heroja, na primer visegrad mi je daleko vazniji od svetozara miletica, to je bar moje licno misljenje, a cenim da bi se svi slozili da postoji bar neko mesto vaznije od bar neke osobe
Potpuno si omašio poentu mog posta. Nisam uopšte mislio da treba da se ukine naziv Strumička , nego , ako pogledaš na mapi , videćeš da postoje dve fizički zasebne ulice koje nose naziv Strumička , a međusobno su razdvojene parkom Šumice , i da bi druga ulica trebalo da promeni naziv , poput onoga što je Došljak predložio.
Kada smo već kod Došljakovog predloga , deo ulice Ušće , koji jer u suštini produžetak Milentija Popovića , trebalo bi da ponese naziv ulice na koju se nadovezuje. Ovaj tip rešenje bi trebalo da se primeni na sve ulice koje su iscepkane na više naziva , a fizički su jedna neprekidna celina.
Sve napisano je isključivo u cilju lakšeg snalaženja i funkcionisanja , kao i preimenovanje duplikata. Bio sam jednom u prilici da se zadesim u ulici gde ni sami njeni stanovnici nisu umeli da me upute do željenog broja , te sam na kraju nakon 45 minuta vrtenja u krug , odustao i vratio se neobavljenog posla. O problemu sa duplim nazivima ulica sam već pisao.
 
Имаш право Соле, та улица Ушће је у суштини наставак Милентија Поповића. И слично треба регулисати све улице у низу. Мада онда је проблем са бројевима, мада и ту исто имамо хаотичне примере, од блокова по НБГ где бројеви често нису у низу већ иду по дубини блока, до хаотичне градње попут Миријевског булевара где имамо 7А, Б, В, Г.., 9А, Б, В, Г...
 
Imam rođake u Valjevu , i znam da je njima tamo izvršena renumeracija određenih ulica , gde je bilo haotično , poput tog tvog primera , i ljudi se nisu bunili , nego rado prihvatili. Ovde je problem što ljudi radije vole da imaju ulice Prva nova treći deo četvrto sokače 7B / III ulaz II , nego da im se promeni naziv ulice u neku normalnu i smislenu , iako je to sada besplatno , jer mnoge mrzi da dignu dupe iz stolice , dok ima i onih koji i dalje veruju da neko ipak samo hoće da im zavuče ruku u džep...
 
Vrh