Šta je novo?

Reciklaža - Sortiranje otpada i nove tehnologije

Osnovno načelo ekološkog ponašanja i razmišljanja je: REDUCE - REUSE - RECYCLE

1) SMANJITI upotrebu resursa. Koliko puta sam se nagledao u tom Maksiju kako se najmanja sitnica pakuje u kese - čak i da se samo jedan limun kupi, uredno će se spakovati u kesu. Pa će na kasi ta kesa da se stavi u kesu. I tako, potpuno nepotrebno smo potrošili dve kese. Zašto ne iskoristiti neki postojeći ceger, koji će izdržati da bude korišćen i nekoliko stotina puta.

2) PONOVNO ISKORISTITI. Na primeru te iste kese (ako smo već morali da je uzmemo). Iskoristiti je ponovo - makar bila upotrebljena za bacanje đubreta. Koliko sam puta video ljude da bacaju te kese u kesu za đubre.

3) RECIKLIRATI. Tek kada smo učinili korake 1 i 2, i tek tada, pokušati da predmet promeni svoj oblik, i vrati se kroz neki drugi oblik. Reciklaža nije uvek rešenje - zaboravljamo da u mnogim slučajevima, resursi potrebni za reciklažu (npr. energija) su ogromni, i takođe doprinose zagađenju čovekove sredine (doduše u manjoj meri nego da nema reciklaže).


Ne znam šta ste se svi uhvatili za taj Maksi. Što se mene tiče, sram da ih bude što ranije nisu krenuli da naplaćuju kese, i što odmah nisu stavili više cene. Kao što neko reče, daleko smo mi od ekološke osvešćenosti. U toj silnoj bahatosti (neko će meni da naplaćuje kese) zaboravljate da ova planeta ima ograničene resurse - to možda zvuči suviše teoretski... ali razmislite da proizvodnja te kese direktno truje vas i vašu decu. Da plastika koja završi u prirodi, rekama - ulazi u sistem ishrane - pa i u vaše stomake. Baterija koju bezbrižno bacate u otpad - tj. njeni sastojci završavaju u vodi koju pijete...

A inače, država smo mi. Država je ogledalo njenog naroda. Da postoji svest o opštoj dobrobiti, teško da bi ta ista država mogla da čini sve što (ne) čini. Ali bitno je da budu zadovoljeni sitni interesi - besplatna kesa, slobodan uvoz jeftinih krntija sa bogatog Zapada, uvoz tehnologije koja je u celom svetu zabranjena, itd. itd... Ali, nama je uvek neko drugi kriv. Uvek nam je teško da sami sebe sagledamo i prihvatimo našu odgovornost.
 
Da ponovim nemam problem u naplati kesa vec u tome gdje te pare idu za ekologiju ne idu sigurno ...
 
BBC je postavio isto pitanje za VB, gde kesa košta 5 penija https://www.bbc.co.uk/news/uk-england-42638548

According to the government, there is a "clear expectation" the proceeds from the charge will go to good causes.

It's up to the individual retailer to decide what cause to support.

In total, £66m was donated to good causes in the year 2016-17.

This works out at 4p for every single-use bag sold.

...the 5p plastic-bag charge includes VAT - money that goes straight to government. (VAT = PDV)

Last year, large retailers paid £17m in VAT from the plastic-bag charge.

Opet, pritisak dolazi odozdo, ne odozgo.
 
Mene iskreno baš briga šta Maxi i ostali rade sa prihodom od kesa. Privatna su firma i mogu sa tim novcem da rade šta hoće i sa tim nemam nikakav problem.

Naše je kao potrošačima da to prihvatimo na bilo koji način (bojkot ili nešto drugo).

I dalje mislim da je prvenstveno država ona koja je najbitnija u celoj priči (kampanje, akcije, kazne...)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=597769#p597769:1pvv6o35 je napisao(la):
VeniVidiVici » Pet Jan 25, 2019 10:04 pm[/url]":1pvv6o35]
Ne znam šta ste se svi uhvatili za taj Maksi. Što se mene tiče, sram da ih bude što ranije nisu krenuli da naplaćuju kese, i što odmah nisu stavili više cene. Kao što neko reče, daleko smo mi od ekološke osvešćenosti. U toj silnoj bahatosti (neko će meni da naplaćuje kese) zaboravljate da ova planeta ima ograničene resurse - to možda zvuči suviše teoretski... ali razmislite da proizvodnja te kese direktno truje vas i vašu decu. Da plastika koja završi u prirodi, rekama - ulazi u sistem ishrane - pa i u vaše stomake. Baterija koju bezbrižno bacate u otpad - tj. njeni sastojci završavaju u vodi koju pijete...
Here we go again... Ajmo redom.

Kako se podiže ''ekološka osvešćenost''? Misliš da je jedan Delez kredibilan za tu ulogu? Reci mi, kako je to ovom dosadašnjom akcijom Delez, ili bilo koji drugi klošarski market koji naplaćuje kese, povećao ekološku svest kod Srba?

Kažeš mi smo bahati što se bunimo jer nas neko na već paprene cene proizvoda dere sa sve većim cenama kesa. Kako te nije sramota bre!? Evo da ti dam malo tvog recepta, pitaću te kako ti možeš da budeš tako bahat da trošiš dragocenu struju koja se dobija zagađivanjem naše planete da bi visio na forumu?

Pričaš o trošenju resursa na plastiku. Moderne vrste plastike se prave lakše i jeftinije nego ikad. Nije im više potrebno toliko sirovina, a uz sve veći dijapazon reciklažnih tehnologija, sve je više vrsta plastike koje se mogu ponovo iskoristiti. I tako i biva. Da si rekao da te brine zagađenje od tih procesa to bi imalo smisla. Ali priča o resursima u kontekstu plastike ne stoji, jer je ona vrlo zahvalan materijal za pravljenje gledajući odnos cena i benefita.

Dalje, četvrti put pitam na ovoj temi - kako plastika završi u prirodi ili rekama? Ko je za to odgovoran? Svi ljudi koji je kupuju i koriste? Ili tek deo potrošača i deo ljudi koji treba adekvatno da rukuju otpadom, a to ne rade?

Kako se ljudi usuđuju da traže besplatne kese? Pa kao što rekoh, može ta licemerna priča o naplaćivanju kesa, ali onda lepo da svi lanci obore cene svih artikala za po 5%. I da budu u obavezi da 5% od profita daju u akcije za očuvanje i čiščenje sredine, uz polaganje računa državi kako su i gde te pare utrošili. Eto može. Izvolte vi ekološki osvešćeni, naterajte ih da pokažu da su pravi ekolozi a ne lažljive bitange, pa onda možemo da pričamo o naplaćivanju kesa.

Smeta ti što ljudi uvoze polovne automobile iz inostranstva? Nateraj državu da olabavi deračke pajtaške carine, marže, poreze, cene i ostale gluposti, pa će ljudi početi da kupuju i voze novo, tj. novije. Što se tiče ''uvoza tehnologija koje su u celom svetu zabranjene'', na šta misliš? Na Volfram sijalice u kućama? Ili možda na živine termometre? Znam da su to omiljene teme modernih ekologa u slobodno vreme na Balkanu.

I za kraj, pošto se opet pominje krivica i odgovornost, opet da pitam - ako ja već 30 godina svaki svoj komad otpada bacam na mesto predviđeno za to, i svojim akcijama ne stvaram dodatno, nepotrebno zagađenje ma koje vrste... kako ja mogu da budem kriv i odgovoran što u Savi pluta PET flaša i što oko deponije u Vinči vise kese po drveću? Objasni mi taj proces, objasni mi kako sam ja to doprineo tom stanju samo zato što koristim plastičnu kesu da donesem kući stvari iz Maksija i da izbacim otpad iz nje u kontejner Gradske Čistoće (čije postavljanje, održavanje i pražnjenje, opet, uredno plaćam). Pošto optužuješ ljude, i govoriš im da su bahati, izvoli pa obrazloži svoje optužbe i etiketiranja.
 
U pravu si. Samo, kako drugačije da reagujem kada mi neko poručuje da sam bahat zato što koristim platične kese za dopremu namirnica i izbacivanje đubreta u gradski kontejner...?

Bahatost je koristiti plastiku. Bahatost je voziti automobil. Bahatost je koristiti klima uređaj (zbog freona i koječuda). Bahatost je ovo, bahatost je ono. Luksuz this, luksuz that. U zadnjih par godina gledam i ne verujem šta sve ljudi pridikuju jedni drugima i pripisuju kao bahatost a ne bave se srži problema i onim najodgovornijim. Pa mislim dosta više...
A argumenti su im na foru "ali jeste videli vi kese u rekama?'' Ma video sam ljudi, al kakve veze to ima sa mnom? Ili sa bilo kim drugim ko se odgovorno ponaša?
 
A zasto pobogu kesa mora biti plastična, jednokratna, koja pre ili kasnije zavrsi ne u reci, vec u moru ili jezeru?
Sta je problem da kesa bude papirna npr?
Šta je problem da šok bude u staklenoj flasi, tetrapaku ili limenki?

Dakle, ne gubi se komfor, a znači puno za nasu budućnost na ovoj planeti (drugu, zamenski, još uvek nemamo).

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Pa naravno, što se mene tiče može. Mislim da sam i ranije na ovoj temi rekao da bih pristao na papirne kese.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=598247#p598247:2at7rx0d je napisao(la):
laki72 » 28 Јан 2019 01:32 am[/url]":2at7rx0d]A zasto pobogu kesa mora biti plastična, jednokratna, koja pre ili kasnije zavrsi ne u reci, vec u moru ili jezeru?

Наравно да може, али овде се ради о чистом српском инату.
 
Свакако сам за наплаћивање кеса, али овај формат ми се не свиђа. Треба увести нешто у виду еколошке таксе а не препустити продавницама да својевољно одлучују шта ће да раде. Цена произвдње једне кесе је готово занемерљива, али треба урачунати и то да део тих кеса неодговорноћу поједница заврши у природи и тиме наноси велику штету, и то треба урачунати у цену кесе, и зато мислим да је еколошка такса најподеснија. Новац од тих кеса, дакле, треба да иду искључиво у еколошке фондове. На тај начин ћемо имати двоструку корист, моћи ће да се делимично ублажи штета неодговорности појединаца, а и људи ће бити свесни да то није нешто џабе, а народ чим види неку новчану вредност у нечему понаша се мање неодговорно.

Ово што Бендер пише је све тачно, није проблем у кесама и пластичној амбалажи, већ у појединицима. Тачно је да се на овај начин неодговорност релативизује и посредно се подједнако "кажњавају" и кривци и недужни, али мислим да је већина спремна да плати ту цену, ако се бар мало побољша еколошка слика.

Такође све ово је бесмислено ако остане само на кесама а занемари се пластична амбалаже, која ве вероватно већи проблем од кеса.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=598272#p598272:1tigopwh je napisao(la):
stf » Pon Jan 28, 2019 8:47 am[/url]":1tigopwh]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=598247#p598247:1tigopwh je napisao(la):
laki72 » 28 Јан 2019 01:32 am[/url]":1tigopwh]A zasto pobogu kesa mora biti plastična, jednokratna, koja pre ili kasnije zavrsi ne u reci, vec u moru ili jezeru?
Наравно да може, али овде се ради о чистом српском инату.
Kakav inat? Šta pričaš bre? Jel čitaš ti šta drugi pišu? Ti drugima soliš pamet o inatu, a zapravo se većina tvojih postova upravo svodi na upadanje, kontriranje, i nestajanje sa teme na određeni period. Bez ikakve želje i napora da se obrazlože stavovi. Ako to nije inat, onda ne znam šta je.
 
Vero je promenio kese sad na njima piše 100 % biorazgradive. Po mom mišljenju to je i najbolje rešenje.
 
Slažem se. Inače, biorazgradive se najlakše prepoznaju po tome što posle dužeg nošenja dobijaju male pukotine i tragove, i lakše se istegnu i deformišu nego one druge. Na dodir su više nalik nekom nazovi-papiru nego najlonu. Upravo zato što su napravljene od materijala koji se zaista brže istroše i raspadnu.

Prepodobni Delez, s druge strane, je više godina koristio kese na kojima je pisalo da su biorazgradive, a svakome ko se razume u to je bilo jasno da nisu. I da se radilo o obmani. I šta je država uradila kad se otkrila ta prevara? Kaznila Delez? Naterala da pređu na prave biorazgradive? Ne, naprotiv. Dala im odrešene ruke i vetar u leđa da počnu da naplaćuju kese za pola banke i da se još busaju po javnosti kako su zbog toga veliki ekolozi. Iako ni dinara dosad nisu dali u ekologiju.
Najveća ironija od svega? Oni opet izdaju iste plastične nerazgradive kese, a neki ljudi ih zbog toga uzdižu u nebesa. Koliko su ćutali kad su ovi preplavljivali Srbiju plastičnim kesama i varali, toliko sad kliču kad rade istu, identičnu stvar. I usput još mlate pare na tome. Tu se vidi svo licemerje i besmisao modernih wannabe-ekologa, koji se najmanje razumeju u materiju, a uvek su najbucniji.
 
Biorazgradiva kesa se prepozna po tome što nešto staviš u nju, i posle godinu-dve uzmeš tu kesu i sve ti se prospe jer se kesa raspala (čru stori)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=598313#p598313:2y93rmol je napisao(la):
Bender Rodriguez » 28 Јан 2019 11:36 am[/url]":2y93rmol]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=598272#p598272:2y93rmol je napisao(la):
stf » Pon Jan 28, 2019 8:47 am[/url]":2y93rmol]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=598247#p598247:2y93rmol je napisao(la):
laki72 » 28 Јан 2019 01:32 am[/url]":2y93rmol]A zasto pobogu kesa mora biti plastična, jednokratna, koja pre ili kasnije zavrsi ne u reci, vec u moru ili jezeru?
Наравно да може, али овде се ради о чистом српском инату.
Kakav inat? Šta pričaš bre? Jel čitaš ti šta drugi pišu? Ti drugima soliš pamet o inatu, a zapravo se većina tvojih postova upravo svodi na upadanje, kontriranje, i nestajanje sa teme na određeni period. Bez ikakve želje i napora da se obrazlože stavovi. Ako to nije inat, onda ne znam šta je.
Tи се инатиш из поста у пост са тим пластичним кесама. Инат иде дотле да покушаваш и да негираш штетност пластике по околину ... а ухватио си се Делеза као да је он једини који их наплаћује. А није.

Да ли уплаћују ту зараду у Еко фондове? Па не. Чиста зарада. То нико не спори. Ако нећеш да им даш паре, а ти набави цегере па их носи у драгстор као и толико других људи. А за одлагање смећа купи наменске црне џакове. Има их у свакој пиљари. Решење да им не даш свој новац је једноставно, а негирање штетности пластике не видим куда уопште води ....

Чињеница је да је опао број људи који користи пластичне кесе, да се повећао проценат коришћења вишекратних цегера, да и они који и даље користе пластичне кесе више не узимају по пет комада па у сваку ставе по два артикла него узимају мање па их лепо напуне. Додатно повећање цене ће додатно смањити употребу.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=598247#p598247:1n5e3bcc je napisao(la):
laki72 » Pon Jan 28, 2019 2:32 am[/url]":1n5e3bcc]A zasto pobogu kesa mora biti plastična, jednokratna, koja pre ili kasnije zavrsi ne u reci, vec u moru ili jezeru?
Sta je problem da kesa bude papirna npr?
Šta je problem da šok bude u staklenoj flasi, tetrapaku ili limenki?

Dakle, ne gubi se komfor, a znači puno za nasu budućnost na ovoj planeti (drugu, zamenski, još uvek nemamo).

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

koriscenje papirnih kesa ne zagadjuje prirodu, ali je mnogo gore za planetu jer se sece mnogo vise suma, to je vec odavno utvrdjena cinjenica

staklo se isto ne razgradjuje nikad, tj plastika je bolja, ona posle par hiljada godina

tetrapak je svejedno napravljen od plastike, on spolja izgleda kartonski, jer mu je to samo strukturna uloga, ali je iznutra premazan debelim slojem najlona da ne bi propustao

tetrapak cisto sumnjam da moze da se reciklira lako kao full plastika ili full papir

najbolje resenje je ili plastika ili staklo, ali da bude povratna ambalaza, mozda cak i limeke, sta god da se lako reciklira, ili u slucaju stakla samo pere
 
Tренутно стање је ок као прелазно решење јер дефинитивно је смањило употребу пластичних кеса. Кесе правити од рециклираног папира и да буду мин 20ак дин од чега добар део да буде еколошка такса.

Наравно кесе имају само симболичан значај, суштина је у примарној селекцији отпада.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=598339#p598339:2h0lxvzx je napisao(la):
stf » Pon Jan 28, 2019 1:28 pm[/url]":2h0lxvzx]
Tи се инатиш из поста у пост са тим пластичним кесама. Инат иде дотле да покушаваш и да негираш штетност пластике по околину ... а ухватио си се Делеза као да је он једини који их наплаћује. А није.

Да ли уплаћују ту зараду у Еко фондове? Па не. Чиста зарада. То нико не спори. Ако нећеш да им даш паре, а ти набави цегере па их носи у драгстор као и толико других људи. А за одлагање смећа купи наменске црне џакове. Има их у свакој пиљари. Решење да им не даш свој новац је једноставно, а негирање штетности пластике не видим куда уопште води ....

Чињеница је да је опао број људи који користи пластичне кесе, да се повећао проценат коришћења вишекратних цегера, да и они који и даље користе пластичне кесе више не узимају по пет комада па у сваку ставе по два артикла него узимају мање па их лепо напуне. Додатно повећање цене ће додатно смањити употребу.
Ne laži, nigde nisam negirao štetnost plastike. Kao što rekoh, drugima drobiš o inatu, a postovi ti se svode na izvrtanje reči, manipulacije, ili povremene upadice praćene nestajanjima sa tema.

Na osnovu čega tvrdiš da je opao broj ljud koji koristi plastične kese? Sproveo si anketu? Informišeš se i pričaš sa ljudima u toj sferi pa tvrdiš to?

I da, šatro niko ne spori da Delez ne uplaćuje NI DINAR u eko fondove, ali to tebe kao pravog kontraša i večitog branitelja protuva i izgubljenih slučajeva, naravno neće sprečiti da nastaviš da ih braniš. Jer kad ih brani država, tvoj gazda, što ih ne bi branio i ti... A uhvatio sam se za njih zato što su ispale prvo najveće štetočine a onda i najveće licemerne gmazine. A ti ne bi bio ti kad ne bi brže bolje uzeo da ih braniš, upravo iz tih razloga. Njih niko ne spori, good for them, oni su ok, a bitno da mene ovde prozivaš da teram inat što neću da igram po njihovim pokvarenim pravilima. Da kažeš nešto loše o nekoj protuvi, to ne d'o bog. Ali da pljuješ po drugim članovima, za to si uvek raspoložen i inspirisan.
A meni na pamet ne pada da nosim cegerčine samo zato što se našlo par licemernih gmazova koji misle da za bahatost nekolicine odgovara i ispašta većina. Inače još uvek nisam dobio odgovor ni od jednog od vas na drugoj strani kako je to moje korišćenje plastične kese da dopremim namirnice do kuće i da ih odložim u gradski kontejner odgovorno za zagađenje u rekama.
 
nekianonimnilik":2hrt8hgg je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=598247#p598247 je napisao(la):
laki72 » Pon Jan 28, 2019 2:32 am[/url]":2hrt8hgg]A zasto pobogu kesa mora biti plastična, jednokratna, koja pre ili kasnije zavrsi ne u reci, vec u moru ili jezeru?
Sta je problem da kesa bude papirna npr?
Šta je problem da šok bude u staklenoj flasi, tetrapaku ili limenki?

Dakle, ne gubi se komfor, a znači puno za nasu budućnost na ovoj planeti (drugu, zamenski, još uvek nemamo).

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

koriscenje papirnih kesa ne zagadjuje prirodu, ali je mnogo gore za planetu jer se sece mnogo vise suma, to je vec odavno utvrdjena cinjenica

staklo se isto ne razgradjuje nikad, tj plastika je bolja, ona posle par hiljada godina

tetrapak je svejedno napravljen od plastike, on spolja izgleda kartonski, jer mu je to samo strukturna uloga, ali je iznutra premazan debelim slojem najlona da ne bi propustao

tetrapak cisto sumnjam da moze da se reciklira lako kao full plastika ili full papir

najbolje resenje je ili plastika ili staklo, ali da bude povratna ambalaza, mozda cak i limeke, sta god da se lako reciklira, ili u slucaju stakla samo pere

Korišćenje papirnih kesa ne može nikako da bude gore od korišćenja plastičnih.
Papir se jednostavno reciklira, a šume su obnovljive. Naravno da u odredjenim područjima nase planete postoji nekontrolisana seča šuma, al to je već neka druga priča koja se da 'lako' regulisati.
Plastična kesa i većina plastične ambalaže se pravi iz neobnovljivih izvora.
Takodje, većina plastike se NE reciklira upravo jer je to ekonomski neisplativog.
Jeftinije je proizvesti novu plastiku nego reciklirati staru.

Staklo se reciklira sa 100%
Pri tom do pre dve decenije staklenog otpada nije bilo gotovo nigde u prirodi, jer se staklena ambalaža kaucirala (čak i gusti sokovi su tako prodavani).

Tetrapak je kartonska ambalaža sa plastičnim premazom sa jedne ili obe strane. Reciklira se relativno jednostavno, i u Austriji se na primer, u svakoj stambenoj zgradi skuplja odvojeno od ostalog komunalnog otpada.

Plastika je "zlo" koju su nametnule svetske korporacije radi jeftinije proizvodnje i veće zarade. Zarade na jeftinijoj proizvodnji, zarade na ambalaži koju nam sa proizvodom prodaju.

Dal je vlasnike tih korporacija briga za životni prostor? Ne, nije, oni se vode samo profitom.
Pa ako u nama "običnim smrtnicima" ne proradi svest o očuvanju planete, onda se polako pripremimo za neminovno.
Kome snimak plutajućeg ostrva otpadne plastike kod obale Hondurasa, dugačkog 30km i debelog 8-10m nije dovoljno alarmantan?
Jeste svima.
No razmaženost i sebicluk je kod mnogih još uvek jači od zabrinutosti.

Lično, iako kompanije ostvaruju dodatni profit od prodaje kesa, ja sam zadovoljan rezultatima. Mene prvog su NATERALI da ponesem tregerusu od kuće.
I ne mislim da sam time neki lažni ili stvarni ekološki aktivista, već smatram da je to mali trud i žrtva (ako se uopšte može smatrati žrtvom), da svom potomstvu ostavim "upotrebljiv" životni prostor.
Meni to nije teško, a drugi neka rade po svojoj savesti.

Inače priča dal Delez, vero, lidl, Idea, (...) naplaćuju kese zbog borbe za cistiju Srbiju je totalno bespredmetna i pogrešna, da je neću komentarisati.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Neko iz grada je reko da ce najlon kese biti zabranjene u bg vec 2020 tj sledece godine ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=598394#p598394:2rejcqgp je napisao(la):
laki72 » Pon Jan 28, 2019 5:28 pm[/url]":2rejcqgp]
Plastika je "zlo" koju su nametnule svetske korporacije radi jeftinije proizvodnje i veće zarade. Zarade na jeftinijoj proizvodnji, zarade na ambalaži koju nam sa proizvodom prodaju.
Jel ovde misliš na plastiku u globalu ili na plastiku kao ambalažu?
Jer ako je ovo prvo ne mogu nikako da se složim s time, čak ni ako je uslovno rečeno. Jer se sećam situacije kad sam bio u bolnici i gledao neke predmete i aparature i brojao koliko njih ne bi postojalo, ili bi postojalo u mnogo rogobatnijim (pa i bolnijim) i manje efikasnim oblicima, da nije bilo plastike odnosno njenih varijanti. Da imamo znanja kao danas, ali da nikad nismo omasovili upotrebu plastike i polimera. A to je samo na nivou medicine. Da ne pričam o ostalim stvarima.

Mada i za plastiku kao ambalažu se ne može reći da je zlo jer koliko je zla donela, toliko je donela i dobrog. Za početak, jer je omogućila da robe i materijali stignu na neka mesta po manjim cenama i u boljem stanju nego što je to bilo u vreme starijih vidova ambalaža. Lično mislim, tačnije tvrdim, i to će reći još pregršt stručnijih od mene, da kad se radi o nauci i tehnici, teško je za bilo koji izum u opticaju reći da je čisto zlo ili čisto dobro. Uvek sve to ima neke svoje prednosti i mane, jer da ima samo mane, ne bi nikad ni bilo pronađeno, korišćeno, niti prihvaćeno. Problem je samo u tome kako se njima rukuje, ali to ne čini sam izum lošim.
 
E ljudi, da ne zna možda neko od vas gde se mogu odneti istrošene baterije na reciklažu. Guglovao sam malo ali najbolja informacija koju sam uspeo da nađem je da pojedini prodavci elektro-uređaja preuzimaju istrošene baterije... ali ne i koji.

Unapred tenx.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=598410#p598410:1d4021bi je napisao(la):
ink » Pon Jan 28, 2019 8:20 pm[/url]":1d4021bi]E ljudi, da ne zna možda neko od vas gde se mogu odneti istrošene baterije na reciklažu. Guglovao sam malo ali najbolja informacija koju sam uspeo da nađem je da pojedini prodavci elektro-uređaja preuzimaju istrošene baterije... ali ne i koji.

Unapred tenx.
Има у Лидлу. Само питај. Било у Метроу, али нисам давно био.
 
Bender Rodriguez":2upl7991 je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=598394#p598394 je napisao(la):
laki72 » Pon Jan 28, 2019 5:28 pm[/url]":2upl7991]
Plastika je "zlo" koju su nametnule svetske korporacije radi jeftinije proizvodnje i veće zarade. Zarade na jeftinijoj proizvodnji, zarade na ambalaži koju nam sa proizvodom prodaju.
Jel ovde misliš na plastiku u globalu ili na plastiku kao ambalažu?
Jer ako je ovo prvo ne mogu nikako da se složim s time, čak ni ako je uslovno rečeno. Jer se sećam situacije kad sam bio u bolnici i gledao neke predmete i aparature i brojao koliko njih ne bi postojalo, ili bi postojalo u mnogo rogobatnijim (pa i bolnijim) i manje efikasnim oblicima, da nije bilo plastike odnosno njenih varijanti. Da imamo znanja kao danas, ali da nikad nismo omasovili upotrebu plastike i polimera. A to je samo na nivou medicine. Da ne pričam o ostalim stvarima.

Mada i za plastiku kao ambalažu se ne može reći da je zlo jer koliko je zla donela, toliko je donela i dobrog. Za početak, jer je omogućila da robe i materijali stignu na neka mesta po manjim cenama i u boljem stanju nego što je to bilo u vreme starijih vidova ambalaža. Lično mislim, tačnije tvrdim, i to će reći još pregršt stručnijih od mene, da kad se radi o nauci i tehnici, teško je za bilo koji izum u opticaju reći da je čisto zlo ili čisto dobro. Uvek sve to ima neke svoje prednosti i mane, jer da ima samo mane, ne bi nikad ni bilo pronađeno, korišćeno, niti prihvaćeno. Problem je samo u tome kako se njima rukuje, ali to ne čini sam izum lošim.

Naravno da ne mislim na svu plastiku, jer niza radijaciju kao takvu ne možemo reći da je apsolutno zlo, kada ima i korisne primene (radiologija).
Ali, baš sam napisao "plastika je zlo" jer najveći deo plastike je nesto sto se jednom upotrebi i baci.
I slažem se sa tvojim razmišljanjem da ne postoji ni apsolutno dobro ni apsolutno loše. Sve ima i dobre i loše strane.
Ono što je ekstremno loše kod plastike nije ona sama, već "naš" način primene iste.

Dakle, da pojasnim da neko ne pomisli kako sam isključiv i neki EKO fanatik, naravno da nisam za potpunu zabranu plastike. Ali mislim da bi mogli da učinimo odredjen napor da upotrebu, a samim tim i otpad od iste svedemo na neku razumnu granicu.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Vrh