Šta je novo?

"Kula Beograd" - Beograd na vodi [Hotel i stambeni objekat | 65 000 m²]

Na ovim Bukirinim fotkama se vidi koliko je ozbiljan problem sa podzemnim vodama (do sada imamo najveci broj pumpi na jednom gradilištu)
Valjda se prvo radi kompletna obaloutvrda se sve betonskim blokovima pa se onda kreće sa radovima :dil:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=601440#p601440:319xuk1o je napisao(la):
dziggy » 11 Feb 2019 01:31 am[/url]":319xuk1o]Tu ce verovatno ziveti ljudi koji ne suse ves, ne peglaju, ne idu u prodavnice, ne ciste kucu, ne kuvaju (valjda se zato prave "moderne" gajbe od 100+ kvadrata bez izdvojene kuhinje (??) i placaju basnoslovno kvadrat za silnu neprakticnost)... Kad bih i imao toliku lovu ne bih mogao zamisliti takav zivot bez imalo doticaja sa istim, al imam srecu da poznajem zovotno obezbedjene ljude koji isto ne podrzavaju takav nacin zivota. Mozda jer su vise generacija vaspitavani u drugom duhu.

U Srbiji uvek treba imati na umu da mogu doci dani kada ce se trzni centri isprazniti, struje nece biti, a za hranu ce se morati na selo. U takvim uslovima stanovi u ovakvim objektima nikako nisu bas najbolje resenje. Meni sve ovo deluje kao neki tetris koji bas i nema dodirnih tacaka sa realnoscu, ali neke stvari se ocigledno desavaju na globalnom nivou za koje cemo tek saznati.
U ovakve zgrade se veoma ozbiljne face koje pripadaju nasem narodnom korpusu ne useljavaju i ne pada im na pamet da kupuju gajbe. Koliko vidim, to su uglavnom ljudi iz dijaspore koji posteno zaradjuju hleba, al nisu bas najblize Srbiji, pevaljke , mafijasi , politicari , ugl ekipa koja jedbog dana moze da ostane bez para. Videcemo sta ce biti za 30 godina Boze zdravlja, ali mi je sve ovo jako klimavo.

Ubo si u sam centar !

Ja nakon bombardovanja 1999 vise apsolutno nemam poverenja u stabilne politicke okolnosti u Srbiji i regionu (kao verovatno i vecina). Tacnije ako bi sutra zapoceo neki novi sukob na nasim prostorima (ne daj Boze) mene to recimo licno ne bi iznenadilo i prilagodio bih se brzo, kada kazem prilagodiio bih se, mislim na osnovne zivotne potrebe, opremanje zivotnog prostora u slucaju ratne opasnosti i sl. a verujem opet i vecina nas.

Zato u Srbiji ziveti u stanu je dosta losija opcija. Nazalost ne mogu svi ziveti u kucama ili manjim stambenim objektima, ali zamisli da zivis u Visti na 22. spratu ili u St Regisu na 33. a oko tebe lete projektili i opet PVO pu pu. Doduse isto je ziveti u Visti ili u istocnoj kapiji na Konjarniku. Zato je vazno imati svoje parce zemlje u drzavi koja je podigla svoje zidine na sred puta, gde je njen glavni grad na raskrsnici svih najvaznijih koridora.

Ovo je specificno podrucje, i ponasati se kao da se ovde nikada nista vise nece desiti je potpuni nonsens, opet kazem nazalost jer smo svi svedoci da se kod nas poslednji rat zavrsio pre samo dve decenije uz naknadne politicke potrese nakon 1999. godine. To sve mora da ima uticaja na buduce planove razvoja ovog grada i adekvatno prostorno i urbano planiranje buducih naselja za njegove stanovnike. Zato smatram isto da je i koncept Novog Beograda, Vidikovca, Petlovog brda, Labudovog brda i svih ostalih mamutskih naselja isto vrlo pogresan, gde su pravljene izuzetno visoke stambene zgrade potpuno bespotrebno.

Beograd je promasio u velikoj meri svoj koncept razvoja u humani grad dostojan coveka, nakon 1945. godine. Planovi za urbani razvoj obe savske obale pre rata je bio mnogo bolji kocept, sa nizim porodicnim kucama u nizu, vilama, i gradskim centrima nize spratnosti. Dakle sve sto je vece od P+3 prosto nije humano zbog vec navedenih razloga, a posebno za slucaj ratne opasnosti. Dakle ovo sve vazi za individualno stanovanje, a ne poslovanje.

Covek je predodredjen od svog samog pocetka da zivi u skladu sa prirodom, a ne betonom. Ceo koncpet zivota odn. zivotnog prostora je pogresno izveden i postavljen, a moglo je bolje u to sam siguran, makar na ovim nasim prostorima, posebno zbog vec navedenih okolnosti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=601466#p601466:23g1jtk0 je napisao(la):
milos.tro » 11 Feb 2019 10:16 am[/url]":23g1jtk0]Na ovim Bukirinim fotkama se vidi koliko je ozbiljan problem sa podzemnim vodama (do sada imamo najveci broj pumpi na jednom gradilištu)
Valjda se prvo radi kompletna obaloutvrda se sve betonskim blokovima pa se onda kreće sa radovima :dil:


Miloše, ovde se već godinama priča o spoljnom izgledu zgrada, strukturi stanova, "vizurama", parkovima, a samo par nas je spominjalo te 23 pumpe (jedna gore-dole) koje svih tig godina bez prestanka ispumpavaju vodu sa gradilišta.

Nije samo problem obaloutvrde - ovde se u Savu slivaju podzemni tokovi. Ne radi se prvo obaloutvrda, prvo se radi ozbiljna studija izvodljivosti i cost-benefit analiza, a sve to na osnovu proveljivih podataka o tlu na kojem želi da se gradi. Zato ni jedna vlast do sada, a razne smo imali, ovde nije odmicala od projekata na papiru - previše će da košta ovu i onako siromašnu zemlju.

Ali sada su ludaci preuzeli ludnicu i nema više ikakvih pravila.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=601507#p601507:2sywsvhk je napisao(la):
zexland » Pon Feb 11, 2019 12:29 pm[/url]":2sywsvhk]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=601440#p601440:2sywsvhk je napisao(la):
dziggy » 11 Feb 2019 01:31 am[/url]":2sywsvhk]Tu ce verovatno ziveti ljudi koji ne suse ves, ne peglaju, ne idu u prodavnice, ne ciste kucu, ne kuvaju (valjda se zato prave "moderne" gajbe od 100+ kvadrata bez izdvojene kuhinje (??) i placaju basnoslovno kvadrat za silnu neprakticnost)... Kad bih i imao toliku lovu ne bih mogao zamisliti takav zivot bez imalo doticaja sa istim, al imam srecu da poznajem zovotno obezbedjene ljude koji isto ne podrzavaju takav nacin zivota. Mozda jer su vise generacija vaspitavani u drugom duhu.

U Srbiji uvek treba imati na umu da mogu doci dani kada ce se trzni centri isprazniti, struje nece biti, a za hranu ce se morati na selo. U takvim uslovima stanovi u ovakvim objektima nikako nisu bas najbolje resenje. Meni sve ovo deluje kao neki tetris koji bas i nema dodirnih tacaka sa realnoscu, ali neke stvari se ocigledno desavaju na globalnom nivou za koje cemo tek saznati.
U ovakve zgrade se veoma ozbiljne face koje pripadaju nasem narodnom korpusu ne useljavaju i ne pada im na pamet da kupuju gajbe. Koliko vidim, to su uglavnom ljudi iz dijaspore koji posteno zaradjuju hleba, al nisu bas najblize Srbiji, pevaljke , mafijasi , politicari , ugl ekipa koja jedbog dana moze da ostane bez para. Videcemo sta ce biti za 30 godina Boze zdravlja, ali mi je sve ovo jako klimavo.

Ubo si u sam centar !

Ja nakon bombardovanja 1999 vise apsolutno nemam poverenja u stabilne politicke okolnosti u Srbiji i regionu (kao verovatno i vecina). Tacnije ako bi sutra zapoceo neki novi sukob na nasim prostorima (ne daj Boze) mene to recimo licno ne bi iznenadilo i prilagodio bih se brzo, kada kazem prilagodiio bih se, mislim na osnovne zivotne potrebe, opremanje zivotnog prostora u slucaju ratne opasnosti i sl. a verujem opet i vecina nas.

Neko može da od 1999-te nema poverenja u budućnost samo ako je bio isuviše mlad 1992-1995.
 
Potpisujem svaku reč Dziggy-evog i Zexlandovog posta :kk: .

Mnogi će možda reći da su to pomalo paranoična razmišljanja, ali nisu uopšte. Oduvek je ova teritorija bila klin sukobljavanja različitih civilizacija i tako će nažalost i ostati. Zbog toga svaki segment države, gradova i društva treba prilagođavati prema potencijalno najgorim situacijama i razmišljati šta bi u datim okolnostima donosilo najmanje gubitke, pa prema tome i organizovati gradove.

Ujedno voditi i računa o natalitetu koji je izrazito negativan u soliterima, i kod nas, pa i svuda u svetu. Čak i kod Arapa :o . Zato treba organizovati što veći broj naselja sa porodičnim kućama u svim gradovima i podsticati ljude na porodični život.
 
Bravo Propeler upravo to. Stambeni prostor itekako diktira i broj dece u porodici, kod nas danas mozda i najmanje, ali i to treba uzeti u obzir kod pada nataliteta.
 
Hocete reći da će u Rezidensu natalitet biti slab, uprkos idealnim uslovima za obećana i stvorena nova radna mesta? Može biti, ali to je već lični izbor učesnika.

@relja
Baš to što kažeš, nije problem samo u Savi, nije problem samo u vodi koja se sliva sa grebena, već u njihovoj kombinaciji.
Bara Venecija je živi pesak, sundjer natopljen vodom koja se neprekidno krece, nekad ka reci, nekad ka grebenu.

Da nece mozda i duz Savske da prave obaloutvrdu ?
 
Posto je ovo 21. vek, u kojem imamo razne tehnologije i stojimo na vekovima naucnih istrazivanja.. U japanu svaki dan po 2-3 zemljotresa pa opet prave oblakodere, kapiram da moze i ovde da se nesto napravi po blatu...

Mene interesuje, da li je moguce nekako iskoristiti ovu vodu koja nadolazi, izvire, prodire ili sta vec... Recimo za proizvodnju struje, ili mozda da se naprave neki kanali sa nekom namenom. Siguran sam da u velikom nam svetu ima raznih resenja i to poprilicno starih. Nije ovo nikakav specijalan inzinjerski poduhvat kad se uzme u obzir gde i kako su ljudi vec mnoge stvari izgradili..
 
Mogao je da se napravi lep park sa jezerom, ali to nije profitabilno za naše tajkune...

Eh kakav smo raj mogli da imamo ovde, a dobićemo nekoliko NBG stambenih blokova sa tržnim centrom.
 
Obijaju beton sa sipova, i jos uvek ih otkopavaju.

Bas me zanima kolika ce biti temeljna ploca.
 
Najbitnije da ima pečat stručnjaka i oglas na halooglasima...

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=601657#p601657:3cxp1gu1 je napisao(la):
indigo » 12 Feb 2019 09:28 am[/url]":3cxp1gu1]Posto je ovo 21. vek, u kojem imamo razne tehnologije i stojimo na vekovima naucnih istrazivanja.. U japanu svaki dan po 2-3 zemljotresa pa opet prave oblakodere, kapiram da moze i ovde da se nesto napravi po blatu...

Naravno da može, sve čovek može da napravi.
Samo je pitanje koliko će to na kraju - da košta. Ponavljam, zato ni jedna vlast do sada nije odmakla dalje od projekta na papiru. Koliko god da su bili loši bili su dovoljno odgovorni da se ne ukopavaju u ovakav nerentablni projekat.
A pošto je ovo proglašeno "pšrojektom od nacionalnog značaja" - koliko god da košta, ove stanove će u stvari platiti građani Srbije.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=601657#p601657:3cxp1gu1 je napisao(la):
indigo » 12 Feb 2019 09:28 am[/url]":3cxp1gu1]Mene interesuje, da li je moguce nekako iskoristiti ovu vodu koja nadolazi, izvire, prodire ili sta vec... Recimo za proizvodnju struje, ili mozda da se naprave neki kanali sa nekom namenom. Siguran sam da u velikom nam svetu ima raznih resenja i to poprilicno starih. Nije ovo nikakav specijalan inzinjerski poduhvat kad se uzme u obzir gde i kako su ljudi vec mnoge stvari izgradili..

Možda akumulacija sa mini hidroelektranom? :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=601638#p601638:3frfn73d je napisao(la):
zidar » 12 Feb 2019 12:52 am[/url]":3frfn73d]Hocete reći da će u Rezidensu natalitet biti slab, uprkos idealnim uslovima za obećana i stvorena nova radna mesta? Može biti, ali to je već lični izbor učesnika.

@relja
Baš to što kažeš, nije problem samo u Savi, nije problem samo u vodi koja se sliva sa grebena, već u njihovoj kombinaciji.
Bara Venecija je živi pesak, sundjer natopljen vodom koja se neprekidno krece, nekad ka reci, nekad ka grebenu.

Da nece mozda i duz Savske da prave obaloutvrdu ?

Pa da, za razliku od NBG, ovde i nemamo nasip, nemamo reni-bunare, imali smo samo šetalište na uređenoj obali.
Ovde je bio samo nasut pesak, mnogo peska da bi nosio železničke koloseke i kompozicije. Nikakav sistem isušivanja tla nije postojao.
Voda menja smer u zavisnosti od trenutnog vodostaja i brzine Save i Dunava, kako se menja razika pritiska.
I dok grade, pumpe non stop izbacuju vodu u reku samo par metara dalje.
Pa makar da su naparavili kanal, što reče naš novi član, :) , pa makar i jednu veliku pumpu koja će non stop da izbacuje ovu vodu, pa da bude "atrakcija", ali ni to...

Baš me zanima kako će reše ovo. Samo se nadam da ideja nije "ma temelji će da promene tok vode"... odmah pored je most Gazela....
 
Slažem se sa ovim, mada i dalje tvrdim da je obaloutvrda postojala...

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Postojalo je uređeno šetalište i popločana kosina korita Save, ali nivo tla nije promenjen u odnosu na pre toga - primer kod restorana "6 topola".
Zbog Beton hale i pristaništa su pobijene talpe do mosta (kralja Aleksanda, Brankovog), odatle do onog izliva na kojem sad grade kulu su Nemci tokom rata uredili obalu za svoje potrebe, tlo na izlivu je držalo ono stablo :) a odatle pa do Ade je uređeno posle rata zbog Sajma.

Sad ato šetalište služi za izbacivanje vode u Savu sa 23 pumpe :)
 
Uglavnom 2014. mislim da nije bila poplavljena Karađorđeva, a ovo ostalo bliže reci nije imalo sadržaje koji bi bili branjeni.
 
Temeljna jama kule vrvi od radnika.

Obili su beton sa vecine sipova, ali ima jos posla. Ovde ce se sigurno dva meseca raditi samo na izlasku iz zemlje.

Ovo je najblize sto sam ikada prisao.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=601436#p601436:24ni66hk je napisao(la):
zoran_m » Pon Feb 11, 2019 3:03 am[/url]":24ni66hk]Stambenim kulama sa terasama nije ni mesto ovde jer bi se te terase koristile mesec dana godisnje kad su idealni uslovi na toj visini. Jedino poslovni prostor dolazi u obzir.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Neki bi ovde na forumu hteli terase u centru, da stanari suse gace na njima.
 
Da.
Kao što je u većini evropskih gradova...

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Јел избројао неко колико има шипова ? По мојој процени одавде има око 120 комада, колика је просечна дубина да ли зна неко ? и да ли је то довољно да не проклиза све !?
 
Mislim da ima 250 sipova, na slici se ne vidi 1/3 trmelja koja je zatrpana zbog prilaza kamionima a dubina mislim da je za kulu 40m, dok je za residence 20m. Ovo sve treba uzeti sa dozom skepse pricam po secanju iz onih emisija na studiu b :wink:
 
40 метара? пута 250.. па то би требало да држи, надам се да неће правити неку избочину да "одбија" Саву јер то ће сигурно временом да попусти..
 
Кад већ говоримо о шиповима, да поновимо тачне податке, изнете од стране извођача из Новкол-а, из поменутих емисија BGnaН2О:
- непосредно испод куле су 62 шипа од 40м и φ1200мм
- испод подијума je још 209 шипова од 25м и φ1000мм
Дакле укупно у темељној јами je 271 шип. :wink:
 
Vrh