Šta je novo?

Cene nekretnina

Pričam za prosek a ne za npr. softver inženjera koji ne može ni da nađe posao u Vranju.

Moje je mišljenje da na cenu nekretnina ne utiču dođoši. Nešto drugo se dešava.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Moje misljenje je kombinacija vise faktora.
QE Program
Niske kamatne stope
Ta dva su uzrokovala veliku ekspanziju poslova. Pored toga Beograd ima trend povecanja beoja turista jer je dugo bio u izolaciji. Na sve to IT poslovi se prelivaju iz sveta jer svet sve vise postaje globalno selo.

U sustini realna cena stanova na NBG je 4000e prosek a stari deo grada 5000-6000e po kvadratu i mislim da se nece smiriti cene dok se to ne dostigne.
 
Veća je verovatnoća da će balon pući nego da cene prestignu Berlin (gde ne može svako da zida i nadograđuje bez dozvole) ali dobro, svako ima pravo na svoje mišljenje.

Mislim da mnogi razmišljaju ovako pa su ulagali i stanove u BG kao i u bitkoin, s namerom da se lako i brzo obogate. Mnogi stanovi u novogradnji su prazni i to se vidi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
ja nisam u IT. a ti nisi nikada bio u nekom malom gradu, ne daj bože u nekom selu pa ti je lako to da pričaš. Logika je dosta laka, ako je 200 eur mesečno stanarina radije ću plaćati ratu kredita. dosta nekih mojih poznanika je uspelo bud zašto da proda nešto u rodnom mestu i da mu tobude dovoljno za učešće. A onda tek imaš neka radna mesta koja donose 1000 i više eur platu. Sve to skupa donosi to da se vrlo ažurno prodaju i stanovi u centru i stanovi na periferiji. Cena kvadrata sigurno neće dostići 5000 sem možda na nekim baš top lokacijama ili nekim prisiljenim lokacijama kao što su BnV.
Ni kvalitet gradnje u Beogradu nije na bilo kakvom zavidnom nivou, gledao sam neke američke i neke evropkse gradnje ono je sa našom nebo i zemlja. Neke stvari koje su kod nas lux tamo su minimum poput prozora sa 3 stakla (u švajcarskoj je obaveza). drvo + aluminijum inače, nisam video čist pvc npr. da ne govorim o drugim stvarima. tako da je nerealno očekivati i 5000 cenu. ali cena svakako raste, ako je mirijevo sada 1000-1100 ićiće možda i na 1500 kako polako ponestaje lokacija u gradu. e sad, možda mirijevo opet pukne ako se otvori donji dorćol ili tako neka lokacija.
 
Na cenu nekretnina po meni najviše utiču kombinacija ova 3 faktora.
- Očajno Niske kamatne stope na štednju.
- Nesigurna klima za ulaganje u bilo šta drugo.
-Egzodus stanovništva iz cele Srbije u faktički 2 grada, BG i NS.

I naravno da će neko iz Ivanjice gledati da pobegne u BG kad za ne daj bože, hitna pomoć mora da ga vozi sat vremena do Čačka!
Drugo, statistika je kurva, a u manjim centrima ona stvara privid većih plata nego što zaista jesu, prvo zato što je nezaposlenost realno mnogo veća nego u BG, a drugo što i oni koji rade neprijavljeni ili honorarno, rade za mizernu nadoknadu, za razliku od Beograda i NS gde značajan broj ljudi radi za značajno veću platu od one na koju je prijavljen.

Regionalizacija države u smislu ravnomernog razvoja, a ne u smislu administrativne podele bi da je sprovedena umanjila takav trend, ali većina Vlada u zadnjih 20 godina je više volela da "kesa sa svim novcem bude kod nje".

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Slažem se ali bih dodao još tri stvari:
- nikog ne zanima poreklo novca kojim se kupuje
- veoma jeftino posedovanje (nema ekstra poreza za prazan stan)
- mogućnost lakog izbegavanja poreza na zaradu od kirije


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
ima poreza na prazan stan. ali se relativno lako može izbeći a i nije velik. problem je npr nenaplaćivanje poreza za rentiranje.
što se porekla novca tiče popuni se papir u banci prilikom uplate i to je to. ako nije preko banke uplata onda nema ni toga. ali sve i da jeste problem porekla, uzmeš 15 000 koliko smeš da ne pravdaš, podigneš kredit i onda ostatak vraćaš putem rata. kod nas bar za sve postoji caka.
kad si spomenuo hitnu, pozli mojoj babi, zovemo hitnu jednom neće da dođu, drugi put dođu i kažu ako nemate vezu bolje da je ne vozimo u bolnicu, imamo ajde vozi, odemo tamo, 3 veze jedva skrpimo da se uradi šta treba i onda mi baba umre na reanimaciji, operacija srca nije moguća u toj bolnici, samo bg, ns.. ali to je samo jedan od razloga da zapališ od nekud. npr u nemačkoj cena nekretnine raste ako ti je kardiološka bolnica blizu.
Požarevac i kostolac imaju tobože jako visok prosek plata a fazon je što eps ima kop uglja i elektrane i plate su od 50 pa na gore, ostali često rade i za 15 000 svašta nešto je samo privid. ko može da kidne odande pre će ovde raditi u maksiju za 25 000 ako može da reši stambeno pitanje.
o selima da vam ne pišem, idite pa vidite na šta liče mnoga sela - PRAZNA! njive dobrim delom neobrađene.
 
Jedna interesantna stvar kada pogledate oglase za izdavanje u novogradnji (npr Savada, A Blok itd) jeste da je iznos mesecne rente isti kao i rata kredita (kada biste kupili isti takav stan sa 20% ucesca), sto znaci da je dosta (ne mogu da kazem vecina) ljudi uzela stan na kredit i racuna da ce ga isplatiti rentiranjem. Koliko sam uspeo da primetim, stanovi se relativno kratko zadrzavaju u oglasima, tako da fluktuacija postoji.

Bilo bi interesantno izvuci brojke, ali ne znam da li su javne - primera radi, broj prodatih stanova na recimo NBG vs. broj prodatih stanova na NBG osigiguranih kod NKOSK. Verujem da bi imali kakvu takvu sliku.
 
Ima i takvih sigurno ali svi pričaju da su keš kupci većina.

Da bi rata kredita i iznos zakupnine bili isti treba da se poklopi više faktora. Zarada od kirije u nekom trenutku može biti čak i veća PD rate kao što može biti i manja.

Prilično ozbiljna kocka na period od 20+ godina osim za ljude sa viškom para.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pricaju ljudi svasta, prica je jedno, cinjenice drugo. Zato me zanima da li postoje neke zvanicne statistike - tipa broj prodatih stanova po opstini, od toga placeno u kesu, kupljeno na kredi, osigurano kod NKOSK itd. Verovatno postoje, ali pitanje da li su javni.
 
Na zalost i ti podaci su netacni jer kupci i prodavci cesto upisuju manje iznose od stvarnih. Tako da se ovaj poslednji nenormalni rast cena nekretnina ne bi ni video.

Bukvalno je situacija sad ga vidis sad ga nevidis. Kakvo crno cenkanje ili nudjenje ispod cene to je davna proslost. Sad je fazon izgleda da ponudis iznad cene koja je oglasena.
 
Bar bi mogao da se vidi odnos kes / kreditnih kupaca.

Da stanovi planu, moraju da se nude veci iznosi - jednostavno nije tacno. Odnosno, da se ogradim - mozda vazi za odredjene delove grada ili cak mikrolokacije unutar delova grada, ali uopsteno je preterivanje.

Moja oblast interesovanja su Novi Beograd i Zemun. Primetno je recimo da je Novi Beograd u porastu. Opravdanje da ljudi prelaze na NBG zbog posla (da ne prelaze most), meni licno ima smisla - moze se donekle izvuci zakljucak da privreda gura rast cena tu. Nova gradnja na NBG zaista planjava, ali to generalno nisu zaista veliki brojevi stanova - nekoliko hiljada u vrh glave. Ali, za novu gradnju za NBG, nasuprot recimo vecini nove gradnje po Zemunu, papiri su uredni - moze se kupiti na kredit bez problema. Isto tako, u pitanju su kondomijumi koji su novi, tako da su veoma pogodni za izdavanje, strancima narocito. Relativno mala ponuda, velika potrazanja - cena raste. Sto se stare gradnje tice - tu je problem naci dobar stan - da nije prizemlje, potkrovlje, da ima iole funkcionalan raspored - i stara gradnja se mnogo vise kupuje za zivot, a mnogo manje za izdavanje i druge poslovne poduhvate. U savskim blokovima, npr dvosobni stanovi prolaze veoma brzo (cena oko 100 000, +- 15ak hiljada u zavisnosti od lokacije, sprtanosti, stanja), ali se veci stanovi (cene 130+ 000), kao i stanovi u cetvorospratnicama bez lifta uz Savu vrte mesecima. Stara gradnja mi vec deluje napregnuto sa cenama, i ne verujem da moze drasticno da raste. Medju kupcima te stare gradnje ima i dalje dosta ljudi koji bi inace otisli u neku novogradnju, ali finansijski to ne mogu da isprate. Tu su, osim starih zgrada, na neki srednji i duzi rok, takodje veliki problem i praking mesta. U Zemunu je takodje doslo do skoka, ali prosek su podigli naselja Zemunske Kapije, Gornji Grad i Zelena Avenija - novi kompleksi sa urednim papirima. Mislim da odredjeni delovi Zemuna imaju potencijal za dalji rast cenovno.
 
kad spomenu staru gradnju, mahom je kvalitet očajan. U 6 kaplara svi imućniji kupci ulože jođ nekih 20 000 eur u renoviranje, i koliko god da to zvučio mnogo nije, mora da se menja sva instalacija jer je stara očaj živi, uglavnom mora i malter da se skida jer stari otpada, izolacija neka mini na spoljnim zidovima zbog buke, zatim stolarija nova i skupi se na kraju toliko. pa treba i to uračunati za neke zgrade u cenu.
 
Ja sam za kompletnu obnovu trosobnog stana 2013. godine uložio 18.000 EUR.
 
Potrebno je oko 200 evra po kvadratu za potpuno renoviranje stana, tj da se dovede na nivo neke prosečne novogradnje. Naravno može se proći i jeftinije i mnogo skuplje od toga, sve zavisi od zelja.
 
mnogo zavisi od toga šta remontuješ, ovaj stan gde sam ja bio u 6 kaplara je stvarno katastrofa, malter je prilikom renoviranja otpadao i sa zidova is a plafona. elektro instalacija stvatno nije vredna i mora da se menja, moraju i cevi tako da sve to podosta poskupljuje. e sad neki prosek u tim zgrdama je oko 322 eur po kvadratu s tim da verovatno većina ide u malo luksuznije sređen stan, ne verujem da tamo neko kupuje stan a da pri tome nema lovu.
 
U takvim zgradama koje se raspadaju po mom misljenju ne vredi kupovati ni ulagati u renoviranje. Vlasnici ih prodaju dok jos mogu, i kad se sve sljusti i zameni unutar stana, ostaju krs instalacije u zgradi koje se tesko menjaju (investiciono ulaganje). To je pogotovo problem sa soliterima, ljudi sve renoviraju i onda puca vertikala i izliva im se voda u stan. Ili pucaju cevi od komsija koji nisu menjali instalacije itd.
 
Upravo...ali ako se nađe solidna starija gradnja...ušteda u poređenju sa novogradnjom može biti kao garsonjera koja može da se kupi i renta...
 
Te priče o pucanju vertikale po starijim zgradama su malo preuveličane.

Čak se i struja dobro drži uzimajući u obzir koliko je bilo uredjaja priključeno 60-ih i danas.

Pričam naravno o NBG.
 
Evo baš u tom stanu gde sam bio se izlilo 3-4 puta za 8 godina kolik osam bio tamo. prizemlje lokal, prvi sprat je neka firma koja ne koristi tu vertikalu i vertzikala je zatvorena i prvi stan na udaru je taj gde sam ja bio, gazda ugradi ventil na kanalizaciju, ona probije na treći sprat i onda se to slije niz cevi od toplovoda nazad u stan gde sam bio. nije preuveličano, na 50 godina vodovodne cevi treba menjati. Elektroinstalacije nemaju glavni vod uzemljenaj već je uzemljenje preko vodovodnih cevi. A te cevi nisu kao nekad da metal ide i van zgrade do dovoda što znači kod mene kratak spoj a ti možda pogineš u svom stanu jer si se uhvatio za česmu. nisu to ni malo naivne stvari. I neretko se desi da neki stan bukne. Te stare solitere treba potpuno remontovati, isteko rok. U mađarskoj su to radili koliko se sećam, vreme je i kod nas da se počne.
 
Struja treba da se proveri svuda, ali ostale instalacije (voda i kanalizacija) su ok i mogu da potraju još decenijama uz minimalno održavanje.

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
Kada sam tražio stan i raspitivao se kod prijatelja koji živi u 23-em bloku, (koji sam smatrao simbolom kvaliteta) dobio sam sličnu priču... da je sve propalo. I struja i voda i kanalizacija.
 
Hej Beobuildovci, imate li savet vezano za procenjivanje tržišne cene zemljišta ili nekretnine, da li postoji organ države koji to radi ili se angažuju privatne kuće, kako se naplaćuje i koliko, ima li neko iskustva? Hvala
 
Sve ti soliteri u Srbiji građeni u socijalizmu su od samog starta krš (jeftino, jednostavno, nekvalitetno... sagrađeno samo da služi svrsi). Godine neodržavanja su učinile svoje i sad je potreban kompletan remont plus povećanje energetske efikasnosti a to košta gomilu para i svaki drugi stanar neće moći da plati.

U Berlinu su sve te stare socijalističke solitere komplet sredili pa se opet ljudi ne otimaju da kupe stan tamo. Cena kvadrata je kao na NBG.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Jedno sporedno pitanje - kako se meri kvalitet elektro instalacija? Koji su kriterijumi na osnovu kojih se elektro instalacija karakterise kao krs ili ne?

Sto se kvaliteta tice - koliko para toliko muzike. Ko ulazi u stan 30+ godina star, ne znam sta ocekuje. Sistem i tehnologija gradnje je decenijama star, donekle se renoviranjem moze popraviti stanje, ali zato je razlika u ceni u odnosu na novogradnju i do 1000e po m2. Ja licno zivim u staroj gradnji, kao i dobar deo prijatelja i rodjaka. Zaista nisam imao (vecih) problema sa vodo instalacijama. Stvar srece :). Jos jedna opaska - najveci problem sa starom gradnjom iz moje perspektive je nedostatak parking mesta, sto ce se u buducnosti samo pogorsati. Pre se projektovao 1 automobil na 2 stana, a danas je situacija obrnuta. Sa druge strane, oko zgrada ima mnogo vise zelenila, igralista, nego u novogradnjama. Veoma mali broj novogradnji ima podrum, sto je meni recimo praktican i lep "detalj" u starogradnji.
 
Vrh