Šta je novo?

Srpski projekti na drugim kontinentima

Odes na sajtove energoprojekta gp rad kmg trudbenik hk kongrap energoinvesta itd ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=603020#p603020:1nwkyxr5 je napisao(la):
direktor » Pon Feb 18, 2019 8:49 pm[/url]":1nwkyxr5]Odes na sajtove energoprojekta gp rad kmg trudbenik hk kongrap energoinvesta itd ...

gledao sam na njihovim sajtovima ali ima samo novogradnja, naletao sam par puta na neke slike ali bi bilo super kad neko postavio ovde. :D
 
dodaj i juznu ameriku, moj pokojni deda je radio na nekoj brani u peruu za energoprojekt
 
Brana u peru se zove cira pjura 1 i 2 tad su ozbiljne frime molile EP da im budu podizvodjac
 
"Титови пројекти" потпуно је неадекватан назив. Нити је Тито пројектовао, нити су пројекти Титови, нити је Тито радио - радила је наша тадашња држава и наша оператива. Да ли су, на пример, и медаље са Олимпијских игара Титове? Или нпр Вучићеве?
 
Predlažem nov naslov teme, "Srpski projekti na drugim kontinentima".

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
@maršalsavo

Odlicna tema :kk:

Predlazem da se preimenuje u "Jugoslovenski projekti u belom svetu"

Projektovanje je radila domaca struka a dosta ovih zdanja postalo je lokalno obelezje.
Mozemo biti ponosni na radove nasih oceva.

Hajde da pocnemo:

Sheraton Hotel i Kongresni centar
Harare, Zimbabve
Energoprojekt
1985

Danas se zove Rainbow Towers

fce7406e_z.jpg


- - - -

Kuwait Towers
Kuvajt
Energoprojekt
1979

Danas nacionalno obelezje Kuvajta

maxresdefault.jpg


https://en.wikipedia.org/wiki/Kuwait_Towers


Nastavite dalje...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=603053#p603053:rui3oob6 je napisao(la):
nekianonimnilik » Pon Feb 18, 2019 11:02 pm[/url]":rui3oob6]dodaj i juznu ameriku, moj pokojni deda je radio na nekoj brani u peruu za energoprojekt
I moj isto :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=603073#p603073:1ou9rfq2 je napisao(la):
zidar » Uto Feb 19, 2019 12:22 am[/url]":1ou9rfq2]@maršalsavo

Odlicna tema :kk:

Predlazem da se preimenuje u "Jugoslovenski projekti u belom svetu"

Projektovanje je radila domaca struka a dosta ovih zdanja postalo je lokalno obelezje.
Mozemo biti ponosni na radove nasih oceva.

Hajde da pocnemo:

Sheraton Hotel i Kongresni centar
Harare, Zimbabve
Energoprojekt
1985

Danas se zove Rainbow Towers

fce7406e_z.jpg


- - - -

Kuwait Towers
Kuvajt
Energoprojekt
1979

Danas nacionalno obelezje Kuvajta

maxresdefault.jpg


https://en.wikipedia.org/wiki/Kuwait_Towers


Nastavite dalje...


Wow! Nisam znao da smo pravili tako monumentalne projekte van granica, ovaj u kuvajtu me je stvarno impresirao, ko ima jos nek salje :D
 
Tema za padanje u depresiju...sada smo došli dotle da ne možemo da popločamo jednu najobičniju ulicu kako treba..

I da - projekti su bili jugoslovenski, pa bi to trebalo da stoji u naslovu.
 
Ја сам се бунио за "Титови пројекти", ал бре морам опет. :) Откуд сад "српски пројекти"?
 
Nije, kao što ih ni sada ne pravi..
 
Контроверзно је говорити о Југославији као о ефективној држави после 1974. године.

Заједничка југословенска економија свакако није постојала. Земља је имала осам железница и пошту и телефон централизоване на нивоу (кон)федералних јединица. Свега 1,5% инвестиција у СФРЈ је прелазило републичке границе, писало је у уџбенику "Економија Југославије" из којег сам ја учио.

За Енергопројект се слободно може рећи да је био српско предузеће, баш као што је сарајевски Енергоинвест био босанско-херцеговачко, стога и наслов теме одговара, ако ћемо се држати српских фирми.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=603344#p603344:30ts49he je napisao(la):
Пантограф » Uto Feb 19, 2019 11:58 pm[/url]":30ts49he]Контроверзно је говорити о Југославији као о ефективној држави после 1974. године.

Заједничка југословенска економија свакако није постојала. Земља је имала осам железница и пошту и телефон централизоване на нивоу (кон)федералних јединица. Свега 1,5% инвестиција у СФРЈ је прелазило републичке границе, писало је у уџбенику "Економија Југославије" из којег сам ја учио.

За Енергопројект се слободно може рећи да је био српско предузеће, баш као што је сарајевски Енергоинвест био босанско-херцеговачко, стога и наслов теме одговара, ако ћемо се држати српских фирми.

Mogu ja promeniti nazad nego je admin promenio na srpski, ali to je nebitno, skrecemo sa teme :grand:
 
Rekao bih da sva beogradska, zrenjaninska, sarajevska, zagrebačka itd. preduzeća ne bi ništa napravila u svetu da nisu bila pod kakvim-takvim, ali ipak zajedničkim jugoslovenskim krovom. Iza njih je stajala jedna mnogo ozbiljnija država, čija je politika umela da iskoristi tadašnju blokovsku podelu sveta i da se "svrsta" u Nesvrstane, te tako i omogući projekte o kojima govorimo...

Bez obzira na uveliko konfederalizovano ustrojstvo SFRJ nakon 1974. godine, jugoslovenski kontekst se ne može ignorisati, jer bez njega ne bi ni bilo projekata o kojima govorimo.
 
Lagos Trade Fair
Lagos, Nigerija
Energoprojekt
1976

191.jpg
 
Vox, ne slažem se baš. Trebalo bi detaljnije proučiti spoljnu politiku SFRJ (izrazito štetnu u poslednje dve decenije države), jer se tu onda izvode i zaključci da su nju, u dugom periodu, vodili Slovenci i Makedonci, što čak i tom aspektu SFRJ daje federalnu (feudalnu) notu. Radile su i zapadne firme po svim tim kontinentima i po nesvrstanim zemljama, a radile su naše i po Sovjetskom Savezu, s obzirom da tamo nisu imali tehnologiju. Mislim, pravil smo mi Sadamu brane i bunkere, ali su mu Francuzi pravili... nuklearni reaktor:)
Pre će biti da su naše firme u Africi i na Bliskom istoku bile jeftinije, i spremne da rade i ispod realne cene (što je bilo u osnovi dobrog dela ondašnjih izvozno orijentisanih prvrednih grana u nas, npr. tekstilne industrije) pa su im zbog toga često Amerikanci i drugi prepuštali posao, ili deo posla. A uz to je bilo i dobrih i stvarno sposobnih i stručnih firmi, poput "Energoprojekta".

Da li su lokalne moćnike, da bi dobili neki posao, potplaćivali predstavnici preduzeća, ili naša diplomatija? Koliko znam, ovi prvi.

Valjalo bi to sve te hipoteze lepo istražiti, a da se dotle na forumu prostor posveti onome što su naše građevinske firme, dakle, one ustrojene od republičkih elita SR Srbije, radile po svetu.

Elem, bilo bi lepo da nam se javi neko od učesnika takvih projekata, iz Energoprojekta, ali i iz Rada, Napreda, PIM-a. Recimo, meni je nepoznanica koliko je od urađenog na kraju zapravo i naplaćemo, što od Iraka, Libije... što od naše države (Arapi dali naftu, mi je prodali na pumpama, a građevincima dali... ono). Znam, recimo, da je Napred, po svrgavanju Sadamovom, slao u Bagdad delegaciju, da se utvrde potraživanja i da se traži isplata duga. Moja komšinica je bila u toj delegaciji, ali je, nažalost, u međuvremenu preminula.
 
Pa eto, moj pokojni deda je npr. sa svojom firmom - zrenjaninskim Naftagasom, 1989-1990. radio u Kirkuku u Iraku, tako da znam ponešto - npr. da su zarađivali toliko da nisu znali šta će sa novcem, visoki terenski dodaci itd - kada govorimo o iskustvu njih kao radnika..A što se tiče same njegove firme - Naftagasa, razbijali su se od posla - od Iraka, preko Bugarske, pa do Austrije..

On je 1994. otišao u penziju, taman na vreme da ne gleda sopstvenim očima propast takvog giganta, kao i mnogih drugih firmi o kojima ovde govorimo, a koje su otišle u istoriju zajedno sa državom koja ih je stvorila i omogućila da ostvare takav uspeh o kome ovde pričamo.

Normalno da su naše firme bile jeftinije od Zapadnih, ali im je u dobijanju tih poslova u velikoj meri pomogla politika vođena od strane bivše države i ugled iste u zemljama Trećeg sveta. Kad je ta zemlja pukla, pukle su i naše firme, a njihovo mesto na tim tržištima u potpunosti zauzele uglavnom one Zapadne.
Tako da ne verujem da su našim preduzećima pre 1990. oni sa Zapada preterano entuzijastično ustupali deo kolača na tržištima Nesvrstanih. Pre će biti da su morali da ih tolerišu zbog tadašnje političke situacije u svetu i položaja SFRJ..Ono - kao partneri ili podizvođači smo im svakako bili podnošljiviji mi, nego Varšavski pakt..morali su da nas trpe.

Kako god, naplatio nam je Zapad debelo tu toleranciju u ovih 30 godina, a koliko nisu spremni da se odreknu jednog jedinog dolara - videli smo i na nedavnom primeru sankcija Rusiji, kada su se uplašili da im neka od naših firmi slučajno ne zauzme mesto, pa su pripretili posle tri dana naših budalastih nadanja kako ćemo da procvetamo..

Na kraju, koliko god bivša država bila vremenom federalizovana, ili konfederalizovana - dokle god je Partija bila jedinstvena, to je bila i jedinstvena država. Kad je Partija pocepana u januaru 1990. pukla je i država, a i svi ovi prostori za duuuugi niz godina..
 
Naši su se razbijali od posla u Iraku i Libiji jer tamo zapadne firme nisu htele da rade, a imali su gomilu novca od nafte.
Irak je 80-ih bio u ratu sa Iranom, a Libija je bila pod sankcijama (ameri su ih bombardovali 1986)
Moj stric je za 6 meseci u Iraku kupio novog Mercedesa. Radio je još u Jordanu, Poljskoj i Sovjetskom Savezu, ali nisu bile toliko dobre pare.
 
Vrh