Šta je novo?

Тврђаве, манастири, цркве...

Ако УНЕСКО није скинуо заштиту, значи да је све по пропису.
 
то је на УНЕСКО листи и УНЕСКО је одговоран за све радове који се раде на објекту. значи, то што је урађено, урађено је уз УНЕСКО-ову сагласност
 
Ja na te vannacionalne organizacije kao što su Savet Evrope, UN, Unesko i slične gledam kao na gomilu birokrata koji samo otaljavaju posao i koji su loši za svoju državu, ali su dobre plate, pa eto...

Dobili neki dopis gde ih naši obaveštavaju da će odraditi rekonstrukciju poštujući stari izgled. Na kraju su im poslali izveštaj sa slikama i to je negde zavedeno i to je to.

Koliki je stručnjak što je to odobrio i potpisao je za neku drugu priču, ali cenim da se tamo šalju podobni ljudi, tj, ne baš veliki stručnjaci.

Naravno, možda i grešim, ali generalno imam takvo mišljenje o tim organizacijama.
 
Jednima krivo sto ovi drugi nisu dobili posao
Ljudi navikli na neomalterisanu fasdu tj oljustenu pa da ostane tako
Boja je carska purpurna i oznacava carku lavru odredjen rang
To sto je drakce poslije 11 godina otkrio i ostao frabiran i zapanjen vec drugi problem ...
Mogo bi da obidjes i gracanicu i banjsku i decane i pecku patrijarsiju i bogorodicu ljevisku i svete arhangele
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=605687#p605687:2pe8aajb je napisao(la):
direktor » 02 Mar 2019 09:53 pm[/url]":2pe8aajb]Jednima krivo sto ovi drugi nisu dobili posao
Ljudi navikli na neomalterisanu fasdu tj oljustenu pa da ostane tako
Boja je carska purpurna i oznacava carku lavru odredjen rang
To sto je drakce poslije 11 godina otkrio i ostao frabiran i zapanjen vec drugi problem ...
Mogo bi da obidjes i gracanicu i banjsku i decane i pecku patrijarsiju i bogorodicu ljevisku i svete arhangele

Primetio sam ja to odavno, nego mi je sada bila takva prilika.

Manastiri koje si nabrojao jos uvek, hvala bogu, imaju svoju kamenu fasadu i nisu omalterisane i okrecene.
Ulazis u simboliku boje, ali to sa ovim nema nikakave veze, niti se to igde danas u svetu radi, jer jednom kada se opravda, onda ce se praksa ponoviti i na pomenute Gracanicu i Visoke Decane. Do sada nisam procitao nijedan valjan razlog za ovu, slobodno cu reci, devastacju, pa makar bila neka ocajnicka mera.

Nebitno sto je ovaj manastrir na Kosovu, nemojte unositi taj politicki under ton u diskusiju. Nema opravdanja, ja ne umem da se pravim lud.
 
Dragce sta ti nije jasno evo vozd slikovito objasnio i prije je bila malterisana
Inace Marija Jovin je bila priznat i cjenjen strucnjak supruga Brane Jovina na zalost vise nisu sa nama...
Batali me engleskog iz rasprave
 
Da li neko ima slike kostiju Cara Dušana? Svojevrmeno sam tražio malo na tu temu na internetu, ali samo sam naišao na tektove o pronalaženju, ali ništa o prenosu u crkvu Svetog Marka, kao ni slike istih.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=605744#p605744:2mpmy9sv je napisao(la):
Drakche » Нед Мар 03, 2019 10:59 am[/url]":2mpmy9sv]Vozde, hvala ti na ovim tekstovima.

Нема на чему Дракче.
:sesir:
 
Нема везе са темом али ме подсетило на шок који неки људи доживе када скапирају како су изгледале стварно статуе старе Грчке или Акропољ...
Стварно не знам да ли ће га када буде коначно рестауриран овако офарбати...капирам да хоће:
 
Golubacka Tvrdjava
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=WG2hpk4JAkM[/youtube]
 
Да ли неко има детаљније информације везане за реконструкцију тврђаве? Конкретније занима ме зашто су одустали од реконструкције куле 2?
 
Mnogo toga je tu nejasno izmedju ostalog i ta betonska zidina ...
 
Da imaju gondolu isao bih da je obidjem, ovako mi je neatraktivna.
 
Tvrdjava, video sam je samo spolja, izgleda carobno. Dunav je na ovom mestu najsiri u celom svom toku, tako da deluje kao da je na moru, a rumunska obala kao da su jadranski otoci. Srebrni Jezero - Golubac je nesto najblize srpskoj "morskoj" rivijeri.

Plasim se da su rekonstrukciju zbrzali i da je mnogo, iz tog razloga, ucinjeno iz kompromisa. Pogotovu palata kojoj su celo prizemlje zabetonirali, jer je bilo pod vodom.

No, u RTSs prilogu sam saznao da rekonstrukcija jos nije sasvim zavrsena i da ce biti otvoren samo jedan deo tvrdjave.
 
Tvrđava je stvarno lepa, ali bi sve bilo mnogo bolje da nisu napravili ovaj stakleni tumor sa naranđastim krovom.
 
Niz tvitova https://twitter.com/temerinski/status/1 ... 9518284800

Tvrđava nije rekonstruisana prema projektu, nego je DEVASTIRANA, a svi podaci zauvek UNIŠTENI. Projekat je podrazumevao sanaciju i zaštitu svih zidova i kula, sa uređenjem za prihvat posetilaca. Posao je vodila Austrijska razvojna agencija koja je muljala sa nadzorom i izvođačem.



Nadzor je bio Safege doo, a izvođač Ornament Investinženjering doo, molersko preduzeće iz Beograda, koji je posao dobilo damping cenom. Tako rade i na drugim mestima. Naduvavanjem količina je posao koji je ugovoren na 1.700.000 evra, narastao višestruko, sada pominju 8 miliona.


Autor je bila Marija Jovin, koja se od početka bunila protiv fušeraja i promene materijala - radili su sa zabranjenim cementom. Bio sam određen da budem konzervatorski nadzor ispred @RzzskBeograd i nisam dozvoljavao da menjaju projekat i merio sam količine urađenog posla.


Onda su iz Austrijske razvojne agencije došli u Republički zavod za zaštitu spomenika kulture i tražili da budem smenjen kao konzervatorski nadzor. To se i desilo - direktorka Mirjana Andrić me je smenila i postavila druge ljude, koji su odmah odobrili korišćenje cementa...


Počeli su i da menjaju crteže i predmer radova tako što su uvećavali količine. Projekat koji je podrazumevao potpunu zaštitu originalnih zidova i svih faza gradnje krovovima i nadziđivanjem ostataka zidova do pune visine, drastično je promenjen. Krovovi su urađeni na samo 4 kule.


A najveća ŠTETA je urađena obijanjem svih srednjovekovnih spojnica na zidovima i kulama i ponovnim fugovanjem. Time su OBRISANE sve faze i zidovi ujednačeni. Istorija tvrđave je nestala. Izvođač je sam kopao po kulama, našao hiljade srednjovekovnih strelica i delova oklopa...
 
Nastavak je još tužniji:
... što je prodavao po pijacama u okolini, o čemu su novine pisale https://t.co/Kln8UA1QdC Najveća šteta je napravljena Despotovoj palati. Da bi izbegli izvođenje instalacija (koje su ugovorene za 50% cene, a izvođač se nije ni pojavio u ugovornom roku) zatrpali su suteren palate

Suteren palate, koji je imao stepenice uklesane u steni i dimnjake za ognjišta koja su grejala prizemlje (podno grejanje!) je zatrpan šutom i izbetonirana je betonska ploča preko! Očuvana polovina palate je pokrivena krovom, a druga polovina ZASTAKLJENA https://t.co/4znyemjGxv
...
 
Vrh