Šta je novo?

Компјутери и технологија

pre bih rekao da je obrnuto, linux je jednostavan i besplatan, windows komplikovan i skup, kad nekom treba nesto sitno, tj nema velike potrebe, on baci liux, kompovi u svim bibliotekama i vecini internet cafea su linux, jer nemaju potrebe za windowsom

obican kucni user ima potrebe za windowsom, trebaju mu MS office, igrice, ko zna koje gluposti...
neko kome je dosta da udje na mejl, gleda macke na YT i ostalo, njemu linux sasvim lepo radi posao

slazem se da ima jako puno pomodarstva u linux svetu, "ja sam pametniji od windows korisnika", ali, reci da nekom linux nije potreban je cudno, jer su apsolutna vecina korisnika linuxa u desktop okruzenju ljudi kojima ne trebaju windows-specific stvari, jako jako mali broj koristi linux jer mu treba neki linux-specific alat

to sto kazes "koristi cleaner ili kupi jos rama" je bezveze, vecina korisnika nema pojma kako da koristi cleaner, ne zna kako i ne zeli da plati jos rama, zato kazem, windows je onaj koji je za zahtevnije korisnike


ja bih sebe svrstao i u one kojima ne treba nista sa windowsa jer nadjem neku open source alternativu, i one kojima trebaju linux-specific alati tipa dd, ili prosto bezbednost, uvek sam se plasio sestri da dam laptop jer moze nesto da zezne, ovako joj napravim account sa kojim ne moze nista sem da gleda nesto na netu i nemam o cemu da brinem
 
E ako je MS Office razlog za win onda...

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
E ako nisi pročitao i ostalo nego samo ms office ;) a i što da nije, ako na poslu koristiš office pa nosiš posao kući zašto bi se opterećivao da radiš sa 2 interfejsa kad možeš sa jednim? Na kraju krajeva dosta smo inertni po tpom pitanju, što bih se ja sad cimao i ulagao trud da bih opet radio isto što radim i sad bez dodaznog truda? do nekle se slična pojava javlja u gsp-u sa promenom navika, neće se ljudi menjati ako im ne daš i neku prednost a linux i ostali sistemi mahom nemaju tu prednost. Eno mom ocu bi linux bez problema rešio sve pa ga pitaj da mu reinstaliraš sistem, oterao bi te u k :D
 
da stvarno mora da se izdvoji 50-100 evra za windows, office i ostalo, drugačije bi se pevalo :D
 
e pa baš to :D ali windows više ne mora da se kupi ni zbanično ima ona neka verzija koju možeš skinuti direkt od njih
 
Те бесплатне верзије су Embedded које служе за оне који неће 100% од класичних верзија (неколико страна уназад сам писао о томе). Најјачи су ми они који инсталирају десетку само због Офиса 2019 за који постоји пиратска верзија.

Ако нисте чули, ево сада ћете, постоје Офиси 3.1, 97, XP... не знам све напамет.
 
ja kad oborim sistem skinem i najnoviji office jer ga koristim jako često. tad se naviknem na njega i "furam" ga sve dok mi ne padne sistem, nekad 2-3 godine, nekad par meseci.. u suštini sve nakon office 2003 je ok dan danas za upotrebu, a ovi raniji ne podržavaju docx pa to moraš da im ubaciš nekim pluginom. evo trenutno imam neki drugi office, nije ms i šljaka ok, al isamo jer nisam imao vremena da ubacim pravi a trebalo je neki dopis da otkucam, bože zdravlja za neki dan ubacujem možda i taj 2019 :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=612939#p612939:3p6sun2l je napisao(la):
nekianonimnilik » Pon Apr 01, 2019 11:13 am[/url]":3p6sun2l]to sto kazes "koristi cleaner ili kupi jos rama" je bezveze, vecina korisnika nema pojma kako da koristi cleaner, ne zna kako i ne zeli da plati jos rama, zato kazem, windows je onaj koji je za zahtevnije korisnike
Pa ako je korisniku čak i CCleaner nepoznanica teško da će onda naterati sebe da prelazi na Linux. Mislim šta je verovatnije? Da neko čuje za CCleaner, skine ga, pokrene i reši sebi probleme... ili da se obrazuje o celokupnom Linux ekosistemu, traži odgovarajući distro, skida ga, reže na bootabilni uređaj, instalira, podešava, i onda još odvoji mesece samo da nauči kako da u konzoli promeni pozadinu ili osvetljenje ekrana...

Slažem se da Linux može da posluži u svrhe prostih operacija kao npr u bibliotekama ili za net, šta god... Ali onog momenta kada za njega sedne neko ko nije programer, i istovremeno ima i veće potrebe od pukog surfovanja i čitanja, tad Linux za njega postaje balast. Dok sa Windowsom samo može da skine odgovarajući softver i da se vrlo brzo upozna i navikne na njega.

Što se tiče RAMa, ja sam navodio priče od nekih ljudi za koje znam da itekako lako mogu da kupe još 1GB RAMa (za 10 e) i sami ga instaliraju i time reše problem manjka memorije za svagda. Ali im je draže da kukaju, da pređu na Linux i da se mesecima privikavaju na njega i traže drajvere za sve što im treba... umesto da samo ostanu na Windowsu i pojačaju komp sa dodatnih 1 GB RAMa. A ima takvih, nije da ih nema. Što kažu vicevi na internetu, Linux korisnici su ko vegani, ne moraš da ih pitaš koji OS koriste, sami će ti reći. :mrgreen:

Mislim to je za mene ko kad neko ko živi u gradu kupi offroad vozilo. Ne samo da mu ne koristi, nego mu je trošak i glavobolja. Za pare i vreme koje uloži održavajući tog offroadera na dnevnoj bazi, mogao je da uzme prosečan auto i da obezbedi goriva i delova za narednih 5 godina. Ali eto, neko ga ubedio da je taj offroader ono što njemu treba. E tako i ovi neki s Linuxom, draže im da uče mesecima najosnovnije komande i administraciju nego da se malo edukuju o svega 10 stvari na koje treba da paze u Windowsu. Meni je to nelogično.
 
pa ne znam kad si ti slusao price o linuxu, ali cela prica se dosta brzo menja, uopste ti ne treba da znas kako u konzoli da menjas pozadinu, dalje, instalacija softvera je daleko laksa, na winu moras da trazis sajt (znate ono kad 3 sajta kazu da su official pa ti ubodi pravi), a na linuxu otvoris graficki app managet, kliknes na ono sto oces, i install, daleko brze, dalje, apdejtovanje sistema je daleko brze i lakse, svi programi se updateuju, ne moras svaki posebno, od kojih neki ni nemaju updater pa moras rucno da reinstaliras, dalje, sada na linuxu imas daleko vise drajvera nego na windowsu, pogotovo u odnosu na win 10, cak i sedmica pravi probleme sa nekim starijim cudnim uredjajima tipa neki kontroleri i to, moras da koristis xp i da nadjes drajver, za novije ga uopste ni nema, a na linuxu u 99% slucajeva plug and play, osim ako ne koristis neki lagani distro koji je ogoljen od drajvera

promasio si poentu, onom kome je ccleaner nepoznanica je potpuno svejedno koji sistem koristi, jer je to vrlo nezahevan korisnik, takodje jako mali broj ljudi zna da reinstalira sistem sto na widowsu mora svake 2-3 godine a na linuxu ako si izabrao stabilan distro nikad
 
Linuxov najveći problem više nije lakoća korišćenja, već kompatibilnost hardvera. Danas postoji relativno malo proizvođača hardvera i svi pišu drajvere samo za Windows. Linux im nije zanimljiv jer ga koristi samo 2% ljudi u desktop segmentu. Tako da drajvere prave dobrovoljci bez nadoknade, a to često zna da bude nedovoljno. Ima i onih koji namerno neće da daju podršku za Linux iz raznih razloga.

Microsoft jeste licemeran jer je svaka verzija 50% skuplja od prethodne pa sad nova licenca za home edition košta 150 evra a nekad je Pro koštao manje od toga. I što se cena ne prilagođava kupovnoj moći tržišta nego nas košta isto koliko i Norvežanina, Amerikanca itd, razlika je samko minimalna zbog manjih marži resellera kod nas je 10-ak evra jeftiniji. Ali - može im se, monopol su i niko nije napravio ništa poput njih. Nema pravog konkurenta.
 
Malo mi je teško da poverujem da Linux ima više drajvera od Wina i da je sve na plug and play, al ajde...
Nisam dosad menjao pozadinu u Win 10 (ili možda i jesam al sam zaboravio... jer se klanjam 10ke kad god mogu) ali u 7ici je to samo par klikova na desktopu. Isto važi i za brightness. S druge strane, kad sam to radio u Linux Mintu, koji još važi kao jedan od najprostijih i najviše user-friendly distroa, morao sam da idem u konzolu i da na netu tražim i kucam odgovarajuću komandu (što nije nemoguća misija, ali je frustrirajuće i glupo). Doduše to jeste bilo pre dve godine, te se verovatno nešto toga izmenjalo, a i to je bilo pre nego što sam se dao u programiranje... Sad petljam sa Ubuntuom ali samo u Virtual Boxu i to samo kad moram pošto mi on treba da bih radio nešto na Linuxu 0.0.1.

Sve u svemu hoću da kažem da je danas mnogo običnih ljudi (dakle ne računajući programere i oni kojima Linux treba za rad) kojima zasmeta par stvari kod Windowsa pa pređu na Linux iako nemaju objektivne potrebe za time.
Istina, broj takvih ljudi se jeste povećao nakon izlaska Win 10ke i povećava se stalno kako 10ka pravi sve više problema. Pošto se mnogima prosto smučilo da se zlopate sa njenim bandoglavim ''instaliraću ti apdejte koliko i kad god ja poželim'' sistemom i sa novim GUIem koji je bespotrebno zakomplikovan, a jasno je da su 7ici dani odbrojani jelte. Stoga - da, neki od njih su i imali razloge da prelaze na Linux i to je razumljivo. Ali za veliku većinu njih koje znam, a i koje sam slušao po netu, se odmah vidi da su mogli da reše svoje probleme samo uz malo više edukacije i savesnosti u rukovanju Winom, ali su usled raznih faktora odlučili da je Linux baš ono što im treba, iako su sve to mogli da urade i na Winu.
 
Ja otkad sam prešao na linux:

- skajpujem sa telefona jer mikrofon neće da radi a bag ne mogu nikako da otkloni, sve živo sam pokušao, i da reinstaliram, i alternativne programe, ovo, ono
- biram hoću li bluetooth ili wifi - istovremeno ova dva protokola ne mogu jer dele iste resurse sistema.
- boje nisu žive kao na Windowsu.
- ne postoji adekvatna zamena za Paint (Gimp je naspram Painta kao kokpit Boinga 747 naspram guvernale bicikla, a ja nisam pilot) probao sam alternative, nisu ni približno jednostavne za laku obradu slika kao Paint.
- Imao bi potrebe da gulim LibreOffice i slične app čiji developeri smatraju "dobar GUI je za Windows sekaperse" al srećom tu su cloud/online rešenja.


Dobre stvari:

- ništa ne secka
- ne blokira, trokira
- BSOD tj varijacija ekvivalentna BSOD-u se ne dešava....jednom jeste zablokirao ali ne znam koliko bi to trajalo.
- nema virusa, trojanaca itd koji će ti ući na windows koliko god da paziš, osim ako se muški ne otvoriš za premium antivirus.
- Ne moram da ga platim, a legalan sam.
- Brži je, neki softveri rade brže nego identične verzije istih softvera na W10.
- ne sanjam više Bila Gejtsa kako me ganja sa motornom testerom i viče "UPDATE UPDATE UPDATE!!!".
- mislim da procesor radi optimalnije, ne duva tako topao vazduh kao kad je na Winu.
- osećaj da moram da se potrudim da nešto naučim više oko računara i kako sve radi.
-
 
Ja sam za poslednjih 10ak godina BSOD imao manje od 10 puta, poslednji pre 5 godina. Generalno dokle god korisnik ne radi neke sulude radnje, ne petlja sa osetljivim stvarima ili ne tera mašinu preko njenih mogućnosti, nema bojazni od takvih stvari (bar ne na Win 7).
Isto važi i za ozbiljnije viruse. Ako se nekad nešto i nakači, nakači se neki adware jednom u godinu dana i to je to. AV kao prva linija odbrane, Malware AntiBytes kao druga, i malo opreza u kretanju internetom, i šanse za infekciju se odmah obaraju na blizu nule.

To da je Linux brži i da radi glatkije stoji, i zato razumem kada ga ljudi stavljaju na laptopove ili slabije desktope. To mi je skroz ok. Mada, može i Win da radi glatko ako se koristi solidna mašina i ako se valjano održava. I stoji to da za razliku od Windowsa, pogotovu nesrećne 10ke, Linux nema tog smaranja sa updateima i nema maltretiranja da ih sam instalira kad mu se ćefne. Tu stvarno jeste bolji.
Imao bi potrebe da gulim LibreOffice i slične app čiji developeri smatraju "dobar GUI je za Windows sekaperse" al srećom tu su cloud/online rešenja.
To je jedna od stvari koje nikad neću razumeti i koja me najviše odbija od većine elitističkih Linux korisnika (čast izuzecima).
Nije mi jasan taj njihov rezon, i to iz više uglova.

Prvo, da li je normalno da je nekome draže, lakše i lepše da za neke operacije (bilo to unutar Libre Officea, bilo to menjanje podešavanja desktopa, bilo instalacija, ili šta god...) mora da otvara konzolu i kuca komande (koje mora da pamti ili traži na netu) umesto da koristi vizuelnu prezentaciju elemenata i uz par kliktaja obavi sve što mu treba...
Drugo, besmisleno je i sa aspekta tehnologije i evolucije, jer valjda kako tehnologija napreduje poenta je da sebi olakšamo neke stvari i radnje, a ne da ih zakomplikujemo. Ako ćemo i dalje da insistiramo da najbanalnije stvari radimo preko konzole, ajde onda da izbacimo i miš i vratimo se na input isključivo preko tastature. Pa kad treba da se crta nešto u FreeCADu, umesto da se koristi miš, da kucamo romane koda i svaku funkciju isprobavamo 100 puta, 100 sati, kao starije generacije pre 30 godina na 486... :roll:

Da ne pričam da je čovek po prirodi vizuelno biće, da je navikao da pamti, radi, rezonuje i smišlja pomoću slika, te da je besmisleno očekivati od njega da nešto što može da uradi vizuelnim putem, radi isključivo uz pomoć teksta (koda). Da, ta veština se uči i savladava. Ali ono što većina programera i Linux korisnika ne kapira je da to što oni nakon više godina rada u konzoli gledaju i rade stvari drugačije, ne znači da to i drugi žele, a mnogi često i ne mogu (pogotovu sa godinama). Očekivanja naprednih Linux korisnika i programera da svi rezonuju i rade kao oni je kao kad bi hemičari očekivali od nas ostalih da se posvetimo učenju hemije samo da bismo napravili sebi idealan deterdžent za čišćenje. A možeš da kupiš 20 različitih provereno dobrih vrsta u svakoj radnji...
 
Blue Screen Of Death, plavi ekran smrti. :D

https://en.wikipedia.org/wiki/Blue_Screen_of_Death

Default odgovor Windowsa na situaciju kad se javi neka ozbiljna greška. Kod običnih korisnika se najčešće dešava/dešavao kad pokrenu nešto prezahtevno pa ostanu bez RAM memorije (ne računajući napade virusa i slične kompleksnije situacije).
 
Nego, imate li vi vremena da popričamo o isusu hristu? ovo počinje tako da mi deluje :D korsitio sam linux za neke serverčiće kad su mi trebali. bukvalno za redovnu upotrebu ne vidim zašto bih prelazio na linux, a dvojaki sistemi su mi prekurčili odavno.
i preko svega toga navika je gadna stvar, dobre isprobane stvari ne treba menjati. A win update i meni ide na k al šta da se radi.
 
Work hard, earn much, go Mac. Once you go Mac you will never go back, tako kažu :)
 
nesumnjivo da je mac dobro sređen, stabilan sistem, dobar softver i dobar hardver sa dosta problema za te pare :D suštinski preskup je, ali je dobra mašina, i taj njihov ekosistem u globalu izgleda divno. još kad ne bi škrtarili na kvalitetu i kada bi im naprave bile popravljvie bilo bi super! u tom slučaju bih i branio toliko naduvanu cenu. ovako, za sada običan pc meni vrši posao, ako počnem da radim više po terenu kupiću neki lap top. i ako opet budem držao neki server biće i linuxa :) ili ako mi bude trebao legalan sistem za nešto što nije mnogo profitabilno..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=613372#p613372:2pbr0ei7 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Uto Apr 02, 2019 12:59 pm[/url]":2pbr0ei7]Blue Screen Of Death, plavi ekran smrti. :D

https://en.wikipedia.org/wiki/Blue_Screen_of_Death

Default odgovor Windowsa na situaciju kad se javi neka ozbiljna greška. Kod običnih korisnika se najčešće dešava/dešavao kad pokrenu nešto prezahtevno pa ostanu bez RAM memorije (ne računajući napade virusa i slične kompleksnije situacije).

Nikad video !!! :D

Otvorim po 120 tabova, kompresujem film u pozadini i još ko zna šta radim ...... :D i mašina šljaka.
To kad ja sastavim sam, da sam dao nekome ko zna šta bi ispalo. :lool:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=613415#p613415:3apgdul4 je napisao(la):
Gorstak89 » 02 Apr 2019 03:38 pm[/url]":3apgdul4]nesumnjivo da je mac dobro sređen, stabilan sistem, dobar softver i dobar hardver sa dosta problema za te pare :D suštinski preskup je, ali je dobra mašina, i taj njihov ekosistem u globalu izgleda divno. još kad ne bi škrtarili na kvalitetu i kada bi im naprave bile popravljvie bilo bi super! u tom slučaju bih i branio toliko naduvanu cenu. ovako, za sada običan pc meni vrši posao, ako počnem da radim više po terenu kupiću neki lap top. i ako opet budem držao neki server biće i linuxa :) ili ako mi bude trebao legalan sistem za nešto što nije mnogo profitabilno..
Suštinski Mac nije skup kao računar za profesionalnu primenu. Ako mašina služi da zarađuješ njome pare - poželjno je da bude skupa. Problem sa Macom je što za iste pare možeš da nađeš Windows mašine koje rade isto tako dobro.

Sad gledam prethodna verzija Macbook pro lite iz 2017 ali nov, košta 201 000 din sa diskom od 128gb. Za 7000 din manje - ThinkPad sa duplo više memorije i Win10 Pro. Bez dileme bih uzeo Lenovo. Pretpostavljam da ovaj Mac ima bolji kontrast i zvučnike, ali kod radne mašine to je sasvim sporedno.
 
debelo zavisi od toga čime se baviš. I od toga da li ti je izgled računara mnogo bitan ili nije. Majka mog drugara je uvek imala lep lap top, vaio i neke takve lap topove svaki je bio vrhunski. imala je ip rada mobilni telefon, lg ga je pravio i mogu ti reći da je to najlepši telefon koji sam držao u ruci.
meni ni mac ni linux ne znače ništa a windows mi je besplatan :) tak oda tu nema rasprave. mac je dosta poželjan umetnicima i poželjan je onima koji rade nešto za ios. Znam dosta programera koji furaju mac. Memorija isto nije toliko bitna ako ti služi za određene poslove. A danas kad film možeš opet da skineš kao i muziku ne vidim uopšte potrebu za velikim skladištem, moj hdd je popunjen mahom mojim fotografijama od kojih mogu preko pola da obrišem.
pa čak i u kolima više ne slušam muziku sa kartice, imam u mts-u 10gb mesečno za youtube i gotovo da uvek pustim ako muziku sem ako mi se svidi tdi radio. slede ogromne promene.
 
@bender, stvarno ne znam gde si trazio uputstvo za promenu pozadine ali na linux mintu i pre 6 godina nisi morao da pogledas konzolu

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=613352#p613352:1zbercpu je napisao(la):
Bender Rodriguez » Uto Apr 02, 2019 1:14 pm[/url]":1zbercpu]
Prvo, da li je normalno da je nekome draže, lakše i lepše da za neke operacije (bilo to unutar Libre Officea, bilo to menjanje podešavanja desktopa, bilo instalacija, ili šta god...) mora da otvara konzolu i kuca komande (koje mora da pamti ili traži na netu) umesto da koristi vizuelnu prezentaciju elemenata i uz par kliktaja obavi sve što mu treba...

nisi potpuno u pravu, da, lakse je birati pozadinu graficki, ali neke stvari su prosto brze u konzoli, na primer startovanje/zaustavljanje daemon-a, brze mi je da ukucam "systemctl start sshd" nego da ulazim u podesavanja, pa onda jos barem tri sloja menija kroz koje moram da prodjem, to je za advanced usere, a pocetniku je lakse i brze graficki jer ne zna komandu napamet, i to je ok, i fora je sto te niko ne tera da koristis komande umesto grafike, ali cesto ces u uputstvima videti komande, jer graficki meniji podesavanja jako variraju, zavise od grafickog okruzenja koje koristis, a komande su gotovo univerzalne
 
Ima programera koji mrze terminal. Naravno, ne treba biti isključiv... Vremenom, kad po Nti put radiš neke stvari, prvo kreneš s konzolom, pa posle automatizuješ to u neki .sh script fajl...
Ima stvari za koje je konzola nezamenjljiva sa svojstvom chain-ovanja komabdi, korišćenja grep itd. Ništa se ne uči napamet, već postepeno.
Recimo, ja ceo svoj život odbijam da naučim reg ex. Za povremene potrebe nađem pomoć na netu. Konzolu koristim, ali ne mislim da je treba nametati nekome. Šta je kome lakše, jednostavnije...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=613416#p613416:3053c5yb je napisao(la):
Žika » 02 Апр 2019, 16:40[/url]":3053c5yb]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=613372#p613372:3053c5yb je napisao(la):
Bender Rodriguez » Uto Apr 02, 2019 12:59 pm[/url]":3053c5yb]Blue Screen Of Death, plavi ekran smrti. :D

https://en.wikipedia.org/wiki/Blue_Screen_of_Death

Default odgovor Windowsa na situaciju kad se javi neka ozbiljna greška. Kod običnih korisnika se najčešće dešava/dešavao kad pokrenu nešto prezahtevno pa ostanu bez RAM memorije (ne računajući napade virusa i slične kompleksnije situacije).

Nikad video !!! :D

Otvorim po 120 tabova, kompresujem film u pozadini i još ko zna šta radim ...... :D i mašina šljaka.
To kad ja sastavim sam, da sam dao nekome ko zna šta bi ispalo. :lool:
У 98-ици назови фолдер "con" и појавиће се.
 
Windows XP Tablet PC Edition 2005 за који сигурно нисте чули
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ZJKm9BCQPQE[/youtube]
Windows XP Media Center Edition
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=sjtEmuU4DEg[/youtube]
 
Vrh