Компјутери и технологија

Otvorene diskusije, mali kutak odmora od urbanističkih tema

Moderator: Igor

nekianonimnilik
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Avg 30, 2017 3:54 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1188
Pohvalio: 15214

Re: Компјутери и технологија

Postod nekianonimnilik » Pon Apr 01, 2019 11:13 am

pre bih rekao da je obrnuto, linux je jednostavan i besplatan, windows komplikovan i skup, kad nekom treba nesto sitno, tj nema velike potrebe, on baci liux, kompovi u svim bibliotekama i vecini internet cafea su linux, jer nemaju potrebe za windowsom

obican kucni user ima potrebe za windowsom, trebaju mu MS office, igrice, ko zna koje gluposti...
neko kome je dosta da udje na mejl, gleda macke na YT i ostalo, njemu linux sasvim lepo radi posao

slazem se da ima jako puno pomodarstva u linux svetu, "ja sam pametniji od windows korisnika", ali, reci da nekom linux nije potreban je cudno, jer su apsolutna vecina korisnika linuxa u desktop okruzenju ljudi kojima ne trebaju windows-specific stvari, jako jako mali broj koristi linux jer mu treba neki linux-specific alat

to sto kazes "koristi cleaner ili kupi jos rama" je bezveze, vecina korisnika nema pojma kako da koristi cleaner, ne zna kako i ne zeli da plati jos rama, zato kazem, windows je onaj koji je za zahtevnije korisnike

ja bih sebe svrstao i u one kojima ne treba nista sa windowsa jer nadjem neku open source alternativu, i one kojima trebaju linux-specific alati tipa dd, ili prosto bezbednost, uvek sam se plasio sestri da dam laptop jer moze nesto da zezne, ovako joj napravim account sa kojim ne moze nista sem da gleda nesto na netu i nemam o cemu da brinem
laki72
Expert
Pridružio se: Sre Sep 07, 2011 11:56 am
Kontakt:
Pohvaljen: 7519
Pohvalio: 1683

Postod laki72 » Pon Apr 01, 2019 12:43 pm

E ako je MS Office razlog za win onda...

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Gorstak89
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Uto Jan 15, 2013 4:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1152
Pohvalio: 456

Postod Gorstak89 » Pon Apr 01, 2019 4:42 pm

E ako nisi pročitao i ostalo nego samo ms office ;) a i što da nije, ako na poslu koristiš office pa nosiš posao kući zašto bi se opterećivao da radiš sa 2 interfejsa kad možeš sa jednim? Na kraju krajeva dosta smo inertni po tpom pitanju, što bih se ja sad cimao i ulagao trud da bih opet radio isto što radim i sad bez dodaznog truda? do nekle se slična pojava javlja u gsp-u sa promenom navika, neće se ljudi menjati ako im ne daš i neku prednost a linux i ostali sistemi mahom nemaju tu prednost. Eno mom ocu bi linux bez problema rešio sve pa ga pitaj da mu reinstaliraš sistem, oterao bi te u k :D
@SuroviDadas
Pohvale za post: 1
Mel
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Čet Nov 26, 2015 10:31 am
Kontakt:
Pohvaljen: 462
Pohvalio: 524

Postod Mel » Pon Apr 01, 2019 4:48 pm

da stvarno mora da se izdvoji 50-100 evra za windows, office i ostalo, drugačije bi se pevalo :D
Pohvale za post: 2
Gorstak89
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Gorstak89 » Pon Apr 01, 2019 5:18 pm

e pa baš to :D ali windows više ne mora da se kupi ni zbanično ima ona neka verzija koju možeš skinuti direkt od njih
@SuroviDadas
Djole Pevcanin
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Nov 16, 2016 8:06 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 607
Pohvalio: 571

Postod Djole Pevcanin » Pon Apr 01, 2019 8:21 pm

Те бесплатне верзије су Embedded које служе за оне који неће 100% од класичних верзија (неколико страна уназад сам писао о томе). Најјачи су ми они који инсталирају десетку само због Офиса 2019 за који постоји пиратска верзија.

Ако нисте чули, ево сада ћете, постоје Офиси 3.1, 97, XP... не знам све напамет.
Забрањена је употреба мојих фотографија у било које сврхе без моје сагласности.
Gorstak89
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Gorstak89 » Pon Apr 01, 2019 11:08 pm

ja kad oborim sistem skinem i najnoviji office jer ga koristim jako često. tad se naviknem na njega i "furam" ga sve dok mi ne padne sistem, nekad 2-3 godine, nekad par meseci.. u suštini sve nakon office 2003 je ok dan danas za upotrebu, a ovi raniji ne podržavaju docx pa to moraš da im ubaciš nekim pluginom. evo trenutno imam neki drugi office, nije ms i šljaka ok, al isamo jer nisam imao vremena da ubacim pravi a trebalo je neki dopis da otkucam, bože zdravlja za neki dan ubacujem možda i taj 2019 :D
@SuroviDadas
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Ned Mar 12, 2017 2:08 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 10268
Pohvalio: 8048

Postod Bender Rodriguez » Pon Apr 01, 2019 11:08 pm

nekianonimnilik » Pon Apr 01, 2019 11:13 am napisao:to sto kazes "koristi cleaner ili kupi jos rama" je bezveze, vecina korisnika nema pojma kako da koristi cleaner, ne zna kako i ne zeli da plati jos rama, zato kazem, windows je onaj koji je za zahtevnije korisnike

Pa ako je korisniku čak i CCleaner nepoznanica teško da će onda naterati sebe da prelazi na Linux. Mislim šta je verovatnije? Da neko čuje za CCleaner, skine ga, pokrene i reši sebi probleme... ili da se obrazuje o celokupnom Linux ekosistemu, traži odgovarajući distro, skida ga, reže na bootabilni uređaj, instalira, podešava, i onda još odvoji mesece samo da nauči kako da u konzoli promeni pozadinu ili osvetljenje ekrana...

Slažem se da Linux može da posluži u svrhe prostih operacija kao npr u bibliotekama ili za net, šta god... Ali onog momenta kada za njega sedne neko ko nije programer, i istovremeno ima i veće potrebe od pukog surfovanja i čitanja, tad Linux za njega postaje balast. Dok sa Windowsom samo može da skine odgovarajući softver i da se vrlo brzo upozna i navikne na njega.

Što se tiče RAMa, ja sam navodio priče od nekih ljudi za koje znam da itekako lako mogu da kupe još 1GB RAMa (za 10 e) i sami ga instaliraju i time reše problem manjka memorije za svagda. Ali im je draže da kukaju, da pređu na Linux i da se mesecima privikavaju na njega i traže drajvere za sve što im treba... umesto da samo ostanu na Windowsu i pojačaju komp sa dodatnih 1 GB RAMa. A ima takvih, nije da ih nema. Što kažu vicevi na internetu, Linux korisnici su ko vegani, ne moraš da ih pitaš koji OS koriste, sami će ti reći. :mrgreen:

Mislim to je za mene ko kad neko ko živi u gradu kupi offroad vozilo. Ne samo da mu ne koristi, nego mu je trošak i glavobolja. Za pare i vreme koje uloži održavajući tog offroadera na dnevnoj bazi, mogao je da uzme prosečan auto i da obezbedi goriva i delova za narednih 5 godina. Ali eto, neko ga ubedio da je taj offroader ono što njemu treba. E tako i ovi neki s Linuxom, draže im da uče mesecima najosnovnije komande i administraciju nego da se malo edukuju o svega 10 stvari na koje treba da paze u Windowsu. Meni je to nelogično.
Pohvale za post: 1
nekianonimnilik
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Avg 30, 2017 3:54 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1188
Pohvalio: 15214

Postod nekianonimnilik » Uto Apr 02, 2019 12:29 pm

pa ne znam kad si ti slusao price o linuxu, ali cela prica se dosta brzo menja, uopste ti ne treba da znas kako u konzoli da menjas pozadinu, dalje, instalacija softvera je dal