Šta je novo?

Stambeni kompleks Zemunske kapije - državna stanogradnja

Da, potvrdjujem ovo za zvucnu izolaciju. Moja spavaca se naslanja na dnevnu komsija iz drugog ulaza i poprilicno ih cujem.
@Fenix: Kakvu izolaciju planirate?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=616971#p616971:3bp99jyp je napisao(la):
djpanta7 » Uto Apr 16, 2019 10:12 pm[/url]":3bp99jyp]
Skucanica":3bp99jyp je napisao(la):
Nešto nam je zamrla tema, ja se sama sa sobom dopisujem. :)
Elem, rece mi zena iz GDS danas da mi koji smo potpisali predugovor tokom trajanja strajka, pa nismo mogli da mrdnemo i isticu nam rokovi- nije potrebno da podnosimo onu molbu za produzenje roka, posmatrace nase slucajeve kao da smo tek potpisali. Posto im ne verujem da bas uvek znaju sta pricaju, molim vas da potvrsite ako jos neko dobije isto info.
Drugo sto bih htela da pitam- cula sam da ako se stan upise kao zajednicka imovina supruznika (ne izjasnimo se kod notara da je to posebna imovina jednog od supruznika prilikom potpisivanja ugovora), nece biti povrata pdv-a po principu 40+15, nego samo 20+20 i to je to... Da li moze ovo da potvrdi neko ko je vec prosao proceduru povrata, ali u poslednjih 6 meseci recimo, posto do proslog leta po starom zakonu znam da je bilo 40+15, ali ne znam tacno kako tumace novi zakon?
Ukoliko imate situaciju npr, Vi, suprug i jedno dete, mozete uzeti povrat PDV-a Vi 40m2 i na dete 15m2, a ostaviti supruga "slobodnog" za slucaj kupovine jos jedne nekretnine.
E sada ima zackoljica. Kada budete kupovali drugu nekretninu, Vas suprug treba zajedno sa Vama u katastar da ode i da se tamo izjasni da je stan koji posedujete samo Vas, a da on "skida" sa sebe deo vlasnistva. Time, on stice pravo na povrat PDV-a za 40m2 za drugu nekretninu.
U slucaju da se ovo ne uradi, nece imati pravo na povrat PDV-a za drugu nekretninu jer se smatra da je vec vlasnik jedne nekretnine (50%) prvog stana.
Ovo je meni objasnio notar, za slucaj da budemo u situaciji da kupimo jos jednu nekretninu.
Nadam se da sam bar nesto pomogao :)

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Moze li neko da pomogne i potvrdi oko ovo:
Moje pitanje se tice refundacije PDVa.
Pored uslova koji su definisani zakonom, interesuje me da li se nesto promenilo od 01.01.2019. god. u smislu :
- kupujemo stan i potpisujem ugovor ali posto se ne izjasnjavamo drugacije i supruga i ja smo vlasnici i upisuje se suvlasnistvo na istu?
- da li se refundacija PDVa radi na nacin 40kvadrata na mene i 15kvadrata na suprugu ili se posmatramo kao jedan vlasnik pa dobijamo refundaciju samo za 40kvadrata?
Ko je zaduzen za tumacenje zakona i ko ima pravo odlucivanje o tome. Lokalne poreske uprave ili je sve vec jasno zakonom?

Unpared hvala!
 
Moje razumevanje onog što je djpanta7 pisao je da se za povrat PDV-a gleda ono što je u kupoprodajnom ugovoru. U njemu može da piše ime samo jednog supružnika i tada dobijete povrat PDV-a sa 40+15kvm. Pri upisu u katastar, možete se upisati kao pola-pola pošto je taj jedan supružnik stekao stan tokom trajanja braka pa je stečena imovina zajednička iako se vodi na jednog supružnika. Samo nisam siguran kako ide redosled, pretpostavljam da ide prvo zahtev za povrat PDV-a, pa tek onda upis u katastar.

@djpanta7 - nadam se da grešim, ali postoji mogućnost da su vas već "preveslali". U zakonu piše da je uslov za povrat PDV-a
da od 1. jula 2006. godine do dana overe ugovora o kupoprodaji na osnovu kojeg stiče prvi stan nije imao u svojini, odnosno susvojini stan na teritoriji Republike;

Ako su vas upisali oboje kao vlasnike ovog stana, postoji mogućnost da Poreska sada smatra da oboje imate stan u susvojini i da ne ispunjavate gornji uslov kada budete kupovali drugi stan. Ne znam kako naknadno odricanje od svojine menja činjenicu da je stan u januaru 2019 bio upisan kao svojina oba supružnika. Nadam se da grešim. Da li ste dobili rešenje o godišnjem porezu na imovinu, da li ono glasi na jedno ili oboje? Mislim da se tako proverava da li neko ima (ili je imao) stan pri proveri zahteva za povrat PDV-a - gledaju istu bazu iz koje vuku podatke za porez na imovinu.

Što su kupovine garažnih mesta tiče, info koji smo mi dobili za CDE je da postoje ljudi koji hoće da kupe garažu (već su kupili stan bez garaže ili hoće još jednu). Ako je vi ne želite, postoji neka kombinacija da je uzmete za nekog drugog. Nisamo se dalje raspitivali za tu kombinaciju pošto mi planiramo i garažu. Mislim da za G ovo ne važi.
 
Gde je ovo okaceno? Posto nema potpisa, ne vidim razlog za postovanje ovakvih 'naredbi' :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=617545#p617545:b6aw6ipx je napisao(la):
darkot » Pet Apr 19, 2019 9:09 am[/url]":b6aw6ipx]Gde je ovo okaceno? Posto nema potpisa, ne vidim razlog za postovanje ovakvih 'naredbi' :)

Oko zgrade i zalepljeno je na kontejnerima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=617453#p617453:32zdw5qe je napisao(la):
klisko » Čet Apr 18, 2019 6:29 pm[/url]":32zdw5qe]
Ako su vas upisali oboje kao vlasnike ovog stana, postoji mogućnost da Poreska sada smatra da oboje imate stan u susvojini i da ne ispunjavate gornji uslov kada budete kupovali drugi stan. Ne znam kako naknadno odricanje od svojine menja činjenicu da je stan u januaru 2019 bio upisan kao svojina oba supružnika. Nadam se da grešim. Da li ste dobili rešenje o godišnjem porezu na imovinu, da li ono glasi na jedno ili oboje? Mislim da se tako proverava da li neko ima (ili je imao) stan pri proveri zahteva za povrat PDV-a - gledaju istu bazu iz koje vuku podatke za porez na imovinu.

Ovo mi deluje kao kvaka da onemoguće bračne parove da kupe drugi stan i iskoriste povraćaj PDV-a za 40m2 za prvi i 40m2 za drugi stan. Pa ti sad objasni suprugu/supruzi da je prvi stan posebna imovina i da treba da se odrekne svog dela :)
 
Ima li ovde neko iz D2? Kako funkcioniše ulaz, skupština stanara (stambena zajednica)? Da li na svakom spratu ima po 6 stanova? Je li većina useljena ili je još poluprazno?
Imate li nekih zamerki, saveta na šta treba obratiti pažnju pre potpisivanja predugovora?
Hvala.
 
Sta se desava sa onom ogromnom baznom stanicom sto su hteli da postave? Jel se odustalo konacno od postavljanja ili?
 
klisko":1zxb3ggb je napisao(la):
Ima li ovde neko iz D2? Kako funkcioniše ulaz, skupština stanara (stambena zajednica)? Da li na svakom spratu ima po 6 stanova? Je li većina useljena ili je još poluprazno?
Imate li nekih zamerki, saveta na šta treba obratiti pažnju pre potpisivanja predugovora?
Hvala.
Obratiti paznju na sve. Bukvalno. Svi ulazi imaju prizemlje, 6 spratova i potkrovlje. Varira samo broj stanova po ulazima. Stambene zajednice su formirane, nametnut profesionalni upravnik iliti izabran vecinom glasova GDS-a jer je u januaru za sve stanove koji nisu bili prodati GDS bio vlasnik. Jurili su ljude da potpisu za upravnika. Obavezno pogledajte stan mada primedbe cete unositi u zapisnik prilikom primopredaje a bice ih poprilicno. Fušeraja na svakom koraku. Zvucna izolacija KATASTROFA!!! I pored obezbedjenja i video nadzora pokradena vecina pp aparata i hidranata sto po ulazima sto u garazama. A placa se ne takoala cifra za odrzavanje naselja. Za sad se funkcionise kako tako, no organizovali smo se i pokusava se resavanje problema.

Poslato sa ANE-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
ben10":2qhbgg2t je napisao(la):
Sta se desava sa onom ogromnom baznom stanicom sto su hteli da postave? Jel se odustalo konacno od postavljanja ili?
Za sad je stopirano, nakon pobune stanara i pokusaja od strane GDS-a da na prevaru postavi iste zaobilaskom procedure gde skupstina stanara donosi odluku o tome. Posto upravnik tri meseca nije registrovao stambenu zajednicu isli su na tu varijantu. No sprecili smo ih okupljanjem i peticjom. Tako da ako se stanari pitaju, a pitaju se, od toga nece biti nista.

Poslato sa ANE-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Meni se ne izgleda da je zvučna izolacija katastrofa skoro 4 meseca smo u stanu osim bušenja zbog useljenja koje je ok retko šta se čuje, a okruženi smo ljudima koji su se uselili, sitnog fušeraja ima uglavnom kod krečenja i pločica. Parket je bolji od očekivanog, grejanje ekstra. Zamerka je stvarno održavanje zgrade i to ne zbog čišćenja nego komunikacije na nivou upravnik-održavanje-stanari.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Ja u zgradi C nisam čuo komšiju nikad praktično. Jedan stan do je useljen, drugi prazan, gore i dole su useljeni. Čuje se u kupatilu ponekad, ali to je normalno zbog ventilacije i instalacija i sl.
 
binary":33yx553g je napisao(la):
Meni ističe rok od 120 dana u sredu 10. aprila, nažalost. :)

GDS traži da im dostavim potvrdu od banke da sam u procesu za stambeni kredit, ali takođe zahtevaju da im uplatim ostatak učešća. Ja sam ugovorom definisao da će moje učešće biti 53000e, a kredit 30000e. Meni ne pada na pamet da im uplatim još 48000e i da se molim bogu da će u produžetku roka katastar da zaustavi štrajk i da će se završiti uknjižba (i da pritom katastar možda ne krene sa štrajkom opet). Nisam dobio odgovor na pitanje šta ako uplatim ostatak učešća a rok istekne - da li ću dobiti novac nazad, da li će produžiti rok itd. Nešto baš ne vole da se dopisuju mailovima, tako da idem u ponedeljak da lično vidim šta će mi ponuditi kao rešenje.
Šta se desilo, da li su vam produžili rok? Ako jesu, za koliko?
I dalje ništa od uknjižbe iako katastar kao radi.
 
Pitanje za ljude koji su se vec uselili: Koliko unapred su vam javili kad je useljenje? Pitam zbog planiranja kupovine/pravljenja namestaja.
 
Trebala bi mi pomoc komsija koje su zavrsile proceduru odobravanja kredita :)
U ponudi koju sam dobila od banke pise da upis hipoteke placam ja. Medjutim, stiglo mi je resenje od Katastra o upisu hipoteke u kome pise da Komercijalna banka treba da plati upis hipoteke. U medjuvremenu su me zvali iz banke da mi kazu da izvadim (novi) list nepokretnost jer sam sada upisana kao vlasnik ali ne spominju upis hipoteke.
Ko onda placa upis i zasto sada moram ja da vadim list nepokretnosti kada je prvi put banka sama izvadila? Kakva su vasa iskustva?
Hvala
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620743#p620743:mi3wlutv je napisao(la):
mdj » Pon Maj 06, 2019 12:03 pm[/url]":mi3wlutv]Pitanje za ljude koji su se vec uselili: Koliko unapred su vam javili kad je useljenje? Pitam zbog planiranja kupovine/pravljenja namestaja.
Primopredaja je zakazana nekoliko dana ranije. Ali su nam omogucili da obilazimo stan pre primopredaje. To je bilo subotom u odredjeno vreme. Tako da se merenje moglo izvrsiti na vreme, znaci cim su svi radovi zavrseni cekale su se dozvole i u tom periodu su se uzimale mere za namestaj.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620855#p620855:23s0ktkv je napisao(la):
Anka Crnotravka » Pon Maj 06, 2019 11:22 pm[/url]":23s0ktkv]Trebala bi mi pomoc komsija koje su zavrsile proceduru odobravanja kredita :)
U ponudi koju sam dobila od banke pise da upis hipoteke placam ja. Medjutim, stiglo mi je resenje od Katastra o upisu hipoteke u kome pise da Komercijalna banka treba da plati upis hipoteke. U medjuvremenu su me zvali iz banke da mi kazu da izvadim (novi) list nepokretnost jer sam sada upisana kao vlasnik ali ne spominju upis hipoteke.
Ko onda placa upis i zasto sada moram ja da vadim list nepokretnosti kada je prvi put banka sama izvadila? Kakva su vasa iskustva?
Hvala

zato sto sve banke lazu i troskove na kraju sabiraju u kredit. Banka placa upis hipoteke ali to sto plati uzme od Vas gde ste se Vi ugovorom obavezali da cete platiti. Na kraju kada zavrsite kredit dace Vam racunicu koliko Vas je u stvari kredit kostao.
 
Cao svim buducim komsijama!
Zanima me da li se jos nesto otvorilo od lokala osim maksija? Neka apoteka? Nesto? Nama su napricali kako ce se tu u blizini otvoriti i Lidl i osnovna skola i vrtic...
 
Imamo Shop&Go i kafic Placer za sada. Apoteka je brendirana i ubacen namestaj, valjda ce uskoro otvoriti. Vrtic ne ocekujem skoro, skolu se nadamo da ce vratiti ne zna se jos kada. Pozdrav!
 
Gde vam deca idu u skolu a gde u vrtic? Za sada je sve pusto. A prilaz za pesake samo s jedne strane naselja. Sve je ograđeno. Da bar ostave jos koji prolaz za pesake. Sve je kao karantin. Naselje nema nikakvih sadrzaja. Jos nije ni priblizno ljudski ziveti u njemu. Ah da. Ima nesto sto na vreme obavljaju. To je slanje racuna za odrzavanje.
Neznam sta odrzavaju i cuvaju. Stepenista i hodnici jos nisu ocisceni od ostataka cementa i lepka . Zid iznad lifta krpljen bez zavrsne obrade. Aparati i vatrogasna creva dobili noge. Zimzeleno osuseno i tako krasi dvoriste. Travnjaci bez trave puni korova.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=621140#p621140:2m3j58e2 je napisao(la):
sts » Sre Maj 08, 2019 12:45 pm[/url]":2m3j58e2]Gde vam deca idu u skolu a gde u vrtic? Za sada je sve pusto. A prilaz za pesake samo s jedne strane naselja. Sve je ograđeno. Da bar ostave jos koji prolaz za pesake. Sve je kao karantin. Naselje nema nikakvih sadrzaja. Jos nije ni priblizno ljudski ziveti u njemu. Ah da. Ima nesto sto na vreme obavljaju. To je slanje racuna za odrzavanje.
Neznam sta odrzavaju i cuvaju. Stepenista i hodnici jos nisu ocisceni od ostataka cementa i lepka . Zid iznad lifta krpljen bez zavrsne obrade. Aparati i vatrogasna creva dobili noge. Zimzeleno osuseno i tako krasi dvoriste. Travnjaci bez trave puni korova.
Pa ja ne razumem neke ljude... Zasto ste kupili stan u ZK ako Vam nista ne odgovara? Jel niste videli da jos nisu aktivirali staru skolu gde je sada Geog. fakultet kad ste potpisivali ugovor. Videli ste da je u planu vrtic a da li je realno da ga naprave pre svih stanova (pored toga sto to grad treba da odradi...).
Sto se tice odrzavanja kome se zalite ovde??? Znate gde je upravnik znate gde je GDS? Na forumu niko nece resiti taj problem.
Ja se useljavam u G do kraja godine pa ako bude takvih problema sigurno cu reagovati a Vi ne morate... Bolje ovde da mracite od toga bas ima koristi...
 
Ja se stvarno nadam da se vi ljudi zalite za to odrzavanje i van ovog foruma. Jer ako nije tako nista se nece promeniti, a i sto bi, bas ih boli uvo, uzimaju pare, njima super. I ja se useljavam u G do kraja godine ako sve prodje kako treba i bunicu se sigurno svim nadleznima ako bude kao sto vi pisete.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=621355#p621355:2k3ulzn0 je napisao(la):
ben10 » Čet Maj 09, 2019 11:40 am[/url]":2k3ulzn0]
Sto se tice odrzavanja kome se zalite ovde??? Znate gde je upravnik znate gde je GDS? Na forumu niko nece resiti taj problem.
Ja se useljavam u G do kraja godine pa ako bude takvih problema sigurno cu reagovati a Vi ne morate... Bolje ovde da mracite od toga bas ima koristi...

E moj buduci komsija, mi kao da ne zivimo u istoj drzavi...
Kazes upravnik? To onaj nametnuti i iz iste firme koja radi odrzavanje?! Izabran jedan, pa se umesto njega nakon dva tri meseca pojavljuje drugi bez ikakvog zvanicnog obavestenja o zameni. Dostupnost 24h, kada pozoves ne javlja se. Kada trazis sastanak izbegava. Prijavljujes probleme zvanicno gds-u i upravniku niko ne reaguje. Pa sam taj upravnik izjavio, licno sam cuo, da vodi preko 130 stambenih zgrada plus da mu ne pada na pamet da sastanci sa nama kad mi to trazimo. Posaljes mu spisak problema koje su za resavanje i u njegovoj nadleznosti covek ni prstom ne mrda. Ali zato ima precih poslova. "Komunicira covek sa mobilnim operaterima po pitanju dokumentacije za antene i bazne stanice i kako kaze "eventualno stetne posledice po zdravlje stanara" iako mu je jasno naznaceno da su stanari protiv postavljanja i da nema svrhe da komunicira o tome vec da resava tekuce probleme! Odrzavanje se placa direktno GDS-u a oni placaju IPM-u. Placa se milion stavki koje cak i ne postoje u naselju, rok za placanje je 10. u mesecu a ukoliko ne platite ide ne tako mala kamata.
Da naglasim niko od komsija ne bezi od placanja odrzavanja ali cifra koja se trenutno placa a nivo usluge je nula je teski bezobrazluk, posebno imajuci u vidu da je na 70% zemljista gradiliste, prasina na sve strane, korov na zelenim povrsinama, vec je obijeno par ulaza gde su pokradeni pp aparati i preko 20 hidrantnih creva iz podzemne garaze. I sve to pored video nadzora i sve to pored obezbedjenja koje je na 20m od objekata.

Tako da moj buduci komsija, zivi bili pa videli kad se uselis u G. Ovo ti je bukvalno borba sa vetrenjacama gde su svi povezani kao creva, pocev od GDS-a i firme za odrzavanje IPM, preko upravnika koji je iz iste firme i gde pokrivaju jedni druge i razvlace sve i kupuju vreme dok ne istekne garancija. Pet meseci je proslo od prvih useljenja i iskreno ne znam da li je reseno bar 5% problema, ako ne i manje.


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=621392#p621392:2k3ulzn0 je napisao(la):
direktor » Čet Maj 09, 2019 1:37 pm[/url]":2k3ulzn0]Sta vec vam popalili pp opremu divno ....

Popalili ima mesec dana. Podzemna garaza opustosena, nije ostalo nijedno hidrantno crevo. Provalili su cak i u ulaze i popalili odatle. Navodno prijavljeno mupu od strane upravnika, no i dalje ne dostavlja zapisnik o kradji i ne odgovara na pitanje nadoknade stete.
 
Vrh