Šta je novo?

Stari Beograd (Stare fotografije Beograda)

Zdravo svima, odlicne fotke i zanimljiva tema.

Na ovoj stranici je ranije bilo fotki Beogradskih dzamija, zanima me ova iz Francuskog magazina, koja se sada pogresno koristi kao ilustracija za Batal dzamiju. Na stranici pise na francuskom samo "turska cetvrt" - da li neko moze da identifikuje koja dzamija je u pitanju?

Batal-Dzamija-2.jpg

Batal-Dzamija-1.jpg
 
Rekao bih prije sa zgrade poste u ljevom donjem uglu se vidi kameni blok posta je gradjena od 1935 do 1938 god
Ako je tacno datiranje fotke to je zima 1935
 
Da, najverovatnije sa zgrade pošte, u izgradnji, pri čemu krilo prema Takovskoj još uvek nije bilo izgrađeno a fotograf je stajao na krilu koje gleda ka parku. To je moja pretpostavka, jer kada se pogleda simak sa Binga, ne postoji mogućnost da je Skupština fotografisana sa bilo kojeg mesta na crkvi sv. Marka pod ovakvim uglom.


Bila je već ova fotka, pričali smo o navodnoj "osmatračnici" u dvorskoj bašti (koja je doživela i da bude "ozvaničena" u naše doba).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=609435#p609435:1xalfyyk je napisao(la):
relja » 17 Mar 2019 08:24 pm[/url]":1xalfyyk]Bila je već ova fotka, pričali smo o navodnoj "osmatračnici" u dvorskoj bašti (koja je doživela i da bude "ozvaničena" u naše doba).

Soriška :D
 
Yugoslavia 1960s
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ux0KNs8D-JY[/youtube]
 
Put za Zemun, 1937 godine:Izvor: Virtuelni muzej Dunava
 
Na ovoj stranici je ranije bilo fotki Beogradskih dzamija, zanima me ova iz Francuskog magazina, koja se sada pogresno koristi kao ilustracija za Batal dzamiju. Na stranici pise na francuskom samo "turska cetvrt" - da li neko moze da identifikuje koja dzamija je u pitanju?

Čini mi se da je u pitanju Imaret džamija, s obzirom da joj fali vrh minareta koji je oboren u Austrijskom napadu na grad u 18. veku, da joj je kube na dva nivoa (Na K'zlar aginoj je u jednom). Uporediti npr. sa akvarelom iste Konstantina Jovanovića, koji se nalazi u zbirci Urbanizam i arhitektura Muzeja grada Beograda, Ur 6510. Imaret džamija je bila poznata i kao Jahja-pašina, jer joj je ktitor bio Mehmed-paša Jahjapašić. Sagrađena je 1548/9. Nalazila se u bloku između Cara Dušana, Kralja Petra/Dubrovačke i Skender-begove, a od dažbina sela Ovča, Borča, Mirijevo, Višnjica, Gornji i Donji Slanci. U dvorištu joj je sahranjen pisac, pesnik i enciklopedista Muniri Belgradi.

Moguće je da grešim, i to posebno ako je akvarel K.J. pogrešno identifikovan..
 
42432922_2362213640501588_223211705230950400_o.jpg



Nadam se da se pad nije završio sa nekim prelomom.


50423864_2542091529180464_6257983588990451712_n.jpg
 
Nas na Čuburi u cik zore probudi piska pokoje lokomotive i brodova sa Save. Majka spremi doručak i nešto da se čalabrcne na plaži pa to natovari na oca i krenemo. Podjemo niz ulicu, prodjemo pored Joce piljara, zaobidjemo "Kikevac" i na stanicu da čekamo "Leyland" trolejbus do Terazija. A onda niz Prizrensku i preko brankovog mosta pešice. A ispod nas voda iz Save miriše ko melem, plavi se ko smaragd i presijava od sunca kao da je presvučena srebrom. Po Savi povremeno prolaze tegljači sa šlepovima, brodovi, čamci. Kad sidjemo niz kamene stepenice i ugazimo u sitan pesak, imao sam utisak da sam na najlepšem i najluksuznijem mestu na svetu. Sa razglasa se čuo tvist, momci se kurčili i preplivavali reku, gliseri vukli skijaše.....
Takvu lepotu, živost i životnost nisam nigde video po svetu kasnijih decenija

58883116_2683750028347946_8350382181180243968_n.jpg
 
Vrh