Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Neverovatno da ne mogu makar da odrade ovaj spoj sa Čika Ljubinom, bukvalno dva dana posla da se ljudi ne lome, a za baštu otvoriše odmah.
 
Već 8 meseci rade prostor od 6000 m2. Mislim na deo između NP, Boško Buha, Jugoeksporta i Staklenca, pošto ni to još nisu završili.

I onda posle ''zašto je narod toliko negativan i nadrndan...''
Da, stvarno... i ja se pitam zašto... :kafa:
 
Pa znaš li ti koliko su godina radili "promenadu" od Brankovog mosta do Rezidensa i rupe? Naravno, sa rušenjem su krenuli od Brankovog mosta, a posle ko zna koliko meseci (izračunao sam svojevremwno) su završili taj deo.
Tako očigledno treba i nemoj da si negativan ;)

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
Zaista bi se moralo bar početi sa pokušajima da se dobiju neka razjašnjenja. Makar u početku za jednostavne stvari. Inače ih nikada nećemo imati i sve će uvek biti isto. Ako se zbog radova zatvara veoma prometan i važan deo grada, onda se radovi obavljaju tako da se prvo DO KRAJA odradi manji deo, pa se on ponovo otvori, pa se TEK ONDA nastavljaju radovi na sledećem delu te površine. To je elementarno. Pogotovo ovde, gde se velika, skoro završena a ipak neotvorena površina, uopšte ne koristi za bilo šta. Nije potrebna nikakva stručnost viša od osnovne škole da bi došlo do takvog zaključka. Pa zašto onda? Mala neprijatnost za izvođača i investitora je za ovu vlast daleko važnija od ogromne neprijatnosti za građanstvo zato što ono nema NIKAKVA prava?? Neki novinar mora početi da insistira na takvim odgovorima. To im je posao. Jer ako nikada ne moraju javnosti da odgovaraju čak ni na očigledna pitanja ne vidim zašto bi menjali praksu.
 
Povodom uklanjanja kandelabra sa Trga, pisao sam Zavodu još mesec dana. Odgovor je brzo stigao, ali sam tek sad video:

"Поштовани господине ...,
Поводом Вашег обраћања Заводу за заштиту споменика културе града Београда електронском поштом, заведеним под бр. Р 1632/19 од 17.04.2019, везано за рестаурацију канделабра на Тргу Републике, обавештавамо Вас да је у склопу радова предвиђена искључиво рестаурација постојећих канделабра. Планирано је њихово чишћење, уклањање патине и рестаурација оштећених и недостајућих делова. Постаменти који су попуцали се раде нови у потпуности према постојећим.
С поштовањем, "

Dakle, kandelabri se vraćaju nakon restauracije, tako da je najverovatnije to uzrok njihovog "nestanka".
Moram da pohvalim Zavod na jasnom i relativno brzom odgovoru. :kk:
Takođe, iznenađuje me da niko od forumaša koji su toliko ovde izražavali brigu, nije jednostavno pisao nadležnoj instituciji.
 
Сликано јуче поподне:















Никако да заврше овај ћошак трга према Чика Љубиној улици:



Изложба међународне архитектуре:

 
Са слике делује као да се улица померила према хотелу. колико се смањила ширина тротоара на тој страни? Много људи пролази туда, нисам сигуран да ће бити довољне ширине.
 
Jel moze neko da postavi crtez kako bi ovo na kraju trebalo da izgleda? Nisam redovno pratio temu.
Inace, sad sam prosao, rade ima 15tak majstora i 4 masine (valjak, mini bager, 2 mala utovarivaca). Najvise se radi onaj deo gde je uzeto od ulice, kod bivseg pesackog prelaza, dijagonalno preko puta Staklenca.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=623236#p623236:1ipa9vby je napisao(la):
Earthmoving » Суб Мај 18, 2019 5:15 pm[/url]":1ipa9vby]Jel moze neko da postavi crtez kako bi ovo na kraju trebalo da izgleda? Nisam redovno pratio temu.
Ovako bi trebalo da izgleda. Sam pešački deo trga će biti proširen na mestu gde se nalazio kolovoz i formiraće se prav ugao, a smanjiće se površina trotoara kod Jugoeksporta. Takođe će se ukloniti razdelno ostrvo kod Narodnog pozorišta, gde će se isto proširiti pešački deo. Blago se vide stare linije ivičnjaka i žardinjera, pa možeš da vidiš koliko se zapravo proširio trg.
 
Pomeraju autobuska stajalista, mislim da je to jedino ok, jer se uvek pravila guzva na pesackom i stanici, meni ovo izgleda ce se vozaci autobusa bas muciti, ne izgleda mi da ce moci da zalomi iz Francuske ( ili Vase Carpaica) u Kolarcevu a da ne predje u drugu traku.
 
Ne vidim čemu će da služi ona velika trouglasta praznina između staklenca i novog hotela ... osim što će tuda kola pokušavati da se izmaknu iz kolone ili prosto da probaju tu da parkiraju kad "niko ne gleda". Zar ne bi bilo bolje da se to pretvori u pešačko ostrvo?
 
Deluje mi da će trotoar ispred Jugoeksporta prema ovom projektu biti prilično uzak, pešački prelaz pred kojim će uvek čekati mnogo ljudi je odmah kod ulaza u hotel, a drveće pred lepom renoviranom fasadom hotela je čist višak.
 
Hvala Doctore Who :kk:
A sta je bilo sa nastavkom iza Narodnog pozorista do Kolarca, to se ne pretvara jos u pesacku i ne radi uskoro?
 
Koliko ja znam, za sad ne. Vesić to non-stop najavljuje i odlaže, tako da više ni ne znam. Verovatno će još više biti odloženo, ako planiraju da postavljaju šine od Kalemegdana do Slavije, pošto za sad nema projekta. :?:
 
Hvala jos jednom. E steta, mogli su sad odjednom rese i Vasinu u pesacku, i Staklenac.
Inace, sada je mnogo bolja atmosfera u centru ovde gde je pesacka zona, ima dosta dece se igraju kao tamo kod Pevca stalno vidjam, voze trotinete, a i odrasli po centru sve vise idu elektroskuterima. Iako sam ja kao vozac cesto u kolima, ali opet podrzavam. Medjutim sem ovoga gradska vlast po gradu tanko radi, prosirenja ulica, novi parkovi, novi bulevari, nova parkiralista... jako jako slabo, ne znam gde trose onoliki gradski budzet, nije valjda da misle da ce uloze 1% na ovo parce u centru pa da ce ljudi progutaju da je to dovoljno za grad od 2 miliona.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=623225#p623225:1skoemz0 je napisao(la):
Galeks » Sat May 18, 2019 3:10 pm[/url]":1skoemz0]Са слике делује као да се улица померила према хотелу. колико се смањила ширина тротоара на тој страни? Много људи пролази туда, нисам сигуран да ће бити довољне ширине.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=623391#p623391:1skoemz0 je napisao(la):
Vox91 » Sun May 19, 2019 3:41 pm[/url]":1skoemz0]Deluje mi da će trotoar ispred Jugoeksporta prema ovom projektu biti prilično uzak, pešački prelaz pred kojim će uvek čekati mnogo ljudi je odmah kod ulaza u hotel, a drveće pred lepom renoviranom fasadom hotela je čist višak.
Napravljeni su kompromisi da bi ispravili Makedonsku jer ce tu verovatno da proteraju neku liniju JP, pa su suzili trotoare ispred hotela, a pesaci koji hoce prema domu omladine neka se snadju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=623337#p623337:28h32auo je napisao(la):
srdjanprpa » 19 Мај 2019 08:37 am[/url]":28h32auo]Pomeraju autobuska stajalista, mislim da je to jedino ok, jer se uvek pravila guzva na pesackom i stanici, meni ovo izgleda ce se vozaci autobusa bas muciti, ne izgleda mi da ce moci da zalomi iz Francuske ( ili Vase Carpaica) u Kolarcevu a da ne predje u drugu traku.
Траке на самој кривини су поприлично шире од наставка у Француској и Коларчевој, ваљда управо због зглобних аутобуса.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=623245#p623245:2c0lqq7z je napisao(la):
astrodule » 18 May 2019 05:16 pm[/url]":2c0lqq7z]Bolje bi im bilo da zapnu i završe onaj ćošak kod Buhe i puste deo Trga do Spomenika.
Organizacija gradilista: cista jedinica!! Kao da gradilste vode laici, a ne neko kome to treba da bude struka. Pozatvarati sve prolaze u izto vreme, ne otvarati fazno deo po deo da se ne bi remetio (bas toliko) normalan zivot u centru. Trg je cvorsite naprometnijeg i pesackog i kolskog saobracaja i moralo je da se vodi racuna da se radovi rade po fazama koje ce omogucavati propust prolaznika. Nema nikakvog opravdanja da je u pitanju kompleksnost radova, da se ljudi strpe za vise ciljeve itd. Jednostavno organizacija gradilista je losa, radi mali broj radnika, a napadnuti su svi delovi trga, skoro pa u isto vreme. Za pocetak bi trebalo da zavrse deo oko BB i puste bar tranzit ka Pozoristu, pa deo do Makedonske, pa Makedonsku... Ovako samo sticem utisak da to rade namerno, a zato im ide u prilog da su ljudi besni - nije mi jasno....
 
Највећи проблем код нас су запуштеност и неуредност. Све би далеко лепше изгледало, чак и без неких радикалнијих мера које се овде неретко предлажу - сруши ово, скрати оно - да водимо рачуна о ономе што имаму.

Делотворније мере сузбијања вандализма, периодично сређивање фасада, постављање клима уређаја у складу с прописима итд. И са оним посмодернистичким стакленим монструмом, трг би био прелеп само да се води рачуна о тим (релативним) ситницама.

И сам Стакленац би личио на нешто, да није у стању у коме јесте (настрану то што бисмо сви ми волели да га уопште нема).
 
Данашње слике; када би завршили овај ћошак Трга, могли би отворе његову трећину за грађане и туристе:


















Хотел је добио рекламу - у свему испод укупног изгледа зграде - изнад улаза:



 
Vrh