Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

Pa sto se ne prihvate da budu upravnici
Upravnik iz redova stanara nemora da se placa
Placa se ciscenje zgrade odrzavanje lifta redovno odrzavanje i investicjono odrzavanje
Svaki stan moze za sebe da prijavi broj clanova domacinstva nemora upravnik da radi to ...
Nemora biti iskljucivo vlasnik stana moze biti clan domacinstva prijavljen na toj adresi ...mada ni to negledaju strktno
 
Ne može, išli ljudi u infostan i tako im je rečeno. Može se prijaviti od strane predsednika skupštine stanara i od strane upravnika. Moguće i da ne govore istinu.

Послато са MI 8 уз помоћ Тапатока
 
ЛИЦА КОЈА МОГУ БИТИ УПРАВНИЦИ СТАМБЕНИХ ЗАЈЕДНИЦА У СКЛАДУ СА ЗАКОНОМ О СТАНОВАЊУ И ОДРЖАВАЊУ ЗГРАДА
Чланом 41. став 1. Законом о становању и одржавању зграда ("Службени гласник PC", број 104/16, у даљем тексту: Закон), предвиђено је да су чланови скупштине стамбене заједнице сви власници посебних делова, док је у ставу 2. истог члана прописано да у раду скупштине, уколико је власник посебног дела правно лице, учествује његов законски заступник или лице кога он овласти.



Чланом 41. став 3. Закона предвиђа се да уместо власника посебног дела, осим за одлуке (одлука о бирању и разрешењу управника, поверавању послова управљања професионалном управнику и кредитном задуживању стамбене заједнице) прописане у члану 42. став 1. тач. 1), 2), 4), 12) и 18) истог закона, на седници скупштине може да учествује у раду и да гласа и члан домаћинства који је пословно способан или лице које је закупац посебног дела, осим у случају да власник посебног дела није дозволио да уместо њега учествује неко други. Сходно наведеном, Законом није забрањено да власник посебног дела овласти друго лице да уместо њега учествује у раду скупштине, и да друго лице уместо члана скупштине стамбене заједнице буде бирано за управника, иако није власник посебног дела.



Такође се чланом 44. став 6. Закона. између осталог, прописује да власник посебног дела може да гласа и преко заступника, односно пуномоћника. Наиме, један од циљева предметног закона јесте да се омогући што ефикаснији рад скупштине стамбене заједнице, као и право власника да самостално одлучи на који ће начин вршити права која су му законом дата. Имајући у виду право сваког власника посебног дела да учествује у раду скупштине стамбене заједнице, у циљу остваривања сврхе предметног закона, изводи се могућност власника посебног дела да одлучи да ли ће то своје право пренети на неког другог. С тим у вези, уколико власник посебног дела одлучи да своје право учествовања у раду скупштине стамбене заједнице пренесе на друго лице, односно одлучи да ће своја права и обавезе као члана скупштине стамбене заједнице поверити неком другом лицу, на основу свега наведеног, друго лице стиче право да буде носилац права и обавеза члана скупштине стамбене заједнице као и да буде биран за управника.
(Мишљење Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, број: 011-00-00179//2017-07 од 5. 7. 2017)
……..
Pitanje:
Ukoliko vlasnici stanova izaberu komšiju za upravnika, da li on mora da bude vlasnik posebnog dela (Zakon kaže mora da bude član stambene zajednice) ili može da bude zakupac, dete vlasnika posebnog dela i sl.?
Upravnik stambene zajednice (funkcija koja se po prethodnim propisima zvala - predsednik skupštine/saveta stambene zgrade) može biti samo član skupštine, odnosno za upravnika može biti izabran samo jedan od članova skupštine stambene zajednice, a članovi skupštine stambene zajednice su vlasnici posebnih delova ili umesto njih druga lica, odnosno ukoliko za to ovlaste člana porodičnog svog domaćinstva ili zakupca, pod uslovom da živi u zgradi, odnosno da koristi posebni deo zgrade koji je u vlasništvu lica koje ga je ovlastilo.
U Zakonu nije eksplicitno propisano da za upravnika zgrade može biti biran i član porodičnog domaćinstva vlasnika stana ili zakupac, ali Zakonom nije ni isključena ta mogućnost. Naime, pitanje ovlašćenja je pitanje koje se tiče isključivo prava i volje vlasnika stana da ovlasti lice koje će ga zastupati na skupštini stambene zajednice po svim pitanjima, pa i u ostvarivanju njegovog prava da bira ili bude biran posredstvom svog ovlašćenog posrednika i to pravo nijedan zakon ne može da mu uskrati. Takođe, ako odgovarajuća većina ostalih vlasnika, odnosno članova skupštine stambene zajednice smatra da je određeni zastupnik odgovarajući za obavljanje funkcije upravnika, opet se radi o volji vlasnika a ne o zakonskoj normi koja može da predvidi različite životne situacije i da ih sve eksplicitno uredi. Važno je da imenovani zastupnik treba da živi u toj stambenoj zgradi, odnosno da stalno koristi neki posebni deo zgrade, jer ako bi se radilo o pravnom zastupniku vlasnika koji ne stanuje u zgradi (odnosno ne pripada toj stambenoj zajednici), takvo lice može biti isključivo angažovano kao profesionalni upravnik ukoliko ispunjava Zakonom predviđene uslove i ukoliko ga skupština stambene zajednice izabere odgovarajućom većinom glasova, odnosno upravljanje poveri profesionalnom upravniku.
Pored životnih situacija kada se vlasnik iz nekog razloga odluči da svoje pravo prenese na člana porodičnog domaćinstva (npr. nije poslovno sposoban, nema vremena da se time bavi ili u toj zgradi ne stanuje on već taj član njegove porodice) ili na zakupca (kada vlasnik izdaje stan drugom licu i ne stanuje u zgradi), postoji i situacija kada je vlasnik preminuo, a nije sprovedena ostavinska rasprava. U tom slučaju u radu skupštine stambene zajednice imaju jednako pravo da učestvuju svi naslednici koji stanuju u stanu i koji u tom slučaju dele jedan glas ili se između sebe dogovore da jedan suvlasnik zastupa sve ostale. Naime, to što oni nisu sproveli ostavinsku raspravu ne može biti razlog da im se uskrati njihovo pravo učešća u radu skupštine. Pored toga, ima još mnogo različitih životnih situacija koje nisu mogle biti predmet posebnog uređivanja kroz odredbe ovog Zakona.
 
Bio u infostanu promjena clanova domacinstva moze samo ugovorom ostavinskim resenjem i papirom stambene zajednice i papirom iz mupa da se neko doselio odselio sa asrese i to ih treba smarati u danijelovoj .... izvodi iz mkr mku ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=628601#p628601:37cyn97k je napisao(la):
Vladivoje » 08 Jun 2019 05:27 pm[/url]":37cyn97k]
Inace upravnik ima pristup portalu gde moze da vidi ko placa a ko ne placa i koliko novca ima na racunu. Naravno i iz banke stize informacija koliko je sredstava na racunu.

Možete li mi preko PP dati telefon upravnika (?).

Moram da ga pitam baš u vezi uvida u pojedinačne uplate, jer je to glavni "kamen spoticanja" u vezi donošenja odluke da se plaća preko Infostana.

Unapred hvala.

Pozdrav tek sad posetih temu, mozes mene da pitas na pp posto ja sam mu jedan od pomocnika :D
 
Odlučili smo se da za investiciono održavanje zgrade idemo preko Infostana, uz iznos od 11,00 RSD po kvadratu stana.

Predao sam zahtev i potrebnu dokumentaciju u Danijelovoj.
Videću kakav ugovor će nam ponuditi za potpisivanje, rekli su da će me pozvati do sredine jula.
 
Sta su ti trazili od dokumentacije sta si im predo plus koliki je njihov procenat 10 ili 12 %
 
Uzimaju 10%.

Predao sam 4 papira:
1. Zahtev za zaključenje ugovora o ulistavanju troškova investicionog održavanja zgrade u sistem objedinjene naplate;
2. Odluka Stambene zajednice, koju potpisuje i pečatira upravnik u kancelariji javnog beležnika (košta 1.260,00 RSD);
3. Zapisnik sa sastanka Stambene zajednice, sa potpisima vlasnika stanova prisutnih na tom sastanku;
4. Izvod iz evidencije vlasnika posebnih delova stambene zgrade (broj stana, sa imenom i prezimenom vlasnika).

Kome treba, mogu da mu na mejl pošaljem primere ovih dokumenata u WORD-u koje sam dobio od Infostana.
 
Поштовани,

Како би захтев био комплетан треба да садржи следеће:

1. Образац ОБ-СН-3-23 Захтева за улиставање трошкова управљања и/или одржавања стамбене зграде у Систем обједињене наплате. У обрасцу је потребно навести име и презиме управника, контакт телефон управника, е-mail адресу управника или стамбене заједнице и ЈМБГ управника стамбене заједнице.

2. Одлуку оверену од стране управника на начин како је законом уређена овера потписа. Одлука треба да буде потписана и оверена од стране јавног бележника. Поступак овере спроводи се на начин да управник потписује Одлуку и оверава печатом у канцеларији јавног бележника који спроводи оверу потписа на начин да на полеђини документа или на посебном листу папира уз документ овери клаузулу о овери потписа.
У Одлуци треба да је недвосмислено наведено шта се наплаћује (трошкови управљања, трошкови текућег одржавања, трошкови инвестиционог одржавања) у ком износу, да је управник овлашћен да закључи уговор са ЈКП Инфостан технологије Београд и на који текући рачун се преносе наплаћена средства.



3. Записник или извод из записника треба да садрже податке:

- о датуму и години одржавања седнице стамбене заједнице ,
- о реду сазива седнице, како би се могао одредити потребан кворум за изгласавање ,
- о одлуци о уговарању плаћања трошкова управљања и/или одржавања зграде преко рачуна Система обједињене наплате,
- о износима који власници посебних делова стамбене зграде треба да плаћају
- о сагласности да управник може да закључи уговор са ЈКП Инфостан технологије Београд
- о текућем рачуну на који ће ЈКП Инфостан технологије Београд пренети наплаћена средства ЈКП Инфостан технологије Београд и у ком износу.

Такође, записник мора садржати потписе власника посебних делова зграде - станова, пословних просторија или гаража у складу са Законом о становању и одржавању зграда (Службени Гласник РС број 104/2016, члан 44 и 45).


4. Евиденцију власника посебних делова стамбене зграде која је израђена од стране Управника стамбене заједнице.



С поштовањем,

Анђелка Шаранчић

Стручни сарадник

E-mail adresa: infostan@infostan.rs
 
Da li stambena zajednica mora imati registrovan račun i da li upravnik iz redova stanara sme da mi potražuje novac na ruke bez potvrde navodeći da zajednica nema račun?
 
Kaze mi drugar da je kod njih u zgradi profesionalni upravnik smislio foru koju je provukao kod stanara da se od 30 vlasnika stanova izaberu 3 (tri vlasnika) koji ce da cine "savet stanara" i da ce taj "savet od 3 clana" zajedno sa profesionalnim upravnikom ODLUCIVATI za sve osim za stvari za koje treba 2/3cinska vecina... Mislim da ovo ne da nije po zakonu nego da je prevara samo takva. Zakon je jasno odredio za sta treba 2/3cinska vecina a za sta je dovoljanj 51% .
Ovo im je drugi profesionalni upravnik, prvi se nije pojavljivao 6 meseci, jedva su se sakupili da mu daju otkaz. Ovaj drugi videvsi kakva je situacija, izmislio je ovaj "savet od 3 clana" koji ide samo njemu na ruku.
Trebalo bi sto pre napraviti crnu i belu listu profesionalnih upravnika.
 
Prenesi drugaru neka se neko od stanara prihvati da bude upravnik, da ljudi džabe ne plaćaju nekoga sa strane, a vajde nema...
 
casting":2t75utbg je napisao(la):
Kaze mi drugar da je kod njih u zgradi profesionalni upravnik smislio foru koju je provukao kod stanara da se od 30 vlasnika stanova izaberu 3 (tri vlasnika) koji ce da cine "savet stanara" i da ce taj "savet od 3 clana" zajedno sa profesionalnim upravnikom ODLUCIVATI za sve osim za stvari za koje treba 2/3cinska vecina... Mislim da ovo ne da nije po zakonu nego da je prevara samo takva. Zakon je jasno odredio za sta treba 2/3cinska vecina a za sta je dovoljanj 51% .
Ovo im je drugi profesionalni upravnik, prvi se nije pojavljivao 6 meseci, jedva su se sakupili da mu daju otkaz. Ovaj drugi videvsi kakva je situacija, izmislio je ovaj "savet od 3 clana" koji ide samo njemu na ruku.
Trebalo bi sto pre napraviti crnu i belu listu profesionalnih upravnika.
Kod mene u zgradi imamo takav neki "savet" ali ne za odlučivanje nego više kao kontakt osobe, i dalje je odlučivanje ovakvo kako ste rekli sa procentima.
BTW, vrlo smo ne zadovoljni prof upravnik om ali Jbga bojim se da ne možemo da nekog da bude upravnik, uključujući i mene

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Naš ulaz je pokosio svoj deo, ostali nisu. Kada bi svaki stan u zgradi dao 50 dinara mogla bi se kupiti ona električna trimerica za travu, produžni kabl i nešto baštenskog alata.
Ovo kod nas je pokošeno sa privatnom trimericom.

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
9791bcf973aeedecaae16dc63e75ef0f.jpg
ab16016783a073f01bae33df74a3a79d.jpg
 
Naš predsednik to radi iz ljubavi. Penzioner, mehaničar, voli da radi, smara Gradsko stambeno...

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
Zdravo svima, treba mi preporuka za firmu u Beogradu koja se bavi uvođenjem video nadzora? :sesir: Hvala!
 
Potreban mi je savjet sta da radim. U mojoj zgradi su cijevi bucne pa kad se neko tusira i sl u stanu pored cuje se. Prije par dana pocelo je kosntantno da susti tako, dan dva sam cekao da vidim hoce li stati, onda sam zvonio jedan dan, drugi i nikog nije bilo pa otisao kod predsjednika kucnog savjera, on mi je rekao da su otisli na odmor, nece biti tu do septembra a broja nema.
Otisao sam do zene ispod kojoj je ranije curilo od njih i ona me povela do stana njihovog sinau komsiluku ali nikog nije bilo kuci, ispostavilo se i da je on na odmor otisao sa porodicom prije 2 dana i sada njihov predsjednik kucnog savjeta pokusava da stupi u kontakt sa njima pa da vide broj makar njihov ili kljuc.
Naime dok se sve to odvijalo sinoc poce da se cuje kao prelivanje vode i komsinica ispod mi jutros kaze da joj je opet procurilo. Ja sad ne znam da li su oni zaboravili vodu, ili je nesto puklo ali evo za sad ne mozemo da pristupimo stanu i saniramo to. Mene brine sta ako i meni procuri jer na taj i pri tom zidu imam dosta elektronike pa sve pipam zidove za vlagu. Ja takodje idem na ljetovanje za par dana ali bih ostavio kljuc nekom ako zatreba ne daj boze ali razmisljam sta ako ne mozemo doci nikako do ovih ljudi, da neprestano to curi?

Rekose mi da zovnem hitne intervencije da zatvore vertikalu, ali onda ostadosmo svi bez vode, u sred jula? Takodje obijanje stana mi zvuci kao zadnja opcija ako bas niko se ne javi ili ne budu izasli u susret ali ne znam sa tim kako i sto...
 
Zakon dozvoljava da se u cilju sprečavanja štete na imovini drugih vlasnika stanova u zgradi nasilno uđe u tuđi stan, ali postoje određeni uslovi - da situacija zahteva hitno reagovanje,komisija sastavljena od komšija koja bi angažovala bravara da otvori vrata, angažovala vodoinstalatera da otkloni kvar itd

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk
 
Ako nekom komšiji curi voda iz stana iznad - komšije komisijski obijaju vrata stana (dovoljan je bravar za početak, pa onda videti da li se voda može odmah zatvoriti u stanu).
 
A jel vi imate telefon vlasnika stana? Valjda upravnik ima pa da ih nazovete, možda su ostavili ključ nekome.
Kod mene u zgradi je to bio slučaj, nazvali ih i rekli im da moraju nekako da uđu ovi rekli:
Obijte, šta da radimo, mi smo u Grčkoj...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Bravar skine staru i namesti novu bravu, koja je privremena, dok se vlasnici stana ne vrate.
Do tada ključevi od te nove, privremene brave, su obično kod upravnika.
 
roland":a4fvtml8 je napisao(la):
Zakon dozvoljava da se u cilju sprečavanja štete na imovini drugih vlasnika stanova u zgradi nasilno uđe u tuđi stan, ali postoje određeni uslovi - da situacija zahteva hitno reagovanje,komisija sastavljena od komšija koja bi angažovala bravara da otvori vrata, angažovala vodoinstalatera da otkloni kvar itd

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk
Citao sam o obijanju ali izgleda da nije tako jednostavno makar po ovome sto pronadjoh po internetu, ako se ne rijesi jos sjutra moracu to da uradim pa kud puklo.
Evo i mali updejt: nasli smo broj gospodje kod upravnika, tj jedva nasao ceduljicu neku, ugasen telefon. Oni su na selu pa ili nema dometa ili odmaraju sa ugasenim telefonima. Sin gospodjin koji zivi u komsiluku je na moru, nejgov upravnik ga je obavijestio a on nije zaitneresovan za saradnju (jer to curi godinama i niakk oda se popravi, samo sad se bas cuje da je nesto otislo i mnogo vise curi), stavise taj upravnik nece da mi da njegov broj, lol.

Takodje smo zatvarali tu vertikalu i sustanje i curenje je stalo, sto znaci da je to to, eto sad ima i audio signal pa ce majstori valjda znati sta da poprave kad nijesu godinama, ako uopste im daju jer je prosli put gospodja rekla da joj vise majstori neceu ulaziti. Donekle razumijem, dosta puta su joj busili kupatilo, zidovei svasta i nikad nisu napravili ali to je do nesposobnih majstora gradskog stambenog vise nego do neceg durgog.

Inace kad stanem na njihova vrata buka je jos veca nego kod mene i imam osjecaj da se voda stvarno preliva po stanu. Eto sin je obavjesten pa za dalje ne znam.
 
Vrh