Šta je novo?

Zašto je saobraćaj u Srbiji takav kakav je?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=633071#p633071:cpg40dcm je napisao(la):
Vladivoje » Pon Jun 24, 2019 9:07 am[/url]":cpg40dcm]
Шлаг на торту је новинар који саветује возаче да не пропусте пешака на пешачком прелазу.

Neeemoj tako, razljutićeš jednog majstora koji bi da po centru grada montira pasarele. :D
Sada će da se ovde pojavi post od strane tog autora koji je i dao link emisije iz Zagreba. :D
Reći će ti da nisi u pravu, odnosno da je zagrebački voditelj u pravu. :D
Upravo takva preporuka tog voditelja je i bila njegov motiv da ovde postavi link te emisije. :D
Dakle, po svaku cenu se želi opravdati nepoštovanje saobraćajnih propisa od strane vozača, tobožnjom brigom za bezbednost pešaka na pešačkim prelazima... :roll:

Ti nisi popiJo pilule jutros ?
Očigledno imaš debeo problem sa vozačima ili jednostavno ne znaš da se ponašaš na ulici kao ni ovde na forumu pa izmišljaš kojekakve gluposti šta je ko hteo.

Suština mog stavljanja linka (i ne izvrći) je da se vidi realan problem pešačkih prelaza preko kolovoza sa više traka. Isti problem je svuda , manje na zapadu više na balkanu a Grčka je poseban slučaj. Tamo niko ne šljivi pešake.
 
Ne, ti imaš problem sa pešacima, što su i svi primetili, naročito posle tvojih čuvenih "nastupa" o potrebi montiranja pasarela po užem centru grada (!?).
Ćuti bre i pokrij se ušima, ako imalo imaš u toj glavi...
 
Što bi ja imao problem sa pešacima kad sam i sam pešak veći deo dana ?
Ta tvoja šuplja glavica previše umišlja i vidi previše problema gde nema.

U 99% slučajeva meni staju na pešačkom i nemam problem sa vozačima. U 100% slučajeva ja kad sam vozač stajem pešacima na pešačkom. I dokle misliš da lupetaš gluposti ?????

Kao vozač i kao pešak ponašam se odgovorno i savesno. A to što ti je ispran mozak i što imaš neki socio problem to se rešava drugačije.
 
Odo malo da pešačim pa ako preživim ove što te promaše eto me da nastavimo u tvom duhu.
 
Pametno zboriš.

Samo ti šetkaj kolima i zamišljaj pasarele od Slavije do Terazija i od Autokomande do Pančevca. :D
 
Molim vas da obratite paznju na nacin obracanja.
 
Vladivoje,
A kako ti prelaziš pešački prelaz i kako postupaš kada kao vozač vidiš pešaka koji ima nameru da pređe pešački prelaz na koji nailaziš? Hajde objasni nam, pošto ko god ovde nešto kaže, ti mu teraš kontru...Hajde da vidimo kako ti postupaš. Udostoji nas odgovora...
 
Ponašam se uvek i u svakoj saobraćajnoj situaciji (i kao vozač i kao pešak) svesno, savesno, pažljivo i odgovorno, pre svega prema svim živim bićima oko sebe, pa tako u krajnjoj liniji i prema samom sebi.

Polazim od elementarne činjenice da sam samo JA (i niko drugi osim mene) odgovoran za SOPSTVENO učešće u saobraćaju.

Pazeći na druge - pazim i na sebe i tu sam uvek da ispravim tuđe greške i opasne poteze u saobraćaju.

Ako bi se svi ovako ponašali u saobraćaju - bio bi to raj na Zemlji.
Ali nažalost, mnogo je gluposti i neodgovornosti u međuljudskim odnosima uopšte, pa tako i u saobraćajnim situacijama.

Dakle, SVAKO od nas mora biti svestan SOPSTVENE odgovornosti za učešće u saobraćaju.
Dok to ne shvatimo (na lakši ili na teži način) - biće i dalje mnogo nesreća na našim ulicama i putevima, kuknjave i hvatanja za glave...

Na kraju, ne bih se složio da je ovo što ja stalno ovde govorim nekakvo kontriranje.
Daleko je to od kontriranja.
Samo zdrav razum, a samim tim i briga o drugima iz mene govori...

Veličina svakog čoveka se ogleda u njegovom odnosu prema DRUGIMA, odnosno prema celokupnom živom svetu oko njega.
Zapamtite dobro ovu rečenicu, u njoj je najsažetije opisana čitava suština našeg postojanja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=633367#p633367:35afor0d je napisao(la):
Vladivoje » Uto Jun 25, 2019 1:07 am[/url]":35afor0d]Veličina svakog čoveka se ogleda u njegovom odnosu prema DRUGIMA, odnosno prema celokupnom živom svetu oko njega.
Zapamtite dobro ovu rečenicu, u njoj je najsažetije opisana čitava suština našeg postojanja.
Тачно тако Владивоје! И шта Жико имаш против Владивоја, једног финог човека, обзирног и на путу и на форуму. :D
Него, шта ми би да посетим ову тему а само сам хтела да видим како стоје ствари са Ада Молом, да ли још плива у води или се осушио и да утолим жеђ.
Узнемирена сам након погледаних снимака, коментара и препуцавања. Шта вам је људи?!
Што се мене као пешакиње тиче до сада, Богу хвала, нисам имала проблема. Штавише неки су били спремни да ме пропусте и ван пешачког прелаза али сам одустајала дајући знак да не желим прећи. Ово се дешава углавном када сам у штиклицама. :lol:
Тема јесте озбиљна али како да наставим спавање ако не спроведем менталну хигијену након одгледаних снимака.
Лаку ноћ и баталите мобилне, цигарете па чак и разговор са сувозачем. Често су они највећи ризик а нарочито ако вам је сувозач џангризава супруга/девојка. Нпр. ја, када сам била сувозач на дугим путовањима, увек сам певушила песмице тачније неки марш које ће возача држати будног до првог одмаралишта када натерам возача да одспава пар сати, одмори се али и ја јер доста ми је кочења "на празно", и углавном када није потребно, и углавном због дечице на задњим седиштима.
3628341707.gif
 
Vladivoje,

Većina nas ovde, propagira to da svaki učesnik u saobraćaju mora da bude odgovoran prema sebi i drugima i da što je više tako, manje će biti problema. A ti sada pišeš to isto oko čega smo se svi mi složili. I oko koje teme si ti u stvari u sukobu sa nekoliko nas ovde? Pošto se oko ove svi slažemo...Šta je onda problem?
 
Blade,

bilo bi korektno od tebe kada bi mi se obraćao u svoje ime, a ne u ime drugih.


Većina nas ovde, propagira to da svaki učesnik u saobraćaju mora da bude odgovoran prema sebi i drugima

Vidiš da grešiš, jer ja veoma jasno govorim o tome da svako od nas mora biti odgovoran prema DRUGIMA, a onaj ko je odgovoran prema DRUGIMA je istovremeno odgovoran i prema samom sebi. Kapiraš (?).

Još jedanput - veličina svakog čoveka se ogleda u njegovom odnosu prema DRUGIMA, odnosno prema celokupnom živom svetu oko njega.
Zapamtite dobro ovu rečenicu, u njoj je najsažetije opisana čitava suština našeg postojanja.
 
I od tebe bi bilo korektno da ne izvrćeš moje reči. Ja ti se ne obraćam u ime drugih, nego samo iznosim činjenice. Svi mi ovde, koji se trudimo da budemo normalni u saobracaju smo mnogo više odgovorni prema drugima, nego prema sebi.

Evo, konkretno ja, sam PREVIŠE odgovoran prema drugima. Svaki dan puštam, pred normalnih i pešake koji ni ne pogledaju da li nailazim, nego prelaze, jer znaju da imaju prednost po pravilu. Ja bi ih pustio svejedno, ali naićiće neko ko nece obratiti pažnju na njih i nece ih pustiti, pa ce oni završiti u gipsu ili poginuti. E ja njihovu neodgovornost prema sebi ne shvatam, a to što nisu odgovorni prema meni, razumem. Skoro svaki dan imam situaciju da neko vozilo u nekoj situaciji moram da izbegnem da se sa njim ne bi sudario, uglavnom njegovom greškom. Daleko od toga da ja ne grešim, ne postoji ni bezgrešni doktor, pa ne postoji ni bezgrešni vozač, ali kada ja pogrešim, svestan sam svoje greške i trudim se da je ispravljam, u svim sferama života, a ne samo u saobraćaju. Moj najveći kritičar u životu sam ja sam sebi i drugi me nikada ne mogu osuditi za grešku, onako kako ja to sam sebi radim.

A u toj saobraćajnoj situaciji si odgovoran prema sebi toliko, da ne bi nosio na duši neku takvu budalu, nebitno da li je u pitanju pešak ili neki drugi vozač. Jer ta bu**** nije ni malo odgovorna prema tebi, a nije ni prema sebi. Za ostalo prihvatiš da su ljudi jednostavno u saobraćaju uglavnom takvi i prilagodiš se tome, jer tu većinu ne možeš da promeniš.

Kao pešak sam isto PREVIŠE ogovoran prema drugima, jer ne prelazim ulicu kad imam prednost, nego kada se uverim da je bezbedno, a to znači da svojim prelaskom nikoga necu ugroziti. Čak ni neodgovornog vozača koji me nije video kada sam imao prednost, a to mi se mnogo puta desilo.Ostao sam da stojim, a on je prošao i nije me pustio. A da sam krenuo da prelazim tada, verovatno ti sada ne bi odgovarao na ovaj post.

Ali zašto tako? Hajde da svi povedemo računa maksimalno koliko možemo u saobraćaju...Da budemo odgovorni i prema sebi i prema drugima. Pa će nam svima biti mnogo bolje, a ne da se delimo na budale i odgovorne. A svi ćemo biti obostrano odgovorni, ne samoinicijativno, nego tek onda, kada nas neko sve dovede u red, a to nažalost, zbog našeg mentaliteta, može samo po džepu. Koliko god to tragikomično zvučalo.

Saobraćajne nesrece se nikada nece iskoreniti, ali da može da ih bude mnogo manje nego sada, može, a za to treba da se nađe način.
 
Najkraće rečeno - iracionalno ponašanje u saobraćaju je kod nas veoma zastupljeno, pa zbog toga nalazim za potrebno da u ovoj temi pokušam da ljudima otvorim oči i probudim svest o odgovornosti svakoga od nas za svoje aktivno učešće u saobraćaju.

Odavno mi se smučilo da slušam i gledam oko sebe svakodnevna međusobna prepucavanja i opravdavanja svoje neodgovornosti i bahatosti nemuštim pokušajima njihovog imputiranja nekome drugom.
Takvo nezrelo ponašanje većine ljudi dovodi do ozbiljnih posledica, i to ne samo u saobraćaju.
E, upravo zato stalno treba pričati i pričati...
 
Ovo je više za temu "Verovali ili ne", al ajde da stavim ovde.

Novi sistem obaveštavanja vozača: Prekida se program, nesreća na putu
[url=http://rs.n1info.com/Auto/a495072/Sistem-obavestavanja-o-stanju-na-putu-putem-radija.html:2yl7fwah je napisao(la):
N1[/url]":2yl7fwah]Od prvog jula počinje specijalni sistem za obaveštavanje vozača u slučaju nesreće ili prepreke na putu. Sistem podrazumeva prekidanje programa Radija 202 i slanje poruke svim vozačima koji koji imaju upaljeno dugme na radio-aparatu sa oznakom TA. Sistem će se primenjivati na autoputu i na magistralnim putevima kao što je Ibarska magistrala.

Ugovor o novom sistemu obaveštavanja danas je potpisao direktor policije Vladimir Rebić sa predstavnicima JP "Putevi Srbije", Regulatornog tela za elektronske medije, Javnog preduzeća "Emisiona tehnika i veze" i Radio-televizije Srbije.

Sistem se sastoji od informacija koje MUP i JP "Putevi Srbije" prikupljaju na terenu.

Procenjuje se rizik za odvijanje saobraćaja i kada se donese odluka, putem radio-signala programa 202 RTS-a prekida se program i upućuje poruka svim vozačima koji imaju upaljeno dugme na radio-aparatu sa oznakom TA. Prekid se dešava i ako ne slušate radio, ako na primer slušate muziku sa CD-a ili USB-a, samo je bitno da vam opcija TA ostane u funkciji

"U trenutku kada dobijemo informaciju od operativnog centra MUP-a, mi ćemo je objaviti, a ta informacija će se čuti u automobilu u kome je aktiviran TA. To ništa nije novo u svetu, ali se nadamo da će to smanjiti broj saobraćajnih nesreća sa smrtnim posledicama", rekla je Milica Kuburović, urednik programa 202 Radio Beograda

U MUP-u kažu da je ovo veliki doprinos u bezbednosti saobraćaja, a da je za njega povod dao jedan od najvećih lančanih sudara na auto-putu.

"Jedan tragičan događaj koji se desio u novembru prošle godine, u zoni Jagodine, kada je stradalo osam ljudi, pre svega zbog neobaveštenosti vozača o gustoj magli", rekao je direktor policije Srbije Vladimir Rebić.

Ovaj sistem će preusmeravati saobraćaj sa jednog na drugi pravac ili na regionalni put sa autoputa da bi se izbegla gužva, kažu u JP "Putevi Srbije".

"Da idu sa autoputa, drugim pravcima i da nema zastoja, to je broj jedan", poručuje Zoran Drobnjak, direktor JP "Putevi Srbije".

Dugme TA ima većina radio-aparata koji su ugrađeni u automobile posle 2006. godine.

I za kraj potvrda da smo ipak u Srbiji:
Mole se lokalne i regionalne radio-stanice u Srbiji da ovaj sistem kao opciju isključe sa predajnika, jer jedino tako mogu osloboditi frekvenciju za informacije na teritoriji čitave Srbije.
:violina:
Mole se!!! Eeeeej! To je zloupotreba, može samo da se kazni, ne da se moli... :bash:

Uzgred, u pitanju je Traffic Announcement sistem koji se koristi u Evropi već nekoliko decenija.
 
Hajde i to da čujem na radiJu.

Samo da ne idu poruke tipa "Neko misli na vas, vozite po propisu"

Još da uvedu pred odvajanje za alternativne granične prelaze portale gde piše koliko je zadržavanje na prelazima...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=634011#p634011:2fvuht2i je napisao(la):
Михаило » Čet Jun 27, 2019 8:35 am[/url]":2fvuht2i]Ovo je više za temu "Verovali ili ne", al ajde da stavim ovde.


Uzgred, u pitanju je Traffic Announcement sistem koji se koristi u Evropi već nekoliko decenija.

Prvi put sam se sreo sa pisanjem o RDS-u sredinom osamdesetih i tada se najavljivala jedna od opcija TA informacije o saobraćaju i AF (alternative frequencies) što je u ono vreme bila naučna fantastika, ali evo i nas sunce da ogreje posle skoro 31-2 godine. :notok: :bash:
 
A vest je prenesena tako (ili su ljudi neuki) da u komentarima ljudi misle da će obaveštenja da čuju oni koj slušaju u tom trenutku radio Beograd 202
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=sk20n4NGZpo[/youtube]
 
Jezivo je ovo što je taj psih*** ma**** pretio. Krivosuđe i krivoslavna kultura podstiču ovakvo divljaštvo i teror, a mi mirno gledamo.

A funkcionerski ološ posetio porodicu u bolnici....mora da su počinioci VIP i sad se priprema akcija kojom bi sve bilo nekako razvodnjeno.

Samo bežati odavde!
 
Pretio i pobegao. Znači da je sigurno ili tražen za nešto ili mu nije prvi put da napravi ovakav haos. Nikada mi neće biti jasno šta je u glavi (ako ima nečega) takvih ljudi koji nenormalno brzo voze tamo gde ne treba. Ako te ne zanima život drugih, kako te ne zanima sopstveni život.
 
U glavi je koliko će trebati veza da potegne i keša da izvadi da kupi "indulgenciju". Takvi se ne kaju, samo jako, samo bahato, samo bezobrazno. Takav smo narod iako mislimo da smo ljubičice, sve je izvesnije da smo najgori na svetu, i odavde samo treba pobeći jer bahata st*** to što radi u saobraćaju može da počne sutra i namerno, puškom ,da ide redom.

Posebno je interesantno, u novinama se provlači identitet "člana posade" vozila, i da je policija od njega "uzela izjavu da je njegov drug vozio"....a nigde o tome da li je uhapšen....ako prikriva identitet onda modra da mardelja noćas. ako ne mardelja onda podržavam sve naše neprijatelje u nameri da nas unište.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=634244#p634244:3u3tkbdo je napisao(la):
tragac » 27 Jun 2019 10:03 pm[/url]":3u3tkbdo]sve je izvesnije da smo najgori na svetu, i odavde samo treba pobeći jer bahata st*** to što radi u saobraćaju može da počne sutra i namerno, puškom ,da ide redom.
zašto bežati odavde?
klin se klinom izbija. puškom ti njega preventivno.
 
Vrh