Šta je novo?

Biciklistička i trotinet infrastruktura (staze, trake, signalizacija) i saveti za bezbednu vožnju

Jutros sam vozio trotoarom iz posta 3086. Saobraćajna policija parkirana na trotoaru, zaustavlja automobile i kontroliše. Dolazio sam iz istog pravca kao automobili, vozio sam oko 15 km/h, jedan od njih je zaustavljao automobil, drugi je gledao u mene par sekundi i onda nastavio svojim poslom. Usporio sam, ali nisu me zaustavili. Sad mi žao što nisam stao i pitao za njihovo tumačenje.
 
Za sva pitanja oko zakona, nemoj nikad da se uzdaš u tumačenja policajaca. Uzdaj se u svoje znanje i ono što piše na papiru. Nemaju ni oni blage veze nego neki od njih vole da vaćare ljude upravo na neznanje i igre rečima.
 
Jednom sam prisustvovao sceni u Bulevaru oslobođenja , koja umalo da se završi loše. Biciklista vozi svojom stazom (na kolovozu) , ispred autobusa. Autobus kreće da izlazi sa stanice i zaobilazi biciklistu. Umalo zadnjim krajem nije pokupio biciklistu.
 
Зато су стазе на коловозу лоше решење. Али генерално код нас се у изградњи стаза користи само фарба било на коловозу било на тротоару и обарање ивичњака.
 
Bolje je uz kolovoz nego uz trotoar jer je brzina bicikla, kao i i ponašanje u saobraćaju približnije motornim vozilima nego pešacima. Naravno, to mora da prati i primerena infrastruktura, a ne da ulaganje u bici staze bude kanta farba.

Više bicikala na i uz kolovoz će uticati i na vozače automobila da nas posmatraju kao ravnopravne učesnike u saobraćaju, a ne samo kao smetnju.

A možda je bolje da naši "stručnjaci" malo pogledaju kako se rade ta ukrštanja sa bus stanicama po svetu. Evo, npr, Danci ne vide problem da bici stanica ide između stanice i kolovoza.



A kod nas bus staje kao i pre, preko nove bici staze.

3176225_orig-700x700.jpg
 
Ја сам лично за стазе одвојене од коловоза и тротоара ивичњаком и зеленим појасом, пре свега због деце.
 
Naravno. To je najbolje rešenje koje bi trebalo praviti kod svake totalne rekonstrukcije ulice i koje se do sada nigde nije radilo. Staze se uvek guraju na trotoare, uz zeleni pojas uz kolovoz.

Po meni, najopasnija stvar kod bici staza koje nisu uz kolovoz su desna skretanja motornih vozila jer se biciklista ne uočava dobro jer je na trotoaru i ima mnogo veću brzinu od pešaka. Da je bici traka uz kolovoz, vozači bi videli biciklistu mnogo bolje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=632056#p632056:1mgih9ow je napisao(la):
Beki » 20 Jun 2019 11:16 pm[/url]":1mgih9ow]Je li neko nekad kaznjen zbog voznje po trotoaru ili je cuo da je neko kaznjen?

Znam da ne bi trebalo da se vozi, ali ja stvarno ne mogu kroz Kneza Milosa sa onim manijacima da idem po ulici.
Od Generalstaba pa na gore je onaj sirok trotoar i skoro da nema nijednog pesaka, pri vrhu gore idem jedan na sat jer je autobuska stanica i posle se ukljucim u Kralja Milana i idem dalje ulicom.
Ali cesto dole kod Generalstaba stoji saobracajni policajac i uvek prodjem pored njega i pitam se da li bi trebao da sidjem sa bajsa i da guram bicikl bar dok prolazim pored saobracajca. Nikad me nije zaustavio, cak ni pogledao, ali se uvek plasim da ce mu jednom nesto puci da me zaustavi.

Jbg, znam da je protiv zakona to sto radim, ali realno sam tako najsigurniji, a ne ugrozavam apsolutno nikoga.

Zakon o saobraćaju poznaje dve vrste površine koje nas ovde zanimaju, a to su: trotoar je jedna kategorija, pešačka staza je druga kategorija. Trotoar je površina koja služi prevashodno (tim rečima, dakle ne isključivo) za kretanje pešaka, pa ova definicija ne isključuje vožnju bicikla, a čak je dozvoljeno parkiranje automobila uz obavezu ostavljanja određenog minimuma prostora za prolaz 'prevashodnih' pešaka. Druga stvar je pešačka staza, a to je trotoar koji je označen vrtikalnim plavim znakom sa simbolom pešaka. Onda je to staza koja služi isključivo kretanju pešaka i takvom stazom je zabranjeno bicikliranje, parkiranje...

Dakle, se na Adi nađeš na pešačkoj stazi jer su tamo označene tim plavim znakom, teoretski ti moze biti napisana kazna. Ako se nađeš van biciklističke staze u Jurija Gagarina ili bilo kojoj ulici na NBG koja ima označenu pešačko-biciklističku stazu takvim plavim znakom, moses biti kažnjen ne samo zbog vožnje pešačkom stazom, već i zbog kršenja obaveze vožnje biciklističkom stazom. Ovo se, u teoriji, nikad ne dešava, kao što se ne dešava kažnjavanje biciklista za prelazenje preko pešačkog prelaza biciklom, prosto jer se ne smatramo pretnjom po bezbednost i tako će sigurno biti sve dok nas je ovoliko malo.

Trivijalna informacija, vraćam se sa posla obično između ponoći i 2, dešava mi se trista puta da me pretresa žandarmerija i ostali Vučićevi poslušnici, i to isključivo kada pešačim do kuće. Kad sam na bajsu mogu 10kg heroina da nosim na leđima u providnoj kesi koja svetli u mraku i niko me neće ni pogledati...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=632606#p632606:2nanjsut je napisao(la):
jlaki » Sub Jun 22, 2019 2:13 pm[/url]":2nanjsut]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=632056#p632056:2nanjsut je napisao(la):
Beki » 20 Jun 2019 11:16 pm[/url]":2nanjsut]Je li neko nekad kaznjen zbog voznje po trotoaru ili je cuo da je neko kaznjen?

Znam da ne bi trebalo da se vozi, ali ja stvarno ne mogu kroz Kneza Milosa sa onim manijacima da idem po ulici.
Od Generalstaba pa na gore je onaj sirok trotoar i skoro da nema nijednog pesaka, pri vrhu gore idem jedan na sat jer je autobuska stanica i posle se ukljucim u Kralja Milana i idem dalje ulicom.
Ali cesto dole kod Generalstaba stoji saobracajni policajac i uvek prodjem pored njega i pitam se da li bi trebao da sidjem sa bajsa i da guram bicikl bar dok prolazim pored saobracajca. Nikad me nije zaustavio, cak ni pogledao, ali se uvek plasim da ce mu jednom nesto puci da me zaustavi.

Jbg, znam da je protiv zakona to sto radim, ali realno sam tako najsigurniji, a ne ugrozavam apsolutno nikoga.

Zakon o saobraćaju poznaje dve vrste površine koje nas ovde zanimaju, a to su: trotoar je jedna kategorija, pešačka staza je druga kategorija. Trotoar je površina koja služi prevashodno (tim rečima, dakle ne isključivo) za kretanje pešaka, pa ova definicija ne isključuje vožnju bicikla, a čak je dozvoljeno parkiranje automobila uz obavezu ostavljanja određenog minimuma prostora za prolaz 'prevashodnih' pešaka. Druga stvar je pešačka staza, a to je trotoar koji je označen vrtikalnim plavim znakom sa simbolom pešaka. Onda je to staza koja služi isključivo kretanju pešaka i takvom stazom je zabranjeno bicikliranje, parkiranje...

Dakle, se na Adi nađeš na pešačkoj stazi jer su tamo označene tim plavim znakom, teoretski ti moze biti napisana kazna. Ako se nađeš van biciklističke staze u Jurija Gagarina ili bilo kojoj ulici na NBG koja ima označenu pešačko-biciklističku stazu takvim plavim znakom, moses biti kažnjen ne samo zbog vožnje pešačkom stazom, već i zbog kršenja obaveze vožnje biciklističkom stazom. Ovo se, u teoriji, nikad ne dešava, kao što se ne dešava kažnjavanje biciklista za prelazenje preko pešačkog prelaza biciklom, prosto jer se ne smatramo pretnjom po bezbednost i tako će sigurno biti sve dok nas je ovoliko malo.

Trivijalna informacija, vraćam se sa posla obično između ponoći i 2, dešava mi se trista puta da me pretresa žandarmerija i ostali Vučićevi poslušnici, i to isključivo kada pešačim do kuće. Kad sam na bajsu mogu 10kg heroina da nosim na leđima u providnoj kesi koja svetli u mraku i niko me neće ni pogledati...
Ha ha o ovome i ja cesto razmisljam, sta vise i isprobao sam u praksi. Ne, nisam dilovao heroin, ali sam izgubio licnu jednom i ne secam se ni ja sto, bio sam klinac debil, neko vreme nisam otisao da izvadim novu. I tako, preko dana sam furao indeks, pasos, a uvece me mrzelo onako glomazne da ih nosim. I tako sam svako vece isao bajsom od svoje do devojkine gajbe i nazad i niko me nije dirao, da sam isao peske, sigurno bi me bar jednom startovali panduri.

Vidjam ljude koji nose fantomke dok voze bajs, vidjam ljude koji cirkaju pa sedaju za bajs... Ja recimo kad se spustim do Ade da obrnem koji krug, skoro nikad ne nosim licnu... Neverovatno koliko je cela ta stvar oko biciklizma neuredjena, bukvalno mozes da radis sta hoces kad sednes na bajs, mozes da budes pijan drogiran, nosis fantomku, picis kroz pesacku zonu kao manijak, krsis milion saobracajnih pravila, nosis bombu ili heroin sa sobom i 99, mada ja bih rekao 100 % te niko nece dirati. Sve i da te zaustavi neki saobracajac, sigurno te nece pretresati bar ja nisam cuo za takav slucaj.
 
Zato ce te u ns regulare zaustaviti i dati da duvas...
 
Отишао сам јуче до Планет бајка, распитао сам се мало и тамо су ми понудили Polar Madison који кошта равно 20 сома, танке ћелаве гуме идеалан за град. Ако га купим, да ли могу да заменим гуме и да ставим оне са крампонима мада боље би ми било да узем мтб да се не мучим са стављањем.
 
Trebalo bi da ti oni to zamene za džabe (ili uz malu doplatu).

Kakav god da je, ako ti je prilagođen visini, navići ćeš se vrlo brzo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=632606#p632606:40xac8p2 je napisao(la):
jlaki » 22 Jun 2019 02:13 pm[/url]":40xac8p2]
Dakle, se na Adi nađeš na pešačkoj stazi jer su tamo označene tim plavim znakom, teoretski ti moze biti napisana kazna. Ako se nađeš van biciklističke staze u Jurija Gagarina ili bilo kojoj ulici na NBG koja ima označenu pešačko-biciklističku stazu takvim plavim znakom, moses biti kažnjen ne samo zbog vožnje pešačkom stazom, već i zbog kršenja obaveze vožnje biciklističkom stazom. Ovo se, u teoriji, nikad ne dešava, kao što se ne dešava kažnjavanje biciklista za prelazenje preko pešačkog prelaza biciklom, prosto jer se ne smatramo pretnjom po bezbednost i tako će sigurno biti sve dok nas je ovoliko malo.
pokušali smo da istražimo obavezu vožnje po bici stazi nekoliko postova ranije i nismo sa sigurnošću mogli da je utvrdimo.
tako da, ukoliko postoji staza, po nekom liberalnijem tumačenju zakona, imaš pravo da voziš i po njoj ali i po kolovozu pored nje :)

edit: lažem, nije bilo u ovoj bici temi već ovde.
 
Izvod iz Zakona o bezbednosti saobracaja na putevima

kolovoz je deo puta namenjen prvenstveno za kretanje vozila
trotoar je posebno uređen deo puta pored kolovoza namenjen prvenstveno za kretanje pešaka
pešačka staza je put koji je namenjen isključivo za kretanje pešaka
biciklistička staza je put namenjen isključivo za kretanje bicikala
pešačko-biciklistička staza je put namenjen za kretanje pešaka i biciklista

bicikl je vozilo sa najmanje dva točka koje se pokreće snagom vozača, odnosno putnika, koja se pomoću pedala ili ručica prenosi na točak, odnosno točkove

ZOBS o voznji kaze sledece:
Ukoliko na putu postoji biciklistička traka, vozač bicikla, mopeda i lakog tricikla mora da se kreće desnom biciklističkom trakom u odnosu na smer kretanja saobraćaja.

Za vožnju bicikla, gde ne postoji posebna staza, odnosno traka, sme da se koristi kolovoz u širini od najviše jedan metar od desne ivice kolovoza, osim na delu puta ispred raskrsnice ili drugog mesta na kome vozilo skreće ulevo, odnosno kada vrši preticanje ili obilaženje

Za kretanje bicikla po pešačko-biciklističkoj stazi shodno se primenjuju odredbe ovog zakona o kretanju po biciklističkoj stazi, pri čemu vozač bicikla ne sme da se kreće brzinom većom od 10 km/h i dužan je da postupa sa naročitom opreznošću prema pešacima, tako da ne ometa kretanje, odnosno ne ugrožava bezbednost pešaka.

Zabranjeno se kretati putem van naselja.


Iz gore navedenog, pre bih rekao da mora da se koriste bici staze tamo gde one postoje s tim sto u svakom trenutku moze da se skrene na put koji nema bici stazu. Rekao bih pomalo komlikovano.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=633529#p633529:29lbbcqa je napisao(la):
beobike » Uto Jun 25, 2019 3:19 pm[/url]":29lbbcqa]
ZOBS o voznji kaze sledece:
Ukoliko na putu postoji biciklistička traka, vozač bicikla, mopeda i lakog tricikla mora da se kreće desnom biciklističkom trakom u odnosu na smer kretanja saobraćaja.
Iz gore navedenog, pre bih rekao da mora da se koriste bici staze tamo gde one postoje s tim sto u svakom trenutku može da se skrene na put koji nema bici stazu. Rekao bih pomalo komplikovano.
Zakomplikovali su ga zaista. „Biciklistička traka na putu” nije isto što i „biciklistička staza”.
A odakle je ono: „Zabranjeno se kretati putem van naselja”? Nije valjda da to piše za bicikliste u ZOBS-u?
 
Неће ваљда правити ново ЈКП за бицикле, нек упосле ЈКП Паркинг мало. А нек размисле о паркинзима и гаражама на прилазу НБГ где би се могло преседати на те јавне бицикле, као и о паркинзима за исте бицикле у пословним четвртима (Аеродромски град, дуж Милутина Миланковића, блок 66А, Белвил, блокови 19 и 20).
 
Koliko je propala staza na Dorcolu, ono je bas lose. Na Adi je stanje jezivo ali ne asfalta već krtena debiloznih koji neće da se sklone iako čuju zvonce, bahate se namerno po stazi, nadam se da ih je neko jači/brži pokupio. Inače ne vozim vikendom pa nisam znala da su se ljudi toliko poseljačili i probahatili.
 
Ada vikendom je za izbegavanje.
Inače staze uopšte nisu očišćene posle potopa od pre sedam dana.
Na Mostu na Adi već standardno trava i žbunje i pesak, a evo i peska u Bulevaru Zorana Đinđića
cdfde59c1df6efe6d1cf026fb0aa1bc5.jpg
7734c0dd1c1db3c1c46561a61938e077.jpg


Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
Ovo nije samo zbog skorašnjih poplava. Trava se proširila na pojedinim delovima do polovine jednog smera.
 
Toliko sam puta prijavljivao tu travu što je počela da raste po trotoaru i nikada nisu očistili.
Raspad sistema u Zelenilu i Čistoći i Beograd putu zbog definitivno premalo terenskih ekipa.

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
Legende i glasine kažu da su civilizacije zapadno od nas razvile neke naročite sprave koje su u stanju da ošišaju travu duž staza i isto tako automatski ih čiste od prašine a da pritom to rade 10x brže i bolje nego običan radnik. :shock:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=635107#p635107:1ok9lho9 je napisao(la):
astrodule » Ned Jun 30, 2019 11:07 pm[/url]":1ok9lho9]Toliko sam puta prijavljivao tu travu što je počela da raste po trotoaru i nikada nisu očistili.
Raspad sistema u Zelenilu i Čistoći i Beograd putu zbog definitivno premalo terenskih ekipa.
Raspad sistema svakako jeste , ali ne toliko zbog premalo terenskih ekipa. Ja prijavim trulo drvo ili ono koje treba da se oreže , oni kad dođu u naselje , to preskoče. Reaguju jedino kad se sa drveta odlomi ogroman deo i padne tik pored kola i ljudi koji prolaze tuda. Isto bilo i zimus kada je pao sneg. Srećom ni tada niko nije bio povređen.
 
Vrh