Šta je novo?

Stari savski most - Most Miladina Zarica

Gde sa Starim savskim mostom?

  • Povezati Blok 70 sa Adom Ciganlijom

    Glasovi: 177 37,1%
  • Povezati Veliko ratno ostrvo sa Zemunom

    Glasovi: 61 12,8%
  • Neka druga gradska lokacija

    Glasovi: 30 6,3%
  • Pokloniti most drugoj opštini u Srbiji u skladu sa potrebama

    Glasovi: 162 34,0%
  • Most treba da ide u staro gvožđe

    Glasovi: 28 5,9%
  • Ne znam

    Glasovi: 19 4,0%

  • Ukupno glasača
    477
U vezi moje napomene o izbegavanju stubova u reci za buduće mostove, a time i ograničenju gde ovaj stari može da se premesti. U novom dokumentu na Beobuildu jasno piše da je za novi most postojao zahtev da se omogući neometana širina plovnog puta na Savi od 150 metara, pa je za novi most usvojeno 166 metara između srednjih stubova. A razmak srednjih stubova starog mosta je oko 100 metara. Dakle, on na nekom novom mestu na Savi ne bi zadovoljio zahtev za minimalnu neometanu širinu plovnog puta.
 
...
c19434cf7d5db1a59de3d4113746b855.jpg


Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Bas da vidim koj je taj provizijas koj ce Zaricev most stvarno da preda kafedjijama na suvo
:grand:
 
Стари савски мост као „просторна инсталација” на Ушћу

У септембру ће бити спроведене анкете у којима ће Београђани моћи да се изјасне о три градска пројекта, међу којима је и судбина Старог савског моста, који би, према идеји градских челника, могао да буде премештен у блок 70А, где ће повезивати Нови Београд и Аду Циганлију, или постављен у парку „Ушће”, најавио је главни урбаниста Београда Марко Стојчић.

Он за Танјуг каже да ће се, међутим, ако мост буде постављен у парку ка инсталација, у блоку 70А градити нови пешачко-бициклистички мост који ће имати исту функцију - биће веза са Адом Циганлијом.

„Имајући у виду да мост мора потпуно да се растави у делове, реконструише и подигне на већу висину због пловног пута Саве, неопходно је изградити две пасареле, налик пасарели која се налази код Бетон хале”, рекао је Стојчић.

Навео је да то изискује значајне трошкове, тако да је други предлог да се мост постави у парк Ушће као „просторна инсталација”, а да испод моста буду галерије или неки други културни простори и угоститељски садржаји.

„По плану детаљне регулације, постоји неколико угоститељских објеката у парку Ушће који су планирани за измештање тако да је идеја да људе који су сада у тим објектима преместимо у примеренији објекат који би био у оквиру моста”, рекао је Стојчић.

Појаснио је да би у том случају у блоку 70а био изграђен нови, једноставнији и архитектонски пријемчив пешачко-бициклистички мост, који би имао исту функцију као и Стари савски мост, уколико би био премештен на ту локацију.

„Наше процене су да можда можемо за исти новац да урадимо обе ствари, односно да по цени измештања Старог савског моста у блок 70А, ту изградимо пешачко-бициклистички мост и у парку Ушће урадимо ово о чему сам говорио”, додао је Стојчић.

http://www.politika.rs/scc/clanak/43544 ... ja-na-Uscu
 
Ode u staro gvožđe. Pravac Smederevo. Kakvo Ušće. Jednom kad ga iseku i rastave u parčiće nema mu pomoći.

Sve je ovo zamlaćivanje. Da mogu da mu presele lukove u komadu, što je skupo, pa da ostane ovako je potpuno neisplativo.
"prostorna instalacija" .ma da. prostorna dezintegracija bi to bila.

Metal koji je pod uticajem atmostverkih uticaja toliko dugo će sad da bude gradivni element nekih novih objekata devastirajući Ušće kao što su posekli ono drveće za gondolu.

Mislim ovo bi možda bilo najjeftinije rušiti pomoću "shaped charges". Oslabe se sečenjem pa se miniraju delovi tako da kad pukne, most bude isčen na komadiće koji se daju lako mogu izvući iz vode kranovima.

Nema sentimentalnosti jer to košta a Beograd više neće izgledati isto, pa šta. Most je obeležio jednu epohu. Mostovi odlaze a dolaze novi i bolji.
Moraju ljudi da shvate da je to potrošno dobro koje mora da se menja zarad bezbednosti i boljeg funkcionisanja.
 
Nije veliki problem da se samo deo sa lukom mosta premesti baržama do Ušća.

Ostalo, koji nije tako malo već je veći deo, verovatno ide nizvodno do Smedereva.
 
По мени је глупо правити полигон за кафиће од моста и вашар од Ушћа. Ако већ није извидиво да се мост искористи у својој функцији у Београду, нек се донира неком насељу са ужом реком или каналом и олакша живот његовим становницима. Лицемерно је правити кафиће од моста а имати насеља која вапе за мостом.
 
Ljudi to je PROSTORNA INSTALACIJA, a ne poligon za kafiće. :bash:

Opet, imam problem što pamtim, pa je prvo bilo reči o nelegalnim kafićima i objektima koji će biti uklonjeni (precizirano je da se ne misli na splavove), a sada se govori da će oni biti uklopljeni u ovu "instalaciju", a imam i problem što poznajem situaciju na terenu i znam da tamo ima samo jedan restoran na kopnu (Asterix) i pored njega bici servis i bajkersa kafanica, tako da je to poligon za NOVE kafiće, a ne za premeštanje postojećih. :bash:

edit: Jedino ako se misli na onih par lokala sa druge strane Brankovog mosta, e to već ima smisla, jer njima tamo zaista nije mesto, a vlasnici su očigledno sa jakim vezama, tako da ih već vidim u najavljenoj PROSTORNOJ INSTALACIJI
 
Ja tu "instalaciju" vidim kao prizemni objrkat sa lukom mosta na njemu

gde je neko potkrovlje od tih lokala u prizemlju. . . Kako Vi to vidite? . :)
 
Deo sa lukom je koliko oko 100-110m. Ako može da prođe ispod Brankovog kad se spusti na barže predhodno da se skroz olakša. Kako god nema gde uzvodno ali ako prođe nizvodno može na Lido ali tamo je raspon ~300m što je 3 puta duže. Drugo to bi devastiralo VRO tako da to otpada.

Ja sam svojevremeno bio za to da se da gradu Ćupriji i tamo zameni most preko Morave koji je previše uzak na relaciji Jagodina - Ćuprija.
Naravno da je tamo u planu da se radi novi most nešto uzvodnije na lokaciji gde je nekada bio most ali ovo bi moglo ja mislim brže da se izvede.
Naprave se novi stubovi koji pariraju postojeći raspon i most se transportuje i postavi preko Morave. Ne znam koliko bi sve to koštalo jer Morava nije plovna reka da se baržama dostavi most već bi to išlo putem ili železnicom.
 
Opet kafići, kafanska nacija. Od mosta da prave kafiće? Ovo je neverovatno. Najbolje da stave kafiće u svaki park, na svakih 10 metara, šta drugo.
Što se tiče mosta, meni je lično drag, prepoznatljiv, drugačiji od ostalih, istorijski važan, jedinstven, uklapa se u sredinu. Ako već ne mogu da ga premeste, neka konstrukciju izlože u parku "Prijateljstva" ili nešto slično.
 
Људи, мост треба да буде мост, а не некаква просторна инсталација. Треба да има своју јасну функцију и намену - премошћавање. Ако у БГу нема више намену, негде другде, на Тиси, Бегеју, каналу ДТД и многим другим водотоковима у нашој земљи може имати врло корисну намену. Кафић може да буде и у подруму и на тавану и на спрату и у локалу. Могли су оне слине вагоне што исекоше да претворе у кафиће по БнВ? Да угурају у Бетонхалу две расходоване РВР и направе метро кафе/ноћни клуб/гастробар. Мост треба да буде мост.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=647227#p647227:53jpd9mj je napisao(la):
dragan » Today, 11:01[/url]":53jpd9mj]Ja tu "instalaciju" vidim kao prizemni objrkat sa lukom mosta na njemu

gde je neko potkrovlje od tih lokala u prizemlju. . . Kako Vi to vidite? . :)

Razmišljao sam na tu temu. Bilo bi logično da bude uzdignut na neke stubove (4-5 metara) i da se ispod naguraju kafići (ali uredno, kao Beton hala), ali sa obaveznim prolazima između kafića, da se ne bi formirao zid od 100m koji se mora obilaziti. Gore bi bi isto moglo da se nabije par kafića, a možda da to bude gornji sprat oih u podnožju.

Neko moje mišljenje je da će na kraju samo luk da prenesu i stave na zemlju i u njega nabiju kafiće.

Ja lično protiv kafića nemam ništa dok god postoji neki red. Npr, Beton hala je primer kako to treba da izgleda, a splavovi različitih visina i stilova su primer kako to ne treba da izgleda.
 
Ta gvozdjurija ce samo da zagadi park. Ako mislimo da nema dovoljno kafica na splavovima i TC usce onda smo mozda zarazeni kaficomanijom. Starom mostu je mesto ili iznad neke reke, kanala ili u Smederevu (visoka pec).
 
Poenta je da se ukrade još jedan park i pretvori u građevinsku površinu na kojoj se zarađuje. Sve ostalo je samo dimna zavesa. Nema skupljeg prostora u gradu nego taj na ušću, i zato su ga naciljali. Prvo tobože nije bio "uređen" (kao i Savski amfitetar). Pa onda su ga kao uredili. Zatim su rešili da u park dodaju rekvizite i zabavni sadržaj. Onda jarbol i točak ili nešto slično. I na kraju smo došli do konačnog cilja, do kafana i gradnje u bivšem parku. Ali, da se Vlasi ne sete, u obliku "instalacije" (tj zidovi su metalni, a ne od cigli). Za naselje na desnoj obali ušća prvobitna udica i dimna zavesa je bila Zaha Hadid. Na levoj obali ušća udica i dimna zavesa je bio Jan Gel. Na kraju, kao za svaku klin čorbu, originalna cigla se izvadi, i eto čorbe. Pa na kraju neće biti ni parka, ni Zahe Hadid, ni Jana Gela, dok će ušće, sa obe strane Save, nekome da puni džepove. A zelenila i parkova neće biti ni za lek.
 
Ako hoće neku uspomenu na taj most, neka stave luk kod Stare šećerane.

To sam ovde već predložio, jer nije daleko ni za transport, a ima da legne. :)
 
dragane ja bi ga metno kod tebe na frusku goru, i to ne na vrh nego u tunel ovaj sto se planira. znaci udjes u tunel kad ono unutra most, pa to bi bio magnet za turiste
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=647420#p647420:3b81iiyk je napisao(la):
razgradjevinar » 10 Avg 2019 11:09 pm[/url]":3b81iiyk]dragane ja bi ga metno kod tebe na frusku goru, . .
Nama na Fruškoj gori nije potrebna stara skalamerija koja je za Smederevo.
 
Vrh