Šta je novo?

Marina "Dorćol" - (Stambeni kompleks)

Ovo sam nasao na Blicu, to je ta lokacija znam ranije dok sam imao brodic cesto sam sa reke gledao tu uvalu. Lokacija je top moze cudo da se napravi.

Jedino sto mi smeta je naziv "marina dorcol", zna se gde je marina dorcol jedna jedina :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=648971#p648971:94j8d9o9 je napisao(la):
Vračarac » 15 Aug 2019 03:50 pm[/url]":94j8d9o9]
Jedino sto mi smeta je naziv "marina dorcol", zna se gde je marina dorcol jedna jedina :)

Marina Dorćol - Stara Centrala oduvek se zvala tako (ime i lokacija). I kad je osnovana formalno početkom 80ih, sve do danas kroz razne pravne forme koje koriste kanal za vez čamaca, tj. marinu (od sportskog društva, neformalniog udruženja do sadašnjeg udruženja građana) istog imena. Odomaćen je naziv Stara Centrala ili samo marina na Dorćolu, logično zbog lokacije.
Nalazi se u kanalu stare centrale "Snaga i Svetlost", a čak i pre postojanja marine dok je kanal bio zarastao korišćen je kao polazna tačka za prevoz preko do čamaca u Jojkićevom kanalu (na žalost dugo već prilično neprohodan više od par desetina metara od Dunava i po višoj vodi) gde su uglavnom Dorćolci držali čamce pre pravljenja drugarskog (naivno!) poduhvata zvanog marina Dorćol, uz neformalne dogovore sa gradom, opštinom i toplanom (a i EPSom).

Marina Dorćol-2, poznatija kao marina Šlep (koga već godinama takođe na žalost nema; šlepa, marine ima) je otvorena marina kod kule Nebojša, takođe lokalno odomaćenog imena "Šlep" zbog lokacije. Čamce u marini je štitio od strane plovnog puta veliki šlep (na kome je bilo uvek i dobrih girica za pojesti uz pivo) usidren na mestu gde je sada dosta manji brod, dok se sama marina i vezovi čamaca rasula malo šire. Ako se ne varam, nije postojala dozvola za sidrenje tog šlepa ili neka slična formalnost zbog koje je uklonjen pre nekoliko godina. Mada verujem da stariji, a i mlađi naslednici čamaca i dalje tu marinu znaju kao marinu kod šlepa.

Obe na Dunavu sa Dorćolske strane bile su tako i numerisane (od 80ih svakako). Ostavljam mogućnost da se formalno sada marina kod kule Nebojša zove Dorćol, sobzirom da koliko znam marina u kanalu zbog planova koji traju još od bankrotiranog poduhvata Engel marina, nema pravni status marine, pa samim tim naziv nosi samo udruženje građana, a ne i sama marina, pa je tom logikom ona druga sada jedina, ali to je formalnost, ipak je jedna (bila) prva, a druga druga ;)

(bez ljutnje za lokal patriotizam) :gobb:

edit: dodatno pojašnjenje za marinu kod Šlepa
 
Na Slepu sam bio par puta na zurkama dok je Mrdak drzao, ako si iz kraja mozda znas ozbiljna muzika se pustala svojevremeno ;)
Ja nisam iz tog kraja al oni su uvek zvali marina dorcol ali verujem ti u gore napisano, eto naucih ponesto.
 
Ovi od pre su želeli da prošire marinu nadam se da je to i dalje u planu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=648971#p648971:3ct4tjhd je napisao(la):
Vračarac » Today, 16:50[/url]":3ct4tjhd]Ovo sam nasao na Blicu, to je ta lokacija znam ranije dok sam imao brodic cesto sam sa reke gledao tu uvalu. Lokacija je top moze cudo da se napravi.
Jedino sto mi smeta je naziv "marina dorcol", zna se gde je marina dorcol jedna jedina :)
file.php

Javite Blicu da Gugl ima novije snimke.

Pogledajte prilog 1

Pogledajte samo potencijal prostora uz Dunav ka Višnjici (Luka Beograd, Pančevački most, Ada Huja)
 
Боље да су ту почели Београд на води, низводно од Панчевца. Много мање рушења и исељења, а већи потенцијал.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=649057#p649057:aq5dm6ov je napisao(la):
Дошљак » 15 Aug 2019 08:41 pm[/url]":aq5dm6ov]Боље да су ту почели Београд на води, низводно од Панчевца. Много мање рушења и исељења, а већи потенцијал.

Ali kupili Miskovic i Beko
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=649061#p649061:1fh546bf je napisao(la):
Kokili » Чет Авг 15, 2019 8:55 pm[/url]":1fh546bf]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=649057#p649057:1fh546bf je napisao(la):
Дошљак » 15 Aug 2019 08:41 pm[/url]":1fh546bf]Боље да су ту почели Београд на води, низводно од Панчевца. Много мање рушења и исељења, а већи потенцијал.

Ali kupili Miskovic i Beko

Оно ругло низводно од моста где су шљункаре и стоваришта? Знам за луку да је узео Беко.
 
Ako se lokacije pruge ne iskoristi za neki bulevar od 4 traka id*** su. Ne bi bilo lako spojiti ga prema Karađorđevoj ali prema pančevcu bi moglo. Pa taman tramvaj uz Dunav do Višnjice

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=648999#p648999:29qgm92g je napisao(la):
Vračarac » 15 Aug 2019 05:29 pm[/url]":29qgm92g]Na Slepu sam bio par puta na zurkama dok je Mrdak drzao, ako si iz kraja mozda znas ozbiljna muzika se pustala svojevremeno ;)
Ja nisam iz tog kraja al oni su uvek zvali marina dorcol ali verujem ti u gore napisano, eto naucih ponesto.
Ali skroz prihvatam da je i to marina Dorćol, ali morao sam da dodam nešto iz prve ruke ;)

...i jedan osvrt na događaj iz vremena dok je dimnjak toplane "Dunav" još bio skroz beo :grand:
Nije da je ovo nova priča, kao i ona gde je Dorćol, koja tačno raskrsnica, koje ulice, da li postoji gornji, itd. iako je ta tema mnogo komplikovanija, ovde sa marinama ima nekih tragova bar pošto je u pitanju samo poslednjih par decenija, ali svakako je bilo i lokalno pitanja koja je koja ;)

Sećam se priče sa kumom dok smo bili klinci, koja je marina Dorćol-2 a koja Dorćol... :) ali davno beše, rane 80te godine... Svakako ko je iz kraja imao je ili čamac ili nekog sa čamcem u jednoj ili drugoj marini, pa je to bilo više lokalna podela, ali romantičarska, a zapravo sve je svakako na Dorćolu. Ko bi još nekom nazivu dodavao "2" u običnom govoru ;) pa su naravno obe bile "marine Dorćol", a ako neko već pita koja, znači da će znati da razlikuje kad mu se kaže Stara Centrala ili Šlep.
Svakako je lokacija tako dobra da će opstati marina, ali verovatno sa nekim "savremenim" nazivom koji možda neće imati ni Dorćola u imenu, pa da se bar nekako zapamti da je ipak imala u nazivu Dorćol (mada je taj kraj zapravo do pre 70ak godina pre bio poznat kao Jalije, ali da ne idemo dalje... panta rei ;)


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=649039#p649039:29qgm92g je napisao(la):
And7rey » 15 Aug 2019 08:00 pm[/url]":29qgm92g]Ovi od pre su želeli da prošire marinu nadam se da je to i dalje u planu.
Stari plan jeste predviđao, a ovo novo nisam siguran ni za šta zvanično, tako da ne smem da garantujem, ali priča se da će ovo biti samo stambeni blok bez uređenja marine, što znači ništa ni od proširenja. Mada uz priču o uređenju stare centrale kao muzeja i sređivanje krana centrale i crpne stanice, možda bude nešto i sa marinom, ali pre će samo plac na kome je zimovnik na suvom da postane građevinsko zemljište bez velikog ulaganja u marinu ili plac preko puta gde je bila "Betonjerka".
Inače proširenje nije uopšte trivijalno (takođe kako se nezvanično pričalo pre 10ak godina kada jeste planirano), pošto se kanal širi na stranu prema naselju 25.maj gde nema uređenu obalu, a to je lokacija iza koje je bila fabrika betona čiji su mikseri mnogo godina dnevno ispirali i bacali ostatke betona prema kanalu tako da tu ima dosta posla za ozbiljno razbijanje obale kanala radi proširenja. To su inače hale gde je sniman film "Nebeska udica" kad fabrika već uveliko nije radila, sada je samo plato. Sećam se te fabrike i dok je radila, haos.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=649057#p649057:29qgm92g je napisao(la):
Дошљак » 15 Aug 2019 08:41 pm[/url]":29qgm92g]Боље да су ту почели Београд на води, низводно од Панчевца. Много мање рушења и исељења, а већи потенцијал.
Bilo je planova, ali sve je to blokirano sporom grada i novih vlasnika. Neko već pomenu vlasnike...
A ko zna, možda nekada nešto od toga bude i više od plana, ali tek po pomeranju luke (na žalost izgleda uzvodno, a ne po GUPu nizvodno od grada, ali to je već druga priča).
viewtopic.php?t=7&start=375&p=43282#p43282
viewtopic.php?t=7&start=375&p=51921#p51921
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=648835#p648835:1riwt6dh je napisao(la):
kopte3 » 15 Авг 2019 11:48 am[/url]":1riwt6dh]Da li neko ima sliku tacne parcele?
Ево @Копте3, овде имаш све парцеле

Pogledajte prilog 1

Јавно надметање за локацију „Марина Дорћол“
http://www.beoland.com/javno-nadmetanje ... na-dorcol/

Оглас у Политици
http://www.beoland.com/wp-content/uploa ... _oglas.pdf
 
Ja da sam milioner kupio bih ovo i napravio konkurs da se izgradi remek-delo. Da zaradim i da plus doprinesem jednoj od najboljih lokacija u gradu.
 
Pa verovatno ce tako i biti, kupice neko ko ima love to je neminovno (licno mislim da ce ovu lokaciju masno prodati) i onda ce neki arhitekta cudo da napravi. Pozdravljam odluku grada o otudjenju i spremnosti da opet pokrene ovaj projekat koji je godinama camio u korovu.
 
Veliki potencijal zajedno sa lukom...nadam se da će se za izgled i urbanizam ipak pobrinuti struka da ne dobijemo BNV 2...onda piši propalo...
Sama Marina Dorćol kao mikro lokacija je dobar eksperiment za ubrzani razvoj tog dela grada koji je centar iako malo skrajnut više silom prilika...
 
Neki malo detaljniji izvestaji o ovom izuzetnom kutku grada...

Luksuzni stanovi i marina za jahte na mestu nekadašnje "Marine Dorćol"

http://rs.n1info.com/Biznis/a508036/Luk ... orcol.html

Pet stambenih zgrada, poslovna kula i hotel, 150 vezova za čamce i jahte, rekonstrukcija starog krana i crpne stanice koji su pod zaštitom države. Tako je još pre 13 godina najavljeno da će izgledati ovaj prostor. No, Engel Marina Dorćol, firma koja je planirala prvo novovremensko priobalno naselje u Beogradu - nikad nije zabola ni prvu lopatu, pa je prostorom oko predratne termoelektrane "Snaga i svetslost" - nastavio da gospodari korov.

Ovih dana novi oglas. Do 12. septembra traje rok za prijavu za nadmetanje koje će se održati dan kasnije, za četriri hektara zemljišta. Početna cena je 3,8 milijardi dinara, odnosno oko 32,3 miliona evra.

"Četiri hektara je interesantno za mnoge pootencijalne investitore, posebno za fondove", kaže Goran Rodić iz Građevinske komore.

On očekuje da će se na nadmetanje javiti više učesnika. Kaže da ko god uloži i sagradi, kako je najavljeno skoro 80.000 kvadrata i marinu, može da očekuje dobru zaradu.

"Tu je dosta smetala pruga koja je tuda išla, sad je pruga izmeštena i lokacija je dobila do značaja. Ovaj put će se naći više zainteresovanih investitora, bez obzira na to što je kratak rok. Mesec dana je za one koji imaju ozbiljne namere da obrnu pare ili da ulože u nešto - imaju vremena da takvu lokaciju kupe, jer su unapred znali kakvi su urbanistički uslovi", objašnjava Radić.

"Tražena cena je rekordna.Nismo imali transakciju na tom nivou do sada i generalni komentar investitora sa kojima smo razgovarali je da je cena dosta visoka", kazao je Nebojša Nešovanović iz kompanije CBRE.

Ipak, očekuje da će za lokaciju nadomak postojećeg naselja na takozvanom 25. maju konkurisati više investitora, pa i da cena može biti i veća. Što ne znači da neće imati zaradu.

"Nemamo ni jedan drugi projakat koji ima direktan izlazak na reku sa marinom, tako da će imati karakteristike koje ni jedan drugi projakat nema, imaće prednost u odnosu na sve druge projekte i to će se verovatno videti i u ceni. Mi bismo očekivali cenu u prodaju između 2,5 i 3,5 hilajde evra po kvadratu, u zavisnosti od projekta. Znači, pričamo svakako o imućnijim sugrađanima", ističe Nešovanović.

Inicijativa Ne davimo Beograd protivi se planu prodaje zemljišta nekadašnje "Marine Dorćol". Kažu, u pitanju je pogrešan i kratkovid potez. Grad će, dodaju, ubrati mnogo novca, ali preti šteta od trajnog gubljenja još jednog jako vrednog dela priobalja.

"Umesto prodaje i izgradnje luksuznog stanovanja, mislimo da bi pravi ulog za budućnost bio da ovo zemljište u potpunosti ostane u javnom vlasništvu, i da se poput 'Central parka' u Njujorku uz male intervencije pretvori u zelenu parkovsku oazu i tako omogući veća dostupnost i pristup reci, i poveća procenat javnog prostora za sve građane", kažu iz Inicijative.

Iz grada kažu i da će investitor morati da zaštiti okolne spomenike kulture, kao i da rekonstruiše kran stare centrale i crpnu stanicu.
 
Imajte u vidu da je elektrana zaštićena i da se tu planira kompleks Teslinog muzeja, a da će prugu zameniti linijski park koji ide do Kalemegdana i Beton hale. Lokacija je dobra da bolja biti ne može. Ako investitor odigra stvar kako treba, može da zaseni Beograd na vodi sa 10x manje prostora. (Zaseni u smislu kvaliteta projekta i dostupnih okolnih sadržaja).

Lepo reče došljak, da su ovde gradili Beograd na vodi, na potezu do Pančevca, niko im ne bi mogao ništa. Obaloutvrda već uveliko postoji. Nikom ne bi bilo žao da se taj deo grada sredi. Ne bi raseljavali ljude nego napuštene fabrike. Mogli bi da "poklone" gradu muzej Tesle tako što bi sredili elektranu i prostor oko nje, pa niko ne bi mogao da prigovori da grade samo stambenjake. Linijski park bi 'ladno mogli da prodaju kao zelenilo u okviru projekta, kao što su prodali obalu Novog Beograda u okviru ukupne površine zelenila u BnV, samo što bi ovde bilo mnogo realnije. A posle bi mogli da koriste taj isti muzej i park u svrhe marketinga i privlačenja turista u hotele do mile volje. Što više razmišljam u tom pravcu to mi sve više žao što nije tu...
 
Шта више, да ли има боље локације за Тесла град од околине Теслиног музеја? :) То би била права ексклузива и маркетинг. Модерно насеље на обали Дунава, звучног назива, са више уређених марина-зимовника за луксузне јахте.
 
Pominje se seljenje teslinog muzeja, da li je to ova lokacija? Meni je važno da se nastavi kej i biciklistička staza jer se zaustavlja kod Marine Dorćol. A posle toga ide toplana pa Luka Beograd. Moralo bi nekako da se reši kako bi pešaci i biciklisti mogli obalom reke od Pančevačkog mosta pa do 25. maja i dalje.
 
Da, plan je da se muzej preseli u bivšu elektranu i da to postane Teslin kompleks.
 
На телевизији сам нешто слушао како се и електрана продаје заједно са Марином, али да мора да се обнови њена фасада и да унутра треба да буде неки примерен садржај, зашта пре нисам чуо и надам се да ће ипак сама електрана бити изузета из продаје и у њу пресељен музеј Николе Тесле.
Што се тиче бициклистичке стазе и кеја низводно ка Панчевцу, верујем да ће овај пројекат продужити део макар до топлане, а за даље да ће се чекати реурбанизација луке.
 
"Češki MD Investments 2000 za 3,8 milijardi dinara postao vlasnik Marine Dorćol"

MD investment, kao jedini ponuđač na današnjem nadmetanju u Direkciji za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda, postao je novi je vlasnik zemljišta površine 4 hektara, koje je kupio po početnoj ceni od 3,8 milijardi dinara.

Prema podacima Agencije za privredne registre, kompanija MD investments 2000 registrovana je na Čukarici, sa većinskim češkim kapitalom i bavi se izgradnjom stambenih i nestambenih zgrada. . .

https://www.ekapija.com/real-estate/262 ... ine-dorcol
 
Meni jedan prijatelj koji se bavi nekretninama i kreće se po tim krugovima reče da Šinavatra daje pare za Marinu Dorćol i da će brzo to da se započne...
 
Ozbiljnu lovu je zaradio grad ovom prodajom i plus dobijamo novu luks zonu u gradu sto je najbitnije.
 
Vrh