Šta je novo?

Savski trg

Што би се и писало о теми, информације су све "на кашичицу" тако да и нема о чему много да се пише. Чека се ваљда тај Вилсон како би почели стварни радови.
 
И даље се не зна где ће окретница са трга.
 
Da li je stizala neka najava vozačima po pitanju izmeštanja okretnice sa Savskog trga?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=650311#p650311:1zap1c5o je napisao(la):
Хаеул » Pon Avg 19, 2019 3:31 pm[/url]":1zap1c5o]
И то је претеривање. Стичем утисак да неки овде нису ишли даље од водећих туристичких дестинација Европе.

Ovaaaj... Postoji razlog zašto su vodeće turističke destinacije Evrope - vodeće.
 
Никако не могу да се помирим с тим да је споменик виши од зграде испред које стоји. Прегломазно и ужасно изгледа с тим необичним и веома претенциозним постољем од истог материјала као сам споменик. Да је само фигура, с ниским мермерним или каменим постаментом, било би неупоредиво боље и споменик добар.

Прихватљивије би било да се споменик постави негде на Новом Београду на заиста великој површини, можда на шпицу Ушћа где планирају јарбол. Гледао би се највише са супротне обале реке, затим са самих река, и из великог парка у околини с којим би био самерљив. Или у парку лево или десно од Палате Србија, или испред ње према Булевару Николе Тесле, или негде у самом парку од Ушћа до Земуна. Толико чудо је стварно тешко сместити негде тако да не угрози све около.

Трг Славија и овај споменик су озбиљне грешке у идеји и плану.


(ако не спада овде, ова објава може да се пребаци у тему о уређењу Савског трга)
 
Odgledavsi dokumentarac koji je neko ovde prilozio (kome se zahvaljujem ovom prilikom) o spomeniku Stefanu Nemanji shvatio sam da mi se svidja iako sam bio veliki skeptik, ne mogu reci da me je "sarmirao" ili ubedio Selakovic svojom pricom o istom, ali sa dosta stvari oko simbolike sam saglasan. Ali nesto sto me najvise nervira u vezi ovog spomenika je njegova pozicija.
 
Пред реконструкцију трга и Савске, а и о позицији споменика.. :wink:

Pogledajte prilog 5

Споменик би требао бити у оси Савске улице тј. трамвајских шина, висина му је отприлике као бела шестоспратница у позадини.

Pogledajte prilog 4
Pogledajte prilog 3

Лева страна Савске, гледано од Мостара, треба након уклањања објеката да добије трећу траку.

Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 1
 
Кад се погледа са Мостара, Београд дође као неки град у Таџихистану...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=652966#p652966:1llfqc4p je napisao(la):
therealslimshady » 25 Aug 2019 10:41 pm[/url]":1llfqc4p]Кад се погледа са Мостара, Београд дође као неки град у Таџихистану...

Проведох данас стицајем околности неко време на Савском тргу и у околини. Заиста, Београд није нигде тако ружан као у том делу града. :(
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=652966#p652966:1n6fswac je napisao(la):
therealslimshady » 25 Aug 2019 09:41 pm[/url]":1n6fswac]Кад се погледа са Мостара, Београд дође као неки град у Таџихистану...

Dok ima gradjana koji su isli na Malaje dobro i izgleda.
 
Како за кога, ја јасно видим да ће Савски трг после сређивања у саставу комплетног пројекта силаска на реке изгледати врло аутентично и прилично европски, богато, широко, велико.. Београд на неки начин има привилегију у односу на велике градове у Европи, што може да се шири у центру, невероватно, али ми смо као народ и друштво у много чему невероватни.
 
Па игром случаја је периферија, да не кажем погранични појас постао центар града.
 
Mi smo ponajpre neverovatni u svakovrsnom preterivanju i to je ono što bilo kome ko želi da bude trezven, koliko-toliko objektivan i nepristrasan mora da izaziva "nervozan stomak".

Postoje samo jezive krajnosti, ništa između. Sve je crno-belo: ili je anđeoski idilično ili đavolski nepopravljivo. Takva nam je i politička scena - zamorno isključiva, bahata u svojoj rigidnosti i samozadovoljnoj neporecivosti. Otuda ovaj siroti Dušanbe, a mogao je da bude i Pripjat, Kabul ili Daka - ma koji grad koji se uzima u usta ne bi li se dokazao sunovrat Beograda i njegovo grandiozno propadanje. Rekao bi čovek da su ovde sve egzotični svetski putnici koji do u sokak ili senu poznaju navedene varoši i da im niti jedna njihova tajna nije ostala nesaznata. A istina je da jedva znaju gde su smeštene na mapi, nekmoli kako odista izgledaju.

Beograd je evropska naseobina sa mnogobrojnim i povelikim manama koje se imaju danonoćno popravljati, ali sa Tadžikistanom, Turkmenistanom ili Bangladešom, čak i uz svu pesničku slobodu koju metafore nose, teško da ima bilo kakvih dodirnih tačaka.
 
То нису фасаде, него калкани. Испред њих ваљда треба да се изгради каква зграда са фасадом ка тргу?
 
To su, po svim prethodnim projektima, kalkani, na njih treba da se nalepi zgrada koja će da nastavi ovalni niz tog dela trga. Kad će (i da li će) do toga da dođe - pitanje je na koje, čini mi se, sad niko nema odgovor.
 
Rešenje je prosto. Dovedemo Njega da obiđe trg, On se okrene malo oko sebe, kaže ''rušimo to to i to, ova rupa ovde da se popuni, tamo ono da se dozida...'' i rešen problem. Već sledeće nedelje ima da krene izgradnja nove zgrade. :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=652985#p652985:1cvo7w9c je napisao(la):
Minnheima » 26 Aug 2019 12:14 am[/url]":1cvo7w9c]Ne, donji Dorćol.

Bez vredjanja Dorcola molim.

Edit: sad videh da je tvoj post bio ironičan. Sve si lepo sročio u sledećem postu za koji si dobio plusić od mene.
 
Ја само чекам с којом ће следећом светском метрополом да се овде упореди Београд: да ли је то Буџумбура, Уагадугу, Ђаковица, Нуакшот, Тегусигалпа, Киншаса, Тура*...

Ајде мало маште, будите креативни; то је ваш град, треба га покакити што оригиналније.

_________________________
*Колико сам схватио са википедије, реч је о селу у Тунгузији
 
Ne mora svako poređenje sa gorim gradovima da bude čisto radi pljuvanja.

U nekim stvarima smo znatno bolji od drugih. U nekim smo znatno gori. Da, postoji bolji način da se to iskaže od ''vidi ovaj Tadžikistan od grada...'' Ali to je zato što su ljudi umorni od toga. Eto npr mene zamara da stalno po ulicama gledam izvaljene stubiće koji su se raspali zato što ih je neko poručio od rođačke firme, ugradio se, dobio šipke od presovane rđe, a onda angažovao firmu koja ih je usadila u puding od podloge. Takav sled događaja više priliči plemenu ili disfunkcionalnoj zabiti, a ne pravoj državi i društvu. Kad se nakupi broj takvih stvari koje bodu oči, dešavaju se negativni (preterani) komentari.

Ima ljudi koji kritikuju sve, ali ne nanose štetu zajednici i pridržavaju se pravila i propisa. A ima i ljudi koji se busaju u srpske junačke grudi i samo pričaju o patriotizmu, pa ipak, kad treba da se nešto štrpne, ućari ili pak izlomi, to im nije nikakav problem.

Lično mislim, na osnovu iskustva i slušanja što više izvora, da mi u proseku nismo ništa negativniji u komentarisanju od drugih naroda. Mislim da je više do načina na koji to radimo. Takav nam je jezik i kultura, da koristimo ekstremna poređenja, reči i isticanja.
 
Има истине у томе, али, овде се ружење сопственог града преко сваке реалне мере, злоупотребљава од владајућих за релативизацију њиховог естетског уназађивања Београда. С обзиром да је реч о истима чији таблоиди оптужују људе за "другосрбијанство", за "аутош..." (не желим ни да завршим реч), посреди је ретко одвратна појава.
 
Vrh