Šta je novo?

Национални парк Тара

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=651905#p651905:2bwlahi8 je napisao(la):
tragac » Pet Avg 23, 2019 8:55 am[/url]":2bwlahi8]Još samo fali zlatiborizacija...
Не дај Боже...помери се са места! :bash:
 
Što se tiče seče šume, da li se sade nove mladice?

Finska mnogo seče šumu, ali mnogo i sadi, tako da je tamo šume sve više i više (naravno, to rade već decenijama)
 
Ја никада нигде на Тари нисам видео било какву садњу у задњих 10 година. Кажи већи је природни прираштај од сече! Међутим чињеница је да је већ сада тешко видети на Тари дрво дебље од 70цм. 1910 највиша јела на Тари је била 72м висока, сада је 53м. Девастација и прекомерна сеча чине своје. Како је настао НП Тара тако је и сеча узела маха.

Sent from my Armor_3 using Tapatalk
 
Majstore, možeš li mi reći koji su ovo vodotokovi na Tari sa tvojih slika, i gde se nalaze... ja sam je nedavno prošpartao dosta dobro, i stekao sam utisak da je planina oskudna vodom, ako se izuzme Drina :)
 
Цела страна према Кремнима, генерално јужне падине Таре имају мање воде. Мањак извора је и на потезу Калу]ерске Баре-Митровац. Много воде има на северним падинама. Солотуша, Рача, Бели Рзав, Лађевац, Врело или Година у Перућцу, Дервента у Растишту, Јокића врело, Омарско врело. Ако успем додаћу на слике имена тих извора и река.
Из неког разлога ми не даје да едитујем!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=652388#p652388:t5dmboy6 je napisao(la):
Bezaninac » Sub Avg 24, 2019 12:54 pm[/url]":t5dmboy6]Super, hvala, voleo bih da vidim i slike :)
Ставили смо доста на претходној страни, иди мало уназад!
 
Радови....Перућац-Растиште
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=QSi5I-gYxjQ[/youtube]
 
Нажалост постављају рампе у НП Тара, ово је прва у Перућцу, наплаћиваће се 300 дин. ако не промене до отварања. Другу ће направити на Калуђерским Барама. Нажалост локално становништво ће углавном страдати због тога.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Ef2swrNaGIw[/youtube]
 
Tara je oskudna vodom jer je izgradjena od krecnjaka. Ona je sva suplja u sredini, odavno su bacali konzerve u jame u okolini kozije stene a one se pojavljuvale u Peruccu jezeru. Zbog tog krecnjaka se pojavljuju kraska vrela i izvori na obodima kao sto su Ladjevac i Vrelo u Peruccu... Sto se tice sece moji stric, brat i pokojni deda su od pre formiranja NP u Tari i bave se direktno i indirektno sumom. Kaze mi stric da je napredna vlast isekla sume sto je u planu za narednih deset godina. Do demokratskih promena se znalo da svaki sekac u NP na mestu posecenog drveta mora da posadi novo, medjutim od 2000. na ovamo ta praksa je ukinuta, a i pozari su dosta stete naneli sumama na Tari.
 
Да секу немилице, секу. Не саде ништа нигде, колико је мени познато. Воде на северној страни има, Растиште, Предов Крст, Солотуша...јужни делови оскудевају...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655908#p655908:3s41e3gb je napisao(la):
мајстор » Sun Sep 01, 2019 9:24 pm[/url]":3s41e3gb]Нажалост постављају рампе у НП Тара, ово је прва у Перућцу, наплаћиваће се 300 дин. ако не промене до отварања. Другу ће направити на Калуђерским Барама. Нажалост локално становништво ће углавном страдати због тога.

Znači li to da će oni koji dođu na Taru preko Mokre Gore i Sekulića izbegnuti plaćanje harača ?
 
Цели проблем је што држава за 4 НП-а има различите аршине. Копаоник и Тара један а Фрушка гора и Ђердап други. У првим наплаћујеш улазак са саобраћајница, бар главних. У другом случају видиковце!
 
Нпр. направе пут после изградње ХЕ Перућац, Перућац-Јагоштица...Држава га направила, асфалтирала до Предовог крста. Сада када треба да се обнови и прошири, држава није уцртала пут. НП неће да сређује, а општина неће да га прогласи општинским путем јер је председник општине из другог краја ББ и овде нема гласове. Зато држава може да, сваког дана утовари на овом путу и да одвуче 10 шлепера грађе. Може да постави рампе и наплаћује улаз, а не може бар пут да среди! Са друге стране већина локалног становништва прави већину смећа по планини. Никада нисам видео ни једног туристу да баци смеће, штавише скупљају га!
 
На Тари, а која је теби адреса?

Sent from my Armor_3 using Tapatalk
 
Пут Перућац-Растиште је затворен најмање на 7 дана. Наишли су на безобразно тврду стену!

Sent from my Armor_3 using Tapatalk
 
Majstore, svaka čast na temi, slikama i stavu prema prirodi! Pravo je zadovoljstvo sve ovo videti i čitati. Nadam se da će nekom nadležnom doći iz d... u glavu da spreče komercijalnu seču šume i krenu sa pošumljavanjem Tare
 
Ove godine sam bio na Tari posle duzeg vremena, na jedan dan, potez BB - Kaludjerske bare - Mitrovac - Perucac, i ono sto je ostavilo najjaci utisak na mene je spustanje od Mitrovca na Perucac. Fenomenalan pogled, tako nesto verovatno nema nigde drugde u Srbiji. Kombinacija Drine, jezera Perucac i Tare je jedinstvena. Mitrovac je takodje lep.
Zanima me kakav je put Perucac - Rastiste - Mitrovac, jer bi mozda sledece godine probao tuda da prodjem i onda ponovo Mitrovac - Perucac ? Jel sve asfalt i jel mogu obicna vozila da prodju bez problema (znaci ne terenska) ?
Takodje jel ima neka preporuka za rucak na Tari, posto ove godine nesto nisam bio zadovoljan sa restoranom u K. Barama (moze i na PM).
Btw, usput me se dojmila i Racanska Sljivovica, malo podseca na Svajcarsku :) ali to je samo utisak iz prolaza...
 
Поздрав,
Пут Перућац-Растиште-Алуга-Митровац није добар за обична аута, асфалтиран је до Алуге. Међутим део од Алуге до окретнице за Бањску стену не прија ни са џипом. Најбоља храна је у Бајиној Башти. Ресторан Тара. Најлепши део је Предов крст, одатле се иде на разне видиковце. Биљешка стена, Кнезови, Гладина, Чопин бор. Има мотел затвоеног типа на Предовом крсту, за групе смештај са храном.
 
Ko je bio taj Predo čiji je krst? Šta kažu legende?
A možda da se malo edukujemo i ko je bio Baja i po kome je Mitrovac dobio ime?
 
Предо је био Словеначки шумарски инжењер. Довели су га за време краља да крене са државном сечом. За остало не знам !
 
Vrh