Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Већина тих зграда из Сплита уопште нису примери бруталистичке архитектуре.
 
Vidim ja da moram sam da branim posleratne arhitekte, a do juce sam taman mislio da smo malo prosirili horizont o mitovima brutalizma i bio zadovoljan rezonom ljudi, a danas ko da ste opet sve puske uperili u posleratni urbanizam, i da ono gore sve jesu slike modernisticke arhitekture u Splitu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655436#p655436:3gfhe0nh je napisao(la):
Хаеул » Sub Avg 31, 2019 6:07 pm[/url]":3gfhe0nh]Већина тих зграда из Сплита уопште нису примери бруталистичке архитектуре.
Dosta dobar dio zgrada je

Kolac_017-813x559.jpg

Kolac_025.jpg

a977a2cc1cbb9defb723723a59369e03.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655238#p655238:3ssui71s je napisao(la):
Koniljo » Sub Avg 31, 2019 6:43 am[/url]":3ssui71s] Grešiš, u Hrvatskoj isto ima veoma ružnih zgrada iz tog perioda. Primer su ti Split i Rijeka, poprilično nehumani objekti. Najgore je prošla Srbija i Makedonija. U pojedinim gradovima Srbije u centru grada gradiš takve nakaze (Užice, Priština, pešačka zona u Somboru, Niš). Moje mišljenje je da te zgrade treba obnoviti bilo kojom bojom osim plave, crvene i roze. Nekako su mi prihvatljive narandžasta, žuta i krem. One gorepomenute boje me podsećaju na Azerbejdžan.
Zbog čega Sombor? Skoro sam šetala možda najlepšom pešačkom zonom u Srbiji koju sam posetila.

p.s. Kosovo nije država. Dosta više Tita i njegove zločinačke doktrine!
Tako je!
2767525781.gif
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655436#p655436:1i7o3ahl je napisao(la):
Хаеул » Sub Avg 31, 2019 11:07 am[/url]":1i7o3ahl]Већина тих зграда из Сплита уопште нису примери бруталистичке архитектуре.

naprotiv, radi se o posebno uspešnim primerima koji su kao takvi prepoznati i u svetu. split 3 je bio jedan od naglasenih elemenata te izložbe u momi koju sam pominjala. vrlo je prominentan i u promotivnom videu

https://www.moma.org/calendar/exhibitions/3931
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655509#p655509:32dc7s0w je napisao(la):
maršalsavo » Sat Aug 31, 2019 10:11 pm[/url]":32dc7s0w]Vidim ja da moram sam da branim posleratne arhitekte, a do juce sam taman mislio da smo malo prosirili horizont o mitovima brutalizma i bio zadovoljan rezonom ljudi, a danas ko da ste opet sve puske uperili u posleratni urbanizam, i da ono gore sve jesu slike modernisticke arhitekture u Splitu.
Ne uzbuđuje se. Ovde postoji vesela družina forumaša, neustrašivih boraca protiv komunizma, iako je komunizam/socijalizam mrtav 30 godina ali izgleda im niko to nije javio, koji svako malo bi rušili zgrade sagrađene od 45-90. Stranice i stranice su na ovom forumu ispisane na tu temu ali vesela družina ne odustaje pa tu svoju ideološku ostrašćenost bez prestanka iskazuje nekritičkim odnosom prema urbanizmi i arhitekturi do 45 i posle 45.
Oni bi ovo rušili jer je nehumano betonsko-brutalističko sivilo
Pogledajte prilog 3
Sa druge strane ovo je sjajno, prelepo, humano, idealno mesto za život.
Pogledajte prilog 2
Deca iz onog nehumanog brutalisičkog bloka idu u ovu, prirodno isto tako nehumanu školu sa bazenom , velikim parkom oko škole, terenima za sve sportove, kabinetima, ambulantom, menzom, laboratorijama, kabinetima i sličnim glupostima sagradjenu još dok Tito ne da je bio živ, nego ga ni noga nije bolela.

Sa druge strane za vreme kneza Pavla i zlatnog doba kad je po veseloj družini nastalo skoro pa sve što vredi kod Srba sagrađena je ova lepotica za malo stariju decu.
Pogledajte prilog 1
Svakome ko ima oči i malo smisla za esetiku jasno je koliko je soc-komunistička škola depresivno ružna i podseća na zatvor, dok iz škola iz doba kraljevine prosto zrači skladom i lepotom i podseća na neka dobra stara vremena kad su naši stari živeli u zemlji sa drugim po veličini GDP po glavi stanovnika u Evropi, odmah posle ratom opustošene Španije. Odnosno trećim, pošto nije računata Albanija. https://www.reddit.com/r/europe/comment ... a_in_1938/
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655523#p655523:2nhtj6sx je napisao(la):
Ksenija » Sub Avg 31, 2019 9:35 pm[/url]":2nhtj6sx]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655238#p655238:2nhtj6sx je napisao(la):
Koniljo » Sub Avg 31, 2019 6:43 am[/url]":2nhtj6sx] Grešiš, u Hrvatskoj isto ima veoma ružnih zgrada iz tog perioda. Primer su ti Split i Rijeka, poprilično nehumani objekti. Najgore je prošla Srbija i Makedonija. U pojedinim gradovima Srbije u centru grada gradiš takve nakaze (Užice, Priština, pešačka zona u Somboru, Niš). Moje mišljenje je da te zgrade treba obnoviti bilo kojom bojom osim plave, crvene i roze. Nekako su mi prihvatljive narandžasta, žuta i krem. One gorepomenute boje me podsećaju na Azerbejdžan.
Zbog čega Sombor? Skoro sam šetala možda najlepšom pešačkom zonom u Srbiji koju sam posetila.

p.s. Kosovo nije država. Dosta više Tita i njegove zločinačke doktrine!
Tako je!
2767525781.gif


Baš sam pogledao centar sombora, i baš su sve zgrade lepe
https://www.google.com/maps/@45.774479, ... 312!8i6656

Nisam ni znao da imamo tako lepa setalista van BGa
 
@MikiNBG

50d841fbceb8801d94afb5fb19cafa10.jpg


Ovo gore ima mnogo veću arhitektonsku vrednost od ovog dole

3485c606be3dbcc966e833734cfd968b.jpg


Problem je sto ti to ne možeš da razumeš.


Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
 
@MikiNBG

50d841fbceb8801d94afb5fb19cafa10.jpg


Ovo gore (iz vremena pre Kraljevine) ima mnogo veću arhitektonsku vrednost od ovog dole

3485c606be3dbcc966e833734cfd968b.jpg


Problem je sto ti to ne možeš da razumeš.


Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
 
Pa nisu bas za poredjenje, ipak su skroz razlicite epohe i stilovi u pitanju. Meni su obe zgrade velicanstvene na svoj nacin.
Pod 2. je primer jedog od prvih posleratnih stambenih objekata na NBGD, izgleda onako kako zamisljam arhitekturu na mesecu.
 
Ne ovo dole ima mnogo vecu arhitektonsku vrednost, ali posto je znatno iznad proseka, ostaje nedokucivo ogromnoj vecini stanovnistva i turista.

Prva slika nas pak ne izaziva i u okruzenju te zgrade se osecamo bolje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655568#p655568:3ke0zpso je napisao(la):
maršalsavo » Ned Sep 01, 2019 1:31 am[/url]":3ke0zpso] Baš sam pogledao centar sombora, i baš su sve zgrade lepe
https://www.google.com/maps/@45.774479, ... 312!8i6656
Nisam ni znao da imamo tako lepa setalista van BGa
Snimak je iz 2014. a danas je sasvim druga stvar. Mnoge, a možda i sve fasada u glavnoj ulici su sređene, sve je čisto. Naročito je lepo rekonstruisan trg do čuvenog Narodnog pozorišta kao i sama okolina. Sve je odmereno i sa puno stila.
 
Što se tiče brutalizma, sivih zgrada itd...
Ljudi, to je naša istorija, naše nasleđe... ne može se od toga pobeći...
Umesto da bežimo, moramo naći način da to oplemenimo i brendiramo. Verujte mi, posetiocima je veoma interesantan kontrast koji Beograd pokazuje. Ljudi dolaze da vide nešto drugačije od sređenog Beča... lože se na taj divlji duh Balkana, na taj barut u vazduhu gde svakog momenta može da zapuca... treba to iskoristiti...

Problem je što mi to ne shvatamo, ubijeni svakodnevnim sivilom, a čežnjivi na sređene evropske prestonice koje niko nije rušio u poslednjih 300 godina (vežbali se ljudi na nama, a čuvali svoje). Hteli ne hteli, iz ove kože ne možemo... treba iskoristiti to što imamo, jer je to zaista jedinstveno, i napraviti ekonomiju koja prodaje jedinstvenu priču o gradu kao nijednom u Evropi. Verujte mi, ta priča ima svoje kupce.

Inače, slažem se da je, nasuprot sivilu, NBG i dalje daleko humanije mesto za život od starog grada.
 
Само што сивило како у центру града, тако и на НБГ није због стила градње, већ због неодржавања. Оригинално сиве зграде (голи бетон) су реално у мањини на НБГ, али је можда само пар зграда обнављало у некој мери своје фасаде.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655696#p655696:17sg42wy je napisao(la):
Perkan » Ned Sep 01, 2019 1:13 pm[/url]":17sg42wy]Što se tiče brutalizma, sivih zgrada itd...
Ljudi, to je naša istorija, naše nasleđe... ne može se od toga pobeći...
Umesto da bežimo, moramo naći način da to oplemenimo i brendiramo. Verujte mi, posetiocima je veoma interesantan kontrast koji Beograd pokazuje. Ljudi dolaze da vide nešto drugačije od sređenog Beča... lože se na taj divlji duh Balkana, na taj barut u vazduhu gde svakog momenta može da zapuca... treba to iskoristiti...

Problem je što mi to ne shvatamo, ubijeni svakodnevnim sivilom, a čežnjivi na sređene evropske prestonice koje niko nije rušio u poslednjih 300 godina (vežbali se ljudi na nama, a čuvali svoje). Hteli ne hteli, iz ove kože ne možemo... treba iskoristiti to što imamo, jer je to zaista jedinstveno, i napraviti ekonomiju koja prodaje jedinstvenu priču o gradu kao nijednom u Evropi. Verujte mi, ta priča ima svoje kupce.

Inače, slažem se da je, nasuprot sivilu, NBG i dalje daleko humanije mesto za život od starog grada.
Često pogledam klipove koje prave stranci koji obilaze Beograd i po onome što govore ne bih baš rekao da se lože da taj kontrast. Istim stvarima se oni oduševljavaju i u Beogradu i u Beču.
Ne mogu sad da nađem jednog koji prvo snima skupštinu, pa onda snima zgradu u bulevaru prekoputa Pravnog i upravo komentariše taj kontrast, ali na način koji je daleko od pozitivnog.

Ono čim se oduševljavaju i obilaze su naše pijace, iako ne mogu da dokučim zašto.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655736#p655736:28utvdv0 je napisao(la):
Corradi » Ned Sep 01, 2019 7:43 am[/url]":28utvdv0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655696#p655696:28utvdv0 je napisao(la):
Perkan » Ned Sep 01, 2019 1:13 pm[/url]":28utvdv0]Što se tiče brutalizma, sivih zgrada itd...
Ljudi, to je naša istorija, naše nasleđe... ne može se od toga pobeći...
Umesto da bežimo, moramo naći način da to oplemenimo i brendiramo. Verujte mi, posetiocima je veoma interesantan kontrast koji Beograd pokazuje. Ljudi dolaze da vide nešto drugačije od sređenog Beča... lože se na taj divlji duh Balkana, na taj barut u vazduhu gde svakog momenta može da zapuca... treba to iskoristiti...

Problem je što mi to ne shvatamo, ubijeni svakodnevnim sivilom, a čežnjivi na sređene evropske prestonice koje niko nije rušio u poslednjih 300 godina (vežbali se ljudi na nama, a čuvali svoje). Hteli ne hteli, iz ove kože ne možemo... treba iskoristiti to što imamo, jer je to zaista jedinstveno, i napraviti ekonomiju koja prodaje jedinstvenu priču o gradu kao nijednom u Evropi. Verujte mi, ta priča ima svoje kupce.

Inače, slažem se da je, nasuprot sivilu, NBG i dalje daleko humanije mesto za život od starog grada.
Često pogledam klipove koje prave stranci koji obilaze Beograd i po onome što govore ne bih baš rekao da se lože da taj kontrast. Istim stvarima se oni oduševljavaju i u Beogradu i u Beču.
Ne mogu sad da nađem jednog koji prvo snima skupštinu, pa onda snima zgradu u bulevaru prekoputa Pravnog i upravo komentariše taj kontrast, ali na način koji je daleko od pozitivnog.

Ono čim se oduševljavaju i obilaze su naše pijace, iako ne mogu da dokučim zašto.


postoje razne grupe stranaca u beogradu - oni koji su tu jer ne mogu da priušte skuplje gradove i oni (manja grupa ali potencijalno uticajnija) koja je odavno obisle sve svetske metropole i za koje je beograd egzoticna, “opasna” destinacija koju njihove komšije još nisu posetile. ali i toj grupi će smetati smece i zapuštenost.
 
Ne moramo da glumimo Pripjat da bismo se dopali turistima i bili unikatni. Beograd je grad takav da je sam po sebi unikat, interesantan i neponovljiv. I čak i da sredimo sve fasade i trotoare u gradu, ne bismo izgubili ''čar'' jer ima toliko puno drugih elemenata koji ovaj prostor čine jedinstvenim i upečatljivim.

P.S.
Turisti su počeli da dolaze na Balkan u velikom broju tek pošto su se stvari malo sredile. To što mi uživamo poštovanje kod nekih Evropljana zbog nekih istorijskih događaja i što nas vide kao ''tough guys'' ne znači da vole da dođu da gledaju divlji Beograd. Naprotiv, tek kad su se smirile strasti, stabilizovale države i počelo da se gradi, onda je i turizam počeo da cveta. Niko ne voli da ide da gleda raspad. Imaju zapadnjaci toga dovoljno u Egiptu npr...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655636#p655636:1vm80t0m je napisao(la):
neven_k » 01 Sep 2019 09:00 am[/url]":1vm80t0m]Ne ovo dole ima mnogo vecu arhitektonsku vrednost, ali posto je znatno iznad proseka, ostaje nedokucivo ogromnoj vecini stanovnistva i turista.

Prva slika nas pak ne izaziva i u okruzenju te zgrade se osecamo bolje.

Ako tebi ovo dole ima veću arhitektonsku vrednost to je kao da si rekao da ti je lepša Maja Gojković od Monica Belucci.
 
U razgovoru sa mnogo stranaca primetio sam da im je Genex čak i jedna od prvih asocijacija na Beograd, i da im je on obavezna destinacija za videti i da im on ostavlja neki upečatljiv utisak. Mora se i priznati da je u brutalizmu došlo do nekih naših autentičnih gradjevinskih ostvarenja, prepoznatljivih širokik masama, dok se npr. većina ostvarenja beogradskig neoklasicizma, secesije samo blede kopije onog što možemo videti u zapadnim zemljama, iako ni u jednom trenutku ne sporim njihovu lepotu, ali jednostavno nikada nismo imali para da napravimo toliko velike i skupe gradjevine kao u Beču, Budimpešti, Parizu...
 
Da se ne lažemo stranci u 99% slučajeva dolaze u Beograd ili zbog posla ili zbog jeftinog provoda, a najmanje dolaze da vide fasade našeg grada bilo da su neoklasične ili modernističke to ih najmanje zanima u obilasku Beograda.
 
Srediti to što imamo, brendirati, napraviti priču i onda prodavati tu priču...
Osmisliti koncept turizma koji podrazumeva boravak od nekoliko dana, vodiča i prezentaciju te jedinstvene priče...

Provesti ljude, objasniti im, pokazati im, nahraniti ih, napiti ih, da se osećaju ugodno i nezaboravno...
Da plaču na mestima gde su padale bombe, da uživaju na mestima dobre hrane i pića, da shvate da iza sivih betona Novog Beograda postoji istorija i da u njima žive realni ljudi koji nisu socijala, što je prva asocijacija strancima kad vide NBG... neka vide i lepo i ružno, ne stideti se bilo čega, neka vide realan život.... i da, kad avion poleti sa NT, pogledaju dole i kažu: "jbt, ko bi rekao..."

Uradi to dovoljno puta i imaćeš hiljade ambasadora po celom svetu koji šire priču, pozitivno govore Belom Feniksu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655775#p655775:3ai0u6tz je napisao(la):
spatiotecte » Ned Sep 01, 2019 4:16 pm[/url]":3ai0u6tz]Da se ne lažemo stranci u 99% slučajeva dolaze u Beograd ili zbog posla ili zbog jeftinog provoda, a najmanje dolaze da vide fasade našeg grada bilo da su neoklasične ili modernističke to ih najmanje zanima u obilasku Beograda.
Pa i nije baš, ne vjerujem da su sredovečni Kinezi kojih je pun grad dosli da bi pili po splavovima.

Imamo mi dosta različitih kategorija turista i to u ozbiljnim procentima.
 
Spatio,
Ne bih se baš složio, jer u zadnjih par godina imamo talase turista iz Azije i Turske. A oni svakako ne dolaze radi provoda. Znam jer ih gledam uživo, pa vidim o kakvom se tipu ljudi radi.

Azijati (Kinezi i Japanci) su najbolji i najzahvalniji turisti od svih koji dolaze kod nas. Dolaze u organizovanim turama sa paket aranžmanima, odsedaju u hotelima (ne bangavim divljim hostelima), kreću se po gradu ili u autobusima ili u grupama i svuda nose fotoaparat da slikaju sve što ugledaju. Zaista dolaze da bi videli ovaj deo sveta i nove stvari. Ne da vise po tržnim centrima ili da luduju na splavovima koji su isti kao klubovi u ostatku sveta, samo što plutaju na vodi...

Turci su donekle slični, i uglavnom se radi o sredovečnim ili starijim ljudima. Njih malo više interesuje i kupovina, ali vidi se da ih zanima i istorija. Jer čisto sumnjam da Mehmed i Fatima u svojim 60im nameravaju večeras da idu na Lukasa... Nego su tu da obiđu, vide i pazare nešto ako ih interesuje.

Tako da premda nažalost i dalje uživamo reputaciju Evropskog Bangkoka a naša prepodobna vlast raširenih ruku dočekuje rančuga/paradajz tinejdž turiste sa zapada koji bi da se izdivljaju ovde za male pare, istina je da ipak ima i sve više turista iz ostatka sveta koji dolaze da vide i ne žale da ostave koji evro više. Što je odlična vest.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655780#p655780:31kiycic je napisao(la):
Perkan » Ned Sep 01, 2019 4:21 pm[/url]":31kiycic]neka vide i lepo i ružno, ne stideti se bilo čega, neka vide realan život.... i da, kad avion poleti sa NT, pogledaju dole i kažu: "jbt, ko bi rekao..."

Uradi to dovoljno puta i imaćeš hiljade ambasadora po celom svetu koji šire priču, pozitivno govore Belom Feniksu.
Pa to se već i dešava.
Internet i novine su prepune članaka od raznih stranaca koji su u Srbiju došli puni predrasuda i strahova, a otišli prezadovoljni i nestrpljivi da ponovo dođu.
Meni je posebno drago da čitam takva svedočenja. A sve je više i tekstova od stranaca koji su se doselili u Srbiju i smatraju je jednim od najboljih mesta za život, a nekada su mislili da je Mordor.
Primeri su Amerikanac Charles Cather, onaj Brazilac, Francuz Arno Gujon, nekoliko Ruskih porodica u Šumadiji...

Polako ali sigurno, svake godine skidamo delić svog starog, lošeg imidža koji nam je nadenut 90ih.
 
Vrh