Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=658941#p658941:fddabzwa je napisao(la):
Zuma » 10 Sep 2019 09:18 pm[/url]":fddabzwa]Pošto porukama na Tviteru ne treba uvek verovati, otišao sam na Trg da pogledam kako stvarno stoji stvar sa kaldrmom koja tobože tone, sa iskrenim očekivanjem da je u pitanju lokalni problem, recimo oko šahta ili na mestu gde fali dovoljno peska u podlozi. Nažalost, stanje je DALEKO gore nego što sam mislio. Bukvalno katastrofalno. Kad se krene iz Kolarčeve, pa desnom stranom Trga Republike do Francuske, opis koji najviše odgovara bi možda bio da je novi kolovoz u stanju ubrzanog raspada. Ako se ovaj proces degradacije nastavi, ne znam šta bi se sa ovim sada moglo uraditi sem da se radi ponovo. Evo slika, mada je već bio sumrak pa uvek nisu baš oštre.

To je verovatno ono što sam ja osetio pod gumama sinoć, jer sam sa Terazija išao ka Francuskoj ulici. Utisak je bio da auto "pliva" rekao bih pogotovo sa desne strane, ali se svakako ljuljao i točkovi su "propadali"...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=658961#p658961:3316nz73 je napisao(la):
Gazi Bengazi » Uto Sep 10, 2019 11:29 pm[/url]":3316nz73]Kocke se pomeraju gore-dole zbog silikona koji ih drzi. Znaci da je ispod kocke ispran pesak.

Ne razumam. Drzava i grad izdvoje sredstva. Kupi se skup materijal. Blokira se grad na sasvim dovoljno vremena. Ispune se svi uslovi da se kvalitetno uradi posao. I opet se ponavlja Slavija. Zar je moguce da u ovoj drzavi nema nikoga ko zna kako se slaze kaldrma?

Veoma je moguce. Nema vise dobrih majstora. Ili su u penziji ili otisli van zemlje.
Nije izgleda trebalo ni raditi kaldrmu za kolovoz. Ustedelo bi se par miliona da su samo asfaltirali. I svi bi bili zadovoljni. Ne verujem da bi iko rekao "e sto nisu kaldrmu stavili".
"Zona usporenog saobracaja" bukvalno ne znaci nista. Secam se kad je Vesic svojevremeno objasnjavao sta pod time misli, zvucalo je kao da ce pesaci imati prednost da hodaju svuda a kola kad naidju mogu da idu 5 km na sat. Glupost nevidjena.
 
Mislim da bi asfalt izazvao velike kritike ljubitelja proslih vremena, pa cak i protest jer se na najstarije jezgro grada nije vratila kaldrma bez koje taj prostor nema duh. Postoje ljudi koji bi i autoput kaldrmisali. Kako god okrenes ne valja, uvek se nekom nesto ne svidi. Naravno da na ovakvom mestu treba kocka, ali mozda bi klasicna kocka bila bolji izbor od ove koju su stavili.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=658941#p658941:2fflc5kq je napisao(la):
Zuma » Uto Sep 10, 2019 10:18 pm[/url]":2fflc5kq]Svuda su ostaci sitnog belog mlevenog kamena, ispune ili nekog vezivnog sredstava.
file.php

file.php

file.php

Malo bolje sam pogledao Zumine slike. Materijal koji se nalazi na kockama je u stvari podloga koja je stavljena ispod kocki. Kisa, tj. bilo koja voda, kroz fuge ispira materijal ispod kocki i podize ga na povrsinu. Zato su naknadno zalivali silikonom fuge, kad su videli sta se desava, a ne tokom ugradnje. Sada, usled saobracaja, tamo gde tockovi najvise opterecuju podlogu dolazi do pucanja silikona i svaka voda (kisa ili pranje ulica), na tim mestima ispira podlogu, kocke tonu, i dolazi do stvaranja kolotraga. Ovaj proces je nemoguce zaustaviti osim potpunom rekonstrukcijom. Nadam se da postoji garantni period jer je ocigledno da proces ugradnje kocki nije bio adekvatan.
 
Kritiku o neravnom kolovozu i neudobnoj vožnji su nekako amortizovali (amortizovali je prava reč na pravom mastu) gomilom hvalospeva o novom Trgu Republike.Plašim se da će na ovo potonuće odreagovati ignorisanjem.Prvo da vidim tog junaka iz gradske vlasti koji će vrhovnom majstoru saopštiti da su nešto zeznuli.Možda jedino gradonačelnik ima taj kredibilitet ali budimo realni,on čovek ni ne zna da je Trg rekonstruisan.Drugo,ova situacija zahteva kompletnu sanaciju a to pred zimu i izbore na proleće nećemo videti jer bi to značilo priznanje da nešto nije u redu.
Da ne bi čekali da problem naraste još više ja predlažem nadležnima da stisnu petlju,žrtvuju nekog ko će preuzeti odgovornost,povade kocku (iskoriste je za nešto drugo) i asfaltiraju kolovoz.Nas će spasiti muka,sebe agonije a glasači će i tako sve zaboraviti za dvaje's dana


Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Ne znam da li je još neko okačio jedan od veličanstvenih primera brige o ljudima sa posebnim potrebama....
 
Uh, a predsednik kad je obilazio trg pita Vesica da li ce ove kocke da mrdaju kad krene saobracaj, a ovaj mu dovede coveka koji nadgleda sve i kaze ovo je najbolji majstor u zemlji, bez njega ne sme nijedna kocka da se postavi, nece ovo mrdati 100 godina...uzivo, pred celom nacijom, ala ce biti neprijatnih razgovora kad ovo potone i smisljanja opravdanja, docice im trg glave
 
Ovde je jedini lek pozivanje telefonom dan i noc u narodu poznatiji sistem "Stojaneee, Stole vole..."
 
Bas me zanima dal ce neki medij smeti da izvesti o propalim kockama. Nisam siguran.
 
Čuje se baš kako kocke lupaju dok Trola prolazi, pogotovo kod Narodnog pozorišta.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=659030#p659030:1ghr78y0 je napisao(la):
Zion Williamson » 11 Sep 2019 09:30 am[/url]":1ghr78y0]Bas me zanima dal ce neki medij smeti da izvesti o propalim kockama. Nisam siguran.

Papiri A4 za "Otkup Laptopova" zalepljeni selotejpom su veći problem.
 
Otkupljaca da angazuju da polepi selotejpom kocke na kolovozu. Duze bi izdrzale.
 
Hm, a u šta će da potonu kocke kad je ispod asfalt? Sećate se da su prvo sve asfaltirali pa tek onda stavljali kocke.
Mislim da će biti neravno tj da će kocke upadati ovoliko koliko se vidi na gornjim slikama, ali ne znam kako bi mogle fizički da propadnu još viđe zbog te podloge.
 
I napravice se kolotrazi po putanji kojom se krecu automobili i JGP. A sta ce biti sa onim prostorom izmedju tockova, do ivicnjaka, izmedju traka?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=659062#p659062:x23iqeib je napisao(la):
markomarkovic » 11 Sep 2019 11:00 am[/url]":x23iqeib]Hm, a u šta će da potonu kocke kad je ispod asfalt? Sećate se da su prvo sve asfaltirali pa tek onda stavljali kocke.
Mislim da će biti neravno tj da će kocke upadati ovoliko koliko se vidi na gornjim slikama, ali ne znam kako bi mogle fizički da propadnu još viđe zbog te podloge.

Na asfalt je nanet sloj peska, pa su onda redjane kocke. Imas na prethodnoj stranici fotke koje je Zuma postavio. Inace se poplocavanje granitom, kamenom itd ne radi direktno preko asfalta, vec se nanosi sloj peska/sljunka. Verovatno taj sloj podloge nije dobro pripremljen.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=659031#p659031:3lzidj3i je napisao(la):
astrodule » 11 Sep 2019 09:30 am[/url]":3lzidj3i]Je l' može neko da iz bliza snimi 30-ak sekundi tu kaldrmu dok prolaze vozila preko nje?
Ako ih nisam pomešao, posmatrao sam kako se elastično vertikalno pomera blok označen crvenom strelicom. On je zgodan za gledanje i snimanje zato što je tačno na mestu gde prolaze točkovi i što je veoma blizu trotoara odakle se može posmatrati. Ako neko ima nalog na youtubu ili negde drugde mogao bi da postavi par snimaka, recimo krupni snimak točka trolebusa kako prelazi preko kaldrme pri normalnoj brzini kojom sada voze (zbog procene efekta stepena neravnina na stajni trap zbog ovakvog metoda usporenja saobraćaja), i prelazak točka preko par kamenih blokova koji su propali da bi se video način na koji se pomeraju u par različitih primera.

Druga interesantna stvar na ovoj slici je jasna prostorna lokalizacija ovog belog materjala koji je očigledno naknadno izbačen na površinu. Nalazi se SAMO oko kamenog bloka koji se oslobodio, dok je u široj okolini gornja površina kamena i dalje crna (verovatno od guma). To se teško vidi dalje niz put, u S krivini Kolarčeva-Francuska, zato što je tamo skoro cela površina puta prekrivena ovim belim materjalom, pa tamo nije očigledno da li je to belo normalno stanje zaostalo od radova, odnosno nekog njihovog tadašnjeg posipanja možda peskom kao ispunom između blokova, ili je to naknadno (tj sada) izbačen materijal koji je ranije bio oko ili ispod oslobođenih blokova, zato što takvih blokova tamo ima daleko više nego ovde. Ali se zato ovde lepo vidi da je u pitanju ovo drugo. Blokovi se klimaju, pa ovaj beličasti materijal, šta god da je, izlazi na površinu.

 
Evo još jedne teorije o mogućem uzroku ove pojave:

Šta god da su stavljali kao vezivno sredstvo koje treba da ispuni prostor između kamenih blokova, nije bilo dovoljno elastično. Mislim da se ranije stavljao katran. Pritisak teških vozila koja usporavaju i ubrzavaju prenosi velike sile koje deluju i horizontalno na kaldrmu, a ne samo vertikalno. To je ubrzo uništilo elastičnost vezivnog sredstva oko blokova kaldrme (ako je uopšte bilo elastično), pa se ono skroz raspalo. Tada su blokovi počeli da se klate levo-desno još mnogo više nego dok je elastična ispuna oko njih bila cela i na mestu. Ovo horizontalno klaćenje oslobođenih blokova je onda, zbog velike površine čitavog bloka, pa time i njegovog donjeg dela, uzrokovalo i relativno velike pomeraje donjih ivica blokova po pravcu gore-dole. A to je onda počelo da izbacuje pesak koji je bio ISPOD blokova, tako što je on počeo da se penje naviše kroz razmake između njih. Rezultat je tonjenje čitavog bloka jer se ispod njega polako izbacuje pesak koji mu je podloga (iznad asvalta).
 
Ne samo trg već ni jedna površina/objekat od kakve god važnosti bili.

Postaje jako "zabavna" analiza oko postavljenih kocki i otkupa laptopova. Inače, u Beogradu cvetaju ruže sve ušesn'est osim na trgu.
1369909122.gif
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=659064#p659064:27wjwgh4 je napisao(la):
marone » Wed Sep 11, 2019 11:08 am[/url]":27wjwgh4]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=659062#p659062:27wjwgh4 je napisao(la):
markomarkovic » 11 Sep 2019 11:00 am[/url]":27wjwgh4]Hm, a u šta će da potonu kocke kad je ispod asfalt? Sećate se da su prvo sve asfaltirali pa tek onda stavljali kocke.
Mislim da će biti neravno tj da će kocke upadati ovoliko koliko se vidi na gornjim slikama, ali ne znam kako bi mogle fizički da propadnu još viđe zbog te podloge.

Na asfalt je nanet sloj peska, pa su onda redjane kocke. Imas na prethodnoj stranici fotke koje je Zuma postavio. Inace se poplocavanje granitom, kamenom itd ne radi direktno preko asfalta, vec se nanosi sloj peska/sljunka. Verovatno taj sloj podloge nije dobro pripremljen.

Upravo to i kažem, mogu da potonu za količinu tog peska između asfalta i kocke ali ne dalje.
Druga je stvar što će ispadanjem peska da se "razglave" kocke što će doneti neku novu muku ali za samo potonuće nisam siguran da ima gde dalje od ovoga gde su sad. Ne kažem da je dobro što će da potonu "samo" toliko već samo komentarišem pojavu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=659092#p659092:1q8wtbi7 je napisao(la):
astrodule » 11 Sep 2019 12:35 pm[/url]":1q8wtbi7]Šta god da je u pitanju glavni gradski trg nije mesto ni za improvizaciju ni za eksperimentisanje.

Brankov most, Kosančićev venac, "Promenada", BnV, Karađorđeva, Trg republike.... itd itd...
Ceo grad je pretvoren u poligon za improvizacije i eksperimentisanje.
 
Ma ljudi nama tonu ploce u Knez Mihailovoj, na trotoarima, a neće na jednoj od najprometnijih saobracajnica


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
U Knez Mihailovoj ne tonu nego su se rasklimatale i to 25-30 godina posle postavljanja, zbog nebrige, a ne posle nedelju dana.
 
Vrh