Šta je novo?

Vanredno zatvaranje ulica zbog snimanja, manifestacija, protesta i sličnog

"BelgradePride" ove godine 15. septembra :roll:

Ruta ovogodišnje Povorke ponosa biće Trg Slavija, Kralja Milana, Terazije, Trg Nikole Pašića, Kneza Miloša, Nemanjina, sa završnim koncertom koji će u parku Manjež početi u 19.30 časova.

Organizatori su saopštili da je Beograd kandidat za "EuroPrajd", za 2022. godinu. :roll: :bash:

https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1579684
 
Vala ako može 15 ljudi da zatvara ulice svake subote jer im se sviđa da šetaju sredinom kolovoza, onda bogami može i lgbt zajednica da šeta jednom godišnje.
 
Treba ih lepo uputiti na park kod Ušća i kraj priče. I njih, i ove što glume opoziciju, i ove što glume vladine pse čuvare i portparole.
Lepo svi na Ušće pa nek se tamo šetaju i druže do mile volje.

E da, i one raspop-džedaje što ''brane manastir''.
 
Kakve bre šetnje. Ko god ne zna šta će sa sobom , ajd' da blokiramo kolovoz. A na to još pridodati raznorazna snimanja , parade (mislim na ove iz državnog vrha) , proslave , trke i sl. A tu su i neizbežni dolasci političara...
Da , znam dušebrižnici , da je to normalno u svetu , ali je isto tako normalno i postojanje metroa kojim mogu da se bezbolno zaobiđu sva ta dešavanja.
 
Beograd -- Tokom promocije najmlađih oficira Vojske Srbije, u petak i u subotu, za saobraćaj će biti zatvorene pojedine centralne ulice.

Ulice će biti zatvorene u petak, od 16.30 do 22.30 sati, zbog generalne probe, kao i u subotu od osam do 14.30 časova, zbog svečane promocije novih oficira ispred Doma Narodne skupštine Srbije.

Kako je saopštio Sekretarijat za saobraćaj, izmene se odnose na deonice:

- Trg Nikole Pašića,
- Takovska, od Svetogorske do Bulevara kralja Aleksandra,
- Bulevar kralja Aleksandra, od Beogradske do Kneza Miloša,
- Kneza Miloša, od Nemanjine do Bulevara kralja Aleksandra,
- Dečanska, od Terazijskog tunela do Trga Nikole Pašića,
- Resavska, od Krunske do Bulevara kralja Aleksandra,
- Vlajkovićeva, od Trga Nikole Pašića do Majke Jevrosime.

Svečanost povodom promocije oficira biće održana u subotu, 14. septembra, u 11 sati.

PROTEST OPOZICIJE

U subotu od 19.00 biće održan protest „Jedan od pet miliona“ na platou ispred Filozofskog fakulteta. Pod sloganom „Stop izvršiteljima!" posle okupljanja građani će prošetati od platoa Ulicom Vase Čarapića, kroz Kolarčevu, preko Terazija i Ulice kralja Milana i Kneza Miloša, zatim Krunskom i Beogradskom do Njegoševe, gde se nalazi Komora izvršitelja Srbije. Zatim će se vratiti ka centru grada.

PRAJD

Okupljanje učesnika počinje od 16 časova na Trgu Slavija, a šetnja će krenuti sat vremena kasnije i to Ulicom kralja Milana, Trgom Nikole Pašića pored Igumanove palate, Skupštine grada Beograda i Narodne skupštine, pa onda kroz Kneza Miloša do zgrade Vlade Republike Srbije. Nakon kratkog obraćanja pred Vladom, Prajd produžava do parka Manjež, gde se održava žurka na otvorenom i muzički program koji traju do 23h. Za očekivati je da trasa kojom će se kretati povorka bude zatvorena najmanje od 15.00, a potez oko Slavije i do kasnih večernjih sati.
 
Hm dal ce da stignu ovi iz ne davimo beograd i na protest i na gej paradu nezgodan termin.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=659521#p659521:326x9qr5 je napisao(la):
Vračarac » Чет Сеп 12, 2019 6:47 pm[/url]":326x9qr5]Hm dal ce da stignu ovi iz ne davimo beograd i na protest i na gej paradu nezgodan termin.

Што би рекли Амери, слободна држава, свако може да посети јавну манифестацију коју жели. Стигну и напредњаци из Војводине на изборе у Лучане, што не би и недавитељи са протеста на параду.
 
Oko 20h sam krenuo od Fontane i morao da idem preko Brankovog mosta (pokupim nekoga) do Batutove.

Šta da vam kažem kada sam putovao 1:15 minuta. Mislio sam da je Prajd gotov (počeo valjda u 17h), ali avaj...

Čep je krenuo od Brankove i protezao se duž tunela, Nušićeve, Svetogorske, Ilije Garašina. Naravno, nigde saobraćajca, pa je svaka raskrsnica bila blokirana zbog vozila koja prođu na žuto i ostanu u raskrsnici. Da su barem pustili 27. marta, rasteretilo bi bar malo. Na kraju sam produžio pored Malog Tašmajdana, skrenuo u Karnegijevu i na Bulevaru napravio prekršaj prešavši preko tramvajskih šina i otišao levo.
 
Mene sinoc u 23h jedva pustili uz licnu kartu da udjem u Resavsku iz Bulevara. Negde su djuskali homosi do kasno u noc.
 
Piše gore u Blicovoj najavi - saobraćaj je bio zatvoren do 23h zato što su gospoda (doduše, neki od njih bi se uvredili na ovaj termin... :lol: ) posle šetkanja po gradu držala žurkicu u Manježu.
Samo što je oko te njihove žurkice pravljen obruč i blokada širine tri bloka. :evil: :bash: Al šta njih briga, ionako nije njihov grad... Pošto im 2/3 posetilaca čine gosti iz inostranstva i/ili aktivisti i NVO... I opet i sa njima jedva skupe 1000 učesnika.
 
Taj zastitni policijski obruc je totalno nepotreban. Od sledece godine neka popuste sa tom protekcijom i neka dopuste gradjanima da pridju i gledaju paradu ili se da se spontano pridruze. Kao svuda u normalnom svetu.
 
amin, @drakche, kome se svidja nek se pridruzi, kome se pljuje nek pljuje, ovako se daje lazna slika, ili je nerealno mali broj posetilaca, ili prebijanja
 
Ma čak i da se desi neki incident , o tome teško da ćeš moći da čuješ na TV - u. A da smo iole normalna zemlja , ovakvih dešavanja ne bi ni bilo. Apsolutno me briga što je to u belom svetu potpuno normalna stvar. A briga me iz jednog jedinog razloga , što je ranijih godina bilo naširoko razglabano i pokušavano da se zabrani održavanje šetnje ljudi koji su za očuvanje porodice.
 
Da je tradicionalna porodica toliko bezgrešna i savrešna ne bismo imali nikakvih problema u svetu jer bismo svi bili savršeni ljudi. Ne moramo u opšte da pričamo o LGBT zajednici. Činjenica je da transparenti koji govore kako porodica nije normalna ako nema i mamu i tatu time na tapet stavljaju decu samohranih roditelja, razvedenih roditelja, decu koju odgajaju baba i deda ili drugi članovi porodice, i sve ostale koji iz bilo kog razloga nemaju "tradicionalnu" porodicu, i ta priča nikome ne pomaže.
Isto tako ne razumem da se neko toliko bavi time šta drugi odarsli ljudi sa pristankom rade u svom životu. Shvatite da potrebe za gej paradom ne bi bilo da nema ljudi kojima iz nekog razloga životno smeta kad se 2 muškarca / 2 žene drže za ruke na ulici (kako i zašto to utiče na bilo koga mi je i dalje misterija). Ja ne razmišljam o tome sa kim moje komšije spavaju, ne znam ko ima vremena da se takvim stvarima u opšte bavi.
Meni lično je odvratno kad vidim momka i devojku kako sede na sred parka i nabijaju jezike jedno drugom do debelog creva. Ali vala ako njih dvoje imaju pravo to da rade u javnosti, onda bogami ima i svi ostali da dobiju to pravo, i to je cela filozofija.
Isto tako, religija ne može da bude argument u svetovnoj državi 21. veka, a posebno kad isti ti vernici svašta nešto ignorišu u sopstvenom svetom tekstu (zabranu seksa pre braka, na primer). Da se razumemo, nemam ništa protiv religije i javnog ispoljavanja svoje vere i mislim da je to divan, važan i kompleksan deo naše kulture, ali ne pocenu toga da drugi stradaju (vrlo često i fizički, uvek bez razloga). Kako je to neko jednom lepo rekao, "tvoje pravo da mašeš pesnicama se završava tamo gde moj nos počinje".
 
Да смо нормална земља не би ни водили ову дискусију јер би се подразумевало поштовање свачијег Уставног права на јавно окупљања без страха од физичког насиља и терористичких претњи верских екстремиста

Овако морамо да вртимо десетак истих "аргумената" и шупљих фраза већ 20 година и то на форуму где се неонски знакови локала сматрају варварством али по свему судећи не и фашистичка реторика "одбране породице" од људи који који су "претња" истој тиме што постоје и подсећају остале да постоје.

Чисто да бих предухитрио све оне којима су ови термини дигли притисак:

- терористичка претња је сваки вид претње физичким насиљем ради застрашивања група цивила и стварања осећаја терора и страха међу популацијом зарад остварења неког политичког или друштвеног циља. Верски екстремисти који праве терористичке претње су они који то раде са циљем присиљавања популације да се понашају у складу са њиховом религијом. Имамо дугу историју директних и индиректних претњи попут "Београдом крв ће лити геј параде неће бити", "Педере у блендере", "Смрт педерима", "Чекамо вас" као и документоване претње хладним оружјем и бомбама. Све то зарад застрашивања људи да се не придружују паради да не би били повређени или убијени а самим тим се и остварио верски циљ СПЦ. Да исламске групације прете "Београдом крв ће лити српкиње без хиџаба неће бити" нико се не би либио да то назива терористичким претњама исламских екстремиста.

- "Одбрана породице" и "породичних вредности" јесте фашистичка реторика коју су дословно сви фашисти користили као оправдање за убијање и клање свих "непожељних" мањина који својим постојањем и активностима "дегенеришу" друштво и угрожавају децу. Фашизам државу третира као организам а уску фамилију као њену основну ћелију, сви ти "непожељни" су онда инфекција коју треба елиминисати и прочистити из организма. Као и све друге фразе у фашизму, одбрана "породичних вредности" се користи јер звучи невино али закључци који се неизбежно из ње изводе су насилни и пуни мржње. На крају крајева, ако је изражавање грађанских слобода попут слободе окупљања и говора "претња" по породицу, децу и сл. онда је једини начин да се они заштите то да се погазе људска права и грађанске слободе бар једној групи људи (било да су то Јевреји, Цигани, Срби, гејеви итд.). Није свако ко користи ту реторику фашиста али је то реторика фашизма и ту нема спора. Да је битна "одбрана породице" онима који ту фразу говоре волонтирали би у склоништима за жене, борили се против насиља у породици, активирали се по питању збрињавања сирочади и помагали сиромашним породицама који једва преживљавају. Али то не раде јер није битна поента те фразе него изговор за оно што следи.
 
Kod nas je problem što se previše pridaje značaj takvim grupama koje si pomenuo (ne svim) , kako se ne bi smo nikome , ne daj bože , zamerili. Da niko od tih grupacija ne paradira i ne gura ti "prst u oko" , nikakvih problema ne bi bilo. Budi ti šta god hoćeš , al' ne moraš meni da nabijaš na nos to. Dokle god je neko ravnopravan član društva , nemam ništa protiv. Išao sam u školu sa cigankom , pohađao jedan kurs sa pederom , radio jedno vreme sa Jevrejem i ni sa kim nisam imao problema. Sve normalni ljudi.
 
Činjenica 1: Procenjuje se da u Srbiji ima oko 500.000 homoseksualnih osoba.
Činjanica 2: Gej parade organizuju LGBT udruženja.
Činjanica 3: LGBT udruženja su na papiru organizacije koje za sebe tvrde da predstavljaju homoseksualnu populaciju. Kao što se na papiru tvrdi da narodni poslanici predstavljaju srpski narod u SkupSlini, ovaj Skupštini.
Činjanica 4: Gej Parada koja se održala u nedelju je bila 6. po redu (ako ne računamo onu neuspelu iz 2001.) a na njoj i dalje nije bilo više od 1000 LGBT osoba srpske nacionalnosti. Znači pola miliona gej osoba u zemlji, incidenti i opasnosti odavno svedeni na minimum, a već 6. put zaredom nema ni njih 1000 da se pojavi na paradi u organizaciji Bobana i Gorana.

Pametnom dovoljno rečeno. LGBT organizacije i Gej parade imaju veze sa običnim gej ljudima taman koliko i krmci u poslaničkim klupama i Vladi imaju veze sa običnim narodom. Što se može potvrditi i iz nekoliko novinskih članaka, intervjua sa gej osobama i reportaža sa interneta i televizije. (proguglajte pa se uverite i sami). Prosečnoj gej osobi u Srbiji je stalo do paradiranja, inaćenja, majmunisanja i do Bobana i Gorana taman koliko je i običnom čoveku na ulici stalo do Vesića, Đilasa, Borka Stefanovića, Maje Gojković, itd itd... i njihovih ''principa'' i obećanja...
 
Pa i da paradu organizuju "obicni ljudi" opet bi to bila neka registrovana organizacija. Parada na najnarodskiji srpski nacin bi, verovatno, bila poselo sa narodnjacima. Ipak, i ovakva ima neki autenticni, iskreni vajb.

Problem je previsok stepen obezbedjenja, to sa strane gledano izgleda strasnije, nego iz unutra. U drugim zemljama obezbedjenje parade su zeleni prsluci, dobroviljci, privatne firme.

Druga kritika je termin. U Evropi su parade pocetkom i sredinom leta, a u Srbiji u Septembru. To je termin kada pocenje jesenja politicka sezona, te razumem da je to zbog toga, ali mi je to malo malogradjanski postalo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661305#p661305:5knb5mvs je napisao(la):
Bender Rodriguez » Сре Сеп 18, 2019 12:49 am[/url]":5knb5mvs]Činjenica 1: Procenjuje se da u Srbiji ima oko 500.000 homoseksualnih osoba.
Činjanica 2: Gej parade organizuju LGBT udruženja.
Činjanica 3: LGBT udruženja su na papiru organizacije koje za sebe tvrde da predstavljaju homoseksualnu populaciju. Kao što se na papiru tvrdi da narodni poslanici predstavljaju srpski narod u SkupSlini, ovaj Skupštini.
Činjanica 4: Gej Parada koja se održala u nedelju je bila 6. po redu (ako ne računamo onu neuspelu iz 2001.) a na njoj i dalje nije bilo više od 1000 LGBT osoba srpske nacionalnosti. Znači pola miliona gej osoba u zemlji, incidenti i opasnosti odavno svedeni na minimum, a već 6. put zaredom nema ni njih 1000 da se pojavi na paradi u organizaciji Bobana i Gorana.

Pametnom dovoljno rečeno. LGBT organizacije i Gej parade imaju veze sa običnim gej ljudima taman koliko i krmci u poslaničkim klupama i Vladi imaju veze sa običnim narodom. Što se može potvrditi i iz nekoliko novinskih članaka, intervjua sa gej osobama i reportaža sa interneta i televizije. (proguglajte pa se uverite i sami). Prosečnoj gej osobi u Srbiji je stalo do paradiranja, inaćenja, majmunisanja i do Bobana i Gorana taman koliko je i običnom čoveku na ulici stalo do Vesića, Đilasa, Borka Stefanovića, Maje Gojković, itd itd... i njihovih ''principa'' i obećanja...

Ево као педер могу да ти кажем да ми је стало до параде иако на њој нисам стицајем породичних околности могао да учествујем. Колико од тих твојих 500 000 процењених геј особа јавно говори о томе да су гејеви? Колико њих се плаши да ће ако то урадити изгубити породицу, кров над главом, посао или бити повређено/убијено? Јесу ли тих неколико новинских чланака репрезентативан узорак твојих 500 000 људи?

Парада јесте својим постојањем политичка активност и не мора свако ко припада лгбт+ популацији да се сложи са свиме што раде геј организације али одлазак на исту и пред камере је највиши степен експонираности/рањивости који једна геј особа може да уради. Постоји разлог што толико људи није спремно нити има подршку да тако нешто уради.

Кад смо код чињеница, шта ћемо са чињеницом да је такво ризично окупљање које захтева кордоне полиције имало преко 1000 посетилаца а потпуно безбедно окупљање противника параде имало 150? Какве закључке можемо да извучемо из таквог податка и односу јавног мњења према паради? Форсира се нека измишљена прича о томе како учеснике параде чине странци и плаћеници а од када су хулиганске/мафијашке организације на Вучићевој узици поборници забране параде не могу да се скупе у 2 аутобуса јер већину народа није ништа више брига за парадну шетњу геј популације него што их је брига за маратон или било коју другу манифестацију о којој се овде говори.

Да парада није нешто што се организује месецима унапред, да крши икакве законе или оставља трајне негативне последице на град и приватну/јавну имовину у њему имало би смисла полемисати на овој теми о томе да ли треба дозволити да се одржи. Овако је само у питању лоше скривена, хомофобична тежња да се геј популацији ускрати право на окупљање као што се већ ускраћују остале привилегије попут бракова и не заслужује да се уопште води на овом форуму.
 
Čisto statistike radi, na ovom forumu sam do sada primetio 6 javnih deklarisanja članova homoseksualne orijentacije.
 
Stavi jos jednog na spisak :lol:

Slazem se sa svim sto je Kailan napisao, meni licno u celoj toj prici fali sira politicka angazovanost (ako vec pricamo o aktivizmu).
Parada, po sebi, ne mora da se bavi svim mogucim drustvenim pitanjima, ali kad vec dolazi premijerka, sto je neko ne priupita o gusenju slobode medija i sto se, recimo, nekim gestom ne pokaze solidarnost sa studentima u Rektoratu?
Ipak ovo rusenje slobode i demokratije u Srbiji utice na sve nas, svakog na svoj nacin.

S druge strane imamo Azdejkovica "takcticara", koji se uvlaci Vucicu i naprednjacima bez da ga neko pita dal' hoce. I on je prvo lice gej aktivizma u Srbiji koje mi pada na pamet.
 
Vrh