Šta je novo?

Glavni urbanista Beograda

Intervju: Đorđe Bobić, gradski arhitekta, o svom troipogodišnjem mandatu
Žalim samo zbog gradske galerije
Autor: Svetlana Palić | Foto: fonet | 14.08.2008. - 10:18

bobic_v.jpg


Za ove tri i po godine, najviše se vidi koliko je Novi Beograd napredovao, ali ono na šta sam ponosan jeste usvjanje regulacionih planova za rubna naselja. Čak 250.000 ljudi u Busijama, Grmovcu, na Plavim horizontima, Jajincima i drugim mestima dobilo je šansu da žive u pristojnim uslovima jer će sad Direkcija da im gradi infrastrukturu. Najviše žalim što, zbog političkih razloga, Skupštinu nije prošao plan za gradsku galeriju, a sa ostalim sam veoma zadovoljan - kaže u intervjuu za „Blic“ gradski arhitekta Đorđe Bobić, podvlačeći crtu na svoj mandat.

Teško da bi vas neko povezao sa divljim naseljima. Više ste ostavili utisk arhitekte koji podstiče konkurse za velike gradske projekte.
- To je zato što svi gledaju samo u centar grada. Obilazio sam divlja naselja i zaista mislim da je strašno u kakvim su uslovima živeli, ne svojom krivicom. Došli su i gradili sebi krov nad glavom. Sami su se snalazili za infrastukturu, uglavnom tako što bi prikupili pare, a onda bi ih neki privatnik prevario. Veoma je važno što smo napravili planove, jer sad Direkcija ima pravni osnov da im gradi infrastrukturu, puteve, kanalizaciju, vodovod...
A što se tiče velikih gradskih projekata, zadovoljan sam što sam promenio način komunikacije u planiranju grada. Učinio sam planove dostupnim svima, tako da mogu da ih kritikuju i građana i struka. Kroz kritike, urbanisti mogu da se obaveste o tome gde bi mogli da budu problema na terenu. I konkursi su deo iste priče. Pred svaki veliki posao radili smo anketni konkurs da bi dobili mišljenje bar dvadesetak arhitekata. Urađeni su anketni konkursi za potez od Marine Dorćol do Ade huje, za Terazijsku terasu, Park prijateljstva, Slaviju, blokove 25 i 26, urađena je studija za Savski amfiteatar. Tu bi praksu trebalo nastaviti.

Bio je konkurs i za most preko Ade Ciganlije. Očekivalo se da će taj most biti završen do kraja vašeg mandata, ali on je tek na početku?
- Svi se žale da kod nas dugo traje proces prikupljanja dozvola za gradnju, ali evropska procedura je još duža. Most tek sad kreće u izgradnju jer smo morali da prođemo veoma komplikovanu proceduru koju je od nas zahteva Evropska banka za obnovu i razvoj, od koje smo uzeli kredit. Nije ni to loše. Oni imaju princip da sve detaljno pripreme tako da, kad počne izgradnja, nema više stajanja ili menjanja u hodu. Zato se sve završi u planiranom roku.

Šta ostavljate svom nasledniku?
- Završenih 80 detaljnih regulacionih, među njima su planovi za Slaviju, Kosančićev venac..i još 150 u radu. Centar grada koji je pristojno sređen (ulice, fasade, parkovi...) i ceo pokriven detaljnim planovima. To znači da je sada jasna ponuda investitorima, zna se gde se i šta može graditi.
Zatim, Novi Beograd koji je najviše napredovao, sa završenim konkursima za blokove 25 i 26 čija realizacija zavisi od investitora. Pokrenute brojne projekte, poput metroa, preseljenja autobuske stanice, sređivanje Terazijske terase .... čija realizacija je veoma blizu.

Za čim žalite?
Žalim jedino što nije prošao plan za Trg Republike sa gradskom galerijom na njemu. Plan je završen, projekat gradske galerije je završen, i sve je bilo spremno za skupštinu, kad je iz meni nepoznatih razloga, povučen iz procedure i zaustavljeno njegovo usvajanje. Razlozi su politički, ali mi ni dan danas nisu jasni.

Ne miruje
Iako se približio 70-toj godini života i već mesecima najavljuje „povlačenje u penziju“, u realnosti Đorđe Bobić ne može da miruje. Od nedavno ima svoj sajt (djordje*******obic.com) na kojem dvaput nedeljno objavljuje tekstove o Beogradu uz ilustracije iz bloka kojeg uvek nosi u džepu. Kad preda dužnost nasledniku, i posle kraćeg odmora, vratiće se projektovanju.

Ruglo ostaje
Čir na licu Beograda, ružno nadzidana zgrada na Trgu Republike za bisokopa „Balkan“, i dalje stoji?
- Ni prethodna gradska vlast nije uspela da to ruglo sruši, a nismo ni mi. Vodi se beskonačan sudski spor i bojim se da je i sud odustao. Ta ružna nadogradnja ostaće kao opomena Beograđanima šta može da se desi u neuređenim vremenima. I kad se „Staklenac“ poruši i sagradi gradska galerija, to ruglo će, nažalost, ostati - kaže Bobić.
извор Блиц
линк http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=53014
 
"Glavni urbanista" Beograda mora da se bira na drugi način i moraju da mu se
odrede druge i šire nadležnosti, jer ovako je samo glasnogovornik Gradske vlasti.

Obično ponavlja ono što smo već čuli, pa to objašnjava i opravdava, a nikad ništa
novo nema, nesme ili neće da saopšti, već tako samo popunjava članke i tv-emisije.

Zato predlažem da se on bira na konkursu koji bi organizovalo Udruženje urbanista
a ne da ga postavlja Gradska vlast, već da ga izabere struka i da stoji iz tog izbora.

Ovlašćenja bi morao da ima slična Povereniku za informacije od javnog značaja, tj.
da mu se omogući brzi uvid u sve veće radove, tendere, konkurse, . . i ostalo u BG.

Trebalo bi da bude obavezan član Komisije za planove i ostalih raznih komisija za
tendere, konkurse, . . kako bi imao direktan uvid u sva dokumenta u vezi izgradnje.

O svom radu i situaciji na većim gradilištima bi morao da izdaje mesečna Saopštenja
a mandat bi mu bio godinu dana, pa ako dobro radi može da se produži, ali ako ne . .

Na pitanja svih zainteresovanih, medija i gradjana, morao bi da odgovori u što kraćem
roku ( zavisno da li ima saznanja ili mora da prikupi informacije) i da ih objavi na sajtu.

Samo ovakav Glavni urbanista može da bude koristan izgradnji Beograda, jer bi tako
blagovremeno davao tačne podatke i na neki način kontrolisao kako se sprovodi vlast.
 
Slazem se, ali kod nas svaka politicka opcija kad se domogne vlasti se ponasa isto! Ja cu da ti kazem resenje: Profesionalizacija svih ministarstva, tj. Mlekar da ne bude pekar!
 
Da, nema mnogo razlike kod raznih vlasti, ali ovde bi bar struka

odredjivala Glavnog urbanistu i stajala iza njega, pa bi tako bio

manje zavistan od aktuelne vlasti, jer bi imao podršku kolega.

Naravno, ako bi dobro radio imao bi i podršku šire Javnosti BG.
 
"Glavni urbanista" je navodno "glavni", ali on nema nikakve nadležnosti
i od njegovog potpisa ne zavisi nijedan veći projekat u Beogradu, niti se
šta pita kod planiranja i projektovanja infrastrukture, pa nije tzv. "glavni".

Morao bi da ima nadležnost bar kao "Fiskalni savet" vlade, tj. on da daje
svoja Mišljenja o svim planovima za izgradnju i kako se ona sprovodi i to
počev od tendera za izvodjača radova do praćenja kvaliteta/rokova gradnje.
 
Ovde su nake najave o Glasanju u septembru i za prošlu nedelju.
Septembar je odavno prošao, a i ova "radna nedelja" je već prošla :

"U septembru će biti sprovedene ankete u kojima će Beograđani moći da se izjasne
o 3 gradska projekta, među kojima je i sudbina Starog savskog mosta, koji bi, prema
ideji gradskih čelnika, mogao da bude premešten u blok 70A, gde će povezivati
N.Beograd i Adu Ciganliju, ili postavljen u parku „Ušće”
najavio je glavni urbanista Beograda Marko Stojčić."
http://www.politika.rs/sr/clanak/435442 ... ja-na-Uscu

"Na portalu će biti postavljene 3 ankete za 3 projekta, sa ponuđenim izgledom i okvirnim cenama.
Jedna od tema je pešačko-biciklistički most koji će ići iz Bloka 70 a, na Adu Cigalniju i izmeštanja
Starog savskog mosta", priča Stojičić.
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1573277

"Grad sledeće nedelje raspisuje anketu, a građani odlučuju da li će tramvajski most
biti preseljen u Blok 70 ili će biti montiran u parku Ušće. . ."
9. Oktobar : http://www.politika.rs/sr/clanak/439430 ... a-ili-most

Dakle, "radna nedelja" je prošla a najavljenog Glasanja opet nema, pa jedino
može da bude ispunjeno obećanje Glavnog urbaniste ako se objavi vikendom.
 
Glasanja i ankete. Uvek će naći dovoljno sendvičara da odrade svoju građansku dužnost. "Struka" je izbrisana iz diskursa, a i popunjena sega mega diplomama.

Sramota je, mislim da se u vreme Slobe i Mire niko nije sa ovakvim nipodaštavanjem odnosio prema Beogradu.

Ne znam da li se trenutni period može porediti čak i sa samovlašću Knjaza Miloša.
 
Izjave i obećanja u vezi Ankete i Glasanja je davao isključivo Gradski urbanista.

Gradlnačelnik i njegov zamenik nisu o tome ništa rekli ?! . . Što je malo čudno.
 
Ovaj mejl sam primio pre više od dva meseca (15.8.) od "službe Glavnog urbaniste" :
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=671361#p671361:w790iyh6 je napisao(la):
dragan » 19 Okt 2019 02:03 pm[/url]":w790iyh6]Izjave i obećanja u vezi Ankete i Glasanja je davao isključivo Gradski urbanista.
Gradlnačelnik i njegov zamenik nisu o tome ništa rekli ?! . . Što je malo čudno.
Danas je Gradonačelnik bio na RTS-u povodom Dana oslobodjenja Beograda.
Govorio je i nešto o izgradnji pešačkih zona i bici-staza, kao i o Sajmu knjiga.

O nekom Glasanju ili Anketi nije bilo ni reči, iako je bila prilika za tako nešto.
https://www.beograd.rs/lat/beoinfo/1766 ... slobode_2/
 
Glasanje kasni ili je odloženo ili je obustavljeno.

Jer, možda je Vesić glasao da nema glasanja. :)
 
Ako neko primeti Anketu ili Glasanje, neka objavi ovde.

Možda je gledam na pogrešna mesta, pa ih zato nema.
 
Juče je bila poseta "Beogradu na vodi" državne delegacije, gradonačelnika i
njegovog zamenika, ali tu nije bio i Glavni urbanista Beograda (?!), iako je
BnV ubedljivo najveći urbanistički projekat u Beogradu - što je njegov posao.
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1617530

Možda je pozvan, ali je bio opravdano sprečen da dodje ili nije ni pozvan, pa
zato nije došao, što mi je verovatnije i što govori o njegovom položaju i ugledu.
Zato je bila sveprisutna Andrea Radulović, jer ona izgleda ima veći uticaj u BG.
 
Ako je bilo mesta za "ikebanu", mogli su da pozovu i "Glavnog", kao čoveka iz struke.
 
Pa on je jedini koji bi tu bio iz struke. Možda nije hteo da im kvari prosek. A i možda neće da se pojavljuje zajedno sa Vesićem sa obzirom na sukob koji verovatno postoji između njih dvojice.
 
Taj "sukob izmedju njih dvojice" može da bude oko pokretanja "Ankete"

jer bilo je tu nekih nesporazuma, a zamenik V. nije pohvalio to glasanje.
 
Možda nešto ne razumem, ali Stojčića vidim na slici - tako da je bio.
 
Jaoo, eno ga ispod mikrofona, nisam ga zapazio, liči kao neko obezbedjenje. :)
On je toliko daleko od "prvog reda", kao da je došao nepozvan i nepoželjen.
 
Nema nikakvog sukoba. Stojčić je upravo postavljen kao Vesićev kadar da zameni Folića, čoveka Siniše Malog, koji na tu poziciju nije došao preko SNS-a, već bukvalno na foru "brate, znaš li nekog arhitektu?"
 
Vrh