Šta je novo?

Karađorđeva ulica

Homere, ja ću pisati dosta sažetije.

Svako vreme ima svoj "Staklenac" - jeftinu, jednostavnu i ružnu zgradu izgrađenu prema trenutnom trendu i raspoloživim materijalima na tržištu.

A što se tiče nikad realizovanih projekata...tendencije se menjaju, svedoci smo da se neke stvari sada brže realizuju, briše se prašina sa "ufiokašenih" projekata i ideja jer treba na brzinu maznuti i podeliti pare iz budžeta. Dovoljno je reći - "gondola".

Delijino idejno rešenje jeste za 5-10 kopalja ispred ovoga, ali bez obzira na to, ovde bi morala da se potpuno lili makar delimično obnovi Đumrukana.



I da, za poređenje "novo u starom" ... mnogi se ili ne sećaju ili se još nisu rodili, buke koja se stvorila zbog zgrade ambasade Kanade u Kneza Miloša.
To je dobar primer za poređenje. Neka rešenja jesu uspešna, neka nisu. Ovaj novi staklenac - nije. Ovo je smandrljavanje na brzinu.
 
Da li je svaka "zgrada izgrađenu prema trenutnom trendu i raspoloživim materijalima na tržištu" automatski jeftina, jednostavna i ružna? Jer čini mi se da se upravo vrtimo u tom krugu. Dakle, postoji savremena arhitektura koja je dobra, i savremena arhitektura koja je loša.

Ja mislim da je ova arhitektura dobra i razloge sam naveo u prethodnom postu. Voleo bih da čujem još neki argument zašto je loša, osim zato što je "moderna" i "od stakla".

Naravno, da bi jednostavnije, jeftinije i kulturno-istorijski bolje bilo da su obnovili Đumrukanu (za koju sam iskreno i mislio da bi uz minimalnu dogradnju u zaleđu bila sasvim dovoljna sa potrebe ansambla "Kolo"), ali da budemo potpuno otvoreni, da nas Vesić nije ložio u svojim kolumna u "Politici" verovatno se nikada i ne bismo nadali da postoji takva mogućnost. Problem je što je taj, hm, pa čovek po navici opet lagao, jer je u raspisu konkursa jasno stajalo da se ne traži obnova Đumrukane, već samo "simbolička rekonstrukcija" u okviru daleko većeg objekta.

Što se Zuminog pitanja o očuvanju istorijskog ambijenta tiče, tu se mogu samo delimično složiti - jer je ovo izuzetno ranjiva tačka u gradu, istorijski vrednih sačuvanih objekata je jako malo, mogu se prstima izbrojati (možda čak i jedne ruke). Jednu stranu ulice smo svojevoljno srušili, a ono što su porušili Nemci/Saveznici ili ono što je ostalo neizgrađeno pre rata, popunili smo montažnim barakama, perionicama, bezličnim sklepotinama i sl. Najvrednija ambijentalna celina u gradu, po mom mišljenju, je upravo iznad Karađorđeve, na Kosančićevom vencu i u svim daljim planovima u vidu treba imati njegovu zaštitu, pa i unapređenje (pre svega dostupnost s reke i aktiviranje padine).

Kada je reč o realizaciji projekata, opet (čini mi se) namerno mešamo babe i žabe. Dakle, jedna stvar su lukrativni projekti poput gondole (čija je izgradnja ipak još upitna), a sasvim druga stvar javni projekti koji iniciraju velika izdvajanja javnog novca za izgradnju i podjenako velika izdvajanja javnog novca za održavanje, bez velikih mogućnosti da se taj novac dugoročno vrati u kasicu prasicu (osim kroz pumpanje troškova izgradnje za burazerske firme). U tom pogledu se ništa ne menja. Ova vlast rasipa novac na mnoge gluposti, ali za javne objekte koje sma najavljuje (Gradska galerija, Muzej Nikole Tesle, Gradska biblioteka u Nemanjinoj, rekonstrukcija Paviljona Cvijete Zuzorić...) ostaje škrta kao i prethodne.
 
Iskreno, meni i nije toliko pobedničko rešenje, kao ni ostala. Šteta je što ne postoji neka vizija gradskih otaca što se tiče obnavljanja nekih karakterističnih istiorijskih objekata (makar samo fasadom).

Ono što me iskreno čudi - da li je to Kolo toliko bitno? Nadam se da će taj prostor biti slobodan i za druge KUD-ove, nije baš da Kolo ima probe u svakom trenutku svakog dana.
 
Meни се чини да је Коло само мамац да би се оправдала оваква грађевина и узимање новца преко кафића касније.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=677814#p677814:n62na1la je napisao(la):
Zuma » Čet Nov 07, 2019 10:51 am[/url]":n62na1la]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=677808#p677808:n62na1la je napisao(la):
stf » 07 Nov 2019 09:34 am[/url]":n62na1la]Да не улазим у конкурсна решења која су бледа, али опет се поставља питање шта градити на слободним парцелама у старим деловима града ако не модерно?

Скопље 2014?
Kombinaciju novog i starog. "Moderno" može biti realizovano na mnogo različitih načina. Spolja treba da dominiraju, ali da zaista dominiraju, vizuelni elementi starih fasada, možda tek sa naznakama skladno uklopljenih novih estetika, a unutrašnjost može da bude po želji. Bez agresivnih vizuelnih razlika i namernih, velikih kontrasta. Osnovni princip treba da bude da se ne sme dozvoliti da novi objekti svojim izgledom degradiraju doživljaj, estetiku i nameravani efekat koji su trebale da ostave okolne stare fasade. A to uvek zavisi i od okoline tih starih zgrada. Novo ne sme da uništava staro. I taj princip daje dozvoljenu meru razlikovanja novih fasada i pročelja novih zgrada od starih koje ga okružuju.
Zapelo se za modernističko kao jedino što postoji , pa ga turaju gde god stignu , i u 99% slučajeva sve to izgleda maltene preslikano. Tpa se i gde treba i gde ne treba , pa vrlo črsto izgleda u odnosu na okolinu kao "piletu što stoje sise". Nit' se vodi računa o spratnosti okolnih zgrada , nit se vodi računa o samoj visini sprata , pa se dve zgrade koje stoje jedna do druge "gađaju" tako što jedna ima svoje spratove za pola sprata izdignute u odnosu na zgradu do nje. O vođenju računa da se fasada (deo koji je vidljiv) , uklopi stilski sa okolnim zgrada , kao da ni ne postoji na fakultetima. Ili se furaju "staklenci" tamo gde im nije mesto (kao što je ovaj primer za zgradom Kola) ili modernistički fazon jeftinog izgleda. Zbog ovakvih stvari , ni ne čudi odbojnost prema modernizmu , jednog dela građana , iako postoje mesta u gradu gde bi to mnogo bolje leglo nego na većini mesta gde ga trenutno trpaju.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=677905#p677905:n62na1la je napisao(la):
Дошљак » Čet Nov 07, 2019 2:06 pm[/url]":n62na1la]Meни се чини да је Коло само мамац да би се оправдала оваква грађевина и узимање новца преко кафића касније.
I još se ovako nešto ističe kao super rešenje u samoj prezentaciji. Tako meni deluje.
Jedino što mi nikako nije jasno je gde će da žive svi ti posetioci kafića , pošto je to toliko postalo agresivno , da mi se čini kao da će na kraju i same stanove po zgradama da krenu da adaptiraju u kafiće , u nedostatku prostora.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=677892#p677892:765pagcg je napisao(la):
Homer Jay » 07 Nov 2019 12:24 pm[/url]":765pagcg]Da li je svaka "zgrada izgrađenu prema trenutnom trendu i raspoloživim materijalima na tržištu" automatski jeftina, jednostavna i ružna? Jer čini mi se da se upravo vrtimo u tom krugu. Dakle, postoji savremena arhitektura koja je dobra, i savremena arhitektura koja je loša.

Ja mislim da je ova arhitektura dobra i razloge sam naveo u prethodnom postu. Voleo bih da čujem još neki argument zašto je loša, osim zato što je "moderna" i "od stakla".

Naravno, da bi jednostavnije, jeftinije i kulturno-istorijski bolje bilo da su obnovili Đumrukanu (za koju sam iskreno i mislio da bi uz minimalnu dogradnju u zaleđu bila sasvim dovoljna sa potrebe ansambla "Kolo"), ali da budemo potpuno otvoreni, da nas Vesić nije ložio u svojim kolumna u "Politici" verovatno se nikada i ne bismo nadali da postoji takva mogućnost. Problem je što je taj, hm, pa čovek po navici opet lagao, jer je u raspisu konkursa jasno stajalo da se ne traži obnova Đumrukane, već samo "simbolička rekonstrukcija" u okviru daleko većeg objekta.

Što se Zuminog pitanja o očuvanju istorijskog ambijenta tiče, tu se mogu samo delimično složiti - jer je ovo izuzetno ranjiva tačka u gradu, istorijski vrednih sačuvanih objekata je jako malo, mogu se prstima izbrojati (možda čak i jedne ruke). Jednu stranu ulice smo svojevoljno srušili, a ono što su porušili Nemci/Saveznici ili ono što je ostalo neizgrađeno pre rata, popunili smo montažnim barakama, perionicama, bezličnim sklepotinama i sl. Najvrednija ambijentalna celina u gradu, po mom mišljenju, je upravo iznad Karađorđeve, na Kosančićevom vencu i u svim daljim planovima u vidu treba imati njegovu zaštitu, pa i unapređenje (pre svega dostupnost s reke i aktiviranje padine).

Kada je reč o realizaciji projekata, opet (čini mi se) namerno mešamo babe i žabe. Dakle, jedna stvar su lukrativni projekti poput gondole (čija je izgradnja ipak još upitna), a sasvim druga stvar javni projekti koji iniciraju velika izdvajanja javnog novca za izgradnju i podjenako velika izdvajanja javnog novca za održavanje, bez velikih mogućnosti da se taj novac dugoročno vrati u kasicu prasicu (osim kroz pumpanje troškova izgradnje za burazerske firme). U tom pogledu se ništa ne menja. Ova vlast rasipa novac na mnoge gluposti, ali za javne objekte koje sma najavljuje (Gradska galerija, Muzej Nikole Tesle, Gradska biblioteka u Nemanjinoj, rekonstrukcija Paviljona Cvijete Zuzorić...) ostaje škrta kao i prethodne.


Ovde pričamo o lokaciji, na kojoj se nalazila jedna istorijski bitna zgrada, koja je nestala pre samo 1,5 generacije, i čija rekonstrukcija je bila najavljena. Ne samo od Vesića, on je poslednji čuo za nju.

Da li su predložena rešenja zgrade ansambla Kolo dobra ili loša arhitektura, to je zasebno pitanje. Susština je - ovde pripada samo jedna zgrada, ili da budem precizniji, njena ulična fasada.

Ova vlast će stalno nalaziti nove načine da prazni budžet.
Ti je situacija veoma "dinamična" ne treba gledati kako su do sada radili nego kako će se ta "aktivnost" dalje razvijati. Nama se stalno dešavaju stvari koje do juče nismo ni mogli da zamislimo.
Bile su tu gondole, besmislene, predugačke ili nekvalitne rekonstrukcije infrastukture, ubrzo će to biti ovakvi objekti.
 
Sami smo krivi kao i uvek. Sve nam je "opusteno" i onda kada se desi ovako nesto onda je prosto kasno.

Da je to objekat od izuzetnog znacaja za RS on bi bio pod najvecim stepenom zastite (iako ne postoji u fizickom svetu). Samim tim dajes i ostavljas mogucnost da se on napokon obnovi i vrati u originalno stanje. Ako je gradu i drzavi ikada stalo do Djumruka od 1944. god onda se ovo ne bi nikada desilo.

Samo je trebalo ostaviti lgavnu fasadu sa krovom i iza dodati objekat savremene arhitekture. Ovde pored gde je trenutno ona nesretna "umetnicka intevencija" (zuto/sivo cudo) tu nastaviti modernu intervenciju jer sumnjam da bi Hotel Kragujevac iko ponovo zidao u izvornom obliku.

Nema vise starog Beograda, zaboravite na to, niti ce ga ikada vise biti, jer profit nije sentimentalan kao mi, on je nemilosrdan ka svom krajnjem cilju - rastu.

A pitao bih samo Homera sto otvoreno ne kaze koji je to forumas koji je predstavio svoju viziju tog dela grada? :)

Evo vodicu te na zito sa slagom ako kazes :)
 
Ја размишљам слично Рељи: чини ми се да, посебно у овој фази, када буџети јавне управе расту, постоји тенденција да се сваки јавни пројекат подигне на ниво Палате УН на Ист риверу (овај случај - добро, мало хиперболе није наодмет), или Суецког канала и Кинеског зида заједно (актуелни план метроа од 4,5 милијарди евра за две линије).

Мислим, јефтиније је за град да обнови Ђумрукану, него да зида ово. Може и Хотел Крагујевац приде да догради неки Аустро-Угарин, по принципу Радисон Олд мил (старо а ново - и одлично). Али, баш то је, изгледа проблем - кад нађеш причу за трошење пара, "пумпај" док очи не испадну...

@zexland
У питању је Делија. Може жито, може и пиво.
 
I ovo nije samo tendencija kod projekata u građevinarstvu.
Imamo projekat toplovoda Obrenovac-NBG, sad hoće da "modernizuju" avione "Orao" koji su stajali od 1996. na travnjaku pored Muzeja vazduhoplovstva... ko zna šta sve još...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=677863#p677863:8zp4im2d je napisao(la):
Homer Jay » 07 Нов 2019 11:31 am[/url]":8zp4im2d]

Inače, zanimljivo je podsetiti se kada je jedan forumaš arhitekta (koji nije sa Arhitektonskog fakulteta, nije gej, i dokazano nije drugosrbijanac :D) forumu ponudio svoju viziju ove lokacije, koja je takođe podrazumevala izgradnju kaskadnog javnog objekta savremene arhitekture, dobijao je masovne aplauze ovde prisutnih. Pa, evo i sad, kuka se nad predloženim rešenjem, a istovremeno se sa setom gleda na nerealizovani konkurs iz 70-ih koji je podrazumevao rušenje svih objekata ispod Kosančićevog venca i izgradnju bulevarčine sa dve pasarele preko nje... samo da nije staklo i čelik :roll:

Недоследност форумашког јавног мњења је све учесталија појава.
 
ГЛАС ПРИРОДЕ » Чет Нов 07, 2019 1:58 am пише:
Да се постави нешто на месту Ђумрукане, још и некако, али затворити падину у потпуности, (...)

Слажем се! Кад гог видим падину испод КВ према Карађорђевој помислим на степенице сличне Шпанским у Риму - широке и развијене, с одмориштима, терасама и неометеним погледом на реку. Саша.




На шта личи Теразијска тераса. Тамо већ постоји једно типично класично вртно решење са мањим паралелним степеницама, неколико нивоа са платоима и лејама са растињем... Али држи се у потпуној запарложености већ деценијама у чекању новог модерног решења.

Суштински немар према сваком историјском и тиме и класичном, архитектонском или пејсажно-архитектонском или урбанистичком решењу...
 
Samo da podestim i da je pijaca Zeleni venac prilikom poslednje rekonstrukcije DO TEMELJA bila sravnjena i ponovo podignuta - identicna. Danas svi misle da ta pijaca ima skoro 100g, a realno nema. Ta pijaca je ganc nova svidjalo se to nama ili ne. Ali poenta je u ocuvanju naseg kulturno-istorijskog nasledja, medjutim kako mi gradjani da uticemo na to kada vlast za to nema sluha, ona ne radi ono sto narod zeli, vec gleda sebi da namesti korist.

Pogledajte silne vile po Dedinju ima ih sada tri puta vise nego za vreme Kraljevine...zapitajte se ko zivi tamo u zemlji gde je plata 300 eur. E takvi kao sto su oni, upalice svoj novi dzip spustice se na kafu na Beograd na vodi i posle ce otici da prave sefije u novoj / cool / do jaja / napucanoj Djumrukani.

Sve je postalo neozbiljno i krajnje povrsno. Ali to smo mi. To nisu ni Albanci ni Hrvati ni Ameri, mi smo apsolutno odgovorni za sve sto nam se desava.

@ Pantograf - Moze uvek, mislis da je Delija? :)
 
Jeste, Delija.
Imaš i u par postova pre tvog pitanja :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=677809#p677809:2c5gz1qm je napisao(la):
Пантограф » 07 Nov 2019 09:43[/url]":2c5gz1qm]Па, зашто би обнова историјског здања срушеног у рату имала икакве везе са Скопљем 2014?

Зар су послератна обнова Варшаве, или недавна поновна изградња оне протестантске цркве у Дрездену срушене кад и Ђумрукана - пандани Скопљу 2014?

Па ај наратив мора да опстане да би одређени могли да раде своје козмополитско-глобалистичке радове. Спрдње као Скопље 2014 (где се зида нешто што нема везе с тим пределом, ни стилски ни садржајно) и служе да се дискредитују озбиљни пројекти. Чак и да нису, треба их тако сматрати (као што је дошло до те мере да сваку неспособност у раду јавних служби треба одмах по кратком поступку означити као издају целог народа, икад)
 
Zbog ove teme sam sebe sam počeo da preispitujem da li sam zaista protiv novog i modernog...
Ne, nisam :)
Sva ova prikazana rešenja bi savršeno legla na suprotnoj strani Velikih stepenica, na mestu zgrade Crvenog signala, pa uzbrdo.
Uz ponovo izgrađenu Đumrukanu, naravno, prema ovim skicama koje je Zuma postavio.

Usput, Zuma, jel može izvor ovih skica i ko su autori? To je najstariji pouzdani poznati izgled te zgrade, koilko se meni čini.
 
One su jedan deo konkursne dokumentacije za konkurs o kome upravo pričamo. Nema više informacija od onoga što na njima piše, tj da je to "Arhitektonsko konzervatorska studija obnove zgrade Đumrukane iz 1994. godine". Dakle planovi su tadašnja rekonstrukcija, a ne original.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=677863#p677863:273itaex je napisao(la):
Homer Jay » 07 Нов 2019 10:31 am[/url]":273itaex] Pa, evo i sad, kuka se nad predloženim rešenjem, a istovremeno se sa setom gleda na nerealizovani konkurs iz 70-ih koji je podrazumevao rušenje svih objekata ispod Kosančićevog venca i izgradnju bulevarčine sa dve pasarele preko nje... samo da nije staklo i čelik :roll:

Поменути конкурс није предвиђао никакво рушење, већ уређење савског пристаништа и повезивање обале и града, како са Калемегданом тако и са Косанчићевим венцем. Зато на макети нису приказивани објекти дуж Карађорђеве улице (нису ни били предмет конкурса). Зарад истине.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=677836#p677836:1oca2w0d je napisao(la):
Ventilator_BGD » 07 Нов 2019 09:29 am[/url]":1oca2w0d]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=677816#p677816:1oca2w0d je napisao(la):
Dart » 07 Nov 2019 08:58 am[/url]":1oca2w0d]
stf":1oca2w0d je napisao(la):
Да не улазим у конкурсна решења која су бледа, али опет се поставља питање шта градити на слободним парцелама у старим деловима града ако не модерно?

Скопље 2014?


Treba graditi nešto što se uklapa u okruženje i u skladu sa istorijom.
Nije to isto kao Skoplje, jer su oni prosto izmisli istoriju i sagradili zgrade od stiropora zarad svojih antičkih mitova.
Nas uzor trebaju biti Francuzi koji ulažu milijarde evra u obnovu Notr Dama, a ne grade novu modernu staklenu katedralu da odgovara potrebama i stilom novom dobu?...

To je zato sto imaju jos uvek jaku ekipu zastitara koja je naucena da vrednuje nasledje, ako sa beogradskog arh.fakulteta izadje 2 studenta godisnje od 200 koliko ih upise, koji nije poprimio gej ideologiju rukovodstva fakulteta (a fakultet drzi gej lobi, to je opste poznato) i koji se odupreo ispiranju mozga IDEOLOGIJOM kojom ispiraju mozgove studenata profesori koji su dobili pozicije preko veze, situacija bi mozda i bila malo drugacija. Prosecan student je tamo ucen da bude sto ekscentricniji, ispad van konteksta je kul, i sasvim opravdan ako je ideja dobra, ispad iz konteksta se vrednuje kao hrabrost i odlucnost, a kontekst se NIKAD ne vrednuje. Dovoljno je samo proctati imena ucesnika ovih konkursa i sve je jasno.

Ко, на пример? Парадоксално, код заштитара је највећи број латентних хомосексуалаца (како у Републичком и Градском завводу, тако и у наставном кадру на АФ на предметима заштите градитељског наслеђа). Уосталом, не знам зашто је то битно, ако неко ради свој посао како треба. Мени више смета тај синдром Северне Кореје на београдском АФ-у, него нечија сексуална оријентација.
 
Steta je sto niko nije razmisljao o zgradi rektorata unov. umetnosti, odnosno da bi bilo pozeljno da postoji otvoren, slobodan prostor izmedju nove zgrade i zida ispod rektorata, ovako malo deluje sve slepljeno. Zauzima previse prostora.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=678256#p678256:3534vx45 je napisao(la):
Drakche » 08 Nov 2019 01:48 pm[/url]":3534vx45]Steta je sto niko nije razmisljao o zgradi rektorata unov. umetnosti, odnosno da bi bilo pozeljno da postoji otvoren, slobodan prostor izmedju nove zgrade i zida ispod rektorata, ovako malo deluje sve slepljeno. Zauzima previse prostora.

Razmisljao je, svojevremeno je uradjena studija tog prostora i volumena i visinskih regulacija, za gup 2021, a podrazumevao je rekonstrukciju hotela kragujevac i djumrukane i dogradnju i prosirenje bocnih kula zgrade rektorata jer je postojeca proporcija zgrade u vizuri losa i suvise vertikalna. Po toj studiji trebalo je pustiti jednu stazu na polunivou koja bi isla skroz do kalemegdana. Naravno tu studiju su svi zanemarili, a i ko i da se seti kad je precednik zirija Tika.
 
Ovaj konkurs podrazumeva rušenje zgrade fakulteta primenjenih umetnosti. Znači to je već odlučeno.

file.php
 
Да буду проширене према дубини, тј. падини, како би биле исте дужине као и средишњи део?
 
Vrh