Šta je novo?

Фасаде / Fasade

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=678157#p678157:1splfosd je napisao(la):
Perkan » 08 Nov 2019 06:12 am[/url]":1splfosd]Koja opština daje dozvolu za ovog monstruma sa slike i ko je njen predsednik?
To pitanje je, na žalost, izlišno već 30-ak godina. Uzmi "Stariji i lepši Beograd" Milete Prodanovića, ako već nisi, pa listaj polako. Tu je opisana čitava geneza i pominje se ko je sve to započeo.

Jedno od istaknutih mesta u knjizi zauzima i monstrum od preko puta ulice, kojeg je i Nebojsa spomenuo. Znam ko živi u monstrumu i to je možda najcrnje od svega: nije to nikakav tajkun, mega opasni diler droge ili nešto slično. Nego samo jedan od ovih "normalnih" koji je ko zna kojim vezama i/ili podmićivanjima to sredio. To je suština tragedije, ovo sve ne rade neke velike sile, nego kokošari.

Edit: Ha ha ha spatiotecte postovao dok sam pisao ovo i iskoristio istu reč :kk:
 
Bigmouth strikes again...

Према његовим речима, на овај начин ће Град Београд и градске општине директно утицати на побољшање услова живота грађана на свом подручју, и то на начин да ће се након реализације пројекта моћи за сваки конкретан објекат прибавити енергетски пасош.

– Одлуком о бесповратном суфинансирању активности на инвестиционом одржавању и унапређењу својстава зграде уређује се бесповратно суфинансирање активности у оквиру пројеката на инвестиционом одржавању и унапређењу својстава зграде у циљу спречавања настанка штетних последица по живот или здравље људи, животну средину, привреду или имовину веће вредности на територији града Београда, и то: обезбеђивање и поступак доделе средстава, као и проценат учешћа и услови финансирања – рекао је Весић и додао да је Град Београд последњих пет година уредио око 500 фасада, а да ће се овом одлуком само наредне године, заједно са грађанима, уредити више хиљада фасада. (wtf!?!?!?!?!?!)

Средства за учешће у финансирању активности у оквиру пројеката на инвестиционом одржавању и унапређењу својстава зграде обезбеђују Град Београд и градске општине и могу максимално износити 90 одсто предрачуна потребних финансијских средстава, рекао је Весић и додао да ће се о томе станари зграда договарати са градским општинама.

Izvor: Grad Beograd

Da li će iko ikada javno podsetiti ovog čoveka na sve laži kojima nas zasipa svakog bogovetnog dana!?
 
izjave jeste preterana i tek kako, ali budemo iskrenu. Nikada se nije uradilo ovoliko fasada. i to treba da se nastavi, a da su sredene nekoliko stotine to jeste tacna a ne hiljada
 
Nikad se nije toliko fasada sredilo to je istina, medjutim Beograd je toliko decenija bio zapostavljen, toliko je gradjeno svakakvih monstruma i odvratnih objekata, toliko nadogradnja, da mi danas jedva da uspevamo da iskorcacimo iz tog sivila i raspada. Nije dovoljno srediti fasadu ako u prizemljima ostaju lokali koji se sarene u hiljsdu boja, sa pvc vratima i prozorima, izvrljani i izlepljeni delovi fasade prizemlja, izrovareni trotoari i dotrajao mobilijar. I dalje neke od najprometnijih i najvaznijih ulica u gradu izgledaju kao da su prezivele Cernobilsku katastrofu - Kneza Milosa, Takovska, Cara Dusana, Zeleni venac... i u Knez Mihailovoj, Terazijama i Kralja Milana, oko Hrama.. i dalje postoji na desetine fasada koje pod hitno treba renovirati, i to znacajnih, velikih i uocljivih fasada poput Palate Albanije i mnogih drugih. Ovim tempom necemo ni za 10 godina imati sredjen i cist centar. Mora to brze i radikalnije (zabrana zastakljivanja, uklanjanje klima i nadogradnji, regulisanje izgleda prizemlja i lokala). Kao da niko nema hrabrosti ili dozvolu da resi probleme nekih objekata koji kvare svaku nasu ulicu (zatvoreni lokali u napustenim zgradama u Knezu, zgrada preko puta glavne Poste i Pionirskog parka na uglu, Staklenac, ovo cudoviste iznad Terazijskog tunela itd)
 
Sve je to tačno. Vlast nema hrabrosti da kao prvo uvede sistem renoviranja fasada koje bi pre svega plaćali stanari. Nema hrabrosti da propiše zabranu postavljanja klima uredjaja, izgled stolarije, izloga, reklama i natpisa.. Sve to zato što se neprestano nalazimo u predizbornom periodu, pa su kalkulacije i dodvoravanje gradjanima zarad izbornog uspeha preči od svega..

S druge strane, gradjani bi hteli sredjeno okruženje, a malo ko bi bio spreman da plati održavanje istog. Čeka se da neko drugi sredi sve, pod izgovorom da se nema novca, a nikad više automobila na ulicama, nikad veće gužve po tržnim centrima, restoranima i kafićima, nikad više čarter letova do Sredozemlja itd..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=678783#p678783:2hgsmare je napisao(la):
Gollum » 10 Nov 2019 10:52 am[/url]":2hgsmare]Nikad se nije toliko fasada sredilo to je istina, medjutim Beograd je toliko decenija bio zapostavljen, toliko je gradjeno svakakvih monstruma i odvratnih objekata, toliko nadogradnja, da mi danas jedva da uspevamo da iskorcacimo iz tog sivila i raspada. Nije dovoljno srediti fasadu ako u prizemljima ostaju lokali koji se sarene u hiljsdu boja, sa pvc vratima i prozorima, izvrljani i izlepljeni delovi fasade prizemlja, izrovareni trotoari i dotrajao mobilijar. I dalje neke od najprometnijih i najvaznijih ulica u gradu izgledaju kao da su prezivele Cernobilsku katastrofu - Kneza Milosa, Takovska, Cara Dusana, Zeleni venac... i u Knez Mihailovoj, Terazijama i Kralja Milana, oko Hrama.. i dalje postoji na desetine fasada koje pod hitno treba renovirati, i to znacajnih, velikih i uocljivih fasada poput Palate Albanije i mnogih drugih. Ovim tempom necemo ni za 10 godina imati sredjen i cist centar. Mora to brze i radikalnije (zabrana zastakljivanja, uklanjanje klima i nadogradnji, regulisanje izgleda prizemlja i lokala). Kao da niko nema hrabrosti ili dozvolu da resi probleme nekih objekata koji kvare svaku nasu ulicu (zatvoreni lokali u napustenim zgradama u Knezu, zgrada preko puta glavne Poste i Pionirskog parka na uglu, Staklenac, ovo cudoviste iznad Terazijskog tunela itd)
To je to. Uredjenje fasada pozdravlja verujem svako u ovom gradu, medjutim u arhitektonsko urbanistickom smislu ovaj grad je prava haoticna kasaba u mnogim delovima, neuredjena i zapustena, puna raznog krsa i mesavina baba i zaba sto ga cini neverovatno ruznim. Naravno to je pre svega odlika mentaliteta. Srbi nisu za grad vec su vise za selo, nemislim pri tome nista lose, jednostavno mi nemamo osecaja za urbane sredine kao neki drugi narodi. To je sasvim jasno i ocigledno cim krocis na ulicu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=678401#p678401:gsz4zzuo je napisao(la):
Vračarac » 08 Nov 2019 10:43 pm[/url]":gsz4zzuo]Misarska

Pogledajte prilog 1
file.php

file.php

st*** je uspela i ovde da upropasti stare originalne prozore...

https://www.google.com/maps/@44.8068828 ... 312!8i6656
 
Juce sam posle nekoliko godina isao na Karaburmu. Ok, to nije centar grada i nema reprezentativne ni estetski lepe zgrade ali ono sto je bilo lose pre 5 godina kad sam poslednji put bio ostalo je nepromenjeno a nesto je i dodatno unisteno. Fasade tipskih zgrada su unakazene jer su preko nekadasnjih fasada (koje su bile sve iste i uopste nisu bile lose) ljudi radili izolacije i nove fasade i to tako sto je svaki stan za sebe radio kako je hteo pa tako na jednoj istoj zgradi imamo od 4 sprata naizmenicno dva sa novom fasadom dva sa nekadasnjom. Negde su bojili u roze, negde u belo, negde u sivo, negde u drecavo narandzasto... krem, bordo, zuto. Nema boje koje nisu koristili. Svaka zgrada je u drugoj boji, svaka je sarena (u zavisnosti od zelje pojedinacnih stanara), negde su terase otvorene negde su zazidane fasadnim ciglama, negde okrecenim zidovima. Toliko je tuzno i ruzno da sam ostao bez komentara.. i odakle dozvole i takva sloboda da svako radi s fasadom zgrade sta pozeli.
 
Sad idem malo Google Mapama, i kolko vidim kraj je veoma solidan, neke zgrade izgledaju ko da su tek sagrađene..
04.png


02.png


01.png


03.png


05.png
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=678815#p678815:1w36s68f je napisao(la):
Gollum » 10 Nov 2019 12:37 pm[/url]":1w36s68f]Juce sam posle nekoliko godina isao na Karaburmu. Ok, to nije centar grada i nema reprezentativne ni estetski lepe zgrade ali ono sto je bilo lose pre 5 godina kad sam poslednji put bio ostalo je nepromenjeno a nesto je i dodatno unisteno. Fasade tipskih zgrada su unakazene jer su preko nekadasnjih fasada (koje su bile sve iste i uopste nisu bile lose) ljudi radili izolacije i nove fasade i to tako sto je svaki stan za sebe radio kako je hteo pa tako na jednoj istoj zgradi imamo od 4 sprata naizmenicno dva sa novom fasadom dva sa nekadasnjom. Negde su bojili u roze, negde u belo, negde u sivo, negde u drecavo narandzasto... krem, bordo, zuto. Nema boje koje nisu koristili. Svaka zgrada je u drugoj boji, svaka je sarena (u zavisnosti od zelje pojedinacnih stanara), negde su terase otvorene negde su zazidane fasadnim ciglama, negde okrecenim zidovima. Toliko je tuzno i ruzno da sam ostao bez komentara.. i odakle dozvole i takva sloboda da svako radi s fasadom zgrade sta pozeli.

Boze ti zvucis kao da si juce dosao u Beograd :)
 
Кућа у Kраља Петра Првог до Патријаршије, рекао бих да се обнавља како споља, тако и унутра:







 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=678887#p678887:3622hn05 je napisao(la):
zexland » Sun Nov 10, 2019 5:24 pm[/url]":3622hn05]
Boze ti zvucis kao da si juce dosao u Beograd :)

Ma nisam, nego eto verovatno sam na svoj kraj i delove grada u kojima se krecem navikao. Karaburmu konkretno sam malo puta posetio, i primetio sam da je danas stanje gore nego pre 5 godina kada sam je posecivao. Ima dosta novih zgrada, da, ali stare su unakazili sa novim fasadama u 1000 boja. Pricam konkrerno o tipskim cetvorospratnicama oko okretnice 23. Nijednu nisu ostavili s originalnom fasadom, svaka je delimicno izmenjena i svaka drugacije.
 
Idi jos juznije, svuda su klime, i u Rimu ima isto, Bar i Cosenza isto...ali se na dosta starih zgrada spustaju na balkon. Ja njih negde i razumem, dole je jezivo toplo leti svuda, posebno Kalabrija i Sicilija...
 
Luzerski ste nasli sa Napuljom da se poredite. Raspad od grada.
 
Napulj je meni mozda i najruzniji grad u Italiji (od vecih i poznatijih gradova). Uvek mi je bilo cudno da drzava koja na severu zemlje onako odrzava sve one grave, dozvoljava da se Napulj raspada i gusi u djubretu. Mislim da su daleko gori nego Beograd.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=679247#p679247:3vj6fhoc je napisao(la):
neven_k » Пон Нов 11, 2019 11:20 pm[/url]":3vj6fhoc]Luzerski ste nasli sa Napuljom da se poredite. Raspad od grada.
Напуљ је у Италији, није у Молдавији. Нисам залазио дубоко али верујем да је финансијски јачи од Београда.
 
Италија је једна од неколико најјачих економија Европе, али не само Напуљ него чак и Рим па чак и градови најбогатијег севера имају пуно детаља који кваре утисак, а које срећемо и код нас, графити, тротоари и коловози, бандере и што је посебно неочекивано јавне вртне површине...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=679044#p679044:2asopre0 je napisao(la):
COTOHA » 11 Nov 2019 01:21 pm[/url]":2asopre0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=678815#p678815:2asopre0 je napisao(la):
Gollum » 10 Nov 2019 07:37 am[/url]":2asopre0]Fasade tipskih zgrada su unakazene

Legendarna terasa u Marijane Gregoran, zastakljena prozorima sa GSP autobusa, sa sve horizontalnim kliznim prozorčićima:



https://www.google.com/maps/@44.8130137 ... 312!8i6656
file.php
Lahore,Islamabad,Basra,Mumbaj,Daka,Kabul,Kalkuta,neka od svojetskih ...-stan država ,Alepo,birajte lokaciju gde bi ste očekivali ovako nešto a ne u Evropi! Strašno
 
Dok se mi uporedjujemo sa Napuljem, Moldavijom... neke srecnije zemlje rade neke pametnije stvari. U Kopenhagenu grade na krovu elektrane (komunalno djubre kao pogon za 100% odrzivu energiju) ceo park, skijaliste, skolu skijanja, vidikovac itd... A mi raspravljamo da li i koliko fasada treba srediti i kako... Ponekada pomislim da je civilizovani svet svetlosnim godinama ispred nas!

Mozda clanak nije za temu fasade, ali mi je tako doslo da okacim ovde, ako Igor smatra da terba na neko drugo mesto neka premesti.
 
Hehe,taj civilizovani svet je toliko daleko od nas da u ovom trenutku stanu sa razvojem mi ih opet ne bi stigli ni za 100 godina :)
 
Idealizacija zapada kao bezpogovorno civilizovanog sveta i satanizacija srbije kao divljackog raspalog istoka cestitam ispiranje mozga idiokratijom urodilo plodom.
 
Vrh