Šta je novo?

Generalštab

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=681489#p681489:ty7rtc67 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Uto Nov 19, 2019 4:42 pm[/url]":ty7rtc67]A zašto mora zgrada da bude spomenik? Zašto ne može spomenik da ima ulogu spomenika?


Zarasla rupčaga na Kosančićevom vencu treba da služi da nas podseća na Drugi svetski rat. Ruine Generalštaba u centru grada i administrativne četvrti treba da nas podsećaju na bombardovanje 99te (iako već odavno ne izgledaju kao 99te). Stari savski most treba da nas podseća na Miladina Zarića...

Ne razumem te stvari, ozbiljno. Šta je tačno predmet tih spomenika? Neki događaji i neke ličnosti... ili objekti koji datiraju iz tog vremena? Valjda ovo prvo?
Ne sme da se to dira radi prijateljskih odnosa sa Nemačkom i SAD-a. Zamisli da država obnovi tu zgradu biblioteke... To bi srušlo koncept uništavanja moralnih i istorijskih vrednosti za koje se zalažu sve vlasti u Srbiji do sada. Niko ne pita Nemačku zašto je gađala tu zgradu, zašto je bilo važno da izgori oko 50.000 knjiga i spisa? Bitno je da nas "ubiju u pojam", da nam stave do znanja kako smo niko i ništa, kako mogu da nam poruše pola grada. Za takvu borbu, političari dobijaju nagradu u vidu neograničene vlasti na određeno vreme. Ista stvar sa zgradom Saveznog MUP-a, sada "Skyline" projekat.
Generalštab je posebna priča. Simbolika je vrlo jasna. Obnovom guramo "prst u oči" NATO paktu, a kako to objasniti njihovim predstavnicima koji imaju kancelariju u Zemunu, u zgradi koju su bombardovali? Meni to liči na tihu okupaciju. Dakle, ovo je više političko pitanje.
 
Ulazimo u priču oko NATOa pa ću da budem kratak. Elem, gospodo, ne znam da li ste primetili, ali taj NATO nas okružuje već deset godina. Ko je ikad bar malo proučio geopolitiku Evrope, a posebno Balkana, njemu je još od potpisivanja Kumanovskog sporazuma jasno šta nas čeka. Uz neke varijacije oko izvođenja. Ali glavni plan je odavno poznat. Jedine promenljive su vreme realizacije, i pomalo način. Dakle ''kada'' i ''kako''. Pitanje ''da li'' ne postoji.

To jest postoji. Ako hoćemo da budemo Balkanska Severna Koreja. Što je aktuelnoj garnituri više puta padalo na pamet. Ali bi im onda oni što drže konce poslali pokoji protest i aferu, čisto da ih podsete da svaka vlada može da padne kad se zameri dovoljnom broju moćnika. :kafa:

Šta vi tačno mislite da će neko da dobije čuvanjem tih ruini? Mislite da će sutrašnje generacije da budu drugačije ako Generalštab ostane ruina, nego ako se na njegovom mestu napravi nešto novo? Da je ruina Generalštaba presudna u oblikovanju srpske kulture, istorije, javnog mnjenja i edukacije mladih?

Isto tako, šta smo mi to za sve ove decenije dobili držanjem one rupčage na Kosančićevom vencu? Više turista? Jok. Više kulture? Ne. Veći ugled u međunarodnoj zajednici? Apsolutno ne. Jesmo time nekako kaznili Nemce? Ne, nikako. Jesmo time zadržali naše ljude da ne idu u Nemačku? Ne.

To insistiranje da nam ruine glume spomenike mi deluje kao jedna velika lenjost i nedostatak ukusa. Jer u svetu kada se od nečega pravi obeležje, pravi se najčešće u vidu namenskog spomenika. Tek ponekad se koristi autentična stvar iz predmetnog događaja.

A drugo, to čuvanje ruina samo da bismo ''držali ljutnju''... Jel možete da mi kažete kad smo tačno imali neke koristi od toga? Jer ovo što mi radimo, već decenijama, to držanje ljutnje i čekanje da se svet sažali na nas i da ispravi nepravde koje su nam nanete pre XY godina... Da vam kažem odmah, to ne radi. Svako gleda samo sebe i svoj interes. Svet ide dalje, voz prolazi. Dok smo se mi mislili šta da radimo sa rupčagom Biblioteke, u međuvremenu prođe 70 godina, politički blokovi se srušiše i napraviše novi, zemlja prođe kroz još tri nova rata, i izmeni' 5 imena i zajednica. Znači, idući ovim tempom i logikom, 2030. ćemo imati odgovor šta raditi sa Bibliotekom, 2050. ćemo znati šta sa Generalštabom, a tamo negde 2100. ćemo da se bavimo pitanjima kojima je trebalo da se bavimo 2019? A u međuvremenu ćemo da živimo u svinjcu i ruinama samo da bismo terali inat nekome u Vašingtonu i Briselu? Jel to vama zvuči normalno?
 
Kakve crne zgrade-ruševine kao spomenici, pa ko to radi i koja je poenta da gledaš u večnu ranu svoga grada, zemlje... tela. To je neka kancerofilija. Još da ruševine treba na nešto da 'opominju', u smislu neulaska u vojne saveze i blokove, i sl... Momci, manite se te naive kojom su vas prevarili udbaški manipulanti, države smeju da se vode samo svojim interesima, sve drugo je zapravo nemoral - setite se, Lazarev sin je bio Bajazitov vazal, dobijao je ključne bitke za njega. I srušena zgrada se nalazila u fazi nacrta dok je zemlja defakto bila u NATO, između ostalog (u suprotnom, bez enormne američke pomoći u oružju, novcu... ne bi onomad ni bila sagrađena).

Zgradu, dakle, treba obnoviti kao priznato arhitektonsko remek delo (lično, mislim da je Dobrović bio egomanijak bez pokrića i da je precenjen u svakom smislu). Država za to ima para, a namena će se lako naći.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=681509#p681509:dkfqoonb je napisao(la):
Koniljo » 19 Nov 2019 05:09 pm[/url]":dkfqoonb]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=681489#p681489:dkfqoonb je napisao(la):
Bender Rodriguez » Uto Nov 19, 2019 4:42 pm[/url]":dkfqoonb]A zašto mora zgrada da bude spomenik? Zašto ne može spomenik da ima ulogu spomenika?


Zarasla rupčaga na Kosančićevom vencu treba da služi da nas podseća na Drugi svetski rat. Ruine Generalštaba u centru grada i administrativne četvrti treba da nas podsećaju na bombardovanje 99te (iako već odavno ne izgledaju kao 99te). Stari savski most treba da nas podseća na Miladina Zarića...

Ne razumem te stvari, ozbiljno. Šta je tačno predmet tih spomenika? Neki događaji i neke ličnosti... ili objekti koji datiraju iz tog vremena? Valjda ovo prvo?
Ne sme da se to dira radi prijateljskih odnosa sa Nemačkom i SAD-a. Zamisli da država obnovi tu zgradu biblioteke... To bi srušlo koncept uništavanja moralnih i istorijskih vrednosti za koje se zalažu sve vlasti u Srbiji do sada. Niko ne pita Nemačku zašto je gađala tu zgradu, zašto je bilo važno da izgori oko 50.000 knjiga i spisa? Bitno je da nas "ubiju u pojam", da nam stave do znanja kako smo niko i ništa, kako mogu da nam poruše pola grada. Za takvu borbu, političari dobijaju nagradu u vidu neograničene vlasti na određeno vreme. Ista stvar sa zgradom Saveznog MUP-a, sada "Skyline" projekat.
Generalštab je posebna priča. Simbolika je vrlo jasna. Obnovom guramo "prst u oči" NATO paktu, a kako to objasniti njihovim predstavnicima koji imaju kancelariju u Zemunu, u zgradi koju su bombardovali? Meni to liči na tihu okupaciju. Dakle, ovo je više političko pitanje.

Svidja mi se razmisljanje, ali ne verujem da su knjige izgorele, citao sam da postoje indicije da su iznete, samo gde su zavrsile to je pitanje. Mislis da bi okultni treci rajh koji je slao ekspedicije na tibet i u egipat u potragu za zavetnim kovcegom tek tako bacio toliku vrednost u vatru? Pritom kaze se da je biblioteka polako pocela da gori tek u trecem udaru, kasno popodne tog dana, a isto tako da nigde nije pronadjen trag pepela od njiga i papira, kao da nije imalo sta da izgori.

Al nebitno, verovatno vecina ne shvata koliko je simbolika tim ezotericima bitna, pa je tako ck pretvoren u trzni centar. Isto tako, generalstab ce verovatno postati hotel iz koga ce moci da se nadziru okupirane institucije prekoputa.
 
CK je pretvoren u tržni centar zato što je, isto kao i Generalštab, građen u vreme jedne mnogo veće, brojnije i bitnije zemlje, koja više ne postoji. I drugo, zato što je, opet isto kao Generalštab, teško oštećen, dovoljno da državi nije bilo u interesu, a ni u mogućnosti, da se bavi njegovom kompletnom obnovom i prenamenom.

Bilo je posleratno vreme, i uz to vreme velikih političkih nestabilnosti i nesigurnosti. Šta je moglo i bilo bitno obnovilo se. Šta nije, ostalo je da stoji. Onda se našao privatnik koji je ponudio da otkupi to i prilagodi ga svojim potrebama. Da, taj privatnik je poznat po aferama. Ali šta je bolje? Da zgrada stoji isto kao i Generalštab i 20 godina čeka misterioznog investitora koji će da ispljune bogatstvo za nešto što iziskuje brdo posla... ili da se proda nekome za razumnu cenu i da se od nje napravi nešto novo a korisno?

Inače, ne brini(te), ne treba Evropi i Amerima zgrada prekoputa Vlade da bi držali naše na kratkim uzdama i budnom oku. Američka ambasada, najveća i najvažnija u regionu, već nekoliko godina deli zid sa kasarnom Topčider. To ne samo da im omogućava diskretan a konstantan uvid u to šta se tu dešava, nego ujedno šalje i poruku našim glupanderima da ih podseća ko je gazda ovog regiona.

Što se tiče Generalštaba, ja nisam protiv obnove. Ali sumnjam da će se ona ikad desiti. Posle obnove, drugo za mene najbolje rešenje je rušenje i menjanje novim objektom.
 
Sam sebe demantujes, jako im je bitno da simboli nekadasnje drzavnosti postanu simboli okupacije, vec si sam napomenuo slucaj ambasade, zasto bi se ja dodavao sa ck i generalstabom. To objasnava samim tim i tvoj prethodni post onaj u kome si dao 20 ne razloga za ulazak u nato. I da kazem da nisi u pravu, svet se menja, usli smo u eru vodolije sto bi rekao vidojevic, pa tako svet postaje opasno popriste sukoba izmedju 2 globalne ideologije, od kojih jedna od te 2 iz nebitno kojih razloga, a oni svakako postoje, zeli da srbije nema ili da bude toliko nebitan nedrzavotvorni faktor koji ce po mogucstvu biti rascepan na 5 delova. Sreca pa imamo sansu da ne potpadnemo pod tu stranu jer ona druga ima interes naseg ocuvanja, i ja verujem da ce se nesto sledecih godina izdesavati konkretno na tom planu a vec se desava sto je sasvim ocigledno.

Zato ja sudbinu zgrade generalstaba jos ne bi odbacio iako smo jos uvek duboko okupirana drzava.
 
Da, postoji kod njih taj element da simboli nekadašnje državnosti sada budu simboli njihove nadmoći. Da nije tako, ne bi odabrali da im onaj Fort Noks bude baš na Dedinju, baš na mestu bivšeg Maršalata i baš uz zid jedne od najvažnijih kasarni u zemlji. Ali mislim da to nije slučaj i sa Generalštabom.

Zapad je sa tom svojom ambasadom, i sa još mnogim drugim događajima, izjavama i objektima, dao do znanja ko je glavni. Sumnjam da bi se utrkivali da isto urade i sa Generalštabom. Da preformulišem: da se sutra Generalštab stavi na prodaju, sumnjam da bi se među kupcima našao neko samo sa agendom da kupi taj kompleks i sruši ga ili napravi neki nakaradni cirkus samo da bi poslao (indirektnu) političku poruku Srbiji. Pre će da se nađe neko ko bi tu želeo da napravi hotel ili poslovni prostor i na tome zaradi lepe parice. Ne moraju Vašington i Brisel (više) da se bave takvim stvarima da bi objasnili kako stoje stvari.

Bar je to ono što ja mislim. Kao što mislim, tačnije predviđam, da ona nikada neće biti vraćena u prvobitni oblik. Pod ingerencijom države neće zato što država nije sposobna za to. Ne samo u smislu građevine, nego i u smislu upravljanja time. Država je smotana i tupava, nemaju oni pameti i mogućnosti da tu zgradu mudro obnove i posle koriste. A neće se nikad vratiti u prvobitno stanje pod investitorom jer nijedan investiror nije lud da državi daje nenormalne pare koja bi tražila za nju, samo da bi onda posle zahtevala da je ovaj vrati u oblik koji njemu kao strancu ništa ne znači, a skupo bi ga koštao (zbog onog kamena pa i unutrašnjeg dekora). Tako da moje predviđanje je da će ona ostati da truli ovako još jedno 5 godina, a onda verovatno biti srušena tad ili za oko 10.
 
Ne bih me iznenadilo da tu iznikne neki hotel iz "Klinton korporacije". Baš bi bila lepa simbolika. Vidim da su se ljudi pomirili sa time kako treba ući u NATO što pokazuje izuzetnu sposobnost upravljanja umovima. Ne mrzim nikoga na svetu osim tog pakta koga smatram satanističkom organizacijom i najvećim zlom ovog sveta. Vlast kupuje vreme i čeka da se zaboravi. Očekujem neki novi "Skyline" i smejanje u lice nama građanima.
 
Vraćanje zgrade generalštaba u prvobitno stanje je veoma skupo i bilo bi suludo razbacivanje za siromašnu državu kao što je Srbija, dok mnogo prioritetnijih projekata vape za novcem. Naročito jer bi toliki prostor bio nepotreban državnim institucijama, pored SIV-a i objekata u Nemanjinoj.
Teško je biti pametan i reći šta je optimalno rešenje u sadašnjoj situaciji.
Ulazak u NATO nije realna opcija, pa teorija zavere po kojoj je tom vojnom savezu cilj da ta ruševina, nije ozbiljan.
Ta zgrada je glavni simbol poniženja, ljudskih, teritorijalnih i materijalnih gubitaka koje smo doživeli od najjače vojne sile tog doba. Kao narod i država, bili smo poligon za iživljavanje generalima, za koje su ljudski životi samo brojevi.
Generalštab je takođe spomenik Miloševićeve vladavine i politike, koga je narod kaznio zbog njegovog dela odgovornosti za bombardovanje, i svrgao ga na ulici.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=681946#p681946:3esax2m8 je napisao(la):
Navip » 21 Nov 2019 04:10 am[/url]":3esax2m8]Vraćanje zgrade generalštaba u prvobitno stanje je veoma skupo i bilo bi suludo razbacivanje za siromašnu državu kao što je Srbija, dok mnogo prioritetnijih projekata vape za novcem. Naročito jer bi toliki prostor bio nepotreban državnim institucijama, pored SIV-a i objekata u Nemanjinoj.
Teško je biti pametan i reći šta je optimalno rešenje u sadašnjoj situaciji.
Ulazak u NATO nije realna opcija, pa teorija zavere po kojoj je tom vojnom savezu cilj da ta ruševina, nije ozbiljan.
Ta zgrada je glavni simbol poniženja, ljudskih, teritorijalnih i materijalnih gubitaka koje smo doživeli od najjače vojne sile tog doba. Kao narod i država, bili smo poligon za iživljavanje generalima, za koje su ljudski životi samo brojevi.
Generalštab je takođe spomenik Miloševićeve vladavine i politike, koga je narod kaznio zbog njegovog dela odgovornosti za bombardovanje, i svrgao ga na ulici.

Nemoj da si smesan, nato ima kancelarije u TOJ ZGRADI i to negde izmedju spratova naseg vojnog vrha, neko je vec pricao o tome, a crnu goru je ugurao na silu. Makedoniju takodje. Dakle misliti da nato nema nnikakav interes je smejurija pa dovoljno je procitati sporazum iz rambujea pa ti sve jasno. Ta zgrada nije simbol ponizenja nego herojstva, a tebi je ispran mozak demokrackim promenama koje je predvodio nato i jelena milic. Ponizenje je ono sto je doslo 2 godine kasnije i traje i dan danas u kontinuitetu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=681978#p681978:yeyqxykq je napisao(la):
Ventilator_BGD » Čet Nov 21, 2019 9:12 am[/url]":yeyqxykq]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=681946#p681946:yeyqxykq je napisao(la):
Navip » 21 Nov 2019 04:10 am[/url]":yeyqxykq]Vraćanje zgrade generalštaba u prvobitno stanje je veoma skupo i bilo bi suludo razbacivanje za siromašnu državu kao što je Srbija, dok mnogo prioritetnijih projekata vape za novcem. Naročito jer bi toliki prostor bio nepotreban državnim institucijama, pored SIV-a i objekata u Nemanjinoj.
Teško je biti pametan i reći šta je optimalno rešenje u sadašnjoj situaciji.
Ulazak u NATO nije realna opcija, pa teorija zavere po kojoj je tom vojnom savezu cilj da ta ruševina, nije ozbiljan.
Ta zgrada je glavni simbol poniženja, ljudskih, teritorijalnih i materijalnih gubitaka koje smo doživeli od najjače vojne sile tog doba. Kao narod i država, bili smo poligon za iživljavanje generalima, za koje su ljudski životi samo brojevi.
Generalštab je takođe spomenik Miloševićeve vladavine i politike, koga je narod kaznio zbog njegovog dela odgovornosti za bombardovanje, i svrgao ga na ulici.

Nemoj da si smesan, nato ima kancelarije u TOJ ZGRADI i to negde izmedju spratova naseg vojnog vrha, neko je vec pricao o tome, a crnu goru je ugurao na silu. Makedoniju takodje. Dakle misliti da nato nema nnikakav interes je smejurija pa dovoljno je procitati sporazum iz rambujea pa ti sve jasno. Ta zgrada nije simbol ponizenja nego herojstva, a tebi je ispran mozak demokrackim promenama koje je predvodio nato i jelena milic. Ponizenje je ono sto je doslo 2 godine kasnije i traje i dan danas u kontinuitetu.
NATO nema interes da bude smešten u očuvanom delu oštećene zgrade. To je više poniženje za NATO.
Herojstvo nije ući u fingirani rat, izložiti vojsku i narod stradanju, doživeti razaranje infrastrukture, pa posle par meseci potpisati kapitulaciju uz nepovoljnije uslove nego pre rata. To je ludost, svojstvena Miloševiću.
Pre će biti da je tebi portparol JUL-a isprao mozak.
 
Rambuje je znacio bezuslovni boravak natoa na celokupnoj teritoriji srbije. Rat nas je odbranio utoliko sto ne to primenjeno samo na teritoriju kosova a ne i na celu srbiju. Mada su oni nas kasnije okupirali bez oruzanih snaga prvim i drugim srbijama, al nema veze. Koliko ja znam nato ima kancelariju u generalstabu, a bilo bi super kad bi bilo nekoga ko se dobro razume da to potvrdi/ospori.
 
Ljudi i dalje veruju bajkama o tome kako je Slobodan Milošević kriv za rat na Kosmetu. Ovom Srbijom vršljaju strani agenti, bilo ruski, bilo američki. Rusija nam nije ništa pomogla tako im džabe ovo ubeđivanje kako su se borili i bili uz nas. Zapadni svet pak sluša šta im kaže Vašington i to je to. OVK teroristi napadaju i pucaju na srpske policajce i tu država mora reagovati. Kasnije se ubijaju ti teroristi zabarikadirani u jednoj kući, a međunarodna zajednica izmišlja da su ubijeni civili. Zamisli državu kojoj je najveći nacionalni heroj drumski razbojnik i terorista Adem Jašari. Zemlja Obilića i Jugovića da to doživi. Ima nas kojima mozak još uvek nije ispran. Milošević jeste kriv za pljačku države, odnošenje novca na Kipar, razvoj mafijaša, slanje kriminalaca na ratišta, pljačku preko banaka itd... Nemojte praviti zamenu teza. Kažu kako su za rat krivi oni koji su separatisti. Ako su u Hrvatskoj i BiH to bili Srbi, ko je bio na Kosmetu? Opet Srbi? Veliki nivo autošovinizma. Izvinjavam se što ovo nema veze sa temom, ali moram odgovoriti na očigledne neistine.
p.s. Kancelarija se nalazi u Zemunu, u Domu vazduhoplovstva. Tako sam načuo. Nije ni njima u interesu da se sazna lokacija.
 
Ja potpuno razumem i ogorčenost zbog svega što se desilo i razumem tvoj stav generalno. Imam drugačiju ideju šta dalje raditi, ali potpuno razumem tvoj ugao gledanja i emocije prema svemu tome. To da se razumemo.

Ali nažalost, (geo)politika ne funkcioniše po principu pravde nego po zakonu jačeg. I gorka istina je da je ceo ovaj region još 98' određen kao buduća teritorija pod šapom zapada. Tada su Ameri sprečili izlazak Francuske iz komande NATOa i faktički raspuštanje tog saveza i počeli da traže novog neprijatelja i strašila po svetu. Tada je Milošević, koji je posle Dejtona okarakterisan kao faktor stabilnosti, proglašen za diktatora. I tada je OVK, do malopre na listi terorističkih organizacija Stejt Departmenta, preko noći postala grupa boraca za slobodu.

I sve ovo što se dešava, i što će se dešavati, je samo realizacija te njihove vizije i odluke. Mi tu ne možemo ništa, jer oni već odavno ni ne moraju da nas vojno dovode u red. Nego sve što bi bilo potrebno je da na dva meseca obustave ili desetkuju naš izvoz u zemlje EU (a to uvek može da se izvede, uvek može da se nađe neki FT1P izgovor) i da nas ekonomski bace na kolena. Tužno, ali tako je. Ni mnogi drugi narodi čije su države članice NATOa pa i EU nisu srećni zbog mnogo stvari pa jbg, znaju da moraju da trpe.

Da se vratimo na sam objekat. Da ne bih dužio, neću ponavljati što sam već rekao. Dodaću još da je Ministarstvo odbrane nekoliko puta u zadnjih par godina izjavilo da njima ta zgrada (inače pravno u vlaništvu Direkcije za imovinu) nije više potrebna, i da će se najverovatnije iseliti iz nje. Što znači da kad se to desi, sve ostaje u rukama nesposobne i pogubljene srpske birokratije. Što znači lutanje po mraku, odlaganje i najverovatnije više štete nego koristi. Država je sigurno neće vraćati u prethodno stanje. Jer nema sposobnosti za to. Ali država ko država, nesposobna ali itekako alava, će zato gledati da taj teret prebaci na onog ko je bude kupio, obavezujući ga da je vrati u oblik koji njemu em ništa ne znači, em mu baš i nije koristan za biznis (kao budući hotel ili poslovni prostor).

Dok država shvati da je pod tim uslovima niko nikad neće kupiti, uveliko će doći 2030. A zgrada, iako izuzetnog kvaliteta, će propasti još više i postati još više neisplativa za obnovu (da se tako ofrlje izrazim). Što će na kraju rezultovati odlukom da se sruši.

Tako da, po mojoj konstataciji, kad se sve sabere i oduzme svodi se na pitanje da li je 1) srušiti sada ili 2) je ostaviti da još jedno 10ak godina ruži okolinu, zauzima prostor i ilustruje viševekovnu srpsku ''ni tamo ni vamo'' politiku. Između ta dva, ja biram ovo prvo. Kažem, između ta dva. Jer treći ishod u ovom momentu zaista ne vidim.
 
Svidjalo se to nekome, ili ne - 21. juna 1991, četiri dana pre proglašenja nezavisnosti Hrvatske i Slovenije, Džejms Bejker, državni sekretar SAD-a bio je u Beogradu i deset sati razgovarao sa "liderima" jugoslovenskih republika.

Miloševiću je doslovno rekao da će Srbija biti prokažena, parija, bude li pokušala da sebi pripoji teritorije naseljene Srbima u drugim republikama SFRJ, te da SAD nikada neće prihvatiti takvo eventualno pripajanje.

Kao što znamo, tako je i bilo. Zašto smo mi išli glavom kroz zid i direktno se suprotstavljali najvećoj svetskoj sili i u ratu i sankcijama upropastili budućnost - niko normalan ne može da odgovori. Umesto da smo pustili sve da se otkače od nas kad su već toliko priželjkivali, pa preko 700.000 Srba u Hrvatskoj i 1.500.000 u Bosni i dalje mudrom politikom diktirali i život tih republika - Milošević je odigrao kako je odigrao. Ko zna za čije interese, za srpske sigurno nije.
 
samo napomenuti CK je bila offis zgrada vec 80ih, sto je i sada, trzni centar je izgradjen na platou ispred bivseg cka
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=681978#p681978:27p50h7k je napisao(la):
Ventilator_BGD » Čet Nov 21, 2019 10:12 am[/url]":27p50h7k]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=681946#p681946:27p50h7k je napisao(la):
Navip » 21 Nov 2019 04:10 am[/url]":27p50h7k]Vraćanje zgrade generalštaba u prvobitno stanje je veoma skupo i bilo bi suludo razbacivanje za siromašnu državu kao što je Srbija, dok mnogo prioritetnijih projekata vape za novcem. Naročito jer bi toliki prostor bio nepotreban državnim institucijama, pored SIV-a i objekata u Nemanjinoj.
Teško je biti pametan i reći šta je optimalno rešenje u sadašnjoj situaciji.
Ulazak u NATO nije realna opcija, pa teorija zavere po kojoj je tom vojnom savezu cilj da ta ruševina, nije ozbiljan.
Ta zgrada je glavni simbol poniženja, ljudskih, teritorijalnih i materijalnih gubitaka koje smo doživeli od najjače vojne sile tog doba. Kao narod i država, bili smo poligon za iživljavanje generalima, za koje su ljudski životi samo brojevi.
Generalštab je takođe spomenik Miloševićeve vladavine i politike, koga je narod kaznio zbog njegovog dela odgovornosti za bombardovanje, i svrgao ga na ulici.

Nemoj da si smesan, nato ima kancelarije u TOJ ZGRADI i to negde izmedju spratova naseg vojnog vrha, neko je vec pricao o tome, a crnu goru je ugurao na silu. Makedoniju takodje. Dakle misliti da nato nema nnikakav interes je smejurija pa dovoljno je procitati sporazum iz rambujea pa ti sve jasno. Ta zgrada nije simbol ponizenja nego herojstva, a tebi je ispran mozak demokrackim promenama koje je predvodio nato i jelena milic. Ponizenje je ono sto je doslo 2 godine kasnije i traje i dan danas u kontinuitetu.

Мислим да је Генералштаб премештен тамо негде код Војне академије и да НАТО има канцеларије тамо, аовај у Кнеза Милоша је напуштен, по мени треба обезбедити и оставити као споменик и подсећање на НАТО бомбардовање, бар једну страну.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=682114#p682114:38pp3hmc je napisao(la):
Vox91 » 21 Nov 2019 15:55[/url]":38pp3hmc]Svidjalo se to nekome, ili ne - 21. juna 1991, četiri dana pre proglašenja nezavisnosti Hrvatske i Slovenije, Džejms Bejker, državni sekretar SAD-a bio je u Beogradu i deset sati razgovarao sa "liderima" jugoslovenskih republika.

Miloševiću je doslovno rekao da će Srbija biti prokažena, parija, bude li pokušala da sebi pripoji teritorije naseljene Srbima u drugim republikama SFRJ, te da SAD nikada neće prihvatiti takvo eventualno pripajanje.

Kao što znamo, tako je i bilo. Zašto smo mi išli glavom kroz zid i direktno se suprotstavljali najvećoj svetskoj sili i u ratu i sankcijama upropastili budućnost - niko normalan ne može da odgovori. Umesto da smo pustili sve da se otkače od nas kad su već toliko priželjkivali, pa preko 700.000 Srba u Hrvatskoj i 1.500.000 u Bosni i dalje mudrom politikom diktirali i život tih republika - Milošević je odigrao kako je odigrao. Ko zna za čije interese, za srpske sigurno nije.

Боље дугорочно и даље. Да се зна ко је ко и ко је шта, па да се после сво историјско смеће од 1918 па надаље ревидира

Ја сам за то да се генералштаб или потпуно реновира или сруши. Чување рушевина је њањавлук за слабе народе који бивају истребљени пре или касније
 
Свакако треба обновити. Што се тиче етничког чишћења у бившој Југославији, види се ко је ту прошао најбоље а ко најгоре, из чега се може закључити ко је ту био за рат по сваку цену. Но да не идемо ван теме.
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=tj4kVUdDOZ0[/youtube]
 
Ajde bre

DtugPiV.png
 
Toliko gradova po svetu je bombardovano u raznim ratovima. Nemačka u nekom trenutku bila je potpuno uništena. Veliki gradovi po Istočnoj Evropi su takodje bombardovani, pa gradjeni iznova, da ne govorim o Hirošimi i tako dalje.
Ovaj grad je rušen je*enih 44 puta, svaki put ponovo izgradjen, svaki put se radjala nova nada za bolje sutra. Svaki put su tu bili ljudi koji su gledali u budućnost, a ne u prošlost.

Uvek je to tako bilo, sve do ove današnje generacije, koja je zamrzunuta u vremenu, nikada ne umevši da se suprotstavi sopstvenim greškama.

Očigledno su srbi trpeli najgore bombardovanje u istoriji istorije, zbog čega je potrebno ostaviti ovo "remek delo" da bi se svakoga dana prisetili zlih amerikanaca koji su nam, bez ikakvog razloga, bombardovali ovu praznu zgradu, u praznoj ulici koja je bila evakuisana.

Ako je ova zgrada simbol ičega, onda je verovatno simbol idiotizma jednog naroda koji za 20 godina nije uspeo da se suprotsavi realnošću. A ta realnost je da smo sami krivi za to bombardovanje. Ova zgrada je tu da bi se inatili, samo pitam se kome, pošto nikoga na svetu, a najmanje one koji su vršili to bombardovanje, interesuje šta će se desiti sa ovom rugobom od zgrade u centru prestonice.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=701933#p701933:hdek089s je napisao(la):
Beki » 24 Jan 2020 04:59 pm[/url]":hdek089s]Ajde bre

DtugPiV.png

Neeee neko ne zna ni da interpretira ideju koju nije razumeo ni na nivou srednje skole. :blah: Ako ce ovo da se izvede bolje da se srusi kompletno.
 
Vrh