Šta je novo?

Relax diskusije

У којо банци отворити картицу за онлајн куповину?
 
Zavisi kakve pogodnosti želiš. Ja sam pre nekoliko godina otvorio račun u Banci Intesi, tj. uzeo njihovu internet karticu. Nisam plaćao održavanje računa, ali sam morao novac da uplaćujem ili na šalteru ili da mi neko ko takođe ima račun u toj banci, prebaci pare na račun. I sve je radilo savršeno, dobijao izveštaj na mejl za svaki mesec kada se menjalo stanje na računu, dobio karticu posle tačno dve nedelje. Nisam imao nikakvih problema. Čini mi se da kartica traje godinu dana, nakon čega dobijaš novu, sve besplatno i dobijaš obaveštenje sms-om da je kartica spremna. Međutim ja nisam toliko često kupovao preko interneta, odnosno nju koristio, barem ne onoliko koliko sam mislio. Pa sam ugasio račun i sve je u redu bilo. Tako da nisam imao nikakvo loše iskustvo sa njima.
 
Купујем преко своје картице, али хоћу да се заштитим. Ишао сам у Комерцијалну и рекли су ми да важи 3 године и да се израда картице плаћа 500 дин. Само ми треба за најобичнију онлајн куповину јер ми је лакше да уплатим одређени износ и да њиме располажем.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=687940#p687940:36bil1i6 je napisao(la):
Djole Pevcanin » 11 Dec 2019 06:20 pm[/url]":36bil1i6]Купујем преко своје картице, али хоћу да се заштитим. . .
To obavezno, ja sam imao i kod Intese i Kom- banke.
Nije toliko bitno kod koje banke otvaraš tu karticu.
 
Да ли могу да уплаћујем динаре на тај рачун или морам искључиво девизе?
 
Zavisi od načina plaćanja, tj. da li plaćaš u dinarima ili devizama.
Moraš da imaš oba dva računa, ako nemaš banka će ti otvoriti.

Meni je na toj kartici bilo samo par evra i tek kada sam nešto
kupovao prebacivao sam samo koliko mi treba za to plaćanje.

Najbolje pitaj u "svojoj" banci za info i otvori tu online - karticu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=687940#p687940:1qnuix7j je napisao(la):
Djole Pevcanin » Sre Dec 11, 2019 6:20 pm[/url]":1qnuix7j]Купујем преко своје картице, али хоћу да се заштитим. Ишао сам у Комерцијалну и рекли су ми да важи 3 године и да се израда картице плаћа 500 дин. Само ми треба за најобичнију онлајн куповину јер ми је лакше да уплатим одређени износ и да њиме располажем.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока

Idi u Intesu, daleko bolja i jednostavija nego Komercijalna. U Komercijalnoj kada su mi dali tu karticu rečeno mi je da se ne uplaćuju devize već isključivo dinari i da oni po njihovom kursu koji je daleko nepovoljniji prebacuju u devize. U intezi možeš direktno devize sa menjačnice da uplaćuješ. Za intesu ne moraš da imaš otvoren račun.
 
https://twitter.com/arianastam/status/1 ... 7684958210


https://www.srbijadanas.com/zabava/zani ... 2019-12-21

OVI SRBI NISU NORMALNI! Jedina korida van Španije održana je u Srbiji, i svi su navijali za BIKA!

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=SqNKDSC_3f0[/youtube]

Tog 2. oktobra 1971 na beogradskom Tašmajdanu, na pesak arene izašao je legendarni španski toreador Luis Migel Domingin. O njemu je pisao Ernest Hemingvej, bio je u vezi sa Avom Gardner, družio se sa Pikasom.
Ipak, to nije bilo dovoljno da fascinira Srbe koju su došli da vide njegovu borbu sa bikom, teškim četiri tone (ovo se neko zeznuo), dovedenim iz daleke Galicije. Bio je to prvi put da se korida održava van granica Španije.

Ako mislite da su borci za prava životinja rođeni u 21. veku, grdno se varate. Bilo je oštrih protesta protiv nasilja nad nedužnim bikovima, a aktivisti su tražili da se "klanica bikova" zabrani. Ostaće upamćeno da je tadašnji upravnik sportskog centra Tašmajdan tražio da će od onih koji se bune protiv koride tražiti da donesu uverenje da su vegeterijanci.
Uprkos protestima, korida je održana.

Domingin je vrlo brzo završio na rogovim bika, pa mu je ukazivana lekarska pomoć. Ipak, vratio se nazad i uspeo da probode bika, slavodobitno mahnuvši publici, sa osmehom na licu.

Domingin se pojavio u areni i drugi put, pa je u borbi ubio i drugog bika. Tokom te borbe, pikadori su pomagali čuvenom toreadoru, tako što su kopljima povredili moćnu životinju. Time su znatno olakšali posao Dominginu.
To se pravdoljubivoj publici nimalo nije svidelo. Počeli su da zvižde toreadoru, a zatim i da otvoreno navijaju za bika. Ipak, to nije pomoglo. Domingin je ubio i drugog bika.

Sad, šta da se radi, život ide dalje. Posle krvave koride, organizovano je pečenje nastradalog bika, onog što je povredio Domingina, u Skadarliji. Domingin je na poklon dobio gusle, za uspomenu.
 
Žika":a6aa7bmd je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=687940#p687940 je napisao(la):
Djole Pevcanin » Sre Dec 11, 2019 6:20 pm[/url]":a6aa7bmd]Купујем преко своје картице, али хоћу да се заштитим. Ишао сам у Комерцијалну и рекли су ми да важи 3 године и да се израда картице плаћа 500 дин. Само ми треба за најобичнију онлајн куповину јер ми је лакше да уплатим одређени износ и да њиме располажем.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока

Idi u Intesu, daleko bolja i jednostavija nego Komercijalna. U Komercijalnoj kada su mi dali tu karticu rečeno mi je da se ne uplaćuju devize već isključivo dinari i da oni po njihovom kursu koji je daleko nepovoljniji prebacuju u devize. U intezi možeš direktno devize sa menjačnice da uplaćuješ. Za intesu ne moraš da imaš otvoren račun.
Отворио сам у Комерцијалној, курс ми није битан јер не купујем ствари преко 10€.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Једно питање, хтео бих да купим кревет са оборивим насловом. Детаљније, наслон који се не спушта него се само помери позади. Где се може узети и колико би могло да кошта?

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Шта мислите о идеји да се отвори тема у којој би се гласало за најбоље фотографије са осталих тема из претходног месеца. Видим да овде има доста љубитеља фотографије и мислим да би било јако занимљиво. При том главни критеријум не би био само композиција, квалитет и остали професионални параметри фотографије, већ више од тога колико фотографија доприноси теми на којој је окачена. Као пример оваквих фотографија бих издовијио када је Крцан улетео у тунел Бранчић који је тада био у изградњи избацио слике и разбио многе дилеме.
 
Hugh Laurie & Stephen Fry

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=hNoS2BU6bbQ[/youtube]
 
Godina 20-20. Pravi trenutak za velike i neponovljive događaje. Nadajmo se dobre.
 
Srećna nova godina svima od mene.
A sad, u to ime, jedno pitanje koje se izgleda provlači na svakom dočeku sa ***9. na ***0. godinu. Kako se pravilno računa decenija?
Pošto vidim na internetu da ljudi mahom pišu nekakvo opraštanje od prethodne decenije, nostalgija, dobrodošla nova decenijo, itd. Međutim, ja sam u školi učio da se jedna decenija računa od 1.1.***1 do 31.12.***0, što znači da mi u narednu deceniju ulazimo tek za 366 dana. Ali i dalje ima onih koji govore suprotno, i da je današnji dan prvi dan nove decenije.
Ja to njihovo opravdavam time da se gledaju pojmovi kao "sedamdesete", "devedesete" i slično, odnosno period od 10 godina od npr 1990. do 1999. Ali da ipak u realnosti, to nije prava decenija, jer ne postoji nulta godina, odnosno godina 0, nego tek godina 1. Zbog toga, mi smo i dalje u 202. deceniji koja će se završiti tek za 366 dana.
Šta vi mislite o tome i kako vi računate?
 
Ја сам рачунао да је 1. јануар 2020. улазак у трећу деценију овог века.
 
https://www.bbc.com/serbian/lat/svet-50947531

Kad počinje novi milenijum, a kada nova decenija? Ni 2000. ni 2020. godine
Da se ljudi u vreme praznika dele oko politike, religije ili istorije nekako je očekivano, ali se retko dešava da matematika bude osnov za žustre polemike.

Ovih dana se koplja lome oko pitanja da li prvog januara ulazimo u treću deceniju 21. veka ili za to moramo čekati još 366 dana.

Dok su mnogi uvereni da je početak nove dekade onda kada se promeni cifra desetica - kao sad, sa startom 2020. godine, nauka kaže da nema mesta raspravi.

„Vrlo je lako odgovoriti. Treća decenija 21. veka ne počinje sad, već 1. januara 2021. godine i traje do 31. decembra 2030.

„Samo zapamtite, nema nulte godine i nultog veka", kaže za BBC na srpskom Slobodan Ninković, astrofizičar iz Astronomske opservatorije Beograd.

Ipak, hoće li neko u priči o veselim sedamdesetim ubrajati 1980. godinu ili u prisećanju na teške devedesete misliti na 2000. godinu?
Šta kažu stručnjaci?

Debatu bi moglo da rasplamsa i to što i iz Kraljevskog muzeja u Griniču, čiji je deo i čuvena opservatorija, u pisanim odgovorima na pitanja BBC na srpskom kažu da „nemaju zvaničan stav o ovome".

Ipak, domaći naučnici jednoglasno tvrde da je računanje vremena egzaktno ustrojeno.

Kao što je januar prvi mesec, a ne nulti, tako je i prva godina broj jedan.

„Kalendar je definisan tako i samo treba da se pobroje godine", kaže i Milan Milošević, urednik sajta Svetnauke.org za BBC na srpskom.

„Svaki vremenski period počinje kao i godina brojem jedan, tj. 1. 1. xxx1. godine, a završava kao i godina 31. 12. xxy0. godine", naveo je on u tekstu „Učimo da brojimo i računamo vreme".

Kako navodi, to što je za đake prvake sasvim normalno, za sve ostale se čini kao viša matematika.

„Ako vam je ovo komplikovano setite se osnovne škole, tamo negde prvog ili drugog razreda. Tada niste znali za nulu i brojeve ste lepo razumeli.

„Brojeve prve desetice brojali ste na prstima, od 1 do 10. Brojevi druge desetice su od 11 do 20 (ako ne verujete brojite i prste na nogama), i tako redom".

Tako je i, uprkos uvreženom mišljenju i euforiji gotovo cele planete - treći milenijum počeo tek 2001. godine.

Naime, drugi milenijum - počinje 1. januara 1001. godine, traje punih 1000 godina, završava 31. decembra 2000. godine, navodi se na sajtu Svetnauke.org.
 
Upravo tako. Meni je baš onako ostalo u sećanju kada smo na nekom času u osnovnoj učili o računanju vremena i decenijama, jer sam i ja mislio da je decenija, kao period od 10 godina, od ***0 do kraja ***9. Pa kada nam je rečeno da se pravilno računa od ***1 do kraja ***0, nije mi bilo nimalo logično i bio sam zbunjen, ali sam posle shvatio da je to daleko logičnije. Pa se sada posebno nerviram jer po društvenim mrežama vidim da tako pišu da smo ušli u novu deceniju.
 
Ne znam, po meni je logicno da smo usli u novu deceniju i ja na to tako gledam. Znam da nije ispravno, ali samo sa naucne tacke gledista.

Kada se gleda svakodnevni zivot, kultura...za mene ce uvek ovo biti pocetak nove decenije.

Ako je neki album izasao 1990.godine, logicno je da cu da ga stavim na listu najboljih albuma 90-ih. Prosto je glupo da pise datum izdavanja, na primer, 4.6.1990-e, a da se nalazi na listi albuma iz 80-ih.

U prakticnom smislu, lakse je za sve da prihvatimo takav nacin gledanja na to kada pocinje decenija.
 
Test koji je citirao Igor nije dovoljno jasno i dobro objašnjenje jer se u suštini poziva na autoritet, tj prosto se tvrdi da "ne postoji nulta godina" i "broji se od jedan". To zvuči kao da se neko dogovorio da tako bude, a ustvari bi moglo da bude i drugačije da se neko drugačije dogovorio. Ali nije tako. Matematička logika je jasna. Dekada zaista mora da počne sa jedan, a ne sa nulom, i to se lako može objasniti mnogo bolje.

Da bi znali kada je dekada započela treba poći od toga šta je. To je skup od deset godina. Tj moramo da imamo svih deset godina "na broju" da bi imali celu dekadu. Ključ svega je setiti se šta radimo tokom tog procesa (brojimo), i šta se to broji u jednom desetleću? Pošto BROJIMO, koristimo samo prirodne brojeve, a ne nulu, razlomke i decimale, nego samo prirodne brojeve 1,2,3,4, itd. A šta se to broji? Čega to ima deset? Broje se godine. Ne meseci i dani. Drugim rečima, treba poći od toga da u ovom slučaju NE POSTOJI ništa manje od godine. Pošto smo rekli da ćemo brojati baš GODINE, a ne nešto drugo, i posmatrati kad NJIH ima tačno deset, onda moramo da zanemarimo sve što je manje od merne jedinice vremena koju smo izabrali. U tom slučaju ne mogu postojati frakcije naše izabrane "jedinice merenja" kao što su 1/12 i 1/4 godine i slično. Da želimo veću rezoluciju izabrali bi manju "jedinicu merenja", pa je ova trenutno izabrana tako već po polaznoj definiciji zadatka najmanje što u ovom slučaju postoji.

Sada je već lako videti logiku. Jednostavno treba zamisliti da se broje jabuke umesto godina. Jer kad se jabuka iseče na kriške, to su već kriške, a ne cela jabuka, pa očigledno više ne brojimo njih kao što smo hteli. Ako na gomilu polako dodajemo jabuke, pa želimo da pratimo koliko desetina jabuka trenutno imamo, šta se dešava posle dodavanja desete jabuke? Imamo tačno deset jabuka, tj jednu punu desetinu jabuka. Druga desetina još ne postoji. Kad možemo reći da je druga desetina JABUKA počela da postoji? Tek kada dodamo još jednu jabuku. ALI CELU JABUKU, ne krišku od jabuka. Ako dodamo samo krišku, druga desetina još ne postoji jer brojimo JABUKE, a ne njihove kriške. U toj potencijalnoj drugoj desetini jabuka nema još ni jedne, pa ona zbog toga i ne postoji. Preciznije rečeno, ona nikako ne može biti ni započeta sve dok nema bar jedan element od one vrste koji definiše njeno postojanje, tj od onog elementa čega je ona desetina. Jer je u pitanju BROJANJE, a ne NUMERISANJE po rednim brojevima, tj pitanje je u suštini "postoji li nova desetina godina" (da li je počela da postoji), a ne "koja je ovo desetina po redu". Numerisanje je konvencija, može započeti kako se god dogovorimo, nulom ili jedinicom. Ali brojanje nije konvencija. Objekat koji se broji ili postoji ili ne postoji, nema trećeg. Deo objekta više nije taj objekt, pa se mora računati da TAJ OBJEKAT ne postoji ako je prisutan samo njegov deo. To je onda nešto drugo, a ne taj objekat.

Isto je i sa desetlećem. Mora postojati bar jedna PUNA godina da bi desetljeće započelo jer u njemu bojimo GODINE, a ne nešto drugo. Tj dekada počinja 1. januara 2021.
 
Sve je to jasno i ne treba crtati ljudima, ali mislim da bi bilo lakse da prihvatimo, u nekom kulturoloskom smislu, ili kako vec da se izrazim, da je danas pocela decenija. Ako negde, u nekom naucnom radu ili tako negde, treba jasno da se precizira, onda sledeca dekada pocinje tek za godinu dana, ali nemoguce je nauciti ceo narod da racuna tako i to prihvati pa mislim da je lakse jednostavno odustati od insistiranja od toga.

Kada pomislim na 5.oktobar, ne vidim ga kao 90-e. Kada pomislim na Let It Be, ne mislim o njemu kao albumu koji izdat 60-ih.
 
Tačno Beki!
Računam... u jednoj verziji sam ušla u novu deceniju života.
U drugoj verziji još uvek sam u staroj, a zapravo sam tačno tamo gde treba.
Lako je izračunati, svakoj godini dodaš novu, baš kao i svakoj deceniji i nema "praznog hoda".

P.S. Извињавам се свим математичарима и љубитељима исте науке али, Дучић је надмашио све вас када је рекао "Да људи нису измислили бојеве, не бисмо знали колико нам је година."

Досвидания друзья. :gobb:
 
Pa bas to, te decenije su nasa izmisljotina. Sta uopste nekom nesto realno i znace decenije, koja je njihova vrednost, koja je realna razlika da li smo u ovoj ili onoj deceniji? Za mene su decenije vise neko vreme kojima oznacavamo neke periode, u pop kulturi recimo, nego nesto sto je realno bitno da bi se sad i naucnici petljali u to.

Mozemo i da uporedimo i sa danasnjim danom. Naravno da nema smisla da koristimo u svakodnevnom zivotu jedan kalendar, a Bozic slavimo po drugom, ali koga realno briga, sto bi sad tu nesto jeli govna i menjali kada smo svi navikli na ovo. Bitna je sustina Bozica, a ne datum koji smo svejedno izmislili, bilo onaj od pre 14 dana ili ovaj danasnji.
 
Šta smo svi imali, izgubili, i više nikada nećemo imati.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=YG4a6FS5XVU[/youtube]
 
Vrh