Šta je novo?

Hram Svetog Save

Dobra je fasada, nekada mi se nije preterano svidjala, ali sada sve više uvidjam da je postignut dobar kontrast izmedju svedene i relativno moderne fasade koja odgovara vremenu u kojem je radjena i bogate unutrašnje dekoracije.

Derokov projekat je 100% mogao biti realizovan jedino u slučaju da je Hram završen 1940-ih godina, a da je istovremeno zaokružen plato zgradama sličnog stila.

Medjutim, u ovako neuskladjenom okruženju Hrama kakvo je danas - jedini logičan izgled fasade je ovakav kakav vidimo -u skladu sa početkom 21. veka.

Pre neki dan sam imao priliku da više sati iz relativne blizine posmatram fasadu Hrama iz Drugog suda. Ploče uopšte ne izgledaju jeftino, sve je baš kako treba da bude i uživo izgleda mnogo bolje nego na slikama.
 
Да, уживо изгледа далеко боље и складније. Али најлакше је фотографисати га из једне перспективе како би доказао своје гледиште, а не узети у обзир шири контекст и историју изградње.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=706087#p706087:3s3u97rq je napisao(la):
Otis.Driftwood » 07 Feb 2020 04:54 pm[/url]":3s3u97rq]Ja verujem da je eksterijer Hrama Svetog Save trebao vise liciti na crkvu na Oplencu

Upravo tako, savrseno odabran i slozen kamen. Prociscena i odmerena fasadna plastika. U odnosu na Hram, savrsenstvo.
 
Hram, to smo mi. Branko Pesic, pojednostavljivac, minimalizator, modernista, srbi liberali relativizatori. Kompleks velicine naspram kvaliteta. Zato crkva u sofiji izgleda impresivnije od hrama svetog save, jer smo imali coveka (da ne gresim dusu ne znam je li svesno ili nesvesno to uradio) unakazio izvorni proekat hrama koji je neko pre njega sa znanjem i umecem, sa razlogom i idejom iznedrio. Inace su i oni pre njega mogli sve to da pojednostave da su hteli, manje bi se namucili sa detaljima ali bi verovatno izgubili na konkursu. :violina:

Вентилаторе, никако ми није јасно откуд толико острасти, немилосрдности и неспремности да се уважи другачије мишљење, када је реч о православном храму као једном од најзначајнијих националних симбола, код човека који је црвену петокраку с аватара скинуо тек пре годину дана. Мада, када боље размислим, то и јесу особине које красе сваког правог комунисту, ма у шта се прерушио. Оног који нема дилему да је увек и у свему само он у праву.

На неколико места ламентираш над Александром Дероком, човеком који ти је тотални антипод и који никада себи не би дозволио да о другим људима изговори оно што ти с лакоћом чиниш када је реч о протомајстору Бранку Пешићу. А могао је, јер је био први у свему чега се дохватио: јуниорски шампион у пливању, један од 1.300 каплара, ратни пилот у Великом рату, водећи стручњак за сакралну архитектуру, непревазиђени цртач, изванредан приповедач ("А ондак је летијо јероплан над Београдом" и "Мангуплуци око Калимегдана" су незаобилазна литература сваког правог БеоБилдера)...
 
Nisi pazljivo citao postove sizife, koekudi si nesto i propustio. Ovo nije ja vs. Deroko, nego Deroko vs. Pesic. To su dva antipoda koji jedan drugom prkose, a ja sam se samo stavio na stranu Deroka. U tome je poenta. Sto se tice price o pravoslavnom hramu kao jednom od najznacajnijih nacionalnih simbola ovde je prica bas u prilog tome da hram kao simbol svetitelja save kao arhetipa spasenja srpskog naroda kao takvog, i njegovog vekovnog stradanja upravo za to sveto trojstvo koje je toliko vazno a koga se uprkos svim iskusenjima i dalje ne odricemo, ujedno dajuci sve od sebe da taj hram bude dostojno mesto takvog imena, sto ne kazem i da nije, ali znajuci kakvo je trebalo da bude, samo izrazavam svoje zaljenje sto nije, a tako je blizu tome.
 
Извињавам се што сам само овлаш прочитао последњих неколико страна ове теме, али мени и даље није јасно према овом новом плану где ће се налазити споменик Карађорђу? На рендерима га нисам приметио, а не могу у глави да визуелизујем где би био у односу на шуму коју планирају засадити.
 
Stoji vođa naroda simbolično ispred šume koja predstavlja narod. Mogli bi bukvu da zasade, to bi bilo adekvatno.
 
Sta treba da bude u ovom objektu sa leve strane? Mnogi su se zalili kako je sada odjednom provucen fantomski objekat na renderima, ali vidim da je isti objekat i na renderima iz 2003.godine.

359936_svtrg-02.jpg


bg-(2).jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=706596#p706596:2on7hv0s je napisao(la):
Ventilator_BGD » 09 Феб 2020, 01:33[/url]":2on7hv0s]Nisi pazljivo citao postove sizife, koekudi si nesto i propustio. Ovo nije ja vs. Deroko, nego Deroko vs. Pesic. To su dva antipoda koji jedan drugom prkose, a ja sam se samo stavio na stranu Deroka. U tome je poenta.

Извини, није ме било пар дана на форуму, па тек сада одговарам. Врло пажљиво пратим ову тему и нисам те погрешно разумео. Мислим да на вештачки начин покушаваш да "конфронтираш" Дерока и Пешића (и то непримерено оштрим речником), па сам зато и написао:

На неколико места ламентираш над Александром Дероком, човеком који ти је тотални антипод и који никада себи не би дозволио да о другим људима изговори оно што ти с лакоћом чиниш када је реч о протомајстору Бранку Пешићу.

Једноставно, мислим да је Пешић квалитетно "прочистио" Несторовићев и Дероков пројекат, дајући му ванвременски квалитет. Што се тиче мермерних плоча на фасади, које су очигледно најтрајније решење, и ја бих био срећан да су већих димензија, али ми објашњење да би конструкција вероватно била преоптерећена делује убедљиво. На крају крајева, ефекат "плочица" је видљив само из близине, док је снежно-бели храм идеалних пропорција, са зеленим кровом и златним крстовима за мене најлепши и највреднији репер Београда.
 
Offtopic je obrisan, vratimo se temi ;)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=707694#p707694:27bf1r4h je napisao(la):
sizif » 12 Feb 2020 12:42 pm[/url]":27bf1r4h]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=706596#p706596:27bf1r4h je napisao(la):
Ventilator_BGD » 09 Феб 2020, 01:33[/url]":27bf1r4h]Nisi pazljivo citao postove sizife, koekudi si nesto i propustio. Ovo nije ja vs. Deroko, nego Deroko vs. Pesic. To su dva antipoda koji jedan drugom prkose, a ja sam se samo stavio na stranu Deroka. U tome je poenta.

Извини, није ме било пар дана на форуму, па тек сада одговарам. Врло пажљиво пратим ову тему и нисам те погрешно разумео. Мислим да на вештачки начин покушаваш да "конфронтираш" Дерока и Пешића (и то непримерено оштрим речником), па сам зато и написао:

На неколико места ламентираш над Александром Дероком, човеком који ти је тотални антипод и који никада себи не би дозволио да о другим људима изговори оно што ти с лакоћом чиниш када је реч о протомајстору Бранку Пешићу.

Једноставно, мислим да је Пешић квалитетно "прочистио" Несторовићев и Дероков пројекат, дајући му ванвременски квалитет. Што се тиче мермерних плоча на фасади, које су очигледно најтрајније решење, и ја бих био срећан да су већих димензија, али ми објашњење да би конструкција вероватно била преоптерећена делује убедљиво. На крају крајева, ефекат "плочица" је видљив само из близине, док је снежно-бели храм идеалних пропорција, са зеленим кровом и златним крстовима за мене најлепши и највреднији репер Београда.

Dobro, ne slazemo se. Posebno sto se svi posleratni postmodernisti svojski trude da pojednostave sve detalje u gradu sistematski, kao da isteruju neki svoj liberalisticki hir prema svakoj tradiciji. I to nije tako samo u arhitekturi vec u svemu, u istoriji u kulturi u umetnosti.
 
+1
Ма и мене нервирају поједини захвати, попут разбијања пластике на фасади Поште код Железничке станице, али ми се у овом случају чини да чиста форма даје на монументалности и јасноћи израза.

Но, што кажеш, не морамо да се сложимо. С тим што мислим да протомајстор Пешић није заслужио да га се вређа.

Идемо даље. Дај Боже да не упропасте парк са овим новим планом. Постојеће дрвеће је таман порасло, а они планирају сечу и садњу "воћњака" и поплочавање травнатих површина.

Што се тиче нове Патријаршије, мислим да треба да се зида уз западни обод парка. С једне стране, употпуниће тројство са Народном библиотеком и Храмом, а са друге - заклониће нерепрезентативни зид соцреалистичких зграда у Крушедолској.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=707890#p707890:1exp6kk1 je napisao(la):
sizif » 12 Feb 2020 11:45 pm[/url]":1exp6kk1]+1
Ма и мене нервирају поједини захвати, попут разбијања пластике на фасади Поште код Железничке станице, али ми се у овом случају чини да чиста форма даје на монументалности и јасноћи израза.

Но, што кажеш, не морамо да се сложимо. С тим што мислим да протомајстор Пешић није заслужио да га се вређа.

Идемо даље. Дај Боже да не упропасте парк са овим новим планом. Постојеће дрвеће је таман порасло, а они планирају сечу и садњу "воћњака" и поплочавање травнатих површина.

Што се тиче нове Патријаршије, мислим да треба да се зида уз западни обод парка. С једне стране, употпуниће тројство са Народном библиотеком и Храмом, а са друге - заклониће нерепрезентативни зид соцреалистичких зграда у Крушедолској.

Pa dobro ako mislis da je uvreda sto verujem da je on odgovoran za skrnavljenje jednog kvalitetnog projekta onda neka sam i bio grub. Ali ispravio sam se, rekao sam da ne gresim dusu mozda je to nesvesno uradio, nosen svojim ociglednim postmodernistickim stavovima jer iz onoga sto sam procitao o njemu pristupio je izgradnji sa velikom cascu i ponosom - u tom slucaju je mozda i trebalo tako da bude, bozja volja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=707980#p707980:61xw8bi2 je napisao(la):
Ventilator_BGD » 13 Feb 2020 10:35 am[/url]":61xw8bi2]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=707890#p707890:61xw8bi2 je napisao(la):
sizif » 12 Feb 2020 11:45 pm[/url]":61xw8bi2]+1
Ма и мене нервирају поједини захвати, попут разбијања пластике на фасади Поште код Железничке станице, али ми се у овом случају чини да чиста форма даје на монументалности и јасноћи израза.

Но, што кажеш, не морамо да се сложимо. С тим што мислим да протомајстор Пешић није заслужио да га се вређа.

Идемо даље. Дај Боже да не упропасте парк са овим новим планом. Постојеће дрвеће је таман порасло, а они планирају сечу и садњу "воћњака" и поплочавање травнатих површина.

Што се тиче нове Патријаршије, мислим да треба да се зида уз западни обод парка. С једне стране, употпуниће тројство са Народном библиотеком и Храмом, а са друге - заклониће нерепрезентативни зид соцреалистичких зграда у Крушедолској.

Pa dobro ako mislis da je uvreda sto verujem da je on odgovoran za skrnavljenje jednog kvalitetnog projekta onda neka sam i bio grub. Ali ispravio sam se, rekao sam da ne gresim dusu mozda je to nesvesno uradio, nosen svojim ociglednim postmodernistickim stavovima jer iz onoga sto sam procitao o njemu pristupio je izgradnji sa velikom cascu i ponosom - u tom slucaju je mozda i trebalo tako da bude, bozja volja.
Za Pesica moramo i mozemo reci da je postovao Nestorovicevog/Derokov projekt. Uglavnom je menjao konstrukciju (npr. je uvideo greske u proracunu dubine sipova, pa ih je izmenio). Tezina njegove kupole je za 30 % manja nego provobitna, ima takode bolju izolaciju i prolaz kroz ljusku. Za fasadu samo da nabrajam da je ventilisana i radena uz odobrenje komisije. Pesic je takode poceo gradnju posle licnog odlaska kod Deroka. Deroko je jedino njemu poverio kod njega cuvan projekt za hram. Tako je u svemu dobio Derokovu saglasnost. Inace su Deroko i crkva bili u losim odnosima, mislim zbog Derokovu provernom projektu da preradi temelje hrama u "muzej crkvenih starina" (ideju komunista Srbije), kome se patrijarsija i SPC protivila. German je tek negde oko 1988 otisao licno kod Deroka i predao mu orden za svoje zasluge, do toga nisu bili u dobrim odnosima. Deroko je ovu pocast za radoscom prihvatio. Mogao je German i da pita Deroka da mu bude protomajstor 1984, ali to nije ucinjeno (ni u formalnom smislu). To ignorisanje Deroka sa strane Germana je takode nesto sto ceka da se naucno prouci. Poucan intervju sa Pesicem o njegovom zivotu i radu na hramu na Radio Beogradu (59:34 min) u emisije kod dva bela goluba iz 2004. O hramu od 51.40 min: http://www.rts.rs/page/radio/sr/story/2 ... oluba.html
 
A anđeo iz Hrama je u fazonu...."Ej, ostavite Pešića na miru, wtf" :lol:
 
Juuuu kad vide teoretičari zavere kukasti krst ispod kupole, jedva su preživeli "masonske stubove" na ulazima...imam poznanicu koja nece da udje u hram zbog njih :lol: :bash:
 
То се другачије зове кад неће да уђе у храм...
 
Dajte još neku sliku da vidimo kako izgleda. Uopšte nemamo uvid, imam osećaj kao da je vojni objekat u pitanju. :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708413#p708413:1oo2j3tf je napisao(la):
Agiorites » 14 Feb 2020 06:57 pm[/url]":1oo2j3tf]
file.php
na slici se vidi da su pendentifi zavrseni. Uradeni su i rozete u tamburu, ali u slici koji je Elnamor postavio nisu radeni svuda. inace je redosled jedna rozeta, jedan klipeus, i je trebalo biti 12 rozete i 12 klipeusa da nisu postavljena dva prikaze mandiliona (Putin, Patrijarh i Vucic polozio su u jedan tesera). izmedu rozete i klipeusa stavljen je floralni ornament koji podseca na ornamentiku sv. Sofije. Lepo izgleda, i ne sumnjam da ce hram biti zavrsen uskoro.
 
То је фотографија од пре пар месеци, претпостављам да завршено
 
Vrh