Šta je novo?

"BW Galerija" - Beograd na vodi [ Tržni centar | 300 000m² ]

tcgalerija-feb2020-01.jpg

tcgalerija-feb2020-02.jpg
 
Sto se dobro uklopila kupola od skyline-a na gornjoj fotografiji :)
 
Ovo je tri puta veće od Ada Mall-a. A u Ada Mall svratim često jer mi je na pet minuta i nikad nije gužva. Kad se setim kako je nekad izgledalo otići u Delta City kada je bio jedini tržni centar tog tipa u Beogradu i koliko je ljudi bilo...

Hoću da kažem, negde će pući, već je polako puca i bez ovog čuda.

Ovaj tržni centar ili će progutati sve druge ili će propasti. Da li zaista postoji potreba za tri Ada Mall-a na ovoj lokaciji? Ada Mall je par kilometara niže, Rajićeva malo iznad, Ušće i Delta prekoputa... Sve u krugu od pet kilometara.

40 JDP-a bi moglo da stane u ovo čudo. Sad zamislite šta bi sve tu moglo da stane, od opere, pozorišta...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708811#p708811:3nmt2zt0 je napisao(la):
Beki » 16 Feb 2020 02:28 am[/url]":3nmt2zt0]Ovo je tri puta veće od Ada Mall-a. A u Ada Mall svratim često jer mi je na pet minuta i nikad nije gužva. Kad se setim kako je nekad izgledalo otići u Delta City kada je bio jedini tržni centar tog tipa u Beogradu i koliko je ljudi bilo...

Hoću da kažem, negde će pući, već je polako puca i bez ovog čuda.

Ovaj tržni centar ili će progutati sve druge ili će propasti. Da li zaista postoji potreba za tri Ada Mall-a na ovoj lokaciji? Ada Mall je par kilometara niže, Rajićeva malo iznad, Ušće i Delta prekoputa... Sve u krugu od pet kilometara.

40 JDP-a bi moglo da stane u ovo čudo. Sad zamislite šta bi sve tu moglo da stane, od opere, pozorišta...

Nece nista puci. Samo ce cene zakupa Retail office space ostati flat ili eventualno mali rast dok sve ostalo raste 30% godisnje.
Moze samo da se prilagodi trizstu na primer ako je Delta naplacivala neke ludakce cene morace sad da se prilagode realnosti ali nema razloga da puknu osim ako nisu u nekim ludackim kreditima sa 15% godisnje kamate.
 
Pa pukle su vec radnje sa hranom u Ada Mall-u. Ušao juče u Reserved, ja sam u prodavnici. Sve i da su plate pet puta vece, previse je to kvadrata trznih centara u krugu od pet kilometara. I to ljudi što ima u tržnom centru, 70 posto čine klinci gaseri koji se bezveze švrćkaju po tržnom centru, eventualno kupe šejk u Meku. Kao gledaju neke stvari, a kupuju Napapijri šuškavce i Air Max patike preko Instagrama ili kod Kineza.

Ova BzWz Galerija je dovoljna da pokrije ceo taj prostor Čukarice, NBGD-a i centra. Ima na Karaburmi tržni centar, ima na Voždovcu, ima u Rakovici, ima Merkator, Aviv Park na Zvezdari, ima u Zemunu, ima još par manjih i to je više nego dovoljno.

Ušće, Delta, Ada Mall i Rajićeva imaju zajedno malo više kvadrata prostora za izdavanje nego BzwZ Galerija. Šta će odjednom nagrnuti novi ljudi u Galeriji, oni koji ne kupuju u Ušću, Delti, Ada Mall-u i Rajićevoj? Možda prvi dan. Za par dana će situacija biti kao što je i danas, imaćeš odredjen broj ljudi koji će se raspodeliti na duplo više kvadrata. Nema teorije da mnogi tu ne propadnu, samo je pitanje ko..
 
Pa znas sta ce se desiti. Ako puknu radnje sa hranom ili ce ih zameniti jaci igraci koji mogu da placaju zakup ili ce cena zakupa da padne duplo ili vise od pocetne cene. Trziste se uvek na kraju iznivelise. Mislim da kada je poceo Ada Mall da se gradi da BW Galerija nije bila u planu. (Nisam siguran). Svakako osim ako Ada Mall nije izgradjen sa nekim shark loan kreditima bice sve ok.

Za ljude i za drzavu je dobro da se sto vise trznih centara izgradi jer tako ce cene lokala biti nize. Samim tim i cene usluga u tim lokalima ce pasti. Tako da sto se mene tice trebalo bi izgraditi 10 BW Galerija samo ako vlada moze da navuce tolike investitore! Svaka im cast za ovaj veliki sto su doveli.
 
Koliko god da ima tržnih centara u krugu, magnet ove je najjači zbog lokacije i ponude koju će imati. Siguran je do nekog većeg tc mada veći i na boljoj lokaciji skoro neće biti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708818#p708818:2wkni1jd je napisao(la):
vradovic » Ned Feb 16, 2020 3:56 am[/url]":2wkni1jd]Pa znas sta ce se desiti. Ako puknu radnje sa hranom ili ce ih zameniti jaci igraci koji mogu da placaju zakup ili ce cena zakupa da padne duplo ili vise od pocetne cene. Trziste se uvek na kraju iznivelise. Mislim da kada je poceo Ada Mall da se gradi da BW Galerija nije bila u planu. (Nisam siguran). Svakako osim ako Ada Mall nije izgradjen sa nekim shark loan kreditima bice sve ok.

Za ljude i za drzavu je dobro da se sto vise trznih centara izgradi jer tako ce cene lokala biti nize. Samim tim i cene usluga u tim lokalima ce pasti. Tako da sto se mene tice trebalo bi izgraditi 10 BW Galerija samo ako vlada moze da navuce tolike investitore! Svaka im cast za ovaj veliki sto su doveli.
Daj bre, kako moze padati cena u lokalima? To su veliki svetski brendovi sa razradjenjim konceptom i cenama. Kupi nesto u Zari recimo i pogledaj etiketu ili udji na njihov sajt i menjaj po zemljama. Videces da ako je majica u Nemackoj deset evra, kod nas je 1200 dinara, u Hrvatskoj je 75 kuna... Najbolje da ce sad kod nas majica kostati 500 dinara, a u Evropi 10 evra... Bas ce oni nama da se prilagodjavaju, pre ce nas sutnuti.
 
Bice 2 do 3 puta vise radnji na jednom mestu, mnogo vise garaznih mesta po m2 lokala(udobnije parkiranje), najraznavrsniji food court sa mnogostruko boljim pogledom Savu, mnogo vise prirodnog svetla unutar TC, unutrasnojst koja ce liciti na nase poznate pesacke ulice, deo do Kule sa luksuznim markama, lokacija najbolja i doci kolima i peske Promenadom...
 
Ali koje su to radnje zbog kojih vredi prevaliti duži put? Da li će biti nešto što nema u drugim tržnim centrima do kojih je lakše doći kolima? Prelaziti Gazelu ili Brankov most zbog lepšeg tržnog centra iznutra?

Hrana? Ko ide u tržni centar redovno zbog hrane?

Videćemo. Naravno, skoro svako od nas će otići da overi, ali zaista ne vidim svrhu da idem tamo ako imam bliže iste radnje i ako mi nije usput.
 
Neće Galerija uzeti Ušću i Delti mušterije sa NBG i Zemuna, nego s ove druge strane Save. Pa valjda više ljudi živi u starom delu grada nego u novom, a ne postoji nijedan tržni centar tih gabarita u samom centru starog grada (ne bih rekao da Rajićeva može da se poredi sa ostalima). Postoje BIG, Ada Mall, Aviv Park - sve u širem centru, da ne kažem na blagoj periferiji.

Između ostalog, Galeriji je ciljna grupa sav narod iz provincije južno od Save i Dunava, koji dolazi za Beograd na jedan dan, da malo prošetaju i eventualno kupe nešto. Iz Smedereva sam pa znam - dok sam bio klinac, nebrojeno puta se porodično potrpamo u kola i dođemo za Beograd kad je lepo vreme, da malo prozujimo. Matori da se malo podsete studentskih dana, a deca da se malo oduševe velegradom. A često se desi da deci treba da se kupi nova jakna/farmerke/patike/šta god, pa se i to obavi u tržnom centru. Zapravo biste se iznenadili koliko ljudi ovo radi.

Sad zamislite Smederevo, Požarevac, Šabac, Mladenovac, Obrenovac, Lazarevac, Valjevo, Aranđelovac - sve na oko sat od Beograda, sa solidnim razlogom da dolaze za Beograd svako malo. Mišljenja sam da će Galerija obuhvatiti sav ovaj narod i "oteti" ga Ušću i Delti.

P.S. Ne treba zanemariti količinu ljudi koja u tržne centre dolazi zbog bioskopa.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708894#p708894:24ppaqy4 je napisao(la):
astrodule » 16 Feb 2020 12:33 pm[/url]":24ppaqy4]
Hrana? Ko ide u tržni centar redovno zbog hrane?
Pitanje bi bilo na mestu, da nije u pitanju mall koji se nalazi uz samu obalu reke i gde je cela ta strana predvidjena za ugostiteljstvo i to na dva ili tri nivoa. Ako su se pre 10+ godina ljudi spuštali do beton hale kada okolo nije bilo apsolutno ničega uz prelaz preko aktivne pruge, verujem da će ova beton hala on steroids biti posećena.
 
Jedino sto se moze desiti jeste da zakupnine lokala odu dole i da se u trzne centre usele butikasi sa svojom jeftinom robom. To sam vidjao po trznim centrima u Americi gde se u jednom molu mogu videti i high end brendovi a po lokalima na spratovima i coskovima kinezi. Nijednom molu nije u interesu da im lokali budu prazni. Da ce im promet pasti sigurno. Ali i Usce i Delta siti su se verovatno davno otplatili tako da im je sada sve profit.
 
Poenta je ista, ako danas 100 000 ljudi u Beogradu krene u šoping, oni koriste odredjen broj lokala i kvadrata da to obave. Izgradnjom Galerije, broj lokala i kvadrata se udvostručava, a broj ljudi ostaje isti. Neko tu mora da ispašta. A većina od tih ljudi koji idu u šoping kupe majicu za 500 i farmerke za 1500 u Waikiki-ju. To bi sve moglo da opstane ako bi neko recimo kupovao patike u radnji u Ada Mall-u jer tih patika i te radnje nema nigde drugde, pa ode do Galerije po jaknu jer te radnje i te jakne nema nigde drugde...

A tako nesto postoji samo u Radovicevom imaginarnom svetu. Broj ljudi koji se švrćka od tržnog centra do tržnog centra i troši velike pare je izuzetno mali. Velika većina se samo prošeta ili kupi nešto za 1000, 2000. E, a sada će ta većina biti razbacana na više mesta. I negde će pući i neko će propasti.

U svakom slučaju, poenta je da je Galerija apsolutno nepotrebna, bar u tolikoj veličini. Već sada su se sa Rajićevom, Ada Mall-om, Capitol Parkom, Big Fashionom...značajno razbile gužve i šoping je daleko prijatniji.

Spustiće cene lokala i useliće se Kinezi? Divno. I to što kažeš da su Delta i Ušće verovatno obavili svoje i sve im je sada profit, a Galeriju čeka dug put da dođe do toga. Ja iskreno navijam da će oni biti ti kojima će se sve obiti o glavu :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708938#p708938:3k0t7qjd je napisao(la):
blagic » 16 Feb 2020 01:35 pm[/url]":3k0t7qjd]Jedino sto se moze desiti jeste da zakupnine lokala odu dole i da se u trzne centre usele butikasi sa svojom jeftinom robom. To sam vidjao po trznim centrima u Americi gde se u jednom molu mogu videti i high end brendovi a po lokalima na spratovima i coskovima kinezi. Nijednom molu nije u interesu da im lokali budu prazni. Da ce im promet pasti sigurno. Ali i Usce i Delta siti su se verovatno davno otplatili tako da im je sada sve profit.

Za usce ima dobro resenje, s obzirom da njemu ionako nije mesto tamo gde je, isplatilo bi im se da ga roknu i na tom mestu naprave jos jedno 3 duplo vece kule od postojece 2 u bloku, da dobijemo jedan klastercic kad su vec usrali sa onom "bliznakinjom" koja ne samo da ne lici nego odskace.

Bilo bi mi ok videti nesto ovako samo jos malo bolje:

https://www.google.com/maps/@55.7436782 ... 312!8i6656

Ovde:

https://www.google.com/maps/@44.8147545 ... 312!8i6656
 
broj ljudi nije uvek isti niti oni uvek imaju istu količinu para. za pocetak - broj turista se stalno uvecava.
 
Osam posto više turista na skoro 100 posto više lokala u tržnim centrima. Polako...
 
Po meni imacemo previse molova.
Ali nisu ni investitori ludi sto ih prave..........imaju racunicu, ocigledno radnje dobro posluju cim ne zatvaraju........
Beograd ima 1.4 miliona stanovnika, realno 100.000 ljudi dobro zaradjuje i oni su ta kriticna masa koja na koju racunaju i zbog kojih opstaju.
Realno slabo se kupuje al onaj ko kupuje trosi za njih 10. Nema srednje klase. To je Serbia. Ostrvo tuge
 
Zione brate vidim koleno dobro. Ne daj se, beobuild forum je uz tebe!
 
Da li ce 3600 parking mesta koliko je predvidjeno da bude dovoljno?
https://www.belgradewaterfront.com/wp-c ... rfront.pdf

Bilo bi dobro kada bi mogli da uporedimo kvadrature od ostalih trznih centara!

BW Galerija
Povrsina: 300.000 kvm
Parking mesta: 3.600

TC Usce
Povrsina: 130.000 kvm
Parking mesta: 1.300

Delta City
Povrsina: 30.000 kvm
Parking mesta: 1.200

TC Rajiceva
Povrsina: 15.300
Parking mesta: 450
 
Ja licno nikako nisam ljubitelj molova ali mislim da niko nije lud da pljune toliki novac a da unapred nije izracunao da ce mu se isplatiti.

Mislim da je Galerija osmisljena kao grad u gradu i da ce pored prodavnica imati daleko veci sadrzaj od ostalih molova. Ugostiteljski objekti ce dobro raditi, kao I radnje koje ce biti pune turista. Naravno kad kazem turista mislim na ljude koji zive van Beogada a kojima ce biti dozivljaj da dodju, kao sto je Smederevac gore vec pomenuo. Kad se Delta otvorila ja sam mislio da sam u Crnoj Gori koliko je odzvanjao crnogorski. Verujem da ce i sa Galerijom biti isti slucaj :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=709116#p709116:27bpaxm4 je napisao(la):
Zion Williamson » Pon Feb 17, 2020 12:31 am[/url]":27bpaxm4]Po meni imacemo previse molova.
Ali nisu ni investitori ludi sto ih prave..........imaju racunicu, ocigledno radnje dobro posluju cim ne zatvaraju........
Beograd ima 1.4 miliona stanovnika, realno 100.000 ljudi dobro zaradjuje i oni su ta kriticna masa koja na koju racunaju i zbog kojih opstaju.
Realno slabo se kupuje al onaj ko kupuje trosi za njih 10. Nema srednje klase. To je Serbia. Ostrvo tuge

Slazem se da postoje velike ekonomske nejednakosti u nasem drustvu. Medjutim, ne slazem se da imamo previse molova.

Kao prvo. Molove ne pravi drzava, vec privatni investitori. Ti isti investitori, pre nego sto nesto prave na ovoj skali, ulazu bar godinu na istrazivanje i ispitivanje trzista.

Kao drugo, ako odes u zemlje koje su ispred nas po pitanju razvoja, ili evolucije, kako ja to volim da kazem. Dakle, zapadno i centralno evrposke zemlje. Moci ces da primetis da na nekih 100k stanovnika imas bar 2 mola. Po tome bi se cak moglo reci da ih Bg ima premalo.

Kao trece, svakim danom postaje sve lakse putovati, pogotovo kroz Evropu. Beograd je definitivni centar balkana po mnogo cemu, a tek ce da bude, kad se dovrse ove obilaznice, zeleznice itd. Da ne pominjem recni saobracaj, koji je trenutno na nivou -1 razvijenosti. Dakle, ovaj grad ne samo da mora da nudi ovu opciju lokalnim gradjanima, nego treba da bude sposoban da godisnje podnese bar 3-4 miiona turista.

Za par godina vec nece biti molova u gradnji, jer kad otprilike svaka opstina ima po jedan i vise nece biti potrebe za njima. Ja onda ocekujem da ce se graditi poslovni prostori, galerije itd. Sve u svoje vreme i u skladu sa razvojem ekonomije.
 
Vrh