Šta je novo?

Beogradski "Pobednik"

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708154#p708154:2se80xbc je napisao(la):
Pasarela » 13 Feb 2020 10:33 pm[/url]":2se80xbc]Јел истина да Победник има Шиптарско кече на глави ??

Nije. To "neverovatno" otkrice je svojevremeno objavljeno na sajtu Dveri srpske. Tekst pun senzacionalizma i teorija zavere.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708086#p708086:3oxzf9tn je napisao(la):
shadestudio » Čet Feb 13, 2020 6:52 pm[/url]":3oxzf9tn]Posto vidim da narod opet negoduje i u fazonu je samo kradu od naroda, da li je cena ovog poduhvata od 200k e uredu ili je stvarno previse?

Bogme iako nisam vajar pa ne mogu da strucno sudim, meni je oduvek cifra od 200k eura za "ciscenje i gletovanje rupa" na spomeniku delovalo nenormalno visoka. Potrosen material/rad/transport sigurno nisu kostali preko 50k, racunajuci da je glavni vajar dobio 20k za svoj rad.
Neko se DEBELO ugradio to je sigurno kao u svemu kod nas
 
RTS:

Очи у очи са Београдским победником

"Урадити овако нешто у данашње време када сви могу да имају своје мишљење и када сви могу да се мешају у посао струке јесте заиста велика храброст и одговорност“, оцењује Оливера Вучковић, директорка Завода за заштиту споменика културе.
 
Na glavi ?
hm....... interesantno .... mada pitanje je i cij mac drzi u ruci ? :shock:
ko zna sta je sve i od cega sklepao veliki mas. plagijator ..... :lool:

jbg. protokom vremena postade nas simbol grada pa ga treba i ocuvati :D

Materija je vrlo obimna i ozbiljna po pitanju sta ima na glavi
a tek koj mac ima u ruci .... ne osudjujem se ni da zagrebem po toj oblasti :oops:
Mada i sam oblik nosa ako nije ratnicka ,,uspomena,, vec kao karakteristika neke grupe naroda podlozan je analizi.....
ma bolje da sve to ostane u domenu umetnicko-plagijatorske slobode

No kako je vec ,, provaljen,, nj. Avalski plagijat
evo malo nekih poredjenja u cilju pokusaja otkrivanja sta to nas Pobednik ima na glavi . :)

....Jedan deo ratne opreme koji se najviše povezuje sa Ilirima dobio je upravo naziv po njima. U pitanju je ilirski, ili ilirsko-dorski, ili južnobalkanski šlem, što su sve sinonimi za jedan isti konkretan tip šlema koji je korišćen na širem području Balkana, uključujući i staru Grčku, među starijim gvozdenim narodima, poput Ilira i Dorana....
ILIRSKO-DORSKI ILI JUŽNOBALKANSKI ŠLEM.jpeg

Ceo tekst i izvor http://prevodnenad.wixsite.com/hladnooruzje/sadrzaj
gde su prikazani i mnogi drugi slemovi i kape kao na primer
 

Prilozi

  • Grcki slemovi.jpeg
    Grcki slemovi.jpeg
    43,8 KB · Pregleda: 3.987
  • NEGAU-VETULONSKI ŠLEM.jpeg
    NEGAU-VETULONSKI ŠLEM.jpeg
    92,1 KB · Pregleda: 3.975
  • HETSKE BOJNE KAPE.jpeg
    HETSKE BOJNE KAPE.jpeg
    9,3 KB · Pregleda: 3.973
  • Iberiski slem.jpeg
    Iberiski slem.jpeg
    30,8 KB · Pregleda: 3.969
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708137#p708137:3vfubr3f je napisao(la):
marone » Čet Feb 13, 2020 9:36 pm[/url]":3vfubr3f]
file.php
Mnogo je smesnije kad ne provalis iz prve nego se pitas sto si postavio sliku koja je vec postavljena u postu iznad tvog. A onda... :mrgreen:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708172#p708172:1quvmx1y je napisao(la):
Zion Williamson » Today, 00:18[/url]":1quvmx1y]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708086#p708086:1quvmx1y je napisao(la):
shadestudio » Čet Feb 13, 2020 6:52 pm[/url]":1quvmx1y]Posto vidim da narod opet negoduje i u fazonu je samo kradu od naroda, da li je cena ovog poduhvata od 200k e uredu ili je stvarno previse?

Bogme iako nisam vajar pa ne mogu da strucno sudim, meni je oduvek cifra od 200k eura za "ciscenje i gletovanje rupa" na spomeniku delovalo nenormalno visoka. Potrosen material/rad/transport sigurno nisu kostali preko 50k, racunajuci da je glavni vajar dobio 20k za svoj rad.
Neko se DEBELO ugradio to je sigurno kao u svemu kod nas

Koliko god cenio obrazovanje i minuli rad (iskustvo), moram se složiti sa tobom. Fora je što je većini naroda svaka suma preko 100000 evra nestvarna i ne mogu da shvate koliko koštaju neke stvari. Tako dobijamo iluziju transparentnosti gde se barata sa ogromnim brojevima i koji se stalno ističu (mislim da je to "izum" ove vlasti) i to tačno u dinar, pa kažu da nešto košta tipa 13 564 989 dinara.
 
Stub na kome je skulptura nije ispravljen tako da ce u dogledno vreme opet biti radova.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708395#p708395:v6h9t9it je napisao(la):
marone » 14 Feb 2020 06:26 pm[/url]":v6h9t9it]Stub na kome je skulptura nije ispravljen tako da ce u dogledno vreme opet biti radova.

Temelji stuba su ojačani, kako bi se stub stabilizovao u zatečenom položaju.
Bio sam prisutan kada su pobijali šipove :D

E sad, zašto su izabrali da stub ostave u ovom položaju - sigurno da negde može da se nađe obraloženje.
 
Очигледно је да има неку капу на глави која није нама позната ни јасна.. не верујем да је Победник замишљен као лик са реповима и зализан гелом по темену... мислио сам да је у питању неки "рајф" или трака, парче тканине што неретко ратници везују преко чела због обилног знојења.. међутим није то у питању.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708402#p708402:lfk94dct je napisao(la):
relja » 14 Feb 2020 06:38 pm[/url]":lfk94dct]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708395#p708395:lfk94dct je napisao(la):
marone » 14 Feb 2020 06:26 pm[/url]":lfk94dct]Stub na kome je skulptura nije ispravljen tako da ce u dogledno vreme opet biti radova.

Temelji stuba su ojačani, kako bi se stub stabilizovao u zatečenom položaju.
Bio sam prisutan kada su pobijali šipove :D

E sad, zašto su izabrali da stub ostave u ovom položaju - sigurno da negde može da se nađe obraloženje.

Da, ojacali su. To bi trebalo da zaustavi dalje naginjanje. Sto se ispravljanja tice, obrazlozenje je da bi to dodatno ostetilo sam stub. Verovatno ni iz budzeta nisu izdvojena dovoljna sredstva.
 
Evo moje okvirne procene realnih troskova,ispravite me ako sam negde preterao.

-Skele 2k
-Baneri i zastita platoa 2k
-Kran 2k
-Transport 500e tamo i nazad
-Zakup ateljea sa grejanjem 1k
-Patiniranje 2k
-Varenje i zamena unutrasnje konstrukcije sa materijalom 2k
-Varenje rupa i pukotina 2k
-Ciscenje kipa 4k
-Zavod 10k iako konsolidaciju i ciscenje vecinom radi studentarija po ugovoru na minimalcu
-sendvici 500e

Ukupno: -28 000e :vops: Odlican posao
 
Očekivao sam da će ovaj radostan dan biti malo lepše obeležen na Beobuildu...
 
Kakva radost dok nas na svakom projektu kradu,i da kao blesav i naivan narod zevamo po gradu kako se gradi,vau sto je lepo,jaooo,lepooo...

Ako se neko na svaki posao ugradi 75 posto nikad necu reci da je nesto dobro uradjeno.Da je svaki projekat uradjen u 100% svoje cene ne bi imali polupane slavije,ruzveltove,trgove republike ... I radove sa prekoracenim rokovima u nedogled,tu cenu svaki dan placamo svi stalnim kasnjenjima i izgubljenim zivcima u saobracaju.
 
Dobro.
I kakve to veze ima sa Pobednikom?
Da li se stub nakrivio zbog popuštanja temelja? Jeste. (oprosti spatiotecte, bio si u pravu)
Da li je skulptura bila u lošem stanju? Jeste.
Da li su stabilizovani temelji, pobadani šipovi, očišćen i zaštićen stub, restaurirana skulptura? Jesu.
Da li je ceo posao bio od početka do kraja javan? Jeste.

Da li je neko prošao celu specifikaciju troškova i ukazao na krađu u tom iznosu od 200,000 EUR? Nije.
Kada se neko bude potrudio da dobije specifikaciju, koja nije nikakva tajna i koja se može dobiti kao informacija od javnog značaja, i objasnio šta je ovde moglo jeftinije, onda možemo da pričamo o krađi.

Pobednik je restauriran i vraćen je na svoje mesto. Ja sa time nemam problem.
 
Na žalost, previše je hejta koji se u nekim slučajevima graniči sa imbecilnošću onoga ko plasira lažne informacije, a još više od onih koji u to poveruju. Jedan od tih idiotluka je slika "u ogledalu" sada i pre rekonstrukcije gde neko kaže da je pre mač u desnoj ruci, a sada je u levoj i one priče od razrokosti i slične.

Što se tiče transparentnosti celog postupka - jedna velika 10-ka od mene.

Ostaje to što je na prvi pogled previsoka cena, ali da postoji prava opozicija ili NVO, to bi već isplivalo. A da čak i ispliva, većina nije stručna da da realana sud o ceni.

ps: kao ja kada bih rekao - ma mogao sam ja da ispeskiram celu statuu i zavarim novi nosač za manje para ili da damo onoj bakici što je "popravila" sliku
restauracija.jpeg
 
Ima veze sa pobednikom ako je restauracija kostala sedam puta vise od realne cene.
Nije mi poznato da je ovaj put ista radjeno u vezi temelja osim pre osam godina valjda.
Stub je i dalje kriv ako se nevaram i rekli su da to nece dirati osim ciscenja i zamene par blokova na samom vrhu)
Kakvi sipovi,tehnicki skele nisu pomerane kako je pobednik sklonjen pa samim tim nikakvi sipovi nisu ni radjeni ovaj put.
Skulptura je bila u losem stanju i to ne sporim,sporim cenu.
Twiter izvestaji kosta??
Ocekujemo specifikaciju na forumu naravno!!!!!
Nagadjam cene na specifikaciji iz ugla struke,debelo se ne gadja.
I 40k za Kuzmu na sve pa opet nije realno.
Okreni telefon vidi koliko je kran na dva dana sa pet radnika sa 50e dnevnicom.
Koliko je slep kamioncic.
Koliko je pola kubika tog kamena u na stovaristu u Arandjelovcu.
Koliko su fensi skele sa montazom na 2 meseca.

Drago mi je da je vracen na mesto,drago mi je da se okolo gradi,al nisam ni blesav.Ne bi bio prvi put,setite se samo jelke na trgu.
 
Meni apsolutno nije jasno kako je doslo do cifre 200 000. Pa da 5 ljudi radi na restauraciji 4 meseca i da imaju platu e sada cu da lupim astronomsku cenu - 1000 evra mesecno to je 20 000 evra! Da racunam onda troskove skidanja i postavljanja spomenika, iznajmivanje krana i opreme, sta, 180 000 evra?!
Vesicu, odgovaraces!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708441#p708441:3glseaq2 je napisao(la):
astrodule » Pet Feb 14, 2020 8:38 pm[/url]":3glseaq2]Na žalost, previše je hejta koji se u nekim slučajevima graniči sa imbecilnošću onoga ko plasira lažne informacije, a još više od onih koji u to poveruju. Jedan od tih idiotluka je slika "u ogledalu" sada i pre rekonstrukcije gde neko kaže da je pre mač u desnoj ruci, a sada je u levoj i one priče od razrokosti i slične.

Što se tiče transparentnosti celog postupka - jedna velika 10-ka od mene.

Ostaje to što je na prvi pogled previsoka cena, ali da postoji prava opozicija ili NVO, to bi već isplivalo. A da čak i ispliva, većina nije stručna da da realana sud o ceni.

ps: kao ja kada bih rekao - ma mogao sam ja da ispeskiram celu statuu i zavarim novi nosač za manje para ili da damo onoj bakici što je "popravila" sliku
file.php
Kažu da je Isus izgleda ovako

_87264971_jesus_bbc.jpg


a ne kako ga mi predstavljamo na ikonama.

Tako da, žena je u stvari uradila odličan posao i približila ga pravom izgledu.
 
Iako se verovatno neko ugradio 100-150k za popravku Pobednika to je nista kolko se na svim drugim projektima ugradjuju. Pa nema postavljene klupe, centimetra betona/granita u nasoj zemlji a da se neko na vlasti nije ugradio najmanje 50%. Tako se radi u ovakvoj zemlji
 
Vrh