Šta je novo?

Penzija, PIO i drugi fondovi, štednja, . .

Sto, bolje da se raspusti drzava i ustedecemo bar 5 milijardi evra godisnje. Dovoljno i za penzije i za decu.
 
Ne nego da njegovi drugari manje kradu i da realno uplaćuju poreze-doprinose. Ovako im je dozvoljeno da se bogate na račun celog društva.
Zato neće biti penzija niti radnika da ih zaradi.
 
Ja ne znam zasto tako u vazduhu optuzujes ako imas konkretno za nekoga da nesto tu krade onda to navedi i ja cu ti pomoci da sprovedes tuzbu a ne tako uopsteno i pausalno optuzujes bez osnova ili bez dokaza. Ja na primer uplacujem redovno za mene i za zenu ovu osnovicu 127% vec x y godina. Na taj nacin dajem doprinos penzionom sistemu da moze da opstane.

Ipak saglasan sam sa time da ne bi trebalo da idem u penziju pre 80 godina jer smatram da je takav sistem neodrziv.
Takodje bolje je da se svi potrude da sada idu u penziju sa 70 godina a da onda svima budu vece penzije i samim tim jaca drzava.
Em duze ljudi rade em vece penzije.
 
Jeste, postoji skola u kojoj ti Vucko i druzina pokazu literaturu sta su krali i onda se to lepo podnese sudu kao dokaz. A ne da se bezveze bez literature neduzno optuzuju...
Za mene je recimo kradja sto su mi sa 18% reketa zvanog PDV zavukli ruku u dzep na 20%. Zapravo kradja mi je sve preko 10%. Takodje, kradja mi je sto mi je Infostan otisao na 15.000 tj oko 50% poskupljenja godisnje za prethodnih 20 godina. Takodje akciza na gorivo koju mi duguju je oko 50 dinara po svakom litru zadnjih 10 godina. U mojoj realnosti duguju mi milion evra, ocekujem mi plate dug ako je ovo pravna drzava.
 
Ako Vam je do caskanja o politici ili imate svoju licnu agendu protiv vlade imate temu izbori pa izvolte.

Vratimo se na temu o PIO fondu. Evo okacio sam podatke za starosnu granicu.

Po meni nerealno je da tek 2032. godine ce se ici u penziju sa 65 godina.
 

Prilozi

  • penzija.jpeg
    penzija.jpeg
    263,7 KB · Pregleda: 9.294
Kod nas je zakon da se Penzioni fond dotira iz Budžeta, ako nema dovoljno novca za isplatu penzija. One se isto odredjuju zakonom, tako da je sada tzv. "švajcarski model" povećanja penzija.
Znači, država je garant da će one biti isplaćivane po aktuelnom sistemu, tj. trenutno važećem tako da nije bitno koliko procenata u tome učestvuje Penzioni fond, a koliko Budžet.
Inače, ne verujem da će se kod nas pomerati granica preko 65 godina, a sada je u toku pomeranje granice za penzionisanje ženama na 65god. tako će biti "ravnopravne" sa muškarcima. ;)

PS. . u medjuvremenu je Radović okačio tabelu po kojoj se vrši to povećanje ženama.
 
Ako država povećava starosnu granicu za penziju, znači da je ona nesposobna. Takođe znači da je pobila svoje ljude, kojih je svake godine manje umesto više, i da nema ko više da plaća. Ako je beskorisna, treba je ukinuti, skupo nam je da bacamo pare na njih.
 
Zemljani, smanji malo postove sa tim extremnim idejama o ukidanju države. Ceo dan na više tema samo o tome pišeš, nedalja je pa odmaraj malo. ;)
 
https://en.wikipedia.org/wiki/Retirement_age
Izgleda da je globalni koncenzus oko 65 godina.

Mada licno mislim da zbog tehnoloskih dostignuca u medicini u sledecih 10 godina mora ce to znacajnije da se pomera!


Stos je sto PIO fond racuna i pravi neku svoju racunicu da izbalansira budzet uplata isplata, doprinosi i sve na osnovu dosadasnjeg kretanja i projekcija. Plasim se da ne uzimaju u obzir to da ce zivotni vek coveka znacajno da se poveca kako nam budu stizala nova medicinska dostignuca!
 
Pitanje je da li će takva "tehnoliška dostignuča" biti dostupna svakom stanovniku neke države, pa svi da dožive starost kao u Japanu. To je i pitanje novca, a nisu sve države dovoljno bogate da plate najnovija "dostignića".
 
To zavisi od dostupnosti i masovne proizvodnje ali iskreno mislim da ce se to desiti.

Evo ove statistike bi mogle svima da otvore oci da godine izmedju 2020-2030 biti znacajne i u tome periodu bi moralo doci ili do znacajnijih pomeranja starosnih granica ili da se menja nacin obracuna.

https://seekingalpha.com/article/432457 ... -for-2020s
 
Kako ne pricati o drzavi u prici o PIO-u? Nezainteresovanost gradjana u drzavne insitiucije je sve veca, od skolstva, sudstva, policije, kad se blizi frka i vojska pocne da kuka da se civili ubacuju ispred njih na front, a da oni primaju drzavne plate u miru... jedino sto jos drzi drzavu korisnu gradjanima su PIO i lecenje. Mada drzava je i tu pokusavala da se izvuce prebacivanjem na privatno lecenje i privatne penzione fondove. Ako cu privatno da se lecim i ako drzava ne moze da mi da penziju posle 60-e godine (a masi sadasnjih penzionera je upravo to dala, pa sto smo mi losiji da nama daje od 70-e?), onda za mene drzava vise nema smisla da postoji. Onda mi je bolja neka zdravija organizacija tipa rodovske zajednice, gde ce drzavu ciniti ljudi istog roda (npr ceo Balkan), sa minimalnom vojskom na juznim granicama, sa 10x manjom policijom, sa 10x manjim skolstvom jer ce biti prebaceno preko interneta najveci deo, sa manjom administracijom u zdravstvu i takodje prebacivanjem sto veceg obima posla na internet, skype i sl., sa 10 puta manjim sudstvom koje vise nece imati najveceg posla oko drzave... i sa PIO-om zasnovanom da deca pomazu roditelje. Na toj ideji je i nastao Penzijski fond, ali je u medjuvremenu se izvitoperio da deca pomazu tudje a ne svoje roditelje, i da placaju i ljude koji nisu hteli da imaju decu. Ne moze tako, ko je hteo da se provodi umesto da ima decu, ne mogu ga tudja deca nositi na teretu. Naravno, ljudima koji nisu mogli da imaju decu zajednica treba da skupi i pomogne, ali oni ne mogu imati prioritet ili jednakost kao sada, jer deca prvo moraju da pomognu svojim starim roditeljima.
Pa cak i sadasnjiu PIO racunicu moralo bi se ubaciti kolko ko ima dece. Ko ima 5-oro dece koje rade mora imati vecu penziju od onog ko ima 1 dete. Prosto, 5-oro vise daju novca nego 1.
 
Inace, na osnovnim studijama zavrsio sam smer Finansije, bankarstvo, osiguranje, a pod osiguranjem spada i Penziono osiguranje, izucavao sam njihovu matematiku, uglavnom dobijao 10-tke, nije bas da ne znam o cemu pricam.
 
Ovde je životni vek sve kraći i vremenom će se još skratiti tako da bilo kakvo produžavnje radnog veka je najobičnija pljačka.
Drugo ja ako sam odvajao odnosno radio za poslodavce koji su pošteno plaćali celokupan iznos poreza i svega šta mogu da očekujem? Isto i svu ostali koji su pošteno zaradili?
Jedno veliko ništa.
 
Mora da se ima minimalnih 15god radnog staža uplaćenog u PIO, pa jedino ako se ima manje onda se dobije jedno "veliko ništa". Tu je problem što ne može da se dobije u povračaj nap. novac uplaćen za 14.god.
 
Osiguranja su izvorno nastala na bazi solidarnosti. Znači skupi 100 ljudi novac da ako jednom od njih ove godine grom spali krov, se od zajedničkih para njemu popravi. Osnova računanja je iskustvena verovatnoća (npr godišnje grom, poplava, požar... uništi jednu od 100 kuća). Vrednost te jedne uništene imovine se podeli na 100 i dobije se kolko svako treba da uplati. Znači nije cilj osiguranja da ako ovih 99 ne udari grom, da im se vrate pare. Isto i sa penyionim osiguranjem, cilj je da se zajednički bude na nuli, a to znači da će neko uplatiti više a primiti manje i obratno. Kod penyionog osiguranja se koriste tzv Tablice smrtnosti tj prosečno trajanje života. AKo je ono danas 75 godina, a u penziju se ide sa 65, zanči period isplat se računa na 10 godina. Kolki će biti iznos jedne isplate? To zavisi od godina uplata (recimo 40 godina) i kolke sume. A moguće i od kamate na uložena sredstva od uplata na x godina. Međutim, pare su potrošene, današnji penyioni fondovi nisu fondovi već protočni bojleri, kolko se uplati od radnika, tolko se isplati penyionerima. Tako današnji radnici plaćaju današnje penzionere, a ne svoje penzije sutra. Tu se otvara puno pitanja, kao na primer broja dece, zatim što bi ja danas plaćao penziju nekome ko je sa 60 god otišao u penziju a ja ću sa 70 (ili možda i 100 sutra ako bi bilo po Vradovićevcima) i sl. Sa druge strane država je napravila probleme lošom politikom koja je dovela do smanjenja starosne piramide, tj broja građana, pa glupo da država svoju nesposobnost prebaci na teret građana ili da zameni građane imigrantima (što opet nije dugoročno rešenje jer će za xy godina opet doći u ovu situaciju jer nije rešen uzrok problema). Jedino rešenje je umno ozdravljenje naroda i finansijsko rasterećenje, tj smanjenje poreza troškova i sl, kako bi ljudi imali više vremena i para da žive slobodnije i prave više dece. Tada će opet biti moguće Solidarnost kao osnovu osiguranja vratiti na normalne zdrave osnove, gde će se ljudi međusobno pomagati, a ne putem države kao posrednika sa provizijom i korupcijom, i gde će suštinski više dece izdržavati 1-2 roditelja i to kad skroy onemoćaju a ne u zavisnosti kolko imaju godina, što je izdržljivo.
 
Da li uplacujete u neki privatni fond i kakvo je vase misljenje o ovom vidu brige za buducnost? Kako to izgleda kod nas, a kako u svetu (na Zapadu :D )? Imate li neke informacije ili iskustva iz prve ruke, da li biste preporucili neku osiguravajucu kucu?
 
na 100000 neto zarade iznos za PIO je 14% radnik +11.5% poslodavac tj. 19606 + 16105 =35606 dinara

ukoliko osoba samostalno uplacuje PIO da bi imala identicnu buducu penziju potrebno je da uplati isto 35000 dinara ili deo koji uplacuje poslodavac ne ide u penzionu masu radnika?
https://www.pio.rs/sr/osnovice-za-uplatu-doprinosa

ss.png
 
Sedamdesetih je bilo pet radnika na jednog penzionera , osamdesetih četiri danas je jedan na jedan sa tendencijom daljeg i oštrijeg pada.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=846168#p846168:1i6mkpjx je napisao(la):
Žika » 29 Apr 2021 10:23 pm[/url]":1i6mkpjx]Sedamdesetih je bilo pet radnika na jednog penzionera , osamdesetih četiri danas je jedan na jedan sa tendencijom daljeg i oštrijeg pada.

Mozes li dati izvor za takvu tvrdnju?
 
Samo ako se presaviješ.
Prvo ne citiraš post iznad, drugo za svaku svoju reč ubuduće stavi izvor gluposti i treće koja je to fora izvor ? Četvrto najbitnije kad se toliko izvorišeš koristi malo gugl i nađi drugačije podatke i postavi ih ovde. Do tada od izvora tri putića....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=846192#p846192:2ngcph38 je napisao(la):
vradovic » Pet Apr 30, 2021 3:34 am[/url]":2ngcph38]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=846168#p846168:2ngcph38 je napisao(la):
Žika » 29 Apr 2021 10:23 pm[/url]":2ngcph38]Sedamdesetih je bilo pet radnika na jednog penzionera , osamdesetih četiri danas je jedan na jedan sa tendencijom daljeg i oštrijeg pada.

Mozes li dati izvor za takvu tvrdnju?

Koliko vidim, nije baš jedan na jedan, ali je jako blizu.
Po podacima fonda PIO za 2019. godinu, ukupno korisnika penzije 1.708.293
Po podacima Republičkog zavoda za statistiku za 2019, ukupno zaposlenih 2.101.267
 
Tih 2.1 mil zaposlenih koliko je paušalaca i koliko oni uplaćuju i koliko redovno, pa zatim privatnici sa minimalnim uplatama.....
 
Name majka nije vise psihicki sposoban za rad, plan je da 1 oktobra da papire za penziju, iako joj je u decembru prijavljivnje bez penala. Mene zanima dal pored 3 penala od 0.37 dobija bilo kakvu drugaciju kaznu, jer kako god zvucalo ona tako blizu penzije ne moze da radi dalje, 2 puta je za 5 dana ostetila auto, prvo sisla sa puta!? Pa zatim nakon popracke odmah zakacila bankinu. Koncentracija 0 I lose je psihicki. Ako je samo 3 x 0.37 (akumulativno se racuna tih 3 penala to razumem) ali da li ima bilo koji osnov smanjenja penzije sem toga zbog 3 meseca manje godina, a 6 mesec preko joj je staz. Molim za pomoc. Admin ako sam pogresio premestite temu. Svakako molim za pomoc
 
NIsam bas upucen, nekih 20 godina sam daleko od penzije. Ali, koliko znam, tvoja majka moze da do dve godine bude na birou rada, tako da bi na taj nacin izbegla bilo kakve penale. Ti penali se obracunavaju dozivotno, mislim da bi ih bilo pametno izbeci.
 
Vrh