Šta je novo?

ZOO vrt - ' Vrt dobre nade'?

Тачно тако, као изложбени простор великог правог новог модерног Зоо врта који би позивао туристе који обилазе Калемегдан да обиђу и тај нови зоо врт. Kaда би се веће животиње (лавови, тигрови, жирафе, мајмуни, зебре, слоница, нилски коњи, алигатор и крокодили, бизони, јакови, јелени, муфлони, камиле, ламе, антилопе, мајмуни, вукови, леопарди, гепарди, пуме, којоти, јагуари, медведи, кенгури, тапири) преселиле у већи и адекватнији зоо врт за те врсте, онда би мање животиње (птице, гмизавци, глодари, козе, меркати, ракуни и остали) могли да се преселе у њихове просторе који би били знатно већи од постојећих.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708376#p708376:1jzal9a7 je napisao(la):
dragan » 14 Feb 2020 05:23 pm[/url]":1jzal9a7]Mogu da pristanem na neki "mini zoo-vrt" sa spomenikom Vuku Bojoviću . . .
Predložio sam i spomenik Vuku. . .
 
Mислим да је то мало. Иначе добар план где се види како је зоо врт пре рата био до испод Јакшићеве куле. Eво искористићу исти план да прикажем мој предлог. Зоо врт би остао у границама плавог. Део до улица би се "отворио", док би део зидина тврђаве био ревитализован. Веће животиње (да их не набрајам опет) би добиле нови већи адекватнији смештај на новој локацији, а мање животиње би добиле проширење простора на рачун исељених животиња чиме би се побољшала и њихова добробит. Што се самих објеката тиче ту би требало пажљиво пробрати шта може за шта да се искористи. Нпр. у објекат мајмуна би могао да се усели јавни тераријум са Сењака и сл. али то захтева детаљнију разраду. Неугледнији технички објекти и штале до булевара Војводе Бојовића би били срушени, тротоар мало проширен и изграђена адекватнија, лепша ограда (мада бих сачувао мозаике са постојеће ограде), а дуж зидина би се отворила комуникација од зграде Зеленила и Леополдове капије до трамвајске окретнице и Видин капије. Сам мали зоо врт би имао више капија. Направићу и приказ на сателитском снимку, тамно зелено је шта остаје као Зоо врт, светло зелено је ослобађање зидина тврђаве а црвено је отварање ка улици.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=707703#p707703:1gxlaqxc je napisao(la):
Zuma » 12 Feb 2020 02:10 pm[/url]":1gxlaqxc]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=707696#p707696:1gxlaqxc je napisao(la):
dragan » 12 Feb 2020 01:50 pm[/url]":1gxlaqxc]Ovde predlažemo gde bi mogao da se zoo-vrt izmesti u nekom bližem roku, nap. 3-5god, a ne u nekoj dalekoj budućnosti kada budemo imali toliko para da naspemo VRO ili da izgradimo nasip oko njega.
Dragane, ti si ozbiljna opasnost za Beograd i zdrav razum. Zalažeš se za betoniranje Biljarice, da se na poslednjem i već suženom vodoizvorištu Makišu spaljuje neki biljni otpad zbog proizvodnje energije i zoološkog vrta, nije ti problem što se luka pravi uzvodno od grada, od desnog rukavca Dunava bi napravio jezero, Zemunski kej kao deo zaštićenog Starog jezgra Zemuna bi pretvorio u komercijalni cirkus poput obale Ade Ciganlije, a sada čitam da ozbiljno planiraš i nasipanje Ratnog Ostrva. Pobodu! Šta se sa tobom dešava?

Au Zuma se ni zbog mene ne uzrujava ovoliko :laugh:

Ja se apsolutno slazem da je VRO glupa ideja. Mozda moze da se sredi ali da ostane prirodno staniste bez ljudi. Mozda bi ipak trebalo nasuti nesto malo okolo da se zivotinje koje hodaju po zemlji ne podave.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708513#p708513:bwz32589 je napisao(la):
vradovic » 15 Feb 2020 01:50 am[/url]":bwz32589]Au Zuma se ni zbog mene ne uzrujava ovoliko . . .
Zbog mene se "uzrujava", jer je sujetan i kad oseti da je na nekoj temi marginalizovan, onda kreće u obračun tako što iznisi poluistine i laži, pa je na ovoj temi pisao kako ugrožavam neke "izvore vode" na zapuštenim njivama (viewtopic.php?p=707015#p707015.)
A, ovde je moj odgovor na taj citirani post "zajapurenog katastrofičara" i "ekološkog prvoborca" (viewtopic.php?p=707725#p707725 ), koji na ovoj temi za novu lokaciju zoo-vrta predlaže Ada Huju (?!) gde totalna ekološka katastrofa ( viewtopic.php?p=708061#p708061).

Što se tiče nove luke na Dunavu, oduvek sam predlagao da "Luka Beograd", koja je Akcionarsko društvo izmesti svoju delatnost u "Luku Pančevo" koja može i da se proširi po već donetom planu, a za srpsko-kineski "Industrijski park" sam predložio lokaciju nizvodno od "Luke Pančevo" do budućeg mosta Vinča-Pančevo, što može da se vidi na temi "Nova luka Beograd".

U tom citiranom postu je napisao još jednu laž da Ja "ozbiljno planiram i nasipanje Ratnog ostrva" (?!) iako sam više puta, na više tema objašnjavao da sam razmatrao šta može da se uradi u nekoj daljoj budućnosti, kad ja neću ni biti živ, a i većina firumaša.
Ali, iako "sobni filozof" sve to zna, on piše kao da ja to hoću sutra da uradim, znači svesno dovodi forumaše u zabludu, jer računa da nisu svi pročitali ili shvatili o čemu sam ja pisao. Zato se i sada pojavljuju komentari da je to "glupa ideja", što i jeste u sadašnjosti, ali ja nisam to predlagao za današnjicu već za dalju budućnost.
Niko ne zna šta će se digađati za 50 ili 100 godina, ali je sigurno da Veliko ratno ostrvo neće ovako izgledati zauvek do kraja Sveta.
 
U redu razumeli smo tvoju poentu!
Hajde da se vratimo temi sto bi rekao Igor :)

Zasto se ignorise moja ideja da se izgradi 700 HA Safari park gde bi zivotinje bile na otvorenom. Zamislite kineze koji dolaze da gledaju to svetsko cudo posto kod cak ni Kinezi nemaju tako nesto. Najvise sto imaju je Hongkong zoo koji je 89 HA.

Zar nije lepse dati gazelama par hektara da trckaraju unaokolo nego ih stavljati u kaveze. Drugo koncepcija 'hodanja' korz Zoo je po meni losa. Mnogo bi bilo bolje uraditi sa elektricnim vozicima da se prolazi kroz safari gde putnici sede i razgledaju. Da bi to funcionisalo treba veliki prostor. Moze vozic i da ima 10tak stanica gde putnici izadju da malo prosetaju pa nazad na stanicu da sacekaju sledeci.

Pri tome mnogo je humanije zivotinje da su skoro kao u africi a ipak su tu zasticene.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708519#p708519:lzwnywyp je napisao(la):
vradovic » 15 Feb 2020 05:18 am[/url]":lzwnywyp]U redu razumeli smo tvoju poentu! . . Zasto se ignorise moja ideja da se izgradi 700 HA Safari park . . .
Ako ste razumeli, onda da se vratimo na toliki Safari park. . . koji je poprilično velik na 700ha, pa bi i cena zemljišta bila velika, ako bi ono moralo da se otkupi od privatnika.

Prvo, ovde razmatramo izmeštanje postojećeg Zoo-vrta na novu lokaciju, a takav Safari park je ustvari posebna tema i on može da se izgradi nezavisno od Zoo-vrta, nap. u Surčinskom polju, gde sam ja predložio neki mnogo manji "Foto-safari park" pored budućeg Hipodroma i Nacionalnog stadiona.

Ali, mislim da bi Grad morao primarno da reši pitanje izmeštanja "vrta", a omogući nekim planskim dokumentom i izgradnju takvog "parka" u okviru šire zone oko grada. Za tako nešto bi se morao tražiti i privatni investitor za "javno-privatno partnerstvo" gde bi Grad dao lokaciju i zgradio komunalnu infrastrukturu, a Privatnik bi izgradio sve ostalo i organizovao rad Safari parka.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708367#p708367:3ueg7eb8 je napisao(la):
Дошљак » 14 Feb 2020 04:45 pm[/url]":3ueg7eb8]Тако сам нешто и мислио, petting zoo :)
Ja ti dao čitav hektar za "petting zoo", a ti sad hoćeš pola zoo-vrta sa zmijama ?!
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Petting_zoo

Vrati se na početnu ideju bez kaveza gde bi domaće životinje imale više mesta.
.
 
Зато што не видим другу намену а ни потребу да се већи део данашњег зоо врта ослободи. Зоо врт би постао ограђени парк у ком би се налазио petting zoo и тераријум. Зар има потребе смањивати простор ако би се прилагодио?
 
Rekoh da nisan dizjaner za parkove, pa ako sakupiš dovoljan broj glasova i izgradiš "Info centar" pored biste V. Bojovića, možda ti i prodje takav projekat.
 
Где треба да се конкурише са пројектом ако није тајна? :D Koд кога се скупљају гласови?
 
Za sada imaš samo Ideju i sačekaj gradske izbore da vidiš kod koga da konkurišeš. ;)

Osim toga moraš da sačekaš da napravim novi zoo-vrt na drugoj, boljoj i većoj lokaciji.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708732#p708732:21l2w1s5 je napisao(la):
dragan » 15 Feb 2020 21:07[/url]":21l2w1s5]Jel imaš para da kupimo 700 hektara?
:shock:
 
Ja sam ozbiljno predložio fenomenalnu lokaciju za novi ekološki zoo-vrt pored petlje od koje je planirana veza sa Obrenovačim putem kod Jezera.
 

Prilozi

  • IMG_20200214_111850.jpg
    IMG_20200214_111850.jpg
    158,1 KB · Pregleda: 3.267
Na toj lokaciji je niklo divlje naselje, kao što se vidi na sat-snimcima, a ko zna koliko je još u medjuvremenu izgradjeno. Pretpostavljam da za ogrev i svakodnevno kuvanje seku šumu, pa tako krče placeve za novu gradnju. Preko polovine tog zemljišta je već uzurpirano nelegalnom gradnjom, a koja ne može da se "legalizuje", jer je tamo država Srbija vlasnik i JP "Zelenilo" korisnik parcela.
 
Зоо врт у Сегедину. Оно што ми се свидело, а тако треба средити и наш једног дана, је заиста велики простор за животиње, али и довољно места за посетиоце да се шетају без гурања, што и није чудно јер има 40 хектара. Оно што сам приметио је да имају мање врста него ми, на далеко већем простору. Тако да, наш зоо врт, са оволико врста, би требао да има минимум 70 хектара
0097fb75040371badc5dd46505879467.jpg
3ef2eed00bba76b808b20e22d1876efa.jpg
78af629ecfb4ffef3d99c755adca57d0.jpg
6cdb507a2b25196bb6c464221aef2431.jpg
9903fa71e144a21ec95a1dc6c5690623.jpg
ca5c264c6d9f1dcdbc59f997998c8663.jpg
0664762799aee8b576ae118a3328bee5.jpg
0e51fe5e564f6594989bbc494d9fa059.jpg
f666e87deb72681fa3067805d78fbcd3.jpg


Послато са Nokia 7 plus помоћу Тапатока
 
Jeste velik, ali je veliko i jezero koje mu pripada i koje je oko 25% površine zoo-parka.
Naš sada ima 7ha i mislim da bi 3x veći bio dovoljan za onu lokaciju kod Jezera Ade.
Inače, taj mađarski zoo-park je u sličnoj šumi u kojoj bi bio i naš novi "Beo zoo-park".
.
 
Kako bese koje sve zivotinje imamo
a da ... eve malecki nabroja sve koje je znao .... ajkula, drakula, mnjau-mnjau ..... :lol:
siroce... ocigledno nikad nije bio u ZOOu :(
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=HO3tR5KCuQ4[/youtube]


Jeste u Segedinu bolji od naseg ... al nije mi ni on po volji :mrgreen:

Japanci (majstori minimalizma) ipak naj bolje su se snasli u uredjenju ZOOa :kk:
evo par slicica od mr. googla
 

Prilozi

  • Japanski zoo 5.jpeg
    Japanski zoo 5.jpeg
    19,6 KB · Pregleda: 3.108
  • Japanski zoo 4.jpeg
    Japanski zoo 4.jpeg
    11,4 KB · Pregleda: 3.108
  • Japanski zoo 3.jpeg
    Japanski zoo 3.jpeg
    20,3 KB · Pregleda: 3.104
  • Japanski zoo 2.jpeg
    Japanski zoo 2.jpeg
    17,8 KB · Pregleda: 3.106
  • Japanski zoo 1.jpeg
    Japanski zoo 1.jpeg
    20,3 KB · Pregleda: 3.114
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=706798#p706798:3crp0pn1 je napisao(la):
JohnnyLee » 09 Feb 2020 07:14 pm[/url]":3crp0pn1] . . . поређења ради, бечки има 17 хектара, Салцбург 14, Лондон 15, Загреб 7, Будимпешта 18, Праг енормних 58, Атина исто великих 49 и Софија чак 36.
ми треба да будемо нека средина, дакле око 14 до 20 хектара. . .
Optimalno bi bilo ~20ha što je 3x veća površina od sadašnje, a mora se voditi računa i o ceni izgradnje. To bi onda bilo u rangu Beča, Budimpešte i Londona od kojih bi imali nešto veći zoo-vrt. ;)
 
Već sam par puta ovde napisao da bi novi zoo-vrt trebalo da ima postrojenje za proizvodnju bio-gasa, koje bi koristilo organski otpad prvenstveno dobijen od čišćenja kaveza i ostalog tvrdog životinjskog otpada. Poerd tog izmeta može da se koristi i lišće, pokošena trava i ostaci iz kuhinje.

Zato sam upravo pitao zoo-vrt koliko oni dnevno imaju takvog organskog otpada. Rekli su da imaju 5 kontejnera koji odnosi Gradska čistoća, a i naplaćuje uslugu. To bi moglo da bude 1-1,5 tona što bi moglo da daje bio-gasa za nekih 10kw el.energije, dovoljno za potrebe zoo-vrta, bar u jednom delu nap. kuhinje ili kancelarija.

Na internetu ima desetine firmi koje grade takva postrojenja i samo bi trebalo odabrati optimalo u odnosu na dnevnu masu koja bi se koristila u takvim ekoloških sistemima za proizvodnju bio-gasa i el.energije, a ostatak proizvodnje je vrlo kvalitetno djubrivo za rasadnike i cvećare.
 
Dragane ponavljas isti post više puta bez potrebe pročitali smo već Bojović ima spomenik već sasvim primjeren ...
 
Vrh