BITCOIN kriptovaluta (?!)

Otvorene diskusije, mali kutak odmora od urbanističkih tema

Moderator: Igor

Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Ned Mar 12, 2017 2:08 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 11903
Pohvalio: 9629

Re: BITCOIN kriptovaluta (?!)

Postod Bender Rodriguez » Uto Feb 18, 2020 2:45 pm

Cenu Bitcoina uglavnom određuju zajednice ludaka okupljene oko njih i glavni trgovci sa interneta. Prosto, imaš zajednicu ljudi koji žive samo da bi pratili kretanje BTC i onda kako vide neka pomeranja, tako brže bolje javljaju jedni drugima i dižu frku, odnosno ni iz čega pridaju pažnju i značaj nečemu.

Zatim, tu su razne poznate figure, ne samo iz sveta zabave nego i drugih profesija, koje su bile dovoljno naivne da ulažu u te valute (ali prekasno) svake godine čekajući da dobiju priliku da ih prodaju za dvostruko, trostruko, pedesetostruko veće cene... I onda kako im se svake godine fantazije izjalove, oni koriste svoju popularnost i/ili veze da izađu na televizor™, prodaju priču kako ove godine sledi novi bum, i time pokušaju da navuku ljude da kupe i rovare još.

Jedan od poznatijih a najsmešnijih primera je Max Keiser, američki komedijaš-otpadnik koji se skućio u Rusiji gde ima svoju emisiju na RT i odande prosipa pompezna predviđanja nadajući se da će kad tad steći uslov da povrati pare bačene u BTC. Evo šta je tvrdio 2017: Keiser envisions 100.000$ Bitcoin

Naravno, od toga nije bilo ništa, i od trenutka kad je to odvalio pa nadalje, Bitcoin je samo pao sa 19.000 na jadnih 6.000. Međutim, Keiser, kao i svaki lakrdijaš željan leba bez motike, ne odustaje od svoje ''zarade'' te danas, tri godine nakon svog, i Bitcoinovog debakla, nastavlja još jačom silom da odvaljuje gluposti u nadi da će da privuče nove naivčine da se pridruže ludom voziću za Veliki kanjon. Keiser: Bitcoin will surge to 400.000$

To je jedan od primera. Tu su i pojedini vlasnici BTC iz sveta finansija i administracije. Ljudi u nekim bankama, vladama, ministarstvima... koji su takođe pre x godina uložili ponešto u Bitcoin, neko radi zabave, neko radi profita, neko radi eksperimenta... i videli da u tome ima potencijala za leba bez motike. Te povremeno i oni odu u emisije i medije i isprosipaju slatka obećanja. Što kriptozaludnici brže bolje isprate i reaguju u skladu sa time, te sami sebi dignu tenziju i važnost. Opet, ni iz čega.

Za kraj, interesantna je činjenica da je Bitcoin 2018 negde na leto imao iznenadan skok za 1000$ u vrednosti u okviru samo sat vremena. Recimo, do tog dana vrednost je par nedelja fluktuirala oko 7.000. Znači po danima bi išla otprilike 7100, 7000, 6900, 6800, 6900... i onda je jednog dana za samo sat vremena narasla za 1000 i nastavila dalje istim tempom kao malopre. Znači 7900, 8000, 8100, 800, 7900... To je tako trajalo jedno mesec dana (mislim i pre i posle skoka). I bio je period porpilične ujednačenosti cene. Ali taj skok za tačno 1000$ u roku od samo sat vremena, i nastavak po starom, a bez ikakvih velikih dešavanja i vesti koje bi to okinule... je ono što je mnogima izazvalo sumnju da se cene veštački drže napumpane i da ih diktira par istih izvora moći odnosno velikih trgovaca i berzi. Te da je cela igra nameštena i u službi velikih igrača sa svojim agendama, dok su ove zarade na povremenim padanjima i podizanjima zabava za sitnu boraniju.
Pomozimo malom Aleku da nađe drugi, bolji narod
dragan
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Sub Dec 09, 2006 8:31 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 2832
Pohvalio: 608

Postod dragan » Uto Feb 18, 2020 3:36 pm

dragan » 18 Feb 2020 05:48 am napisao: . . . na osnovu kojih saznanja neko donosi odluku da kupi ili proda kriptovalutu, osim pukog verovanja da će se cena kretati onako kako se on nada i želi da cena bude u budućnosti ?
Možda neko ima drugačiji odgovor od predhodnog da "cenu odredjuje zajednica ludaka" u nekoj nameštenoj internet igrici u službi mešetara.
Ustvari na berzi nikad nije Cena akcija ili kriptovaluta, kao nap. cena hleba ili cipela, već je to cena po kojoj se nešto prodalo u poslednjoj trgovini. Ali, ta poslednja trgovina može da bude mala po obimu i sumi novca, a da bude velika, tj. veliki skok u % u odnosu na predhodnu cenu, pa onda samo izgleda da važi za sve preostale akcije.
tragac
Korisnikov avatar
Expert
Pridružio se: Uto Apr 05, 2011 2:35 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 3201
Pohvalio: 6340

Postod tragac » Uto Feb 18, 2020 3:38 pm

@vradovic

Sve intermediary banke koriste AI koji kontinuirano obrađuje transakcije pa mu je za procesiranje jedne Loro doznake iz tvog primera potrebna mikrosekunda i mrvica resursa. Šta ti misliš da tamo neko u posredničkih banci lično provarava i validira uplate? I to sve za proviziju od max 0.4 ili manje? I to puta tri posredničke banke? Plus banka uplatioca i Intesa u Srbiji? Sve za par dolara? Ne naravno. Uz to svet se integriše pa u Evropi SWIFT zamenjuje mnogo brža i efikasnija SEPA. Zapravo već je zamenjena nego se Swift transakcije vrše samo kad je sa jedne strane vanevropski transaktor.
tragac
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod tragac » Sre Mar 04, 2020 2:22 pm

Videli smo izveštaje o ransomware napadu na upravu Grada Novog Sada. Ovo nije izolovan incident i na meti su često kako vladine organizacije i lokalne uprave, tako i korporacije. Akos e ovako nastavi trgovanje kriptovalutama će biti zabranjeno jer predstavljaju sredstvo za anonimnu naplatu u kriminalnim psolovima i to naravno za velike iznose. I pošto kriptografija zabranjuje, onemogućava da se zna trag transakcija, jedino rešenje će biti potpuna zabrana menjanja Fiat valute za kripto, a zbog činjenice je teško kontrolisati kad neko menja novac za nešto neopipljivo, zabraniće i mining rigove, softvere, i pretraživaće računare sumnjivima. Sve operacije sa kriptovalutama biće zabranjene, a ostaće dozvoljene samo one koje su u regulisanim blockchainima.
vradovic
Higher intermediate
Pridružio se: Sre Okt 31, 2007 3:48 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1293
Pohvalio: 309

Postod vradovic » Čet Mar 05, 2020 8:26 pm

Indija dozvolila kripto valute!
https://www.cnn.com/2020/03/04/tech/cry ... index.html

Upravo i juzna koreja isto!
https://cryptopotato.com/crypto-is-now- ... ency-bill/

Svi se pripremaju za digitalne fiat valute!
nensav
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Jan 16, 2014 6:03 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 328
Pohvalio: 258

Postod nensav » Čet Mar 05, 2020 9:09 pm

Nemam pojma o bitkoinu i ostalim kriptovalutama. Jednom sam gledajući stanove na prodaju naišao na lika koji je imao po stanu desetak kompjutera koji su rudarili. Pitao sam ga da li se ispalti i kako to ide, ali nije mi ništa rekao. Verujem da neko dosta zaradi, ali potrebno je neko znanje i naravno neki kapital za koji ti nije žao da ga izgubiš. PA ako uspeš, uspeš, ako ne ništa, malo kockanja.
Da li se ispalti dati proviziju od 2 do 8 % koliko traže ovi tipovi https://www.bitcoinkupovinaprodaja.rs/ da vode kupoprodaju? Ne znam da li imaju neki sertifikat i da li uopšte postoji sertifikat za tu delatnost. Da li je sve zakonski ili ne, kako NBS gleda na ovu stvar, itd.
Ja nemam ni vremena ni energije da ulazim u tu priču oko kriptovaluta, najradije bi platio da mi neko vodi posao. Naravno budžet mi nije veliki.
Pohvale za post: 1
Dart
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Sep 13, 2018 11:56 am
Kontakt:
Pohvaljen: 1288
Pohvalio: 14

Postod Dart » Čet Mar 05, 2020 9:20 pm

NBS kao i čitava stručna javnost kripto valute smatra za prevaru. Zakonski ti niko neće zabraniti da baciš novac, ako ti to želiš.
Moj savet je da to zaobiđeš u širokom luku.
Pohvale za post: 2
vradovic
Higher intermediate
Kontakt:

Postod vradovic » Čet Mar 05, 2020 9:56 pm

Ne znam zasto se sire neistine.
http://rs.n1info.com/Biznis/a566790/Mal ... prava.html

nensav » 05 Mar 2020 08:09 pm napisao:Ja nemam ni vremena ni energije da ulazim u tu priču oko kriptovaluta, najradije bi platio da mi neko vodi posao. Naravno budžet mi nije veliki.

Vrlo je prosto. Naruci jedan S19 miner
https://m.bitmain.com
Ne mozes da omanes. Trosi 3.2 kW struje tj 2334 kwh (sto u Srb zavisi od tarife)
a iskopa BTC-a za $500 mesecno po danasnjoj ceni. Ovde ti je calculator - https://alloscomp.com/bitcoin/calculator (110 THs).
Realno hosting takvog minera ne bi trebalo da te kosta vise od $180 mesecno.
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod Bender Rodriguez » Pet Mar 06, 2020 12:19 am

Vradovicu, kako objašnjavaš da s jedne strane vi kritpozaludnici hoćete da pobegnete od nadzora države u transakcijama, a s druge strane podržavate kad neka država napravi svoju kriptovalutu?

Ili možda mislite da ih oni prave iz dobre namere, bez ikakvih sredstava za nadziranje, manipulaciju i kontrolu?

P.S.
Dragane
dragan » Uto Feb 18, 2020 2:36 pm napisao:
dragan » 18 Feb 2020 05:48 am napisao: . . . na osnovu kojih saznanja neko donosi odluku da kupi ili proda kriptovalutu, osim pukog verovanja da će se cena kretati onako kako se on nada i želi da cena bude u budućnosti ?
Možda neko ima drugačiji odgovor od predhodnog da "cenu odredjuje zajednica ludaka" u nekoj nameštenoj internet igrici u službi mešetara.
Ustvari na berzi nikad nije Cena akcija ili kriptovaluta, kao nap. cena hleba ili cipela, već je to cena po kojoj se nešto prodalo u poslednjoj trgovini. Ali, ta poslednja trgovina može da bude mala po obimu i sumi novca, a da bude velika, tj. veliki skok u % u odnosu na predhodnu cenu, pa onda samo izgleda da važi za sve preostale akcije.

I šta bi, jel si na kraju dobio odgovor koji ti se dopao?
Jel se suštinski razlikuje od onog što sam ja objasnio?
Dart
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Re: RE: Re: BITCOIN kriptovaluta (?!)

Postod Dart » Pet Mar 06, 2020 2:20 am

vradovic napisao:Ne znam zasto se sire neistine.
http://rs.n1info.com/Biznis/a566790/Mal ... prava.html

Ja lepo rekoh stručne javnosti, što lažni doktor više nije. Vidiš da ni sam ne zna o čemu govori, jer su kripto valute sušta suprotnost od sprečavanja pranja novca...

Evo neka od mnogih saopštenja NBS na
temu https://www.bizlife.rs/biznis/poslovne- ... i-rizican/
https://www.nbs.rs/internet/latinica/sc ... erzija=yes
https://www.nbs.rs/internet/latinica/sc ... ml?id=9604
dragan
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod dragan » Pet Mar 06, 2020 6:47 am

. . jel si na kraju dobio odgovor koji ti se dopao?

Nisam, ali nije bitno da mi se "dopadne", već da je argumentovan i da ga razumem. :)
Vidim da je nekima normalno takvo "trgovanje", a neki tek najavljuju ulazak u "igru".
Pojedine države takodje odobravaju taj "internet rulet", samo ne znam iz kojeg razloga!

Sve to je za mene malo previše komplikovano, a ionko sam oročio dinare u Pošti. ;)
nensav
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Jan 16, 2014 6:03 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 328
Pohvalio: 258

Postod nensav » Pon Mar 09, 2020 4:50 pm

Vradoviću, posšto si ti ovde najinformiraniji, o čemu se ovde radi?

Calibra exchange – mogućnost da se kriptovalute kupe dinarima

Calibra ( Xcalibra) exchange omogućava direktno trgovanje kriptovalutom za dinare pa smanjuje troškove ulaska i izlaska iz sistema trgovine i do pet puta. Ušteda je još i veća jer ne postoji gubitak na kursnoj razlici.

Ova usluga postoji od sredine 2019 godine i olakšala je kupovinu kriptovaluta u Srbiji. Mi smo odabrani kao retki jer su kod nas prepoznali podršku sistemu kriptonovca kroz organizovana udruženja, ali i inicijativu države da se valuta što pre prihvati i pravno reguliše.

Za sada Calibra u Srbiji nudi trgovanje sa Ethereum, Safex Cash i Safex Token.

Da li je ovo relevantna informacija, da li stvarno postoji ova usluga?
vradovic
Higher intermediate
Kontakt:

Postod vradovic » Pon Mar 09, 2020 6:10 pm

Postoji. Safex je pouzdana firma i tu su u Kosovskoj a imaju i meetup-e svake nedelje. Mozes da dodjes besplatan ulaz.
https://www.meetup.com/Belgrade-Crypto- ... mrybcfbzb/
dragan
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod dragan » Pon Mar 09, 2020 8:33 pm

Trenutno je u toku veliki pad svih indexa na berzama ! . . Najgori od 2.008. !

https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php? ... id=1664277

https://markets.businessinsider.com/ind ... ium=ingest
vradovic
Higher intermediate
Kontakt:

Postod vradovic » Pon Mar 09, 2020 8:56 pm

Nije od 2008 vec od 2011. ali da je veliki pad jeste :)
Jutros sam se probudio refresh i penzija otisla na dobos. :D Magija.

Dobro nije bas cela ali 25% jeste :)

Odlican momenat da se saceka jos malo pa kupovina!

EDIT: ispravka jos pade :D
Sad si ipak u pravu!
dragan
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod dragan » Pon Mar 09, 2020 9:28 pm

Svi su u crvenom 8-9% . . ameri, japanci, nemci, . . a ujuto Azija pada ko kamen.
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod Bender Rodriguez » Pon Mar 09, 2020 11:34 pm

Ja sam mislio da je jedna od poenti kriptovaluta upravo u superiornosti i minimalnoj zavisnosti od kretanja konvencionalnih berzi. Kad ono, Wall Street malo zaljulja, Bitkoin ljosne na $7500... Slika
Pohvale za post: 2
tragac
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod tragac » Uto Mar 10, 2020 12:23 am

Radoviću ajmo HODL HODL HODL
dragan
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod dragan » Uto Mar 10, 2020 9:33 am

Bender Rodriguez » 09 Mar 2020 10:34 pm napisao:Ja sam mislio da je jedna od poenti kriptovaluta upravo u superiornosti i minimalnoj zavisnosti od kretanja konvencionalnih berzi. . .
Nema te "superiornosti" kada padaju indexi na američkoj berzi, svi padaju. ;)
dragan
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod dragan » Pet Mar 13, 2020 5:55 pm

"Bitkoin je pao 48% u odnosu na 24 sata ranije, na 4.001,60 dolara, javlja CNBC pozivajući se na pokazatelje objavljene na portalu "coindesk". . ." ( https://www.coindesk.com/bitcoin-recove ... below-3-9k )
Pad tržišta kriptovaluta dolazi usled opšte rasprodaje akcija na svetskim berzama, . ."
https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php? ... id=1666060
Bender Rodriguez
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod Bender Rodriguez » Pet Mar 13, 2020 6:18 pm

Ja ti lepo onomad kažem da tim tržištem diriguju glasine, fantazije i ludaci a ti se duriš. :D
Elem, čim su videli da se ljulja ekonomija, masa njih je rasprodala šta je imala i okrenula se dolarima i zlatu.
Ljosnulo bi ovo na nulu da nije ostalo par velikih igrača i ulagača, kao i par berzi koje drže celo tržište i zarađuju na hajpu od toga.
Al polako, biće i to. Kako im je krenula ova godina, jasno je da će pre ili kasnije da se okonča i taj cirkus.
dragan
Korisnikov avatar
Expert
Kontakt:

Postod dragan » Pet Mar 13, 2020 6:34 pm

Ma, nisam se ja ništa "durio", već sam tražio i "drugo mišljenje". ;)
A, sam znaš da nisam simpatizer ovog načina bogaćenja. Niti razumem zašto neko daje pare za virtuelni "novac".
Inače, kao što rekoh, kad padaju indexi na američkoj berzi sve pada pa i zlato. Novac se čuva da bi se kupilo po manjoj ceni kada počne rast na berzi.
vradovic
Higher intermediate
Kontakt:

Postod vradovic » Sub Maj 02, 2020 11:29 pm

Bender Rodriguez » 18 Feb 2020 01:45 pm napisao:Ljosnulo bi ovo na nulu da nije ostalo par velikih igrača i ulagača, kao i par berzi koje drže celo tržište i zarađuju na hajpu od toga.
Al polako, biće i to. Kako im je krenula ova godina, jasno je da će pre ili kasnije da se okonča i taj cirkus.

Nadam se da si kupio na vreme jos kad je bilo $3,300 kad si govorio da idemo na 0.
Sad je $9,000
Znaci x3
Dart
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Re: RE: Re: BITCOIN kriptovaluta (?!)

Postod Dart » Ned Maj 03, 2020 12:30 am

vradovic napisao:
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=709648#p709648]Bender Rodriguez » 18 Feb 2020 01:45 pm[/url] napisao:Ljosnulo bi ovo na nulu da nije ostalo par velikih igrača i ulagača, kao i par berzi koje drže celo tržište i zarađuju na hajpu od toga.

Nadam se da si kupio na vreme jos kad je bilo $3,300 kad si govorio da idemo na 0.
Sad je $9,000
Znaci x3
Kojih 3x?
Kada je objavljen taj komentar vredeo je 10188 $, a sada preko hiljadu manje Slika
vradovic
Higher intermediate
Kontakt:

Postod vradovic » Ned Maj 03, 2020 1:32 am

Bender je kada je bio BTC $3,000 dao savet da treba prodati i od tada merimo! :)

Povratak na “Relax”