Šta je novo?

Trg Slavija

Dobro dođe ovaj policijski čas, čovek nešto kreativno radi umesto što mlatara po gradu :mrgreen:

Veze nemam sa crtanjem, al' dobro, ovo je samo skica, nije sve tačno nacrtano već odokativno :grand:

Kanjonizovao sam Slaviju i nek ide sve u ...

z4hEwS5.jpg


iu50Hnm.png


y0ztvot.png


oeZtV7h.png


LPVLz65.png


m4BKOAl.png


Nisam bio siguran za zgradu levo, al ja bih da mi to rušimo kume

WyyYZsE.png


MXRCrOe.png


l8W2Luq.png


Gyg3p8I.png


XwdJXL1.png


Enw0cO2.png
 
Bravo, vrlo lepa resenja. Iskreno ovako nesto bi super leglo, s'tim da iza zgrade gde je sada miticeva rupa treba da se obnovi park/zelenilo.
 
Upravo to "staklo i glupi oblici" u kombinaciji s postojećim graditeljskim nasleđem daje zanimljivost i dinamiku čitavom prostoru. :)
Bravo, Beki, odličan posao.
Ono što mene fascinira je da jedan laik (pretpostavljam da nisi arhitekta) na nekom forumu za kratko vreme fiktivno "isprojektuje" prostor ubedljivije od tolikih konkursa. Ovo sutra da se izvede unapredilo bi Slaviju neverovatno.
Posebno mi se dopada zgrada koju si "pozajmio" za Mitićevu rupu, a koja bi mogla da bude i znatno viša. :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=719089#p719089:3mkz5du7 je napisao(la):
SRBO » Pet Mar 20, 2020 11:49 am[/url]":3mkz5du7]А јел може мало мање стакла и глупих облика :roll:
Pazi, ja sam napravio neku skicu u SketchUp-u gde sam imao dva cilja - da popunim rupe i napravim nesto sto lici na trg i da dovedem sve zgrade, osim hotela Slavija, na istu visinu.

Potom sam pokusao da nadjem slike postojecih objekata koje bi svojim oblikom i dimenzijama odgovarale objektima koje sam nacrtao u SketchUp-u. Za neke sam zadovoljan kako izgledaju, za neke sam bio srećan što sam jednostavno našao nešto što koliko toliko liči na ono što mi je bilo potrebno.

Na nekim budućim arhitektama će biti, nadam se, da projektuju svaki ovaj objekat zasebno i da naprave nešto istinski vredno. Znam da kada bih dobio zadatak da projektujem zgradu, na nekom bitnom mestu kao što je Slavija, ne bih spavao danima i noćima dok ne bi sve ispalo savršeno. Gledajući neke objekte na nekim bitnim mestima u gradu, ne ide mi u glavu kako je neko kao arhitekta, ili čovek pre svega, dozvolio sebi da tako aljkavo obavi posao. Nadam se da to sa Slavijom jednog dana neće biti slučaj.

Ja sam izneo neke okvirne ideje, a nadam se da će jednog dana neko mnogo temeljnije i stručnije pristupiti tome, i po pitanju svakog pojedinačnog objekta, a i po pitanju Slavije kao celine.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=719101#p719101:mf8olsw7 je napisao(la):
Minnheima » Пет Мар 20, 2020 1:46 pm[/url]":mf8olsw7]Upravo to "staklo i glupi oblici" u kombinaciji s postojećim graditeljskim nasleđem daje zanimljivost i dinamiku čitavom prostoru. :)
Bravo, Beki, odličan posao.
Ono što mene fascinira je da jedan laik (pretpostavljam da nisi arhitekta) na nekom forumu za kratko vreme fiktivno "isprojektuje" prostor ubedljivije od tolikih konkursa. Ovo sutra da se izvede unapredilo bi Slaviju neverovatno.
Posebno mi se dopada zgrada koju si "pozajmio" za Mitićevu rupu, a koja bi mogla da bude i znatno viša. :)

Доста ми имамо "занимљиве" архитектуре ред је да мало и лепота дође на ред
 
Nisam ni mislio zanimljive na bizaran način, već zanimljive na lep.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=719120#p719120:33bdjhal je napisao(la):
Kailan » Pet Mar 20, 2020 2:07 pm[/url]":33bdjhal]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=719101#p719101:33bdjhal je napisao(la):
Minnheima » Пет Мар 20, 2020 1:46 pm[/url]":33bdjhal]Upravo to "staklo i glupi oblici" u kombinaciji s postojećim graditeljskim nasleđem daje zanimljivost i dinamiku čitavom prostoru. :)
Bravo, Beki, odličan posao.
Ono što mene fascinira je da jedan laik (pretpostavljam da nisi arhitekta) na nekom forumu za kratko vreme fiktivno "isprojektuje" prostor ubedljivije od tolikih konkursa. Ovo sutra da se izvede unapredilo bi Slaviju neverovatno.
Posebno mi se dopada zgrada koju si "pozajmio" za Mitićevu rupu, a koja bi mogla da bude i znatno viša. :)

Доста ми имамо "занимљиве" архитектуре ред је да мало и лепота дође на ред

Ja sam se trudio da budem što konzervativniji sa oblicima, inače, po mom ukusu, bih odabrao još zanimljivija i luđa rešenja. Cilj je bio da se formira pravilan trg, koliko je moguće, i da Slavija ne bude krezuba već sa zgradama jednake visine.

Zanima me šta je za tebe lepo i kako bi to prolepšao Slaviju? Da li je za tebe lepa ona strana gde je McDonald's i lepo to što svaka zgrada vodi svoju politiku kada je visina u pitanju? Ako nije, kako bi to rešio?

Da li je ovo lepo i put kojim treba ići i tako popuniti rupe, a ne moderna i zanimljiva rešenja?

oQJ4fcX2kQulVSNQAcQDgnvuBT5LTZLkUPQotoW1TMxwO8obrNoFTKIj6J3XAl9iQLB4fr9guoV1u1hNg7e4iqh96QXJklgWEGGc78EMge9MZUeU


Da li se slažeš da je plato isped NBS potpuno bespotreban i da bi tu trebalo izgraditi objekat, isto kao i u Mitićevoj rupi?

Nemoj pogrešno da me razumeš, iskreno te ovo pitam, i tebe i druge, ne sugerišem da se vi zalažete za Skoplje niti bilo šta slčno, iskreno me zanima šta je to lepa arhitektura, a ne zanimljiva i koji su to primeri lepe arhitekture kojim bi se rešili postojeći problemi na Slaviji i ona pretvorila u pristojan trg?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=719173#p719173:1yda3d6b je napisao(la):
Beki » 20 Mar 2020 17:53[/url]":1yda3d6b]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=719120#p719120:1yda3d6b je napisao(la):
Kailan » Pet Mar 20, 2020 2:07 pm[/url]":1yda3d6b]Доста ми имамо "занимљиве" архитектуре ред је да мало и лепота дође на ред
Ja sam se trudio da budem što konzervativniji sa oblicima, inače, po mom ukusu, bih odabrao još zanimljivija i luđa rešenja. Cilj je bio da se formira pravilan trg, koliko je moguće, i da Slavija ne bude krezuba već sa zgradama jednake visine.

Zanima me šta je za tebe lepo i kako bi to prolepšao Slaviju? Da li je za tebe lepa ona strana gde je McDonald's i lepo to što svaka zgrada vodi svoju politiku kada je visina u pitanju? Ako nije, kako bi to rešio?
Nemoj molim te da im daješ više ideja. Kakva god da je Slavija, bolje i da ostane nepopunjena, nego da dobijemo one staklenčuge koje bi je samo još više unazadili i ne bi bila ništa bolja Slavija nego li sada. Ajde barem ovde (mislim na forum) da se potrudimo da ne dajemo predloge koji će dodatno da uružnjuju Beograd. Ionako imamo previše toga. Eto, recimo onako kako radi Zexland, po mom mišljenju, oplemenjuje prostor i vizuelno i funkcionalno. Od ovog što si predložio, jedino mi je prihvatljivo, donekle, ovo sa Admiralom.
Naravno, sve ovo izneseno ne znači da se ne slažem sa idejom da se formila neki normalan trg / kružni tok.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=719189#p719189:rcpsgk5r je napisao(la):
solecar » Pet Mar 20, 2020 6:57 pm[/url]":rcpsgk5r]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=719173#p719173:rcpsgk5r je napisao(la):
Beki » 20 Mar 2020 17:53[/url]":rcpsgk5r]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=719120#p719120:rcpsgk5r je napisao(la):
Kailan » Pet Mar 20, 2020 2:07 pm[/url]":rcpsgk5r]Доста ми имамо "занимљиве" архитектуре ред је да мало и лепота дође на ред
Ja sam se trudio da budem što konzervativniji sa oblicima, inače, po mom ukusu, bih odabrao još zanimljivija i luđa rešenja. Cilj je bio da se formira pravilan trg, koliko je moguće, i da Slavija ne bude krezuba već sa zgradama jednake visine.

Zanima me šta je za tebe lepo i kako bi to prolepšao Slaviju? Da li je za tebe lepa ona strana gde je McDonald's i lepo to što svaka zgrada vodi svoju politiku kada je visina u pitanju? Ako nije, kako bi to rešio?
Nemoj molim te da im daješ više ideja. Kakva god da je Slavija, bolje i da ostane nepopunjena, nego da dobijemo one staklenčuge koje bi je samo još više unazadili i ne bi bila ništa bolja Slavija nego li sada. Ajde barem ovde (mislim na forum) da se potrudimo da ne dajemo predloge koji će dodatno da uružnjuju Beograd. Ionako imamo previše toga. Eto, recimo onako kako radi Zexland, po mom mišljenju, oplemenjuje prostor i vizuelno i funkcionalno. Od ovog što si predložio, jedino mi je prihvatljivo, donekle, ovo sa Admiralom.
Naravno, sve ovo izneseno ne znači da se ne slažem sa idejom da se formila neki normalan trg / kružni tok.

Ti mašiš poentu u potpunosti sa tim ,,staklenčugama'', ja sam se ubio da nađem zgrade slične našim, sličnog oblika i pozicije, nisam ih ja crtao.

Slika 1 - McDonald's - kao što vidiš, našao sam objekat sličan Meku na koji je nadograđen moderniji objekat (koji btw nije nikakva staklenčuga). Ne mora to bukvalno tako da izgleda, može i da se nadogradi po principu ,,Admirala'', za koji si rekao da ti se sviđa.

Slika 2 - Hotel Slavija - sređen i doteran i takav je manja staklenčuga nego danas

Slika 3 - Staklenčuga, istina, mada meni se sviđa

Slika 4 - Opet, više sam se trudio da nađem sličan objekat koji je nadograđen. Iskreno, ni meni se baš ne sviđa rešenje, ali dat je samo primer. Svakom objektu treba posebno pristupiti, moje su samo random slike sa neta najsličnije našem postojećem stanju

Slika 5 - To si rekao da ti se sviđa, a i ja sam da se nadograde prvo spratovi u istom stilu i sredi fasada, a onda možda gore neki moderan detalj, ali je*******i ga, nisam mogao da nađem za sve odgovarajuće slike, a sam da crtam niti znam, niti imam vremena

Slika 6 - Ja sam iskreno za rušenje ova dva objekta i postavljanje jednog umesto njih. Našao sam objekat odgovarajućih dimenzija, ne mora tako da izgleda, a i sama ova Futura je staklenčuga, tako da...

Slika 7 - Zgrada uopšte nije staklenčuga, a i tu je otvoren slobodan prostor za bilo kakvu vrstu zgrade

Slika 8 - Zgrada isto nije staklenčuga, ali ne samo to, ona prikriva NBS koja je staklenčuga

Slika 9 - Više se radi o rekonstrukciji zgrade i postavljanju nekakvih panela preko odvratne postojeće fasade. Opet, samo ideja, tu mi je iskreno već pala koncentracija da kopam nešto baš adekvatno, a i opet, postojeća zgrada je isto staklenčuga.

Sve u svemu, na Slaviji sada imaju četiri staklenčuge, a po mom rešenju bi isto bile četiri plus dva objekta sa staklenom nadogradnjom.
 
Nisi ih ti crtao, ali ti si ih birao, a kad neko vidi kakve se ideje daju, on će da ti tresne milion puta goru zgradu. U tome je poenta.
 
A šta mislite kakav bi vazduh bio sa ovolikim zgradama na ovako prometnom kružnom toku? Tu ustvari nikako ništa ne bi smelo da se više zida.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=719315#p719315:x5u7py3l je napisao(la):
Beki » 20 Mar 2020 23:16[/url]":x5u7py3l]Daj da gasimo forum onda.
Ajde, čim naiđemo na prvi problem, da gasimo forum. Danas čovek ne može ni da da dobronameran savet a da se neko ne naljuti.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=719362#p719362:x5u7py3l je napisao(la):
Дошљак » 21 Mar 2020 07:54[/url]":x5u7py3l]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=719325#p719325:x5u7py3l je napisao(la):
beobike » 21 Mar 2020 00:50[/url]":x5u7py3l]A šta mislite kakav bi vazduh bio sa ovolikim zgradama na ovako prometnom kružnom toku? Tu ustvari nikako ništa ne bi smelo da se više zida.
Мислим да ни овако није ништа бољи.
Tako je. Nema mnogo veze kvalitet vazduha sa širinom ulice, koliko sa manjkom zelenila, a povećanjem broja vozila. Slavija je jedan od opterećenijih kružnih tokova, a gotovo sva u zgradama. I ono malo zelenila što ima, Mitićeva rupa i Manjež, kao da ni ne postoji. Generalno, delovi grada koji kubure sa zelenilom , kubure i sa kvalitzetom vazduha , ali i temperaturom. To najbolje osetim leti, kada dođem uveče iz grada, gde prosto izbija vrelina iz asfalta, i vazduh je nekako ustajao i težak, a kad dođem kod mene, tačno osetim svežinu i drukčiji, prijatniji vazduh. A od zelenila imam Hajd park. Još jedna dobra strana je i to što imam i ružu vetrova.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=719379#p719379:x5u7py3l je napisao(la):
Пантограф » 21 Mar 2020 09:12[/url]":x5u7py3l]Nagori vazduh je na Novom Beogradu, uprkos širokim prostorima i izostanku 'ulica-kanjona'.
Na NBG je i najveća koncentracija vozila. Ne mora nužno da znači da sam u pravu, ali dok bude trajalo ovo vanredno stanje, trebalo bi da vazduh bude čistiji.
 
Pokazalo se da nije, i da praktično sve zavisi od grejanja, a ne od saobraćaja.

Geografski položaj NB verovatno ima veze; to je nizija.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=719421#p719421:7jrhoez2 je napisao(la):
solecar » Sub Mar 21, 2020 11:38 am[/url]":7jrhoez2]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=719315#p719315:7jrhoez2 je napisao(la):
Beki » 20 Mar 2020 23:16[/url]":7jrhoez2]Daj da gasimo forum onda.
Ajde, čim naiđemo na prvi problem, da gasimo forum. Danas čovek ne može ni da da dobronameran savet a da se neko ne naljuti.

Ja se uopste ne ljutim, ali ni najmanje, samo ne znam kakav si to savet dao... Kazes da ne iznosimo predloge jer ce videti neko iz vlasti i napraviti sto puta gore. To mozes za kazes za svaki rad i predlog koji je neko izneo na forumu pa se ja pitam koja je uopsta poenta foruma? I daj da ga gasimo jer po tvom nacinu razmisljanja ni nema poentu, mozemo samo da naskodimo gradu.
 
Kažem da dobro razmisliš šta ćeš da javno izneseš kao predlog, baš zato što se prati šta se piše na forumu. Ja sam se lično uverio u to da je neke stvari bilo bolje da nisam brzopleto iznosio.
Takođe, kao neki primer u kom pravcu treba da se ide, kada je reč o razmišljanju, naveo sam Zexlanda. Ne samo zato što misli "izvan kutije", nego zato što gotovo niko nije izneo negativan stav po pitanju ideja, već su to mahom pohvale. A za ovaj tvoj predlog nisam ja jedini koji je izneo neslaganje. Kada sam rekao da treba da razmišliš o onome što postavljaš, nisam mislio ništa loše, nego to da možeš, kao i većina ovde, da daš dobar predlog, jer ipak nismo mi ovde skupina ljudi koja ne vidi obaveštenje na stajalištu o izmeni linije gradskog prevoza i sl., već smo malo više iznad toga. Takođe, ako si primetio, izneo sam i pohvalu za ideju koju imaš. E sad, što umemo, ne mislim na tebe lično i sključivo, nego uopšteno na članove na forumu, da za neke stvariu budemo sujetni, to je druga stvar.
 
Pa i Zexland-ov predlog mogu da uzmu i naprave sto puta gore. Pročitao sam pažljivo tvoj post i tvoj predlog je odbijen. Sorry :-(

Svaki kreativan rad, svaki rad za koji se neko potrudio ma kakvog kvaliteta bio > suvoparno kenjanje po forumu (bilo čije, ne mislim na tebe)

Ja mislim da ovaj forum tako i treba da izgleda, da bude pun radova, rendera, planova, ideja... a ne samo kenjanje i prepirke. Vlast je loša, političari su lopovi - hvala na otkrivanju tople vode. Koliko je samo defetističko razmišljanje da onda bolje ništa ni ne činiti, maštati...jer eto, neko bi mogao nešto iz vlasti da prihvati i usere.

Na kraju, u sadašnjoj situaciji sa virusom, sigurno neće pokretati temeljnu rekonstrukciju Slavije. A kada se sve ovo završi, ako ovi isti ostanu, onda možemo svi kolektivno da se je*******emo kao narod i ja sigurno neću više živeti ovde i je*******ite se, sredite Slaviju kako hoćete. Šoping u Milanu i najsmešniji virus i cerakanje iza dotičnog je pet puta veći skandal nego recimo Votergejt i Skandal Levinski zajedno. Kada se sve ovo završi, ako to prođe nekažnjeno, onda...
 
Ako u startu daš ideju koja nije nešto, ona potencijalno može da bude katastrofalna. Ako daš ideju koja je mnogo bolja, mnogo manje su šanse da ona bude katastrofalna.
A ako kreneš sa pričom o tome da treba da bude što više radova, a da kvalitet i nije toliko bitan, na kraju će Brazilske favele da izgledaju milion puta prijatnije od ovog našeg grada. Isto ne vidim zašto bi se neko ljutio i pisao kako se brani maštanje, a u stvari je suština da se to maštanje podržava i da ga treba podići na jedan viši nivo.
 
Vrh