Šta je novo?

Biciklistička i trotinet infrastruktura (staze, trake, signalizacija) i saveti za bezbednu vožnju

Nažalost tako je, ja kao vozač bicikla koji živi blizu okretnice trolejbusa 28 i 40 na putu do grada idem kroz Svetog Nikole gde nema previše saobraćaja pa do Ruzveltove pa dalje gde me put navede. U povratku moram ići Bulevarom i to trotoarom ili ponovo Svetog Nikole mada je mnogo lošija situacija uzbrdo. Dimitrije Tucovića za bicikl je suicid, čak i sada za vreme vanrednog stanja kada sam išao danas dvoje idiota mi je trubilo i zamalo me pokupilo kada sam skretao regularno levo pre nadvožnjaka.
 
Nema tu pomoći previše, ali barem zameni Molera za Golsvordija..
 
Димитрија Туцовића је тотални промашај за бициклисте и пешаке, инфраструктура крајње неприлагођена и хаотична.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=723924#p723924:d7k0h8hy je napisao(la):
Biciklistkinja » 04 Apr 2020 09:12 am[/url]":d7k0h8hy]Osnovno pravilo vožnje bicikla po ulici je da se vozi po sredini trake, a ne uz ivicu jer se onda automobili provlače pokušavajući da vas preteknu i tako vas mogu izgurati sa puta ili zakačiti. Ako idete sredinom trake niko neće proći kroz vas i moraće da da migavac i da vas propisno pretekne prelazeći u drugu traku. Naravno nije baš ni uvek po sredini trake jer sve zavisi od uslova na putu, ali tako se vozi bicikl.

Hmm, ovo u praksi jeste tako, čak sam se rapravljao sa profom na faksu koji je za razlog što se slivničke rešetke stavljaju upravno na pravac kretanja taj da biciklisti ne bi upali točkom. Ja mu rekoh nadjite mi toj biciklistu koji ide na 30cm uz ivičnjak i ja vas častim. Niko od iskunijih a takvi obično voze kolovozom) ne ide uz ivicu tako blizu, obično je to od 0,5-0,75m. Zakon dozvoljava 1m uz desnu ivicu.

Uvek treba ostaviti sebi mesta za bežanje, ako to ne uradite oni vas sabiju ,ko je manje iskusan uspaniči se, drmne u ivičnjak i lako može da završi po točkovima.

Tačno je da profi cycleri kad padaju lome ključnu kost jer skoro uvek je salto mortale: gubitak kontrole nad prednjim točkom je uvek pad.
 
Pogledajte prilog 15. Ovo je stari deo, problematičan je i nebezbedan jer je uzak, staza je uska i pešacima i biciklistima. Ograda dodatno pogoršava problem jer niko neće da se češe o ogradu pa vozi na odstojanju.

IMG_20200404_113626.jpg

Deo nove staze u izgradnji: širina je odlična, pozicija je odlična: dovoljno daleko od saobraćaja a opet dovoljno daleko od pešačkih tokova. Problmatična je veza sa liftom, koji je i pravljen, jel'te zbog ciklista...


IMG_20200404_115052.jpg

Deo nove staze čiji profil hvalim od početka jer pruža komuterima upravo ono što im treba i privlači: komfor i bezbednost. Za rekreativce koji žele da se drže reke nije sretno rešenje jer ih udaljava od nje.

Pogledajte prilog 12
Deo nive staze u bulevaru Vudrua Wilsona, sve pohvale

IMG_20200404_113630.jpg

Deo novogradnje u Karadjordjevoj

IMG_20200404_113927.jpg


IMG_20200404_112421.jpg

Deo novogradnje u Karadjordjevoj: sužen profil i uticaj ograde-problematično.


Ovde se nadamo produžetku staze duž reke jer ovaj potez ipak najviše koriste rekreativci 95% dok je komutera oko 5%

IMG_20200404_113019.jpg

Ovde je osetno unapredjeno prethodno stanje jer je odvojen kolovoz i jasno je kome koja površina pripada, što je ranije sa izbledelim linijama na asfaltu nije bio slučaj.

IMG_20200404_113742.jpg

Ovde se nadam produžetku staze duž stare pruge jer je to idealno rešenje, To je trend u svetu gde god su ukinute stare pruge pravljene su bici staze: profil u potpunosti odgovara biciklistima (mali nagibi u širina )
 

Prilozi

  • IMG_20200404_113322.jpg
    IMG_20200404_113322.jpg
    746,3 KB · Pregleda: 1.972
  • IMG_20200404_113729.jpg
    IMG_20200404_113729.jpg
    745,6 KB · Pregleda: 2.013
  • IMG_20200404_115003.jpg
    IMG_20200404_115003.jpg
    744,3 KB · Pregleda: 2.014
  • IMG_20200404_113211.jpg
    IMG_20200404_113211.jpg
    728,9 KB · Pregleda: 2.015
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724121#p724121:1s3ggv3n je napisao(la):
astrodule » Sub Apr 04, 2020 5:58 pm[/url]":1s3ggv3n]Vikend, sunce i prazna staza - neverovatno
Šta ti je neverovatno kad ti zoveš muriju da prijavljuješ ljude koji su napolju? :shock:
 
Prijavljujem klince koji igraju basket jer je to zabranjeno i time ugrožavaju svoje porodice pa i mene.

Biciklisti, trkači i šetači nikoga nikako ne ugrožavaju dok se pridržavaju mera socijalnog distanciranja.

Ja znam kako i gde se virus širi, a ti to očigledno ne znaš kada dovodiš gore navedeno u vezu.
 
Odlične fotke i komentari samo da si fotke poredao redom ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724138#p724138:ukfgqtuo je napisao(la):
astrodule » Sub Apr 04, 2020 7:47 pm[/url]":ukfgqtuo]Prijavljujem klince koji igraju basket jer je to zabranjeno i time ugrožavaju svoje porodice pa i mene.

Biciklisti, trkači i šetači nikoga nikako ne ugrožavaju dok se pridržavaju mera socijalnog distanciranja.

Ja znam kako i gde se virus širi, a ti to očigledno ne znaš kada dovodiš gore navedeno u vezu.
Svejedno je gestaposaradnički i pre bih umro od korone nego zvao muriju jer neko igra basket. Bolje grob nego rob.
 
Može se isto tako protumačiti da je Astrodule zvao policiju kako bi zastitio decu koja nisu svesna rizika i misle da ne moze nista da im se desi, ne mora nužno da se to shvati kao drukanje.
 
Ima nas kojima se još uvek živi i kojima je stalo i do drugih. To ne znači da prijavljujem, iako smatram za bitnim poštovanje mere socijalnog distanciranja i nošenja maski (ne kao neki, reda radi).
 
Pa naravno da sam prijavio klince jer možda rizikuju svoje zdravlje, a samim tim i svoje porodice, plus što neko od njih verovatno živi i sa nekim starijim od 70 godina.

Isto tako prijavljujem i kada vidim da pijani dečko (čovek) ispred zgrade fizički maltretira devojku (2 ili tri puta) bez obzira što ona njega "voli".
 
Mogao si lepo da im objasnis sa terase ili da sidjes dole.

Ne znam Dule, gotivim te, ali jadno mi je takvo ponasanje. Narocito sto bas moze negde da se desava ta druga situacija, da momak bije devojku, a policija juri decu po parku i time je zauzeta.

Verujem i da bi im ti to bolje i objasnio od pandura koji mogu samo traume da im nabiju. E, onda, ako bi oni eventualno bili bezobrazni i slicno, onda je eventualno ok da zoves muriju.
 
Kome da objašnjava, grupicama klinaca sa flašom piva u ruci na stepeništu ili klupici. Klincima koji od dosade čekaju nekoga da se fizički isprazne pošto su na raspustu. Svrati do OŠ Ujedinjene nacije pa objasni navijačima koji odmaraju na stepenicama kako je to eto loše za njih a mogu i da nazebu ako sede na ladnom betonu.

Kažem vratiti policiju u školska dvorišta i javna mesta kroz povremene patrole.
 
Kada neke nije vaspitala porodica, ja tu sa svojim pristupom ne bih ništa mogao da uradim / promenim / objasnim. To su ljudi koji misle da su sami na svetu i koji se vode parolom "život je samo jedan, živi ga kao da ne postoji sutra".

Moje mišljenje je da u takvim situacijama i našem sistemu, jedino sila pomaže.
 
Tačno tako. Samo što ima takvih, koji se isto tako ponašaju, uprkos tome što su ih roditelji vaspitavali. Poput onoga gde roditelji sa malom decom pretrčavaju van pešačkog i to dok je za pešake crveno.
 
Nemojte da menjate teze, radi se o konkretnom slučaju. Zvao je policiju jer su deca igrala basket.

Nikakvi navijači, piva, fizička pražnjenja, sutra ne postoji, prelasci na crveno.

Deca. Igrala. Basket.
 
U vrijeme kad je zabranjeno da ih bude više od dvoje i da drže odstojanje
Njima neće biti ništa ali mogu da nadrljaju njihovi voljeni
 
Basket je trenutno visoko rizična aktivnost. Opasnija i od teretana i od odlaska u prodavnicu bez maske.
Koliko vidim, jedino ti @Beki to ne shvataš.
 
Krenuo sam juče uveče da pišem ali sam zaboravio. Video sam i u Zvezdarskoj šumi a i kod Severnog Bulevara praktično preko puta VMC Karaburma kako 5-6 tinejdžera igra basket. Njima verovatno neće biti ništa ako se zaraze ali zato mogu da unesreće svoje roditelje, komšije i babe i dede.

Mislim da Beki usmerava na pogrešnu stranu svoju buntovnost, svi moraju da poštuju mere kako bi se ovo ludilo završilo što pre. Ja sam za korišćenje lične zaštite ali ne i policijski čas.

Slabo da sam video ijednog tinejdžera da nosi zaštitnu masku.
 
Pa ja prvi prezirem SNS, ali to ne znači da je sve što dođe iz njihovih usta glupost. Mere socijalnog distanciranja su neophodne.

No da se vratimo temi. Bicikl jeste preporučen vid prevoza ovih dana i zbog malo veće brzine kretanja bicikla, socijalno distanciranje je malo modifikovano za bajs. Nisam baš mnogo razmišljao na tu temu, ali ima ljudi koji jesu

https://uzb.rs/koliko-rastojanje-izmedu ... onavirusa/

Recimo da putujete brzinom od 10 km / h. To je 2,8 metra u sekundi, tako da ako želite da ostanete van zone od dva metra gde je vozač napred bio pre sekundu, treba da se udaljite na oko 4,8 metara.

Udvostručite li brzinu na 20 km/h i vozite 5,6 metara u sekundi, ta razdaljina iznosi 7,6 metara.

Čak i na toj udaljenosti, bićete na potpuno istoj tački kao i biciklista/biciklistkinja ispred vas za samo 1,3 sekunde.

Jedna kratka konačna ilustracija: ako se vozite dva metra iza drugog bicikliste brzinom od 30 km / h, proći ćete kroz vazduh koji je on napustio pre samo 0,24 sekunde.

Iako niko od nas nije virolog, logika nam sugeriše da to nije dobro!

socijalno-distanciranje-bicikl-koronavirus.jpg


Ima logike, rizik je mali, ali postoji.
 
Bilo da si biciklista, bilo da si pešak, bilo da sediš negde napolju, maska i distanca kao obavezna mera predostrožnosti. To što ti Beki to ne shvataš i smatraš za glupost, mi drugi to shvatamo i vidimo na potpuno suprotan način. Voziš bicikl sam za sebe i na određenoj si distanci od drugih. Ako se znojiš, manje su šanse da ćeš preneti kapljice znoja na druge. Kada igraš basket, što je u 99% slučajeva u grupi, ti, ne samo što ne držiš distancu od 2m, nego što se i znojiš i dolaziiš u bliski kontakt sa drugima, pa je samim tim i verovatnoća da ćeš preneti kapljice znoja na nekog drugog znatno veća. Ako je neko zaražen, eto vrlo jednostavnog načina da se virus prenese. Jeste da može da bude i da je biciklista zaražen, ali je mnogo manja verovatnoća da će vožnjom bicikla da se to desi, nego li igranjem košarke. Dalje, imamo situaciju da je vožnja bicikla dobra u borbi protiv Corone, jer pospešuje fizičku aktivnost koja je jedan od faktora u podizanju imuniteta. Analogno tome, isto se može primeniti i na košarku, ali samo ako je praktikuješ sam za sebe, pošto je nus pojava igranja u grupi već objašnjena.
Jeste da se može reći i da biciklista može da zarazi prolaznike, ali koliko ti imaš takvih ljudi, koji će pre da se guraju sa pešacima, nego li da potraže neki prostor gde mogu neometano da voze?
 
Vi nikako da shvatite. Ne branim ja klince koji su igrali basket, ali čovek je zvao policiju jer su deca igrala basket. Onda se potežu priče o nekim huliganima itd.

Moje mišljenje je, možete da ga prihvatite, uvažavate...ili ne, ali imam pravo na njega, da ne smemo toliko da se otuđimo kao ljudi i da se ponašamo tako hladno i bezosećajno. Komšijski i međuljudski odnosi moraju da se vrate i neki beogradski šmek i kodeks. To sa gamadi u plavom ne može da se postigne.

Sam je rekao da su klinci igrali basket i da je zvao policiju, nije rekao da je grupa huligana stajala ispod prozora, razbijala, ljubila se i grlila međusobno, pretila prolaznicima...i onda nije bilo drugog do zvanja pandura.

Lupam, mogao je da ih pozove da odu na trčanje, umesto što igraju basket, i da se drži rastojanje dok se trči i ko ga pobedi da ga časti pivom/sokom/sladoledom...

To je moj stav i stojim iza njega. To je neki Beograd koji mi fali i duh koji smo imali i u mnogo gorim vremenima.

Nama je i ovoj situaciju sa virusom samo falio mozak,malo šmekerstva i lukavstva, empatije, jedinstva, struke...a ne ova protivustavna represija koju trpimo.

Mada, ne mogu da ne priznam, da moje mišljenje dosta proističe i što mislim da 1312, tako da na osnovu toga i formiram stav.
 
Vrh