Šta je novo?

Dorćolski projekti

U ovo vreme dokolice ima se i pomalo vremena za ovakve stvari, a znam da će se pojedini forumaši obradovati. Za početak projekat u Skenderbegovoj ulici - samo u formi istorijskog kolaža, animacije čuvam za neke veće projekte koje sam ozbiljnije propratio.
 
I još jedan kolaž, koji sam radio skoro 2 godine....
Monakolaz.jpg


.. ako neko nije ispratio moju animaciju, može je naći na sledećem linku:
viewtopic.php?f=22&t=3946&start=225#p693751
 
Nisam znao gde da stavim, Dorćol 1941. i Dorćol danas.
Slika sa fb Stari Dorćol
92212804_10219923188582980_6405283624165310464_o.jpg

wZaSykJ.jpg

Mnogo toga je i dalje tu, nešto će se valjda srušiti tokom savezničkog bombardovanja, a nešto će srušiti komunisti. Ceo ovaj prednji red zgrada u Cara Dušana je tu i danas. Umesto ovog desnog bloka danas imamo soc kule. Iza se vidi srušena sinagoga, mogli bi da je rekonstruišu ili da izgrade neki muzej ili slično na njenom mestu.
I naravno dogradnje, svuda dogradnje.
Opšti utisak, tokom rata je bio veći red nego danas, nažalost..
 
Ja vec vidim nekoliko zločina (rušenja) komunističkih vlasti kad se uporede ove 2 slike.
 
Tako će govoriti buduće generacije kad za 30 godina budu gledali današnje slike Beograda sa nadogradnjama, preteranim gabaritima, divljim izgradnjama i urbanističkim haosom.
 
Znao sam da će biti takav komentar.

Jedno je nadograditi jedan sprat na krovu zgrade (sto naravno nikako ne podržavam, jedino ako je to u cilju da ujednači zgradu sa susednim), drugo je srušiti 3 predratne zgrade da bi se nakalemila solitercina ili betonjerka po sred bloka.
Ovo drugo je već urbicid.
 
Andrej, odlican ugao. Na ovom primeru bi moglo dobro da se prostudira sta se i na koji nacin promenilo.
Opsti utisak je da je ovde vecina zgrada i dalje tu, samo sto sada imamo dodatne soc modernisticke zgrade i mnogo vise stabala.
 
И много надградњи...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724574#p724574:1zjo1gpr je napisao(la):
And7rey » 06 Apr 2020 10:45 am[/url]":1zjo1gpr]_nc_cat=101&_nc_sid=ca434c&_nc_ohc=W5IWYu0zi2MAX-dfyfF&_nc_ht=scontent-prg1-1.xx&oh=06dd160adc5cff1f3e182bbe1e03269d&oe=5EB20F95[/img]
wZaSykJ.jpg
Haoticna kasaba i arhitektonsko urbanisticka pometnja, slika i prilika naseg mentaliteta i navika.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724869#p724869:2or3mi86 je napisao(la):
Nebojsa » Пон Апр 06, 2020 11:09 pm[/url]":2or3mi86]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724574#p724574:2or3mi86 je napisao(la):
And7rey » 06 Apr 2020 10:45 am[/url]":2or3mi86]_nc_cat=101&_nc_sid=ca434c&_nc_ohc=W5IWYu0zi2MAX-dfyfF&_nc_ht=scontent-prg1-1.xx&oh=06dd160adc5cff1f3e182bbe1e03269d&oe=5EB20F95[/img]
Haoticna kasaba i arhitektonsko urbanisticka pometnja, slika i prilika naseg mentaliteta i navika.
Не, то није ”слика и прилика менталитета” већ недостатак примене закона у пракси, производ буразеризма, корупције и мањка ширег државног плана и визије.

Да ли је слика из тридесетих исто тако ”слика и прилика нашег менталитета и навика”? :kk:
 
Pa to ti je to, odakle nedostatak primene zakona, burazerizam itd. Sve je to deo nas i proizilazi iz nas a ne od nekog drugog. Da li smo bili pametniji, kulturniji i obrazovaniji tridesetih to neznam. Ako jesmo sto smo sebi dozvolili da padnemo na ove grane? sta se desilo u medjuvremenu da nam gradovi i naselja danas lice na divlja naselja? komunizam - ma daj.
 
Dodao bih opstu kulturu i obrazovanje. Ima ljudi koji ne zele da naprave ruglo bilo koje vrste, jer je ruglo, bez obzira sto bi im se to tolerisalo od strane zakona i komsija.

U vecini urbanih sredina na svetu je haoticno i zapusteno, cak i u nekim razvijenim zemljama. Samo manji broj gradova moze da se pohvali da je sredjen i uredjen, onako kako bi nama zadovoljilo neki minimum pristojnosti.

Prosle godine sam proveo po nedelju dana u Siciliji i Sardiniji, njihovi glavni gradovi se po uredjenosti i cistoti razlikuju kao np. Beograd i Bec, mozda jos i vise. Sta razlkuje te ljude tamo, a zive u istoj drzavi, samo na dva razlicita ostrva?
 
Sve se ovo lako objašnjava kad se sagledaju istorijske činjenice:

Tridesetih su ovo bili pravougaoni gradski blokovi u formiranju, parcele su počele pravilno da se popunjavaju gradskim zgradama i da zamenjuju prizemne kuće.

Drugi svetski rat dolazi okupator koji razara to nasledje sa zapaljivim bombama, stradaju krovovi mnogih zgrada

Dodajemo na to i saveznička bombardovanja.

Posle dolazi nova vlast sa novim idejama koja odbacuje koncepciju klasičnog razvoja grada i nastavlja mestimično sa rušenjem onog sto je preživelo kako bi primenila modele modernistickog urbanizma a to je prazan blok u zelenilu sa višim zgradama i većom spratnošću. To se na Dorcolu odrazilo rušenjem čitavih blokova desno i gore u odnosu na ovu sliku, Izbrisani su čitavi delovi Dorćola da bi nikle desetospratni soliteri.

Sledi raspad federacije 1991 i opšti haos u državi koja se rasparcala i gde se urbanistički uslovi više nisu poštovali, gradjevinske aktivnosti države nestaju i to prelazi u ruku pojedinaca koji u teškim vremenima sankcija i nedostatku novca Uglavnom rešavaju stambeno pitanje kojekakvim nadogradnjama.
Nove zgrade na Dorcolu se pojavljuju tek negde 2005 i to i veoma malom broju.

Sledi onda kriza 2008 i opet stagnacija.

I na kraju ovaj ekonomski bum u izgradnji od pre 2 godine, povratak na principima klasičnog urbanizma sa novim zgradama koji je sad stoporan zbog Koronavirusa.
 
4ead392e158cbef76a9d256be8b952cd.jpg


Evo i Dubrovačke ulice odmah nakon bombardovanja.


Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
 
Na Dorcolu se dobro vidi kako su se 70-ih ipak trudili da zgrade malo odmaknu od ulice i da pojasom zelenila sakriju sav taj beton. Takve su recimo zgrade u V. Stevana i Solunskoj.

Danasnji investotor grabi na svakjom kvadratu. Zgrade su skroz do ulice.

Razlikuje se i kupac odnosno korisnik stana. Danasnji korisnik stana je obicno covek koji ceo dan radi. U stanu samo prespava, pije kapucino, igra igrice i gleda filmove. Okruzenje mu nije vazno, narocito ne socijalno okruzenje.
 
Mislim da je najveća urbanistička greška na Dorćolu to što su komunisti počeli da grade upravo te otvorene blokove, čime se gubi ulična matrica starog dorćola. Naspram toga mi danas ponovo gradimo po starom principu zatvorenih blokova, ali i dalje imamo te soliterčine koje su tu gradjene bez mozga.
 
Tamo gde je trebalo da grade zgusnuto (odnosno da ostave Dorćol kakav je bio), gradili su otvorene blokove.
S druge strane, tamo gde je trebalo da otvaraju blokove i šire ulice, nabijali su betonske kocketine jednu prekoputa druge.

Evo jednog primera s druge teme (mislim na sliku u donjem desnom uglu)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=717300#p717300:1kao3ecj je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sub Mar 14, 2020 11:00 am[/url]":1kao3ecj]
file.php

Ulica iz primera je Vladetina, pa koga zanima nek je nađe na Street view i pogleda. Ima nekih zgrada mlađih od 1990. ali dosta njih je iz perioda posle WW2. I građevinska linija koju prate je tad ustanovljena odnosno zacementirana. Umesto da je pomerena.

Nisam ni ljubitelj, ni kritičar SFR Jugoslavije. Ali da su i oni imali hrpu svojih brljotina i bahatosti, vala jesu. Lično, ono što mene najviše revoltira kod njih, ne samo u kontekstu urbanizma nego uopšte cele zemlje, jeste što su nastupali sa tim stavom i pričom ''istorija kreće od nas - zatri ili zanemari sve što je bilo pre toga''.
 
And7rey,

Na tvojoj slici "pre" vidi se neki prizeman objekat sa polukružnom apsidom na užoj strani, oblikom podseća na neki verski objekat. Na slici posle ga nema. Šta je to bilo zanš li, i šta se tu sada nalazi?
 
U pitanju je sinagoga u ulici Visokog Stevana (valjda iz XVII veka), čiji se temelji i danas vide. Inače bi njenom restauracijom, dve najstarije zgrade u Beogradu, van Kalemegdana, bile sinagoga i džamija.
 
Tako je. Evo jedne slike temelja koji se i danas mogu videti.
bgd-traze%20(2).jpg

Ovako je izgledala izbliza. Mogla bi da se rekonstruiše, ali očigledno nikoga ne interesuje...
Stara-sinagoga-na-Dorcolu-Kal-Viezo.jpg.png

Mada imali smo i daleko lepšu sinagogu u Beogradu, nalazila se na mestu galerije fresaka u Cara Uroša. Takodje bi mogla da se rekonstruiše, ali ko će ti rušiti galeriju da izgradi sinagogu...
Inače na logou jevrejske opštine se i dalje nalazi ta sinagoga koja je bila u Cara Uroša.
SLIKA-3-Sinagoga-Bet-Israel.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725042#p725042:23okri2n je napisao(la):
And7rey » 07 Apr 2020 01:22 pm[/url]":23okri2n]Tako je. Evo jedne slike temelja koji se i danas mogu videti.
bgd-traze%20(2).jpg

Ovako je izgledala izbliza. Mogla bi da se rekonstruiše, ali očigledno nikoga ne interesuje...
Stara-sinagoga-na-Dorcolu-Kal-Viezo.jpg.png

Mada imali smo i daleko lepšu sinagogu u Beogradu, nalazila se na mestu galerije fresaka u Cara Uroša. Takodje bi mogla da se rekonstruiše, ali ko će ti rušiti galeriju da izgradi sinagogu...
Inače na logou jevrejske opštine se i dalje nalazi ta sinagoga koja je bila u Cara Uroša.
SLIKA-3-Sinagoga-Bet-Israel.jpg

Godinama smo sa društvom igrali basket na terenu koji je postojao iznad temelja sinagagoge, poznato mesto u kraju zvano dvadesetčetvorka jer je tu blizu bila okretnica autobusa 24 ranije. Pojima nismo imali šta se nalazilo ispod asfalta i košarkaških koševa u to vreme!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725018#p725018:6ii240pp je napisao(la):
And7rey » Uto Apr 07, 2020 12:23 pm[/url]":6ii240pp]Mislim da je najveća urbanistička greška na Dorćolu to što su komunisti počeli da grade upravo te otvorene blokove, čime se gubi ulična matrica starog dorćola. Naspram toga mi danas ponovo gradimo po starom principu zatvorenih blokova, ali i dalje imamo te soliterčine koje su tu gradjene bez mozga.

Ti blokovi su bili uglavnom sakriveni. Npr Panciceva i Mike Alasa.
OStavljen je prostor izmedju zgrada.
Ovo sada je samo beton, i beton. Bez prostora. Grad koji se gusi.
Bez ukusa i osecaja.
 
Vrh