Šta je novo?

Istorija JGP-a

IMG-20200329-WA0007.jpg


Evo starije fotke pa može se na njoj ucrtati gdje su bile sine i okretnica dok ne izroni još koja fotka
 
Tramvajski depo nakon aprilskog bombardovanja.
254884_51922973_s-l1600dtyrt.jpg

Cukarica 60-ih.
 
Dobar dan,
može li neko da mi kaže gde je tačno snimljena ona fotografija sa Čukarice?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724687#p724687:1jku0rm2 je napisao(la):
Vesa1959 » Pon Apr 06, 2020 3:39 pm[/url]":1jku0rm2]Dobar dan,
može li neko da mi kaže gde je tačno snimljena ona fotografija sa Čukarice?
To je nekadasnja fabrika koza ..(crveni kvadrat)
U zelenom je (predpostavljam) -lokal " Beograd."
cukartram.jpg

Pogledajte prilog 1
Inace, na face-u sam nasao ovu zanimljivu prepisku.
okret cuk.jpg
 
Hvala. Može li neko da u ovu fotografiju Čukarice ucrt trasu linije 4 i trasu linije 13?
 
Po opisu ljudi rodjenih na staroj Cukarici to bi trebalo biti ovako.
Mapa je iz 1951.
Duz Radnicke , do mosta preko Topciderke isla su dva koloseka, a do G.Mehane jedan.
107m7ttaa.jpg

Radnicka ulica, Cukarica sezdesetih.jpg

Pogledajte prilog 2
Ja sam u prethodnom postu deo Radnicke posle raskrsnice, nazvao Lazarevackim drumom. (Sto on sustinski i jeste bio)
Ime Radnicka ul. se pojavilo posle 1945. :wink:
 
IK101":2qzkae2r je napisao(la):
direktor":2qzkae2r je napisao(la):
Koji je ovo bus
Leyland

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka
Aa nije se ucitala slika mislio sam na onu sa predhodnog pošta ovo mi deluje na neki fap sad oznaku nisam siguran

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka
 
Meни више вуче на Сауера или ОМ. Мада није искључено да је неки од аутобуса прављен на шасији ФАП 5ГВ.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724872#p724872:zjv2nlw6 je napisao(la):
Sam-2 » 06 Apr 2020 10:45 pm[/url]":zjv2nlw6]Po opisu ljudi rodjenih na staroj Cukarici to bi trebalo biti ovako.
Mapa je iz 1951.
Duz Radnicke , do mosta preko Topciderke isla su dva koloseka, a do G.Mehane jedan.
Pogledajte prilog 1

Pogledajte prilog 2
Ja sam u prethodnom postu deo Radnicke posle raskrsnice, nazvao Lazarevackim drumom. (Sto on sustinski i jeste bio)
Ime Radnicka ul. se pojavilo posle 1945. :wink:
file.php

file.php

file.php

Izgleda da je okretnica u Merdarskoj izgrađena posle rata (kada?). Takođe krak od Gospoarske mehane ka Čukarici, koji je otvoren 1932 je bio jednokolosečan sa duplim kolosekom u Radničkoj pre Čukarice, ali izgleda da je posle rata izgrađen dupli kolosek, osim ovog produžetka ka Merdarskoj.
Monografija ''85 godina javnog gradskog saobraćaja u Beogradu'' ne pominje njeno ukidanje, kao ni ukidanje linije ka Karaburmi. Po nekoj mojoj predhodnoj proceni, izgleda da se to stvarno desilo 1967, kao iz ove prepiske sa FB-a.
 
Predratna linija 12, otvorena 8.9.1932., ukinuta nege u jesen 1943, zbog nesreće.

Izvor: zeleznice.in.rs
Prvu sliku postavio član ''cira-1'', drugu član ''pecelj''

file.php


file.php


12-1.JPG


12-2.JPG


12-3.JPG


12-4.JPG
 
Da li bi mogao da ucrtaš na današnjoj mapi kuda je tačno išao tramvaj?
 
Siniša":1ola3yvk je napisao(la):
Predratna linija 12, otvorena 8.9.1932., ukinuta nege u jesen 1943, zbog nesreće.

Izvor: zeleznice.in.rs
Prvu sliku postavio član ''cira-1'', drugu član ''pecelj''





Pogledajte prilog 3

Pogledajte prilog 2

Pogledajte prilog 1

Zar nije linija ukinuta u jesen 1942 kada se simens sjurio niz vaše pelagica ukidanju je predhodilo još 2 nesreće iz 1939

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka
 
Inače ta pruga je trebala da dobije dupli kolosek ali ulaskom u rat plan se prekinuo

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka
 
Siniša +++ odlicno analiza volio bi da vidim face stanovnika da im se kaže da se vraća tramvaj ...
 
@solecar
Naravno, izvinjavam se što sam crtao nogom.
Dakle, linja 12 je išla: Knežev spomenik (Trg republike) - Terazije_Kralja Milana-Kneza Miloša- Mostar- Vojvode Mišića- Vase Pelagića (ovde je bila S krivina, ulaz iz V. Mišića je bio gde je sada dugačka zgrada)- P. Čajkovskog- bezimena ulica (tu je i deo Radanske) (put)- Teodora Drajzera- Bolinca Dr. Dragiša Mišović.

12ica.jpg


@IK101
Koliko je meni poznato, nesreća se dogodila u jesen 1943. Za ove dve nesreće iz 1939 nisam znao.
I da, pruga je trebala biti duplirana, plan je bio da se uradi 1941., kao i da se pruga spoji sa linijom 10, preko Trošarine, tj da se uradi jedna kružna linija.

@direktor
I ja bi isto voleo isto :)
 
Siniša":343u99c7 je napisao(la):
@solecar
Naravno, izvinjavam se što sam crtao nogom.
Dakle, linja 12 je išla: Knežev spomenik (Trg republike) - Terazije_Kralja Milana-Kneza Miloša- Mostar- Vojvode Mišića- Vase Pelagića (ovde je bila S krivina, ulaz iz V. Mišića je bio gde je sada dugačka zgrada)- P. Čajkovskog- bezimena ulica (tu je i deo Radanske) (put)- Teodora Drajzera- Bolinca Dr. Dragiša Mišović.



@IK101
Koliko je meni poznato, nesreća se dogodila u jesen 1943. Za ove dve nesreće iz 1939 nisam znao.
I da, pruga je trebala biti duplirana, plan je bio da se uradi 1941., kao i da se pruga spoji sa linijom 10, preko Trošarine, tj da se uradi jedna kružna linija.

@direktor
I ja bi isto voleo isto :)
U obe nesreće iz 1939 učestvovale su jasenice i u oba puta je otkazala vazdušna kocnica posle toga na 12 su saobraćali isključivo simensi dok su jasenice date za zemun
A I kasnije kroz istoriju bilo je prevrtanja jasenica upravo zbog otkzivanja vazdušnih kočnica

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=726465#p726465:1txi6kcj je napisao(la):
Siniša » 11 Apr 2020 02:31[/url]":1txi6kcj]@solecar
Naravno, izvinjavam se što sam crtao nogom.
Dakle, linja 12 je išla: Knežev spomenik (Trg republike) - Terazije_Kralja Milana-Kneza Miloša- Mostar- Vojvode Mišića- Vase Pelagića (ovde je bila S krivina, ulaz iz V. Mišića je bio gde je sada dugačka zgrada)- P. Čajkovskog- bezimena ulica (tu je i deo Radanske) (put)- Teodora Drajzera- Bolinca Dr. Dragiša Mišović.

file.php
:kk: Nema potrebe da se izvinjavaš. Važno je da se može videti i razumeti kuda je linija išla. Sada mi je u potpunosti jasno. Uostalom, svaki trud je za pohvalu.
 
Svojevremeno (pre 10-ak godina), ova tema je obradjivana na sajtu Politikinog zabavnika..
Sacuvao sam mapu trase tramvaja 12 .
tram12.jpg

12 tram.jpg
 
Otvaranje trolejbuske linije 16, 1959. godine. Izvor twitter nalog MiskoMisko.

ETz0exaX0AAfU_J.png


ETz0BPeXsAIchf_.jpg


ETz0bGgWsAgkb2l.png


Obratite pažnju na kojoj strani je vozač.

I jedna mala slika iz Pohorske

trola pohorska.png


Nažalost, 1969. linija je ugašena.
 
293 ex.jpg

Ljudi ajde da malo obogatimo i obnovimo istoriju sa vozilima javnog prevoza, s obzirom da je dosta dobrih slika nestalo sa sajta.
Za pocetak iz moje licne arhive gbr.293 na liniji 45. Kako budem nalazio fotose, tako cu ih kaciti ;)
 
Vrh